Sieć

Rekordowe półrocze w sieci Orange

Piotr Domański Piotr Domański
28 lipca 2016
Rekordowe półrocze w sieci Orange

Osiągnęliśmy cztery rekordowe wyniki związane z siecią, zarówno tą szkieletową jak i dostępową. O dwóch pisaliśmy już na blogu. O dwóch kolejnych jeszcze tutaj nie wspominaliśmy, ale jeżeli obserwujecie profil prezesa Orange Polska na Twitterze to już wiecie.

 

Testujemy sieć dostępową

Jak wyczytaliście z zamieszczonego powyżej wpisu w Miasteczku Orange testowaliśmy dwie technologie – jedną opartą o miedź, czyli rozwiązanie zwane G.fast, drugą o światłowód – technologię XG-PON1. Jednak to już kolejne generacje tej technologii, stąd mówimy tu o wiele wyższych prędkościach, niż w przypadku dzisiaj stosowanych rozwiązań.

W technologii XG-Fast, czyli udoskonalonej wersji G-fast udało się kolegom z Orange Labs oraz inżynierom z Nokia Bell Labs z Belgii osiągnąć prędkość przesyłania danych na poziomie 4,4 Gb/s po jednej parze miedzianej. To oczywiście testy, jednak pokazują, że w przypadku zastosowania kabla dwuparowego można osiągnąć prędkość ponad 10 Gb/s i to po miedzi. Trzeba jednak pamiętać, że nie chodzi tu o standardowe łącze miedziane, lecz o rozwiązania, w których światłowód doprowadzony jest do piwnicy budynku i dopiero z niej biegnie przewód miedziany. Zresztą technologię G-fast opisywałem już w tekście na blogu. Dodam tylko, że była to pierwsza demonstracja technologii w Polsce.

Drugi z testów, który przeprowadziliśmy i w którym udało się osiągnąć rekordowy wynik był test technologii XG-PON1, czyli mówiąc mniej technicznym językiem kolejnej generacji technologii światłowodowej. Te testy realizowane były przy wsparciu inżynierów z ZTE. Technologia XG-PON1 pozwoliła na osiągnięcie prędkości około 10 Gb/s, większych nawet niż możliwości przyjmowania danych większości dzisiaj stosowanych komputerów. Tu ograniczeniem staje się nie światłowód czy ONT (zapraszam do słowniczka), lecz procesor i dysk twardy komputera.

Sieć szkieletowa również ma znaczenie

O pozostałych testach już pisaliśmy, więc tylko o nich wspomnę. Po pierwsze w naszej sieci szkieletowej udało się nam przesłać 1,5 Tb/s na odległość 870 km. Sama odległość jest rekordowa, podobnie jak możliwości zastosowanej technologii. Więcej na jej temat opowiedzą Wam koledzy, którzy brali udział w testach. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat rekordowych osiągów naszej sieci szkieletowej polecam wpis na blogu.

Internet mobilny kolejnej generacji – w stronę 5G

Jak to mówią na Wyspach Brytyjskich „last but not least” - testowaliśmy także nowe rozwiązania w sieci mobilnej.  Dzięki agregacji czterech nośnych częstotliwości 4G - 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz udało się osiągnąć prędkość ponad 1 Gb/s. Inżynierowie Orange Polska, razem ze współpracownikami z Huawei przeprowadzili 4G LTE Advance Pro jako pierwsi w Polsce.  Pisał już o tym na blogu Wojtek, więc do jego tekstu kieruję wszystkich zainteresowanych. I choć w tym momencie agregujemy znacznie mniejsze wycinki pasma, jest do doskonały wstęp do 5G.

A jeżeli chcielibyście wiedzieć co zmienia technologia 5G polecam dwa filmy Marty Cieślak-Krajewskiej

 

Takie testy wydają się czymś bardzo odległym, jednak wbrew pozorom szybko znajdują przełożenie na codzienne życie. Pierwszą wersję standardu 4G wydano w 2008 roku, obecnie może z niej skorzystać 95% Polaków. Podobnie ze światłowodem – do niedawna był on dostępny dla niewielkiej grupy osób, teraz w zasięgu Orange światłowodu jest 1 mln gospodarstw domowych czyli  2,5 – 3 mln  Polaków. A  pojęcie szybki transfer również zmienia znaczenie – kiedyś oznaczało to 10 Mb/s, teraz 600 Mb/s.


Oferta

Nowe promocje w Orange na końcówkę „lipcopada”

Piotr Domański Piotr Domański
28 lipca 2016
Nowe promocje w Orange na końcówkę „lipcopada”

Przez ostatnie kilka dni więcej było o technologii, wielkich wydarzeniach i ciekawych zmianach w obsłudze klienta niż o ofercie. Czas nadrobić zaległości.

Coś dla siebie znajdą fani tanich smartfonów, a dokładnie rzecz ujmując – fanów dobrych telefonów w niskich cenach. W dół poszły ceny,  zapłacicie na start między innymi za iPhone 6s 16GB, Samsung Galaxy S7 edge, czy Samsung Galaxy A5 (2016). Z kolei za niektóre z telefonów zapłacicie niższą opłatę miesięczną. Chodzi między innymi o Huawei P9 i P8 lite. Moim zdaniem lista jest bardzo ciekawa i zróżnicowana, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Najmocniej, bo o równo 500 złotych spadła cena Samsung Galaxy S7 edge. Teraz na start zapłacicie za tego przepięknego smartfona 249 złotych, a później miesięcznie 170 złotych (w ramach planu Smart Plan LTE 74,99 zł i opłaty za telefon).  Ciekawie prezentuje się także nowa cena iPhone 6s - 999 zł przy miesięcznej opłacie 130 zł oraz Sony Xperia M5 – 149 zł i 90 złotych miesięcznie. Oczywiście opłaty miesięczne zawierają  w sobie kwoty abonamentu – w pierwszym przypadku Smart Planu LTE 74,99 w drugim za 54,99. Promocja trwa jeszcze kilka dni. Więcej znajdziecie na stronie internetowej.

Drugą promocją, którą możecie już od jakiegoś czasu znaleźć na naszej stronie internetowej jest Happy Week. Zasady są bardzo proste – jeżeli zdecydujecie się na nową umowę na Neostradę lub Orange Światłowód za złotówkę możecie dokupić jeden z dwóch gadżetów – drona, lub przenośny głośnik Bluetooth.

Sądzę, że dużo ważniejsze są wprowadzone na początku wakacji rozwiązania konwergentne. Sam korzystam z takiego rozwiązania i moim zdaniem ma ono głęboki sens – za dobrą ofertę mobilną płacę nieco ponad 20 złotych, a w domu mam światłowód z FunPakiem bo bardzo sympatycznej cenie.

P.S. oczywiście do tematu Światowych Dni Młodzieży jeszcze wrócimy, zapewne już jutro ;-)


Bezpieczeństwo

Precz z SMSami!

Michał Rosiak Michał Rosiak
28 lipca 2016
Precz z SMSami!

To musiało się prędzej, czy później stać - aż dziw, że dopiero teraz. Amerykański Narodowy Instytut Standardów i Technologii (National Institute for Standards and Technologies, NIST), takie tamtejsze Polskie Normy ;), zapowiedział, że w kolejnej wersji zaleceń dotyczących cyfrowej autoryzacji nie będzie już zalecał tokenów SMS.

Oczywiście zalecenia NIST nijak się mają do formalnych zobowiązań, tym niemniej sygnał z tak istotnego ciała może i powinien wywołać ruch na rynku. W miejsce wiadomości tekstowych zalecane są aplikacje mobilne lub fizyczne tokeny i nie sposób nie przyklasnąć takiej propozycji. Klasyczna zasada mówi, że na autoryzację powinny się składać:

coś, co wiesz (czyli hasło)

coś, co masz (czyli drugi czynnik)

I tu akurat SMS nie do końca pasuje. Bo mamy telefon, SMS jest tylko jedną z aktywności na nim. Aktywnością, którą - co wielokrotnie udowadniali cyber-przestępcy - stosunkowo łatwo przejąć bez wiedzy ofiary. Przejęcie telefonu na którym mamy aplikację generującą kody, już nie jest takie łatwe, a zniknięcie sprzętowego tokena też w miarę wcześnie możemy dojrzeć.

Korzystacie z SMSów autoryzacyjnych? Ja o ile pamiętam tylko w dwóch miejscach, tam gdzie nie da się uruchomić innego 2FA - dla potwierdzania przelewów i przy logowaniu na giełdę BTC. Więcej grzechów nie pamiętam,

Scroll to Top