;

Odpowiedzialny biznes

Ranking Odpowiedzialnych Firm – Orange Polska na podium (10)

Monika Kulik

14 czerwca 2019

Ranking Odpowiedzialnych Firm – Orange Polska na podium
10

Po raz 13-ty ogłoszono Ranking Odpowiedzialnych Firm (ROF). Orange Polska zajął I miejsce w jednej z pięciu branżowych kategorii – „Usługi, handel i transport” i II miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Startujemy w Rankingu Odpowiedzialnych Firm już od kilkunastu lat i zawsze jest to dla nas wyzwanie.

Po pierwsze dlatego, że ankieta zmienia się wraz z rozwojem idei zrównoważonego rozwoju w Polsce i rozwojem samych firm. To, co na początku było wyzwaniem, teraz staje się oczywistością i wypada z pytań rankingowych – za to pojawiają się inne pytania – o nowe modele biznesowe, circular economy czy innowacyjność.

Po drugie – przybywa firm, które wdrażają strategie społecznej odpowiedzialności, a co za tym idzie konkurencja rośnie. Łącznie w Rankingu Odpowiedzialnych Firm wzięło udział już ponad 200 firm działających na polskim rynku. Wzrasta też poziom zrozumienia tej idei – coraz więcej korporacji raportuje dane niefinansowe, myśli strategicznie o swoim wpływie na środowisko i społeczeństwo.

Cieszy nas więc, że niezmiennie znajdujemy się wysoko na skali odpowiedzialności wśród innych korporacji, które realizują Cele Zrównoważonego Rozwoju.

W naszym imieniu nagrodę w konkursie „Ranking Odpowiedzialnych Firm” odebrał Piotr Placha – Kierownik Projektu w Departamencie Strategii Korporacyjnej i Badań Rynkowych, który współpracuje z nami od wielu lat w ramach Komitetu Sterującego ds. CSR. Powołaliśmy Komitet, aby lepiej zarządzać CSR-em w całej organizacji, mieć przełożenie na rożne działy i jednostki. Spotykamy się regularnie, aby współtworzyć strategię, omawiać najważniejsze projekty, zapoznawać się z najnowszymi wyzwaniami społecznymi i trendami zrównoważonego rozwoju. To właśnie dzięki takim ludziom jak Piotr i inni nasi Koordynatorzy CSR, możemy lepiej zarządzać naszym wpływem na społeczeństwo i środowisko i motywować ludzi i organizację do zmian.

Ranking Odpoiwedizlanych Firm - Piotr Placha z nagrodami

Partnerem ROF 2019 jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem merytorycznym odpowiedzialnym za przegląd odpowiedzi jest Deloitte, zaś partnerem medialnym jest Dziennik Gazeta Prawna. Partnerem technologicznym ROF jest SMART CSR. Autorami zestawienia są profesor Bolesław Rok z Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego oraz Jarosław Horodecki, redaktor.

Udostępnij: Ranking Odpowiedzialnych Firm – Orange Polska na podium
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:05 14-06-2019
  Gratulacje
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 15:41 14-06-2019
   Dziękujemy ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 15:40 14-06-2019
  gratulacje
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 16:57 14-06-2019
   Dziękujemy ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 09:32 16-06-2019
  Gratulację :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 11:10 17-06-2019
   Dziękujemy ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Betters 12:36 17-06-2019
  ORANGE górą! Brawo! Gratuluję!
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 11:54 19-06-2019
   Dziękujemy ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 10:37 30-06-2019
  BRAWO :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adam Matusiak 11:48 02-07-2019
  Gratuluje i życzę dalszych sukcesów !
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

(nie)Bezpieczna Sieć #16 – Baw się bezpiecznie! (1)

Michał Rosiak

13 czerwca 2019

(nie)Bezpieczna Sieć #16 – Baw się bezpiecznie!
1

Przeszedłem się ostatnio na Orange Warsaw Festival. Nie do końca dla muzyki, bo klimaty raczej nie moje. Wciąż jednak bardzo fajnie mi się patrzyło, na śmiejący się, radosny, barwny tłum ludzi o pełnej wiekowej rozpiętości. Każdy fantastycznie się bawił nie tylko pod scenami stołecznej imprezy.

I wtedy wjeżdżam ja, na bia… No dobra, bez przesady 🙂 Tak na serio – skorzystałem z okazji i OWFu, żeby pokazać Wam jakie zagrożenia, mniej lub bardziej „cyber” mogą na Was czyhać na imprezach masowych w dzisiejszym cyfrowym świecie. Tylko kilka, tych najważniejszych. Żeby nie zaprzątać Wam zbytnio głów, ale też pomóc coś zrozumieć, nie wychodząc z niebywale dynamicznego klimatu Orange Warsaw Festival 🙂

Miłego oglądania, chętnie poczytam i odpowiem na wszelkie Wasze uwagi, czy to na YT, czy tutaj w komentarzach.

Oczywiście te same niebezpieczeństwa czają na Was na innych festiwalach – Orange Warsaw Festival Open’er, czy Kraków Live to tylko niewielka część z mniejszych czy większych imprez muzycznych, które każdego roku odbywają się w Polsce.

Jeżeli mało Wam oglądania zabawy z tegorocznego Orange Warsaw Festival zajrzyjcie do wpisu Kasi Barys, gdzie jest przepiękny reportaż z dwóch dni OWF 2019.

Udostępnij: (nie)Bezpieczna Sieć #16 – Baw się bezpiecznie!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:57 13-06-2019
  Michale jak zawsze super video :) Super wskazówki i porady :)
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Premiera polskiej wersji międzynarodowej aplikacji (2)

Bartłomiej Kuczyński

13 czerwca 2019

Premiera polskiej wersji międzynarodowej aplikacji
2

Jak wiecie, w Fundacji Orange szukamy różnych nowych dróg cyfrowej edukacji. Prowadzimy w szkołach w całej Polsce zajęcia z programowania i nowych technologii, tworzymy miejsca rozwijające kreatywność, multimedialne świetlice. Dziś chciałbym zaprezentować Wam projekt, który po partnersku promujemy i wspieramy – światową platformę Khan Academy. Właśnie pojawiła się polska wersja mobilnej aplikacji Khan Academy.

To pierwsza taka apka w Polsce! Trudno mówić o niej bez głównego inspiratora polskiej Khan Academy, profesora, fizyka, dyrektora Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, człowieka, którego nazwisko stało się nazwą jednej z planetoid – Lecha Mankiewicza. Specjalnie dla Was przeprowadziłem z nim krótki wywiad.

Khan Academy – co to takiego?

BK: Panie Profesorze, od 7 lat jest Pan spiritus movens i twarzą polskiej edycji Khan Academy. Skąd pomysł, by zająć się tą platformą?

Prof. Lech Mankiewicz: To banalna historia. Zaczęło się od chęci pomocy córce, która właśnie dowiedziała się w szkole, że jest coś takiego jak ułamki, ale nie bardzo potrafiła jeszcze ogarnąć, o co w nich chodzi. A kilka dni wcześniej kolega podesłał mi link do angielskiej wersji Khan Academy. Wiedziałem, że materiały można tłumaczyć i postanowiłem spróbować. W sumie, wyszło na to, że Chińczycy mają rację mówiąc, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

Jakie są głosy użytkowników? Czy ma Pan informacje o ludziach, którzy dzięki Khan Academy rozwinęli się w jakiejś sferze?

Głosy to głównie komentarze pod filmami, w których użytkownicy proszą o wyjaśnienia, albo dziękują za pomoc w przygotowaniu się do klasówki. Nie śledzimy losów naszych użytkowników, czasem docierają do nas sygnały, że dziecko z poważnymi problemami odbiło się od dna dzięki korzystaniu z przyjaznego, niewywierającego presji, nagradzającego i zróżnicowanego portalu Khan Academy, ale z oczywistych powodów nie mogę podać szczegółów. Cały czas obserwujemy wzrost zainteresowania portalem i to jest dla nas sygnał, że jesteśmy na dobrej drodze.

Czyli mamy tutaj usługę knowledge on demand, w modelu podobnym do np. VOD. Liczne komentarze w sieci świadczą o  zapotrzebowaniu na takie jakościowe treści. Dlatego powstała aplikacja mobilna. Czy znajdziemy w niej wszystko to, co na platformie?

Świat idzie do przodu, zmieniają się przyzwyczajenia młodzieży. Dzisiaj coraz więcej młodych osób nie korzysta już z komputerów, przenieśli się całkowicie na urządzenia mobilne. Stąd decyzja, żeby uruchomić Khan Academy w wersji mobilnej. Nowa wersja aplikacji, choć wygląda podobnie do tej poprzedniej, ma zupełnie inną architekturę, dzięki czemu stosunkowo łatwo można dodawać do niej nowe języki.

W aplikacji mobilnej mamy dostęp do prawie wszystkich działów Khan Academy, z wyjątkiem nauki programowania. Bardzo popularny, interaktywny kurs programowania wymaga sprawnego operowania kursorem i klawiaturą, co na smartfonie jest problemem. Szukamy lepszej technologii.

Khan Academy po polsku dzisiaj to ponad 3500 filmów i jakieś 9 milionów słów na portalu

Wszystkie lekcje są bezpłatne. Skąd fundusze na tyle treści oryginalnych i na tłumaczenia na język polski?

Khan Academy Foundation utrzymuje się z darowizn. Tak samo jak nasza Fundacja Edukacja dla Przyszłości. W tej przełomowej dla nas chwili nie można nie wspomnieć i jeszcze raz podziękować wszystkim, którzy nas wspierali. W swoim czasie bardzo nam pomogła Fundacja PKO Banku Polskiego, pomogła firma Google, teraz pomagają nam Fundacja Orange i FUNDACJA HASCO-LEK. Wspierali nas Instytut Filozofii UW i Instytut Chemii Organicznej PAN. Jako Organizacja Pożytku Publicznego otrzymujemy też darowizny od osób prywatnych, także poprzez mechanizm 1%.

W Khan Academy po polsku bardzo ważną rolę odgrywają też wolontariusze. Cały czas pomagają nam tłumaczyć treści portalu. Wśród nich są tacy, którzy mają na swoim koncie setki tysięcy i miliony przetłumaczonych słów. Jeśli ktoś czuje, że jest ekspertem w dziedzinie reprezentowanej na portalu i udział w takim projekcie go kręci, zapraszamy!

Czy jest kurs, z którego jest Pan najbardziej dumny?

Khan Academy po polsku dzisiaj to ponad 3500 filmów i jakieś 9 milionów słów na portalu. Staramy się, żeby materiał jaki proponujemy polskim uczniom i studentom, był jak najlepszej jakości. Khan Academy jest udostępniana na licencji Creative Commons, która pozwala na tworzenie utworów pochodnych. W praktyce korzystamy z tej możliwości, starając się prezentować jak najlepsze argumenty, wychodzić poza przyciętą do wymagań egzaminacyjnych wiedzę podręcznikową. Trudno powiedzieć, z którego kursu jesteśmy najbardziej dumni – wszystkie staramy się dopieścić tak, by służyły jak najlepiej.

Jest jeden kurs zupełnie inny niż wszystkie, Pixar w pigułce, w którym inżynierowie Pixar Studio opowiadają, jak tworzą filmy animowane, które wszyscy znamy. To jest wyjątkowy kurs, bo pokazuje jak matematyka, fizyka, programowanie, literatura, historia spotykają się w jednym miejscu, by razem tworzyć dzieła, które uczą i wzruszają. Ten kurs udostępniamy po polsku dzięki pomocy Fundacji Orange.

Dziękuję za rozmowę.

Bezpłatna aplikacja edukacyjna Khan Academy. Pobierz w Sklepie Play lub w AppStore

Udostępnij: Premiera polskiej wersji międzynarodowej aplikacji
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:39 13-06-2019
  Szkoda ze na WP nie śmiga ta apka :( Zresztą, nic już prawie nie działa z aplikacji, ale jak dla mnie WP to bardzo udany system.
  Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 07:22 14-06-2019
   Symbian też był bardzo udany i lubiany, a już go dawno porzucili.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej