;

Inne

Radiowywiad w Bitwie Warszawskiej (3)

Ryszard Kamiński

14 sierpnia 2019

Radiowywiad w Bitwie Warszawskiej
3

Gdy 13 sierpnia 1920 r. radiotelegrafiści ze sztabu radzieckiej XVI Armii nacierającej na Warszawę dostają rozkaz wysłania depeszy do sztabów podległych dywizji nie mają pojęcia, że za chwilę przypieczętują los swoich oddziałów. Spokojnie wysyłają szyfrogram, który zawiera rozkazy szczegółowo określające cele ofensywy, z podaniem kierunków natarć czy zadań zwiadowczych. Chwilę później depeszę odbierają czuwający na nasłuchu radiowym polscy łącznościowcy. Szyfrogram trafia do kryptologów z Wydziału II Sekcji Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego. Rusza walka z czasem.

Możecie sobie wyobrazić, z jakim napięciem zabraliśmy się do roboty. Szczęśliwie w niespełna godzinę szyfr zaczął się rozwiązywać. Jeszcze depesza ta nie była w pełni odczytana, gdy już wiedzieliśmy z fragmentów, że jest to wielki rozkaz o decydującym natarciu na samą Warszawę – opowie później porucznik Jan Kowalewski, dowódca Oddziału II.

Polacy zyskali wiedzę, która pozwoliła precyzyjnie zaplanować bitwę i całkowicie zaskoczyć Rosjan.

 

Nocny dyżur

Wszystko zaczęło się jednak rok wcześniej. W sierpniu 1919 r. porucznik Jan Kowalewski odczytał pierwszą radziecką depeszę. Zrobił to przez czysty przypadek, a właściwie przez wesele panny Sroczanki. W dzień ślubu jej bratu przypadł nocny dyżur w telegrafie warszawskim. Oficer szukał zastępcy i znalazł Jana Kowalewskiego, do niedawna szefa wywiadu 4. dywizji gen. Lucjana Żeligowskiego, która dwa miesiące wcześniej wróciła z Rosji. Traf chciał, że Kowalewski miał talent lingwistyczny, doskonale znał francuski, niemiecki, rosyjski i ukraiński. Wspomnianą noc na dyżurze spędził na tłumaczeniu jawnych telegramów. Gdy skończył, z nudów zaczął rozwiązywać zaszyfrowaną rosyjską depeszę. Uznał, że w szyfrogramie musi się znaleźć słowo „diwizia”. W tym trzysylabowym słowie każda druga litera to „i”. Wyciągnął swój grzebień, wyłamał w nim zęby i przesuwając po tekście każdą literę zamieniał na dwie cyfry, szukając takiej sekwencji, by w wyłamanych zębach pojawiły się dokładnie takie same trzy grupy cyfr. Gdy odnalazł to słowo zwrócił uwagę, że telegram był wysłany z Odessy, która w języku ukraińskim zapisywana jest przez jedno „s”, a w rosyjskim przez dwa. Następnie szukał takiego miejsca, gdzie jest dokładnie zdublowany fragment. W innym miejscu sprawdził, że dowódca, który wysyłał ten telegram, raz został podpisany szyfrem, a gdzie indziej tekstem jawnym. To dało dodatkowe wskazówki. Dzięki temu w ciągu nocy rozszyfrował 50 proc. liter.

Był to początek rewolucji w polskim wojsku. Powołano biuro szyfrów w sztabie głównym a porucznik Jan Kowalewski został jego dowódcą. W pracy kryptologicznej pomagali mu wybitni matematycy, profesorowie: Stanisław Leśniewski, Stefan Mazurkiewicz i Wacław Sierpiński. Zorganizowano całą strukturę sieci nasłuchu radiowego, biura szyfrów w sztabie generalnym w Warszawie oraz komórki kryptograficzne w dowództwach na froncie. Chodziło o to, by maksymalnie skrócić czas od przejęcia depeszy do wykorzystania w bezpośrednim działaniu na froncie.

 

Polacy słuchają radia

Powstał świetnie działający system. Od sierpnia 1919 r. do października 1920 r. Polacy przejęli i rozszyfrowali klika tysięcy radzieckich depesz radiowych. Tylko w lipcu 1920 r. kryptolodzy odszyfrowali 410 depesz radiowych od Michaiła Tuchaczewskiego, dowódcy Frontu Północnego, Lwa Trockiego, sowieckiego komisarza wojny, dowódców poszczególnych armii i ich sztabów, np. dowódcy IV armii – Jewgienija Siergiejewa, dowódcy armii konnej – Siemiona Budionnego czy dowódcy 3 korpusu kawalerii Gaja. W efekcie niemal każda decyzja polskich sztabów była oparta na informacjach z komórek radiowywiadu.

Przed Bitwą Warszawską Polacy znali dokładnie rozmieszczenie, liczebność i zamiary nieprzyjaciela. Liczbę wojsk bolszewickich szacowano na około 277 tysięcy żołnierzy. Znając siły Rosjan naczelne dowództwo WP mogło rzucić do walki mniejsze siły. Do działań obronnych skierowano 15 dywizji piechoty – około 115 tysięcy żołnierzy. A duża grupa wojsk została skoncentrowana do kontruderzenia. Sowieci tuż przed bitwą, od 12 sierpnia zaczęli stosować nowy szyfr o nazwie „Rewolucja”. Nawet nie dopuszczono myśli, że Polacy mogliby go złamać. Tymczasem złamanie go zajęło porucznikowi Kowalewskiemu i jego ludziom zaledwie kilka godzin. Podczas bitwy warszawskiej rozszyfrowywano co najmniej 15 depesz dziennie. Biuro szyfrów pracowało dwadzieścia cztery godziny na dobę a marszałek Józef Piłsudski chciał, aby ważniejsze szyfrogramy przekazywano mu przez telefon bezpośrednio do Belwederu.

 

Bitwa warszawska w eterze

Armia Czerwona całą swą łączność opierała na wymianie szyfrowanych informacji przez radio. Rosjanie nie mieli pojęcia, że Polacy złamali ich szyfry. Nie uwierzyli w to nawet po II wojnie światowej, gdy zyskali dostęp do polskich archiwów. Tymczasem w czasie bitwy warszawskiej rosyjskie radiostacje nie nadążały za swoimi sztabami, odległości między poszczególnymi radiostacjami były rozciągnięte do granic możliwości i wypadnięcie jednego ogniwa stwarzało ryzyko utraty możliwości dowodzenia. Takim ogniwem okazała się utrata radiostacji IV Armii w Ciechanowie, zajętej w czasie lokalnego wypadu polskiej kawalerii. Ten epizod rozerwał łączność IV Armii, sparaliżował jej sztab i wyłączył ją z głównego nurtu bitwy warszawskiej.

Wkrótce polskim łącznościowcom udało się całkowicie sparaliżować komunikację pomiędzy poszczególnymi radzieckimi dowództwami. Od 17 sierpnia polskie radiostacje rozpoczęły operację zagłuszania rosyjskich sieci radiowych nadawaniem m.in. Ewangelii św. Jana. Prowadzone przez 36 godzin non stop zagłuszanie sparaliżowało sowiecką łączność radiową, uniemożliwiając dostarczenie rozkazów, dowodzenie i koordynację odwrotu. W efekcie radziecki głównodowodzący Michaił Tuchaczewski o polskiej kontrofensywie znad Wieprza dowiedział się w 36 godzin po jej rozpoczęciu. Wówczas było już za późno na skoordynowany odwrót. Radzieckie oddziały miały wroga z przodu i z tyłu swoich linii, nie docierały do nich rozkazy dowództwa, nie mogły się też porozumieć ze swoimi armiami na skrzydłach frontu. Oczekiwane łatwe zwycięstwo zamieniło się w klęskę.

 

Za wygranie wojny

Dla losów bitwy warszawskiej a w konsekwencji całej wojny polsko-bolszewickiej radiotechnika miała kolosalne znaczenie. Informacje z archiwum biura szyfrów wykazały, że wywiad radiowy był w latach 1919–20 kluczowym źródłem pozyskiwania informacji o Armii Czerwonej, a w szczególności o jej jednostkach na froncie polskim. I choć pozostało to ściśle strzeżoną tajemnicą, najważniejsi polscy dowódcy nie mieli wątpliwości. Gdy w 1921 r. odznaczano żołnierzy zasłużonych w wojnie polsko-bolszewickiej, wśród dekorowanych oficerów był porucznik Jan Kowalewski. Generał Władysław Sikorski dekorując go Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari cicho szepnął mu do ucha: „za wygranie wojny, panie poruczniku”.

 

Posiłkowałem się wieloma publikacjami. Do najciekawszych należy rozmowa PAP z prof. Grzegorzem Nowikiem z Instytutu Studiów Politycznych PAN i pracownikiem naukowym Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Zainteresowanych tematem odsyłam też do jego książki: „Zanim złamano „Enigmę” rozszyfrowano Rewolucję. Polski radiowywiad podczas wojny z bolszewicką Rosją 1918–1920”.

Autor lub autorka zdjęcia pozostają nieznani, pochodzi ono ze zbiorów Centralnego Archiwum Wojskowego i jest udostępniane na wolnej licencji Creative Commons.

Udostępnij: Radiowywiad w Bitwie Warszawskiej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Filiżanka. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Grzesiek 13:49 14-08-2019
  Świetny wpis. Pozdrawia mieszkaniec Sulejówka :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 10:04 15-08-2019
   Dokładnie, wpis super. Chwała bohaterom bitwy warszawskiej.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Maciejka 07:56 16-08-2019
  Ta wiedza wymaga popularyzacji... O podobnych dzialaniach nie wiemy a szkoda. Dzieki za ciekawy tekst
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Już 200 tys. klientów Orange korzysta miesięcznie z WiFi Calling (aktualna lista telefonów) (44)

Piotr Domański

14 sierpnia 2019

Już 200 tys. klientów Orange korzysta miesięcznie z WiFi Calling (aktualna lista telefonów)
44

WiFi Calling, to świetna usługa. Dzięki niej możecie zadzwonić poprzez WiFi, korzystając z Waszego smartfona, co oznacza dla Was dwie rzeczy – po pierwsze możecie dzwonić z miejsc, gdzie zasięg jest bardzo słaby. Po drugie – z dowolnego miejsca na świecie, jeżeli tylko jesteście podłączeni do WiFi Calling, możecie dzwonić do Polski, jakbyście byli w kraju (czytaj: „praktycznie za friko”).  Nic dziwnego, że korzystacie z niej coraz częściej – robi to już nawet 200 tys. klientów Orange miesięcznie, a łącznie skorzystało z tej funkcji ponad pół miliona z nich.

O czym trzeba pamiętać korzystając z WiFi Calling?

Korzystając z WiFi Calling, szczególnie za granicą trzeba pamiętać jednak jednej istotnej rzeczy – by przed wykonaniem połączenia spojrzeć na telefon i upewnić się, że WiFi Calling działa poprawie. Nie mamy niestety wpływu na to jak działa WiFi w innych krajach, od innych dostawców. Może się nawet zdarzyć, że niektóre protokoły są w danym kraju zablokowane i telefon będzie chciał połączyć się normalną siecią i narazić nas na duże koszty. By mieć pewność wystarczy wejść w tryb samolotowy i odpalić WiFi, połączyć się z WiFi Calling i zabrać za dzwonienie.

Oczywiście WiFi Calling działa nie tylko za granicą – możecie z tej funkcji korzystać także w Polsce, w miejscach o nieco słabszym zasięgu. Polecam, sam korzystam.

Na jakich smartfonach możecie korzystać z WiFi Calling i VoLTE w Orange?

Duża liczba użytkowników WiFi Calling to zasługa liczby urządzeń, które wspierają usługę. Zdaję sobie sprawę, że powinien pojawić się tu także Huawei. Z tego co wiem pierwszy telefon tego producenta w ciągu kilku miesięcy najprawdopodobniej na nią zawita. Najnowsze wersje oprogramowania dostarczonego przez producenta są obiecujące. Poniżej cała lista urządzeń, które obsługują u nas WiFi Calling i VoLTE. Piszę „urządzeń” bo znajdziecie tam także smartwatche obsługujące eSIM. W sumie tych urządzeń jest blisko 70.

Lista telefonów z VoLTE i WiFi Calling w Orange Polska

VoLTE

WiFi Calling

Apple Watch 3 Apple Watch 3
Apple Watch 4 Apple Watch 4
Huawei P10 iPhone 5S
Huawei P10 Lite iPhone 6
iPhone 6 iPhone 6 Plus
iPhone 6 Plus iPhone 6S
iPhone 6S iPhone 6S Plus
iPhone 6S Plus iPhone 7
iPhone 7 iPhone 7 Plus
iPhone 7 Plus iPhone 8
iPhone 8 iPhone 8 Plus
iPhone 8 Plus iPhone SE
iPhone SE iPhone X
iPhone X iPhone XR
iPhone XR iPhone XS
iPhone XS iPhone XS Max
iPhone XS Max LG G6 (tylko oprogramowanie Orange)
LG G6 (tylko oprogramowanie Orange) LG G7
LG G7 LG G7 Fit
LG G7 Fit LG G8S
LG G8S LG K10 2017 (tylko oprogramowanie Orange)
LG K10 2017 (tylko oprogramowanie Orange) LG K11 Single SIM
LG K11 Single SIM LG K40
LG K40 LG Q6 (tylko oprogramowanie Orange)
LG Q6 (tylko oprogramowanie Orange) LG Q7 Single SIM
LG Q7 Single SIM LG V40
LG V40 Samsung A10
Orange Dive 71 Samsung A20e
Samsung A10 Samsung A3 2017
Samsung A20e Samsung A40
Samsung A3 2017 Samsung A5 2017
Samsung A40 Samsung A50
Samsung A5 2017 Samsung A6
Samsung A50 Samsung A6+
Samsung A6 Samsung A7
Samsung A6+ Samsung A70
Samsung A7 Samsung A80
Samsung A70 Samsung A9
Samsung A80 Samsung J3 2017
Samsung A9 Samsung J4+
Samsung J3 2017 Samsung J5 2017
Samsung J4+ Samsung J6
Samsung J5 2017 Samsung J6+
Samsung J6 Samsung J7 2017
Samsung J6+ Samsung Note 8
Samsung J7 2017 Samsung Note 9
Samsung Note 8 Samsung S10
Samsung Note 9 Samsung S10+
Samsung S10 Samsung S10e
Samsung S10+ Samsung S6
Samsung S10e Samsung S6 EDGE
Samsung S6 Samsung S7
Samsung S6 EDGE Samsung S7 EDGE
Samsung S7 Samsung S8
Samsung S7 EDGE Samsung S8+
Samsung S8 Samsung S9
Samsung S8+ Samsung S9+
Samsung S9 Samsung Galaxy Note 10
Samsung S9+ Samsung Galaxy Note 10+
Samsung Galaxy Note 10 Samsung XCover 4
Samsung Galaxy Note 10+ Samsung XCover 4S
Samsung Watch SM-R805F Sony Xperia 1 (tylko oprogramowanie Orange)
Samsung Watch SM-R815F Sony Xperia 10 (tylko oprogramowanie Orange)
Samsung XCover 4 Sony Xperia 10 Plus (tylko oprogramowanie Orange)
Samsung XCover 4S Sony Xperia XA2 (tylko oprogramowanie Orange)
Sony Xperia 1 (tylko oprogramowanie Orange) Sony Xperia XZ Premium (tylko oprogramowanie Orange)
Sony Xperia 10 (tylko oprogramowanie Orange) Sony Xperia XZ2 (tylko oprogramowanie Orange)
Sony Xperia 10 Plus (tylko oprogramowanie Orange) Sony Xperia XZ3 (tylko oprogramowanie Orange)
Sony Xperia XA2 (tylko oprogramowanie Orange)
Sony Xperia XZ Premium (tylko oprogramowanie Orange)
Sony Xperia XZ2 (tylko oprogramowanie Orange)
Sony Xperia XZ3 (tylko oprogramowanie Orange)

Więcej o WiFi Calling i VoLTE na stronie orange.pl

Udostępnij: Już 200 tys. klientów Orange korzysta miesięcznie z WiFi Calling (aktualna lista telefonów)
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Serce. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Bart 12:38 14-08-2019
  Super - czekamy na EVS - czy wiadomo kiedy wyższa jakość rozmów?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 13:09 14-08-2019
  U mnie w domu niestety zasięg nie jest dobry. Dlatego szczerze sobie chwalę VifiCalling.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 13:46 14-08-2019
  A kiedy na Xiaomi?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Rico 16:46 14-08-2019
   Rowniez chetnie sie dowiem.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ja 22:50 14-08-2019
   Panie rzeczniku co z Xiaomi? Miała być "w niedługim czasie" informacja i co?
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kooki 11:01 15-08-2019
    Dokładnie kiedy Xiaomi?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:30 16-08-2019
     Nie jestem rzecznikiem, ale się wypowiem - uruchomimy gdy skończymy prace nad stabilną wersją softu. Nigdy nie mówiliśmy, że usługa powróci w niedługim czasie - tylko, że nad nią pracujemy, by wróciła możliwie szybko.
     Odpowiedz
 • komentarz
  gosc 14:57 14-08-2019
  czy lista jest aktualna także dla orange flex i nju mobile?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 16:50 14-08-2019
   Tak, w tym przypadku działa to na tych samych zasadach.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Nzbx 15:47 14-08-2019
  A ile osób korzysta z VoLTE?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:53 16-08-2019
   Sporo, lecz nie podajemy konkretnych danych.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kongo 16:01 14-08-2019
  Czy wiadomo kiedy smsy/mmsy w Wifi Calling? (są w Play i T-Mobile) Kiedy HDVoice na 2G w IPhone? (jest w T-Mobile) Kiedy WifiCalling w Orange Flex za granicą? Kiedy EVS?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 16:52 14-08-2019
   Jeżeli coś się zmieni na tym polu na pewno damy znać.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Rocksu 16:25 14-08-2019
  Kiedy odblokujecie Xiaomi? O ile dobrze pamiętam miało być to "tymczasowe rozwiązanie" a już się spekuluje że zrobiliście to specjalnie żeby ludzie brali telefony z Orange
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 16:53 14-08-2019
   Uruchomimy, gdy usługa będzie działała stabilnie. Nie mamy żadnych niecnych planów czy ukrytych zamiarów.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr M 18:09 14-08-2019
    A jakiś przewidywany termin, kiedy to nastąpi??? Xiaomi jakieś większe problemy stwarza niż np. Samsung (A80 szybko dodaliście do listy wspieranych, mimo że miał premierę w kwietniu jak dobrze pamiętam)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Kuba 21:03 14-08-2019
     @Piotr M: Samsungi mają teraz od początku dostęp do VoLTE i VoWiFi - Samsung wgrywa odpowiednie ustawienia od razu wypuszczając telefon na rynek. Czasami zdarzyło się, że wersja krajowa ma te usługi a od Orange jeszcze nie :P
     Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 08:55 16-08-2019
     Polecam lekturę tekstu o WiFi Calling, do którego linkuje poniżej listy. Najwięcej trudności rodzi wdrożenie WiFi Calling na pierwszym urządzeniu producenta. Na kolejnych idzie bardzo szybko. Xiaomi wdrożył WiFi Calling na swoich urządzeniach samodzielnie, jednak nie działało ono stabilnie. Teraz pracujemy nad wspólnym rozwiązaniem, które będzie stabilne i to trwa. Gdy wdrożymy pierwsze urządzenia, kolejne będą iść szybciej.
     Odpowiedz
     • komentarz
      Endrej 14:23 16-08-2019
      To Huawei wbrew zasadzie o której piszesz ma wsparcie dla tych usług. Dawna seria P20 ma wsparcie, a nowsze już nie. Czyli tak do końca nie idzie potem łatwo jak już na pierwszym telefonie usługi są wdrożone...
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 14:28 16-08-2019
       Nigdy nie wdrożyliśmy żadnej z tych usług na urządzeniach tego producenta. Bardzo byśmy chcieli i pracujemy nad tym razem z Huawei.
       Odpowiedz
 • komentarz
  Vahtang 17:05 14-08-2019
  LEKRAMA ! Ja mam VoIP fon domowy jest apa na Smart i też dzwonię bez problemu. A z resztą po co jest what's...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:56 16-08-2019
   Każdy korzysta z czego chce. Ja nie lubię dzwonić przez WhatsApp, bo zwyczajnie jakość rozmowy jest gorsza i częściej rwie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tomii 17:30 14-08-2019
  Fajnie. Ale wciąż czekamy na prawdziwe VoWiFi z obsługą SMS-ów, MMS-ów i kodekiem co najmniej HD Voice w każdej rozmowie poza Orange.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Janek 17:45 14-08-2019
  Kiedy EVS na VoLTE? TMobile i Play mają od dłuższego czasu. Fantastyczna jakość połączeń
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:57 16-08-2019
   Jak wdrożymy na pewno o tym powiemy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 20:44 14-08-2019
  Też po wymianie telefonu trzeba będzie wypróbować aplikację ponieważ w Moim miejscu zamieszkania z pełnego zasięgu sieci zrobiła się na przestrzeni lat jedna kreska. Muszę wychodzić na zewnątrz to samo sąsiedzi. Najlepsze,że fioletowy konkurent ma przekaźniki w podobnych miejscach i działa bezproblemowo. Piotrze musicie na miejscu zbadać sprawę bo to nie jest przez zakłócenia ponieważ interweniował UKE w tej sprawie i wyczyścił eter a nie ma grama poprawy.Piotrze dlaczego z Google Play zniknęła aplikacja VoIP Orange?Co do światłowodu to zauważyłem,że po drugiej stronie miasta podpinacie klientów po słupie energetycznym Tauronu a u Mnie mimo tego,że słup też należy do Tauronu to nie chcecie podpiąć. Dlaczego tak jest?Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:00 16-08-2019
   Dostałem Twojego maila, sprawdzam jak wygląda sytuacja z tymi słupami.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek87 11:40 16-08-2019
    Dzięki-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Kuba 21:05 14-08-2019
  Tylko szkoda, że nadal czekamy na SMS-y w VoWiFi od... dwóch lat? Do tego EVS, które podobno zaimplementowane w sieci wciąż nie działa realnie. I kiedy naprawa błędu, że w VoLTE najczęściej nie działa HD Voice dzwoniąc do Plusa, a po przełączeniu na 3G/2G działa wyśmienicie?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:03 16-08-2019
   Tak jak pisałem wcześniej - gdy wprowadzimy te usługi na pewno o tym poinformujemy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pakierhakierxd 09:07 15-08-2019
  Witam kiedy vollte i wifi calling na P20 Pro ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:04 16-08-2019
   Odpowiedź znajdziesz w tekście i fragmencie o Huawei.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 09:34 15-08-2019
  Lista modeli z każdym miesiącem coraz dłuższa. Może niebawem będę mógł i ja skorzystać z ów usług.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 10:03 15-08-2019
   Mhm....ale jakoś na tej liście brakuje flagowców Huaweia?
   Odpowiedz
 • komentarz
  maniel 10:44 15-08-2019
  Kiedy Motorole dodacie jakieś? Głównie interesuje mnie volte na Motoroli One Vision
  Odpowiedz
 • komentarz
  123 21:03 15-08-2019
  Pytanie techniczne: Skoro w orange i nju oferujecie wymiane sim przez starter, to co stoi na przeszkodzie aby w orange flex zrobić mnp przez starter zakupiony w kiosku/żabce? Nie każdy ma czas na kurierów i bieganie po salonach. Czy jest w tym jakaś techniczna przeszkoda w waszych systemach, że takiej możliwości nie ma? Instaluje aplikacje, podaje dane, podaje numer do przeniesienia, nr karty sim/puk ze startera i nigdzie się nie ruszając mam na drugi dzień przeniesiony numer.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:05 16-08-2019
   Takie są założenia tej oferty. Nie wiem czy zostanie to dodane, ale jeżeli będzie, na pewno o tym napiszemy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Ok 07:22 16-08-2019
  Dlatego się rozstalem po 10 latach z siecią Orange bo miała beznadziejny zasięg
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:09 16-08-2019
   Każdy z operatorów miewa miejsca, gdzie pojawiają się trudności z zasięgiem. Cały czas pracujemy, by rozbudowywać sieć w tych miejscach, jednak budowa sieci komórkowej nie jest możliwa z dnia na dzień.
   Odpowiedz
 • komentarz
  rino 11:51 16-08-2019
  była apka w sklepie pley od Orange i już jej nie ma a jak ktoś posiada innego smartfona jak asus to co biedek ma zrobić :(
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:26 16-08-2019
   Apka była rozwiązaniem na czas, gdy telefony z WiFi Calling nie były powszechne. Teraz już są.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Piotr 12:38 16-08-2019
  A Pixele dalej bez wsparcia...
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:27 16-08-2019
   Nie mamy tych urządzeń w swojej ofercie i obecnie nad nimi nie pracujemy.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Piotr 07:34 17-08-2019
  Kiedy oferta volte i wifi calling na htc? Konkurencja już dawno oferuje te usługi...
  Odpowiedz

;

Oferta

Premiera Huawei P smart Z w Orange (7)

Marta Cieślak-Krajewska

12 sierpnia 2019

Premiera Huawei P smart Z w Orange
7

W Orange jest już dostępny nowy Huawei P smart Z. Dlaczego warto zainteresować się tym modelem?

Wysuwana kamerka do selfie zamiast notcha

Cechą rozpoznawczą nowego Huawei P smart Z jest wysuwana przednia, 16 megapikselowa kamerka, która zastąpiła aparat w ekranie. Producent obiecuje piękne selfie, a to za sprawa 8 scenariuszy do upiększania zdjęć, dostępnych w aplikacji oraz funkcji retuszu z oświetleniem 3D , dającej efekt  profesjonalnego światła studyjnego.

Podwójny aparat główny wspomagany AI

Podwójny aparat główny, 16+2 megapikselowy, jest wspomagany sztuczną inteligencją. Algorytm rozpoznaje 22 kategorie fotografowanych obiektów oraz 500 scenerii i automatycznie dobiera najlepsze ustawienia. 2 megapikselowy aparat gwarantuje artystyczny efekt bokeh.

Zwiększona wydajność

Bateria w nowym Huawei P Smart ma 4000 mAh pojemności. To sporo, w porównaniu do większości popularnych smartfonów. Zastosowany procesor to 8-rdzeniowy Kirin 710F. Jak obiecuje producent, dzięki temu połączeniu P smart Z poradzi sobie z wymagającymi grami czy odtwarzaniem filmów online.

Cena już od 45 zł/mc

Ten smartfon możecie kupić już za 45 zł/mc i 0 zł na start w Planie Mobilnym 55. W Planie Mobilnym 75 cena spada do 35,01 zł/mc. Szczegóły: sklep orange.

Na razie mam dla Was kilka pierwszych zdjęć tego modelu. Huawei P smart Z prezentuje się naprawdę dobrze. Jak tylko sprawdzę jego możliwości, pokażę na blogu dokładniejszy test.

Udostępnij: Premiera Huawei P smart Z w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Dom. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Jacek 17:44 12-08-2019
  Kiedy Volte w smartfona Huawei?
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 19:41 12-08-2019
  Ciekawe jakie robi fotki aparat głowny? Smartfonik ciekawy, ciekawe jaka będzie żywotoność wysuwanego aparatu...mhm....zobaczymy za jakiś czas.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Spl 19:43 12-08-2019
  A ja się pytam kiedy VoLTE i VoWiFi dla modelu Huawei P Smart 2019?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:42 13-08-2019
   Pracujemy nad uruchomieniem tej funkcji dla urządzeń Huawei.
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 10:17 13-08-2019
    Dobrze ze kryzys Huaweia minął, ja poluje na P20 Pro w dobrej cenie :) A VoLTE fajnie byłoby mieć :)
    Odpowiedz
    • komentarz
     Mateusz 14:28 13-08-2019
     P20 Pro bardzo fajny telefon, aczkolwiek z Honor 20 Pro korzystało mi się przyjemniej.
     Odpowiedz
     • komentarz
      pablo_ck 09:54 15-08-2019
      Dzięki za opinię :)
      Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej