Po raz czwarty opublikowany został raport na temat startupów pozytywnego wpływu, czyli organizacji, które łączą innowacyjne podeście do biznesu z działaniami korzystnymi dla społeczeństwa i środowiska. Orange Polska jest jego partnerem.
Startupy pozytywnego wpływu (SPW) to innowacyjna forma przedsiębiorczości ukierunkowana na rozwiązywanie istotnych wyzwań społecznych i środowiskowych. Chodzi o dobrą jakość edukacji, równość płci, czystą i dostępną energię, czy zdrową żywność.
Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i pozytywnego wpływu opierają na innowacjach i nowoczesnej technologii. W SWP dbałość o lepszą jakość życia ludzi i ochronę środowiska idą w parze z wysokim poziomem rzetelności organizacyjnej.
Najlepsze pomysły
Wśród nagrodzonych znalazły się 24 startupy działające na rzecz realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.
W kategorii „produkty/usługi dobre dla świata”: Bez Ości - Vegan Fish (roślinne ryby), BreadPack (jadalne opakowania), myEgg (wegański zamiennika jajek), Outriders (grupa niezależnych reporterów), Rebread (przeciwdziałanie marnowaniu pieczywa), ZNIKA (rozkładające się opakowania).
W kategorii „pozytywne technologie”: Hydrum (zagospodarowanie wód procesowych), Lumelabel (luminescencyjne znakowanie opakowań), Orbify (dostęp do danych geoprzestrzeniach Ziemi, Plenti (użytkowanie sprzętu elektronicznego), SafeKiddo (aplikacja chroniąca dzieci w internecie), Wektoo (aplikacja do zarządzania terminami przydatności do spożycia produktów).
W kategorii „dostawcy pozytywnej zmiany”: FibriTech (biodegradowalne materiały), FoodBugs (produkty na bazie jadalnych owadów), Humati.co (nawozy organiczne), Nanoseen (oczyszczanie i odsalanie wody), Slow Media Production (zrównoważona proces produkcji w sektorze kreatywnym), Swapp! (ekosystem sprzedaży płynnych produktów).
Natomiast w kategorii „społecznie pozytywni”: Calmsie (pomoc psychologiczna dla dzieci), Co z tym seksem? (aplikacja), Her Impact (narzędzia rozwojowe dla kobiet), Legalden (doradztwo prawne dla działań społecznych), RESQL (system dla szkół do przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej), SeniorApp (system wsparcia dla seniorów).
Jak można zauważyć tematy, które podejmują są wszechstronne, a modele biznesowe i formy działania różne. Łączy je innowacyjny pomysł i pozytywny wpływ społeczny. Wyboru startupów dokonał Panel Pozytywnych Postaci składający się z 48 osób ze świata startupów, instytucji, nauki i biznesu.
Warto brać przykład
Tegoroczne 24 startupy zostały dokładnie opisane w Raporcie Startupy Pozytywnego Wpływu 2022. Ekosystem zmiany. Znajdziecie w nim też informacje o organizacjach, które zostały nagrodzone w poprzednich edycjach. Jest ich już ponad 100. Warto poznać ich działania i założycieli - ludzi myślących nieszablonowo i twórczo.
To już czwarty Raport, który przedstawia innowacyjne modele biznesowe. W publikacji również wiele ciekawych tekstów na temat innowacji, nowych trendów i zmian w kierunku zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo można korzystać z bazy ponad 1000 startupów pozytywnej zmiany.
Partnerami projektu są BNP Paribas Bank Polska, Orange Polska, Tar Heel Capital Pathfinder, Samsung i Grupa Żabka. Raport i baza do pobrania: https://kozminskihub.com/raport-startupy-pozytywnego-wplywu/
Zapraszamy do lektury.
Komentarze
Krótko i na temat: ?
Odpowiedz„Bez Ości – Vegan Fish (roślinne ryby)” podobnie jak „roślinne mięso” nie istnieje. To wymysł marketingowców. Prawidłowa forma to taka jak użyliście tutaj: „myEgg (wegański zamiennika jajek)” chociaż powinno być zamiennik a nie „zamiennika”. Ogólnie pomysły celne i na czasie. Ale jak słyszę taką „marketomowę” to mi się od razu komunistyczna „nowomowa” kojarzy. I jest to skojarzenie pejoratywne.
Odpowiedz