Bezpieczeństwo

Rodzicu, bądź świadom zagrożeń!

Michał Rosiak Michał Rosiak
03 listopada 2016
Rodzicu, bądź świadom zagrożeń!

Rozwoju technologii i jej roli w naszym życiu nie przeskoczymy. 61% dzieci ma własny smartfon, a aż 1/4 z nich nie ma żadnych obaw, związanych z korzystaniem z internetu. Z tego samego internetu, z którego nasze dzieci w 90% korzystają poza domem - nie jest źle, jeśli dzieje się to w szkole (55%), ale ale 1 na czterech korzysta z niekoniecznie dobrodziejstw sieci u znajomych, zaś 10% używa bezpłatnego Wi-Fi.

Co na to rodzice? Podsumowując w dwóch słowach, można by rzec - jest dobrze. Gorzej jednak, że podsumowując w trzech, musielibyśmy powiedzieć - nie jest dobrze. Zaledwie 32 na 100 ustaliło z dziećmi, jak reagować na cyber-przemoc, a jedynie 23% z nas kontroluje dostęp swojego dziecka do internetu w smartfonie, głównie (57%) po prostu limitując czas korzystania z internetu.

nie, Nie, NIe, NIE, NIE!

Nie tak. Czy jeśli zadbamy o to, by dziecko mogło korzystać z netu tylko - załóżmy - 2 godziny dziennie. Od pobudki o 7 do udania się na spoczynek powiedzmy o 21, mamy 14 godzin. Czy to oznacza, że limitując czas korzystania z sieci wystawiamy dziecko tylko na 1/7 potencjalnych zagrożeń?

Mówiłem to już wielokrotnie i będę powtarzał do znudzenia. Nie bójmy się internetu, nauczmy się go, a potem nauczmy go nasze dzieci. Uświadommy sobie jakie nasze dane umieszczamy w sieci, jakie są sposoby ich zabezpieczenia, o tym że hasłem nie należy się dzielić, o uwierzytelnianiu dwuskładnikowym, poczytajmy jak wyglądają ustawienia prywatności w menu aplikacji społecznościowych. To, że nie będziemy o tym z dzieckiem mówić, nie oznacza, że nie będzie z nich korzystać, a mówiąc mu: "Chodź, usiądźmy razem do fejsa/snapa i ustalmy kto może oglądać, to co publikujesz" możemy mu zaimponować.

To nie jest źle, gdy dziecko jest mądrzejsze od nas. Ja sam, mimo iż czuję się geekiem, mam wrażenie, że niektóre rozwiązania to już dla mnie zbyt dużo. Naszym obowiązkiem jako rodziców jest jednak świadomość tego, co czeka dziecko w sieci i jak można je przed tym ochronić - tak jak przy ubieraniu się nie dajemy maluchom pełnej dowolności, a w pewnych kwestiach i z nastolatkami staramy się współpracować. To nie kontrola, to nie Wielki Brat (czy Ojciec :) ) - to współpraca, tylko, że tycząca życia online.

Jeśli potrzebujecie pomocy, na początek zajrzyjcie do znakomitego kursu dla rodziców, przygotowanego przez Fundację Orange (trochę też tam przyłożyłem swoją rękę, nie ukrywam :) ), możecie też zerknąć na filmy z serii (nie)Bezpieczna Sieć (w przyszłym roku pojawią się kolejne). No i zawsze możecie pytać na blogu - jestem od tego, żeby Wam pomóc, czy doradzić. Lubię to :)

e6ff4f6fd851eac472c7e284dfb10beb38a

Wszystkie dane liczbowe pochodzą z badania, przeprowadzonego przez TNS Polska S.A. na zlecenie Orange Polska, we współpracy z Fundacją Orange i Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę.


Oferta

Wideoinstrukcje do dwóch smartfonów LG

Piotr Domański Piotr Domański
02 listopada 2016
Wideoinstrukcje do dwóch smartfonów LG

Pamiętacie jeszcze o naszej stronie mojtelefon.info? To na niej możecie znaleźć wideoinstrukcje do telefonów, które znajdują się w ofercie Orange. Temat przez ostatnie kilka miesięcy zaniedbywałem, ale ostatnio na stronie pojawiły się informacje o obsłudze dwóch fajnych smartfonów, więc najwyższy czas znowu o nim przypomnieć. Na tapecie znalazły się LG K10 i LG G5. Pierwszy z nich zainteresuje tych, którzy nie chcą wydawać małej fortuny na nowy smartfon, a jednocześnie zależy im na dobrym wyglądzie i niezłych parametrach. Drugi to nietypowy flagowiec, który zdobył sławę dzięki modułowej budowie i możliwością, które ta niesie.

Warto przejrzeć filmy i prezentacje, które przygotowaliśmy. Opowiadają one w bardzo przystępny sposób o tym jak skonfigurować telefon, korzystać z szeregu aplikacji i możliwości jakie dają te telefony. Na początku myślałem, że bardziej przydatne będą materiały na temat LG G5 właśnie ze względu na jego modułową budowę. Okazało się, że choć informacji na temat flagowca jest dużo, to tych dotyczących LG K10 jeszcze więcej. Zajrzałem do nich, choć do zakupu nowego telefonu się nie palę. Dlaczego? Bo wreszcie chciałem się dowiedzieć jak na smartfonie konfiguruje się Evernota – kiedyś miałem z tym problem i się poddałem, a teraz uzupełniłem braki wiedzy ;-)

Wiem, że dla Was – osób, które technikę mają w małym palcu to wszystko oczywistości. Ale jest też cała wiele osób, dla których jest to olbrzymie wyzwanie. I to właśnie dla nich przygotowaliśmy te materiały. Więc jeżeli znacie kogoś, kto nieco mniej intuicyjnie radzi sobie z obsługą smartfona, podeślijcie mu link. Może akurat znajdzie coś dla siebie, szczególnie, że lista telefonów, do których „instrukcje” przygotowaliśmy jest znacznie, znacznie dłuższa.


Rozrywka

Listopadowe propozycje kinowe

Kasia Barys Kasia Barys
02 listopada 2016
Listopadowe propozycje kinowe

Przygotowałam dla Was kolejną porcję tytułów filmowych, jakie warto obejrzeć w listopadzie w kinie lub na VOD w Orange TV. We Środy z Orange, gdzie drugi bilet dostajecie w prezencie macie do wyboru m.in: komedie np "Zły Mikołaj 2", mocne kino wojenne "Przełęcz ocalonych" i "Sprzymierzeni" oraz thriller "Nowy początek" . Mistrzowską animację Disneya „Gdzie jest Dory”, superprodukcję „Tarzan: Legenda”oraz nową wersję komedii „Ghostbusters. Pogromcy duchów” czekają na Ciebie w listopadzie, w Orange VOD.

Damian Drabik z bloga Mechaniczna Kulturacja specjalnie dla Was przygotował recenzję najnowszego filmu Mela Gibsona. Wielkie dzięki za przyjęcie zaproszenia. " Film o młodym żołnierzu, Desmondzie T. Dossie, który z przyczyn religijnych odmówił noszenia broni, a mimo to podczas wojennej zawieruchy uratował ponad 70 kompanów, jeszcze nie zagościł w kinach, a już został okrzyknięty mianem znakomitego. Mel Gibson ponownie udowodnił, że zdecydowanie jest jednym z najlepszych reżyserów pracujących obecnie w Hollywood. A musi to udowadniać, bo prowadzona przeciw niemu na Zachodzie narracja (wykreowana po części także z jego winy) dość szybko zaciera pamięć o jego wybitnych filmowych dokonaniach. Reżyser przypomina więc o sobie w sposób najlepszy z możliwych – tworząc kino z najwyższej półki. Brutalne, jak to ma w zwyczaju, pełne obrazowej przemocy, ale i szczere w przekazie, opowiadające o potędze wiary, niezłomności, heroizmie na jaki mało kto jest w stanie się zdobyć. Gdy coraz częściej w kinie różne odcienie szarości zastępują czerń i biel, bohater taki jak Desmond – niezachwiany w wierze i przekonaniach - może okazać się filarem, za którym widzowie będą gotowi wyruszyć na wojnę. "

738cfbbe413e6b8fb5a0fa86cf5d89a087d

Tak, pamiętam o konkursie :) Dla dwóch osób mam podójne wouchery do kina, jedna dodatkowo dostanie głośnik przenośny. Przyda się do oglądania filmów w domu na VOD Orange TV :). Zadanie nawiązuje do poleconego przeze mnie filmu. Jakie prezenty związane z technologią chcielibyście dostać od Mikołaja i dlaczego akurate te? Piszcie do końca tego tygodnia. Św Mikołaj też czyta blog orange...

Scroll to Top