
ROADM to element sieci szkieletowej, który zapewnia przesyłanie danych o bardzo dużych prędkościach do 1TEth. Co prawda, jeszcze w zeszłym roku, gdy pisałem o sieci szkieletowej jeden akapit poświęciłem DWDM ROADM, jednak moim zdaniem to znacznie za mało. Dlatego poprosiłem kolegów zajmujących się naszą siecią szkieletową o pomoc. DWDM ROADM porównywana jest do autostrady lub rakiety odrzutowej. Ja będę szedł tym pierwszym tropem.
Autostrada dla światłowodów
Wyobraźnie sobie autostradę, którą zamiast ciężarówek i samochodów osobowych pędzą wiązki fotonów. Jak każda autostrada musi mieć barierki i pas bezpieczeństwa – tę rolę spełnia światłowód. Tu jednak mamy pierwszą różnicę – by mieć na przykład 88 pasów wystarczy jedna para włókien światłowodowych. Pasy w naszym światłowodzie nazywają się fachowo „kanałem optycznym”. Każda autostrada ma też zjazdy i wjazdy, nie inaczej jest w przypadku ROADM, jednak tutaj nazywane są odpowiednio „portami wyjściowymi” i „portami wejściowymi”. Tu zobaczymy jednak drugą różnicę między tradycyjną autostradą, tą światłowodową. Każdy z pojazdów, czyli pakietów danych przesyłanych światłowodem jest przypisany do jednego z pasów oraz zjazdów.
W tym miejscu porzucę na chwilę porównanie do autostrady. By móc wysyłać pakiety danych zapisanych w postaci wiązek światła poprzez DWDM ROADM niezbędne jest wykorzystanie WSS Multiplekserów z selektywnym przełącznikiem długości fali (ang. Wavelength Selective Switch). W uproszczeniu do matryca luster, których ustawienie można z dużą precyzją zmieniać. Pozwalają one na przekierowanie wiązki światła poprzez dowolny kanał optyczny z portu wejściowego do dowolnego portu wyjściowego. Na każdy port wejściowy można skierować jeden lub więcej kanałów optycznych.
By być jeszcze bardziej precyzyjnym – podstawowe funkcje Wavelength Selective Switches (WSS) to:
- Obsługiwanie (przełączanie) pomiędzy wieloma ≥ 2 portami (typowo 8, 10)
- Wyrównywanie widma optycznego, blokowanie z ziarnistością do 1 kanału optyczneg
- Przełączanie kanałów optycznych dowolna λ na dowolnym porcie
- Multipleksacja / Demultipleksacja (jeden kanał optyczny na 1 porcie)
A mniej technicznym językiem? Urządzenie to ma możliwość tworzenia wiązki światła o ściśle określonym kolorze (czyli energii tworzących je fotonów), szybkie przełączanie pomiędzy szeregiem wiązek, a następnie rozbijanie takiej wiązki, jeżeli zajdzie potrzeba na jedną. Mam też dla Was oczywiście grafikę 😉 Która pokazuje, w jaki sposób dochodzi do podziału wiązek światła.
I drugą tym razem pokazującą w jaki sposób działają rozjazdy naszej „światłowodowej autostrady”.
Pierwszą część mamy już za sobą, lecz teraz robi się trudniej – ROADM to z jednej strony nazwa całego systemu, z drugiej jednej z dwóch metod działania WSS. Nie ja to wymyśliłem 😉