;

Oferta

Ruszają walentynkowe promocje (2)

Beata Giska

1 lutego 2024

Ruszają walentynkowe promocje
2

W Orange Walentynki zaczynamy świętować już od początku lutego. To będzie miesiąc miłości obfitujący w prezenty i gorące promocje. Pora na duety oraz sprzęty w atrakcyjnych cenach.

Razem jest raźniej, a u nas i taniej. Warto więc pomyśleć o tych, których kochamy – drugich połówkach, przyjaciołach, rodzicach, dzieciach i sprawić im oraz sobie radość. Oto promocyjne zestawy, jakie dla Was przygotowaliśmy:

W pakiecie drugi produkt nawet do 50% taniej :

 • Oppo A98 + A38 – plan M rata 78 zł x24m
 • Xiaomi Note 13 4G + Xiaomi 13C 128GB – plan M rata 60 zł x 24m
 • Samsung S24 128GB + Watch 6 40mm – plan L rata 130 zł x 36m
 • Samsung S24 256GB Ultra + Watch 6 Classic 47 mm – plan L rata 203 zł x 36m

Polecamy też  istniejące zestawy:

 • Zestaw HONOR 70 5G 128 GB i HONOR X6a
 • Zestaw HONOR 70 5G 256 GB i HONOR X6a
 • Zestaw HONOR 90 Lite 5G 256 GB i HONOR Watch GS3

Warto przejrzeć także eleganckie smartwatche dla pań i panów. Zegarki te wyposażone są w liczne dodatkowe funkcje – w zależności od modelu –  np. licznik kroków, pomiar tętna czy jakości snu, sportowe i zdrowotne opcje. W damskim wydaniu, niektóre urządzenia dostępne są w pakiecie z bransoletką. To klasyczny pomysł na podarunek, który zawsze się sprawdzi. Po więcej inspiracji – produktów i gadżetów – odsyłam Was do prezentownika.

Dodatkowo, z miłości do naszej planety, cały czas promujemy trend na recykling i wprowadzamy promocję odkupu. Możecie przynieść swoje stare telefony do salonów i otrzymać zniżkowy voucher (od 1 lutego zwiększamy jego wartość) na zakup nowszego czy odnowionego sprzętu, a także akcesoriów. Szczegóły dostępne na naszej stronie.

Udostępnij: Ruszają walentynkowe promocje
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:01 01-02-2024
  Ja bym chciał dostać wymarzony "złoty numer" 😜
  Odpowiedz
  • komentarz
   Beata Giska 10:24 02-02-2024
   Pablo i tak masz już miano naszego złotego czytelnika i najwierniejszego komentatora ;) <3
   Odpowiedz

;

Sieć

5G jakości Orange: niezawodność, która daje więcej możliwości (10)

Kinga Gora

1 lutego 2024

5G jakości Orange: niezawodność, która daje więcej możliwości
10

Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez łączności mobilnej. Nie mówię o katastroficznej wizji blackoutu i paraliżu świata, ale mniej filmowej awarii, która na dłuższą chwilę odcięłaby nas od internetu. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak to się dzieje, że zawsze jesteśmy w zasięgu sieci mobilnej. Po prostu z niej korzystamy, mając pewność jej dostępności i niezawodności. Z siecią telekomunikacyjną jest trochę jak z muzyką filmową. Mówi się, że jak jest dobra to jej „nie słyszymy” i nie odwraca naszej uwagi od filmu. U nas pierwsze skrzypce w usługach sieciowych gra niezawodność. Zapraszam do drugiego wpisu z serii o 5G, którą zapowiadałam w ubiegłym tygodniu. Tym razem o niezawodności 5G jakości Orange.

Niezawodność sieci, czyli jej zdolność do prawidłowego funkcjonowania niezależnie od okoliczności, jest kluczowa dla całej sieci telekomunikacyjnej. W kontekście 5G nabiera jeszcze większego znaczenia. Wynika to z charakteru obsługiwanych przez 5G aplikacji i usług, z których korzystamy już teraz, jak zaawansowane rozwiązania przemysłowe, gry online, VR i rozwiązania związane z Internetem Rzeczy (IoT). Ale również tych, które są nieco bardziej futurystyczne np. samochody autonomiczne. Wszystkie te zastosowania wymagają ze strony sieci nieprzerwanej dyspozycyjności, niskich opóźnień i dużych przepustowości, co określić możemy właśnie niezawodnością sieci.

Uruchomienie sieć 5G w paśmie C poprzedziły testy na docelowych częstotliwościach w wybranych, większych miastach. Dzięki nim zobaczyliśmy, jak sieć zachowuje się w rzeczywistych warunkach. Sprawdziliśmy ponad 100 parametrów w różnych konfiguracjach tak, żeby osiągnąć niezawodną, odporną na zakłócenia, stabilną i szybką sieć. Uzyskaliśmy maksymalną prędkość ponad 1 Gb/s. Teraz otrzymujemy od użytkowników sieci Orange zrzuty ekranu z prędkościami nawet przewyższającymi tę wartość.

Sieciowe zaplecze niezawodnego 5G

Za niezawodnością sieci mobilnej stoi infrastruktura. Rozwój sieci mobilnej niesie poprawę zasięgu i zwiększenie pojemności, a to z kolei daje większą dostępność usług. Tylko w ciągu ostatniego roku postawiliśmy 262 nowe stacje bazowe w całej Polsce, a prawie 3 000 zmodernizowaliśmy. Łącznie klienci Orange korzystać mogą z ponad 12,3 tysiąca stacji bazowych w całej Polsce, w ramach NetWorks (współpraca z T-Mobile). W przypadku sieci 5G – dostępnych jest ponad 1 000 stacji bazowych, a kolejne przed nami, więc ich liczba będzie sukcesywnie wzrastać.

Znaczenie mają także „głębsze” warstwy sieci, jak sieć szkieletowa i rdzeniowa. Pod koniec 2023 roku w sieci Orange było 15 łączy 400 Gb/s pomiędzy największymi miastami w Polsce. Zapewniają stabilność, zdolność obsługi dużych ilości danych i wysoką przepustowość, co jest kluczowe dla wymagań sieci 5G. Sieć rdzeniowa sieci 5G SA jest projektowana w taki sposób, aby umożliwić jej wirtualizację, lepiej integrować usługi z rozwiązaniami opartymi na danych w chmurze i zapewnić większą elastyczność zarządzania. Elastyczne zarządzanie siecią umożliwia też zastosowanie Massive MIMO czy beamformingu tzn. technologii formowania sygnału radiowego. Zwiększają one przepustowość, redukują opóźnienia i pozwalają większej liczbie użytkowników komfortowo korzystać z sieci w tym samym czasie.

Stacje bazowe 5G wymagają synchronizacji o dużej dokładności, aby nie zakłócać działania innych BTS-ów. Przeważnie jest ona realizowana w oparciu o sygnał GPS. Natomiast w sieci Orange wykorzystujemy do tego sieć transmisyjną, co jest bardziej stabilną i odporną na zakłócenia metodą.

Dodam, że zdecydowana większość, bo aż 94% wszystkich stacji bazowych 5G w Orange połączona jest światłowodem. To najbardziej niezawodna technologia. W dodatku oferująca przesyłanie danych z prędkością zbliżoną do prędkości światła. W praktyce stosuje się mieszane podejście, wykorzystując zarówno połączenia światłowodowe, jak i radiowe pomiędzy stacjami.

Niezawodność, która daje możliwości

Szybka, stabilna i bezpieczna łączność to warunek wprowadzenia wielu nowych rozwiązań technologicznych. Pojazdy autonomiczne – samochody czy drony wymagają natychmiastowych reakcji i minimalnych opóźnień, a monitorowanie stanu zdrowia pacjenta na odległość będzie możliwe tylko wtedy, gdy będziemy mogli w pełni polegać na sieci.

5G może przyspieszyć rozwój takich technologii również dlatego, że umożliwia podłączenie do sieci o wiele większej liczby urządzeń, co ma kluczowe znaczenie dla wielu zastosowań IoT. O jakiej skali mówimy? Obecnie na świecie jest ok. 17 miliardów aktywnych urządzeń IoT. Nie uwzględniając komputerów, laptopów, tabletów czy smartfonów. Przewiduje się, że do 2027 roku liczba ta może osiągnąć wartość blisko 30 miliardów.[1] Bez, nie tylko szybkiej, ale też niezawodnej łączności w sieci 5G, krok naprzód w technologicznym świecie miliardów urządzeń nie będzie możliwy.


[1] https://iot-analytics.com/number-connected-iot-devices/

Udostępnij: 5G jakości Orange: niezawodność, która daje więcej możliwości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 17:04 01-02-2024
  Przeczytałem dzięki. 🙂🙏
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 11:04 02-02-2024
   To jeszcze taki artykuł o budowie sektora 5G, rodzajach itp. 🙏🙂
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kinga Gora 16:05 02-02-2024
    Niedługo pojawi się wpis o bezpieczeństwie w sieci 5G. Budowa sektora - masz na myśli techniczne aspekty i infrastrukturę sieci 5G czy sektor usługowy np. jakie nowe usługi i możliwości pojawiają się razem z 5G?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Ron 16:53 05-02-2024
     Czysto techniczny temat. Budowa i pasma🙂
     Odpowiedz
 • komentarz
  Klient 13:04 02-02-2024
  Dlaczego sieć Orange nie inwestuje w sieć mobilną w województwach lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim (poza największymi miastami)? Poza brakiem 5G, nawet tej biedniejszej wersji występuje duża ilość stacji bazowych z samym LTE 800. A tymczasem na Podlasiu wasza sieć w np. miejscowości ze 200 mieszkańcami potrafi zapewnić pełny zakres LTE z 5G.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 14:05 02-02-2024
   W zachodniej części kraju pracujemy jeszcze nad modernizacją sieci pod 5G. W 2024 roku będziemy nadrabiać. Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Klient 21:47 02-02-2024
    Ciesze się bardzo że zaległości będą nadrabiane w tym roku, po tak długim oczekiwaniu na ten moment. Trzymam za słowo bo promocje Orange są bezkonkurencyjne i szkoda by było rezygnować z tego powodu :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  sebmag 14:48 02-02-2024
  Cześć ;) Świetny artykuł. Natomiast odnośnie terminu "5G SA" mam pytanie: Kiedy Orange planuje wprowadzić usługę VoNR?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 16:36 02-02-2024
   Nie mam terminu, którym mogłabym się podzielić. Musimy trochę poczekać, ale na pewno będziemy na bieżąco informować o 5G SA i VoNR w naszej sieci.
   Odpowiedz
 • komentarz
  sebmag 15:24 02-02-2024
  Cześć ;) Świetny artykuł. Natomiast odnośnie terminu "5G SA" mam pytanie: Kiedy Orange planuje wprowadzić usługę VoNR?
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Rozmowa o sztucznej inteligencji i kursie #BurzaMózgów (1)

Ewa Wróbel

31 stycznia 2024

Rozmowa o sztucznej inteligencji i kursie #BurzaMózgów
1

Z czym kojarzy się sztuczna inteligencja (AI)? Jak wpływa na nasze życie? Jaką rolę w podejściu do technologii odgrywa krytyczne myślenie? O tym mówimy w bezpłatnym kursie online #BurzaMózgów dla nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Na moje pytania odpowiedziała również Nina Kowalik, nauczycielka i uczestniczka pierwszej edycji kursu. Dobra wiadomość jest taka, że do 16 lutego można zgłaszać się do nowej edycji naszego programu. Zachęcamy i zapraszamy do udziału!

Sztuczna inteligencja nie jest już czymś odległym, a wraz z powstaniem Chata GPT z jej możliwości korzystają przeciętni użytkownicy internetu, w tym często młodzi ludzie. Nauczyciele i nauczycielki, którzy zrozumieją mechanizmy AI, są świetnym źródłem wiedzy dla swoich podopiecznych oraz mogą kształtować u nich zdrowe postawy względem technologii.

Co ważne #BurzaMózgów nie jest kursem o technologii, ale o tym, jak AI wpływa na nas, naszą codzienność. Pokazujemy też jakie ma możliwości i czy może być zagrożeniem. Warto dodać, że mamy gotowe pomysły do pracy z młodymi osobami, przydatne ćwiczenia oraz materiały do zajęć w szkole. Program współtworzymy z LOFI Robot i Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl

Na zgłoszenia do kursu czekamy do 16 lutego na stronie: https://fundacja.orange.pl/burzamozgow

Zapraszam na rozmowę z Niną Kowalik, nauczycielką, finalistką konkursu Nauczyciel Jutr@ 2023 oraz uczestniczką pierwszej edycji kursu #BurzaMózgów.

Ewa Wróbel: Dlaczego zdecydowała się Pani wziąć udział w kursie o sztucznej inteligencji?

Nina Kowalik: W tamtym roku szkolnym wzięłam udział w cyklu #BurzaMózgów, ponieważ jest to temat aktualny, potrzebowałam zdobyć wiedzę w tym zakresie, by móc być bliżej ucznia.

Czy Pani postrzeganie AI po kursie w jakimś stopniu się zmieniło? Z czym przede wszystkim kojarzy się Pani sztuczna inteligencja?

Po kursie przekonałam się, że sztuczna inteligencja to pociąg, który już się rozpędził i nie da się go zatrzymać. Lepszym wyjściem jest oswoić się z tym tematem, zaakceptować i przede wszystkim krytycznie do niego podejść, by ułatwić sobie życie. Oswoić z czymś nowym oznacza złagodzić lęk, obawy dotyczące zmian. Sama nazwa sztuczna inteligencja wzbudza nieufność – człowiek jest przyzwyczajony do czegoś naturalnego a nie „sztucznego”, jednak poznanie mechanizmów działania i zastosowania praktycznego sztucznej inteligencji zmieniło moje postrzeganie tego tematu.

Dlaczego krytyczne myślenie jest ważne w kontekście AI?

Kurs #BurzaMózgów wzbudził we mnie potrzebę krytycznego podejścia do tematu sztucznej inteligencji. W doskonały, obrazowy sposób uświadomił mi, w jakie pułapki możemy łatwo wpaść, ulęgając manipulacji. Uświadomiłam sobie, że często przez nieuwagę, kierując się głównie emocjami, łatwo ulegam narzuconemu z góry zdaniu na jakiś temat. Warto więc krytycznie spojrzeć na opiniotwórcze treści. Uchroni nas to od stereotypowych zachowań.

Czy kurs w takiej formie był dla Pani przystępny? Co się najbardziej, a co najmniej podobało? Czy coś przydało się do rozmów/pracy z uczniami i uczennicami? Jak reagowali młodzi ludzie na informacje, które Pani im przekazywała – czy to było dla nich coś nowego, czy przeciwnie?

Kurs #BurzaMózgów był dla mnie bardzo przystępny, podzielony na część teoretyczną i praktyczną, sprawdzającą przyswojoną wiedzę. Treści podawane w rzeczowy, zwięzły sposób, opatrzone przykładami. Najbardziej przydatne okazały się dla mnie ćwiczenia w rozpoznawaniu prawdziwych i sztucznie spreparowanych twarzy osób. Uświadomiło mi to, jak bardzo należy być uważnym na szczegóły i nie „wyłączać” myślenia.

Podobnie jak zadziwiająca była moja reakcja na ćwiczenia w rozpoznawaniu twarzy, moi wychowankowie również byli tym zaskoczeni i co więcej – jeśli chodzi o wybór szkoły średniej (a kurs prowadziłam z uczniami klasy 8), program #BurzaMózgów pomógł im w ukierunkowaniu się na wybór przyszłego zawodu. Odegrał ogromną rolę w mojej pracy wychowawczej. Uświadomiłam sobie, jak niezwykle istotne (w czasach szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji) jest kształtowanie kompetencji społecznych, umiejętności budowania i utrzymywania relacji międzyludzkich oraz krytyczne myślenie.

Udostępnij: Rozmowa o sztucznej inteligencji i kursie #BurzaMózgów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:05 05-02-2024
  Witamy na pokładzie 💪
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej