;

Inne

Sieci, otoczenie, efektywność i kreowanie nowych możliwości (8)

Piotr Domański

15 listopada 2017

Sieci, otoczenie, efektywność i kreowanie nowych możliwości
8

Ósmy Kongres Innowacyjnej Gospodarki już za nami, a wraz z nim rozmowy, spory i dyskusje o kierunku, w którym zmierza nasza gospodarka i szerzej – system współzależności, w którym żyjemy.  Słowo „sieć” odmieniano 9 listopada przez wszystkie przypadki i to w kilku językach. Nie chodziło jednak za każdym razem o Internet, lecz także o sieci społeczne, gospodarcze i polityczne, które powstają w około nas.

Zaczniemy jednak od tego, co jak zakładam najbardziej interesuje Was – czytelników naszego bloga –  telekomunikacji i cyfryzacji. Przygotowaliśmy dla Was krótką relację z wypowiedziami Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rozwoju i finansów, Jeremy Rifkina, założyciela i szefa Fundacji Trendów Ekonomicznych oraz Jean-François Fallachera, prezesa Orange Polska.

Współdzielenie i współzarządzanie

Nie chciałbym jednak, by wątek Internetu Rzeczy i zmian, które przyniesie przysłonił Wam tematów poruszanych podczas Kongresu. Na uwagę z pewnością zasługują nowe zjawiska w gospodarce, o których mówił Jeremy Rifkin – ekonomia współdzielenia i fakt, że coraz częściej stajemy się nie sprzedawcami i kupującymi, lecz prosumentami. Prosument to ktoś, kto jednocześnie jest produkującym, sprzedającym i konsumującym produkty i usługi. Jego zdaniem coraz większa konkurencja i lepiej działający – dzięki coraz sprawniejszej, szybszej i pewniejszej komunikacji – rynek, przełoży się na przejście od oferowania produktów do oferowania usług.

Warto było także posłuchać Corey Rosena, jednego z najważniejszy ekspertów w zakresie akcjonariatu pracowniczego. W Polsce koncepcja przekazywania pracownikom akcji firm, w których pracują nie ma najlepszej prasy, ale jeżeli stworzymy jej odpowiednie warunki może bardzo pozytywnie przełożyć się na nasze życie. W końcu kto nie chciałby być po części właścicielem swojego miejsca pracy? Mieć wpływ na podejmowane decyzje, jednocześnie odnajdując na swoim koncie bankowym finansowe dowody jego dobrej kondycji? By jednak było to możliwe kluczowe jest stworzenie odpowiedniego systemu zachęt prawnych, podatkowych, a także edukacja, dzięki której akcje będą wykorzystane we właściwy sposób.

Inwestorzy i regulatorzy

O wpływie technologii na rozwój nowych zjawisk w gospodarce, takich jak ekonomia współdzielenia, mówił Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. Za przykład podawał usługi takie jak BlaBla Car, AirB’n’B. Wspomniał także o Nasz Orange, jako o przykładzie zaangażowania społeczności i crowdsourcingu. Zwrócił jednak uwagę, że to wszystko nie może działać bez powszechnego dostępu do szybkiego internetu. Stąd inwestycje w światłowód, który dociera już do ponad 2,2 mln gospodarstw domowych w Polsce, a do 2020 roku obejmie zasięgiem ponad 5 mln polskich domów, mieszkań i biur.

O światłowodzie wspomniał także premier Mateusz Morawiecki. Otwierając kongres skupił się przede wszystkim na konieczności wspierania polskich innowacji przez państwo. Wskazywał na przełomowe polskie wynalazki, zarówno te z XIX i XX wieku, jak i zupełnie nowe, pokazując że często nie mogły zostać rozwinięte właśnie z powodu braku odpowiedniego zaplecza. Mówił także o roli państw jako mądrych regulatorów, tworzących odpowiednie ramy prawne i metody wspierania przedsięwzięć. Jego zdaniem to nadal obszar, którego w Polsce się uczymy, ale mamy potencjał, by w ciągu kilkunastu lat zostać liderem.

Udostępnij: Sieci, otoczenie, efektywność i kreowanie nowych możliwości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 21:10 15-11-2017
  https://www.orange.pl/view/oferta-na-karte i walki o uzupełnienie ciąg dalszy:) 1. Brak informacji o usłudze "Za darmo w Orange". Jeszcze nie tak dawno pozytywne zmiany, ale na stronie nic. 2. Brak informacji o aktualnych taryfach.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 21:59 15-11-2017
   Tradycyjnie nie pozostaje nic, tylko pokajać się i obiecać, że poproszę kogo trzeba o pomoc ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 11:56 16-11-2017
    Wygląda to na celowy zabieg ze strony marketingu:) Praktycznie żadnych ważnych informacji na temat prepaid na stronie. :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 09:03 16-11-2017
  O proszę Nasz Orange, szkoda że nie ma już tam pablo_ck, ale zastąpił go nikodem_dyzma ;p
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 11:53 16-11-2017
   Nie trudno było się domyśleć. Też siedzę coraz mniej, bo jeden taki bawi się w szeryfa i krytykuje wszystko. :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 14:41 16-11-2017
    Dlatego pablo "uciekł" z tego niezdrowego środowiska ;p ;) Chociaż teraz trochę żałuję tego wkładu, 31 poziom, mało co brakowało do 32 ;p Ale...nie po to z drugiej strony tam się udzielałem :) Ale...za to Blogi Orange to jest to!
    Odpowiedz
    • komentarz
     Artur z Nasz Orange 11:22 17-11-2017
     @pablo_ck, Brutusie! Co to za rozpowiadanie banialuk o Nasz Orange! ;) A na serio to wiemy, że masz teraz mało czasu i rozumiemy, ale wracaj do nas, w każdej chwili możemy przywrócić Ci nazwę użytkownika "pablo_ck".
     Odpowiedz
 • komentarz
  robert 11:48 16-11-2017
  Moim zdaniem największym problemem nadchodzących zmian jest mentalność ludzka. Musimy nauczyć się współpracować, na każdej płaszczyźnie. Egoizm i niechęć do drugiego człowieka zawsze przynosiły zgubę. Być może to zmiana zachodząca w ludziach, będzie największą wartością nadchodzącej 'rewolucji'.
  Odpowiedz

;

Oferta

Świąteczne zestawy dla domu od Orange (2)

Piotr Domański

14 listopada 2017

Świąteczne zestawy dla domu od Orange
2

Wczoraj pisałem o zestawach, które dość swobodnie sklasyfikowałem jako zestawy dla dwóch lub trzech osób. Dzisiaj postanowiłem nieco przybliżyć Wam drugą połowę naszych świątecznych prezentów – w tym przypadku stworzonych tak, by wszyscy domownicy mogli z nich korzystać wspólnie. Oczywiście podział jest dość umowny – zestaw Samsung Galaxy S8 i 55 calowy telewizor Smart TV 4K UltraHD to także rozwiązanie dla całej rodziny, ale jakiś podział wprowadzić musiałem, by nie postawić przed Wami 5 stron tekstu.

Podobnie jak zestawy, które opisywałem wczoraj, te również możecie dobrać do dowolnego pakietu Orange Love, który można skomponować już z dwóch usług tj. mobilnego lub stacjonarnego internetu domowego –  także w technologii światłowodowej oraz planu mobilnego. Oczywiście najwięcej korzyści otrzymacie łącząc w pakiet 3 lub najlepiej 4 usługi (internet domowy, telefon domowy, abonament komórkowy oraz Orange TV) .Wówczas za symboliczną 1 zł czeka na Was Samsung  J3 (2016). Dotyczy to nowych klientów oraz tych, którzy przyspieszą swój internet, zmieniając technologię z miedzianej na światłowodową w Orange Love z pakietem 4 usług.

Xbox One S 500GB z telewizorem dla wszystkich graczy

Pierwszy z prezentów to gratka dla wszystkich fanów gier. Składa się ze Smart TV Samsung o przekątnej ekranu 32 cale oraz konsoli Xbox One S 500GB. Dzięki tej „kombinacji” masę dobrej zabawy dla całej rodziny, na długie zimowe wieczory. Co więcej, dzięki usłudze direct billing możecie ewentualne zakupy poprzez xBox-a doliczyć do Waszego rachunku za telefon i zapłacić wszystko na jednej fakturze. Za cały zestaw zapłacicie jedynie 49 zł miesięcznie. Podobnie przy pozostałych zestawach, tutaj także wszystko rozłożone jest na 48 miesięcy, a kwota którą płacicie na start to 0 zł.

W przypadku tego zestawu, również pokusiłem się o niewielkie porównanie. Okazało się, że taki zestaw kupiony w Orange pozwoli Wam zaoszczędzić około 400-600 zł w zależności od miejsca, gdzie chcielibyście kupić te urządzenia. Od razu jednak zaznaczam, że nie brałem pod uwagę sprzętu używanego, od niepewnego dostawcy, czy bez faktury. Jeżeli do zestawu dołożycie Samsung J3  (2016) oszczędzicie jeszcze więcej.

55 i 32 cale Smart TV od Samsunga

 Ostatni zestaw to rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć w mieszkaniu dwa telewizory – 55 calowy Smart TV 4K UltraHD i 32 calowy Smart TV FullHD. Oczywiście można też kupić jeden dla siebie, a drugi ładnie zapakować i postawić obok choinki.  Oba rozwiązania tak samo dobre.

Podobnie jak cena – za dwa Smart TV zapłacicie 0 zł na start, a następnie 83 zł przez 48 miesięcy. Gdy w ubiegłym tygodniu porównałem sumę wszystkich rat z dostępnymi w porównywarkach cenami okazało się, że nasza oferta wychodzi o prawie 1000 zł taniej (dokładnie 966 zł). A nie wspomniałem jeszcze o nieśmiertelnym Samsungu J3 (2016).

Nasza oferta świąteczna, poza tym, że jest po prostu tania ma jeszcze jedną zaletę – niskie raty. Dzięki zakup tych telewizorów, smartfonów czy konsoli w mniejszym stopniu obciąży Wasz budżet, a przy tym jak wynikało z moich wyliczeń wcale nie podniesie to łącznych kosztów Waszego zakupu, jak to często jest przy rozkładaniu płatności na raty.

Udostępnij: Świąteczne zestawy dla domu od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Katarynka 01:16 15-11-2017
  Kiedy siecio nr 1 będą w prepaid dostępne tak oczywiste usługi jak zawieszenie połączenia, połączenie oczekujące, itp? chwalicie się, że jesteście nr 1 technologiczni i hiper super, a 100lat w tyle! niszowi operatorzy oferują to od dawna, a Wy zacofanie!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 11:20 04-12-2017
  Tak jak napisałem ostatnio, rezygnuje ze światłowodu i Tv bo drogo to wszystko a pomoc zmiany oferty nie przyszła... zmieniono ofertę TV i można zrezygnować bez kary. Czemu o tym nie piszecie?
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Pierwszy flagowiec nowej Nokii (17)

Piotr Domański

13 listopada 2017

Pierwszy flagowiec nowej Nokii
17

Po bazującej na sentymencie i prostocie konstrukcji Nokii 3310, „budżetowej” choć bardzo estetycznie wykonanej Noki 3 oraz solidnym smartfonie ze średniej półki – Nokii 5 przyszedł czas na flagowca. Nokia 8, która właśnie weszła do oferty Orange w pełni zasługuje na to miano.

Funkcjonalność w ładnym opakowaniu

Wygląd – nie oszukujmy się, ma on olbrzymie znacznie przy do wyborze telefonu. Wiedzą o tym projektanci z HMD Global –  Nokia 8 ze swoimi eleganckimi aluminiowymi pleckami oraz czarnym frontem z ekranem 5,3 cala prezentuje się bardzo dobrze. Może nieco konserwatywnie i bez fajerwerków, lecz dla wielu brak ramek jest obecnie zaletą, a nie wadą. Podobnie jak fizyczny przycisk pełniący także rolę czytnika linii papilarnych. Boczne ramki są cienkie, a ekran zwraca uwagę bardzo wysoką rozdzielczością – 2560×1440 oraz świetnym odwzorowaniem kolorów. Całość prezentuje się bardzo dobrze.

Telefon działa dzięki ośmiordzeniowemu procesorowi Snapdragon 835 oraz 4 GB RAM. Pamięć o pojemności 64 GB, z której dla użytkownika dostępne jest prawie 50 GB można rozszerzyć kartą microSD. Bateria, napędzająca telefon ma pojemność 3090 mAh. Potrafi ona utrzymać urządzenie na chodzie przez ponad 10 godzin ciągłego używania. Zapewne spore zasługi ma tutaj niemodyfikowany w żaden sposób Android.

Nokia 8 dual SIM w ofercie Orange Polska - front i plecki

4K w dwie strony i to jeszcze na żywo, czyli #Bothie

Każdy z tegorocznych flagowców czymś się wyróżnia. Nie inaczej jest tym razem – Nokia 8 to pierwszy telefon, posiadający aparat 4K zarówno z tyłu jak i z przodu obudowy. Co więcej daje sobie radę z nagrywaniem z obu jednocześnie, a nawet (przy odpowiednio szybkim łączu) przesyłaniu takiego zestawu do sieci w czasie rzeczywistym. Producent nazwał tą funkcję #Bothie. Sądzę, że można w ten sposób tworzyć bardzo fajne filmy, a ludzie którzy korzystają chociażby z Instagrama do streamowania swoich codziennych czynności mogą być zachwyceni.

Aparat główny posiada dwa obiektywy, które powoli we flagowcach stają się standardem. Tylni posiada jeden obiektyw, lecz  matryca 13 MPx  to bardzo fajna sprawa. Pamiętajcie jednak,  że za możliwości aparatu w dużym stopniu odpowiada nie matryca lecz procesor i oprogramowanie. Te ostatnie to dzieło niemieckiej firmy Zeiss.

Flagowiec Nokii teraz także w Orange

Nokia 8 dostępna jest w Orange w kolorze stalowym, wyłącznie poprzez stronę www. Moim zdaniem, jeżeli macie chrapkę na ten telefon powinniście się przyjrzeć ofercie przede wszystkim jego cenie w Orange Love – na start płacicie tutaj 0 zł, a później 96 zł miesięcznie, plus oczywiście koszt abonamentu.  Dla osób, które chciałyby zaopatrzyć się wyłącznie w nasz abonament komórkowy mam sugestię – wybierzcie  Plan Wzbogacony. Za telefon zapłacicie w nim na start 199 zł, a później 80 zł miesięcznej opłaty za telefon. Jeżeli zależy Wam na mniejszym pakiecie danych i jesteście w stanie wyłożyć nieco większą kwotę za telefon, rozwiązaniem może być także Plan Optymalny.

Zainteresowani? Wejdźcie na orange.pl

Udostępnij: Pierwszy flagowiec nowej Nokii
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:58 13-11-2017
  O proszę to wpis dla mnie. Jako wieloletni użytkownik Lumii 920 - używam jej do dzisiaj chętnie wypróbowałbym nową Nokię :) Szkoda że zabrakło w niej WP - bo nadal uważam że do bardzo fajny system. Uwierzcie co do systemu - NIGDY mi się nie zawiesił!!! A Android na innych słuchawkach czasem robił figle.
  Odpowiedz
  • komentarz
   JarKen 20:07 13-11-2017
   Widzisz Pawle MicroSht nie chce dobrego systemu, bo na nim nie da się zarobić. Dlatego odpuścili WP. podobnie jest z Windowsami - siedem był bardzo w porządku - to musieli wyjechać z niedorozwiniętą dziesiątką i dzięki kolaboracji z producentami zmuszają co używania tego G.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tomi 08:39 14-11-2017
  No i skończyło się wasze bycie siecią nr 1. Play właśnie ogłosił wyniki za 3 kwartał. Nie macie już ani najwięcej kart SIM (fiolet ma więcej) ani nie jesteście najszybsi w speedtest (różowi są lepsi). Pora zmienić hasło, by nie wprowadzać klientów w błąd. Chyba, że chodzi o liczbę ogólnopolskich awarii - a to zgoda. Sieć nr 1 bezapelacyjnie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 10:22 14-11-2017
  Już nie siec nr.1 - Play ma 14,889 mln kart SIM i wyszedł na 1 miejsce.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:32 14-11-2017
   Telekomunikacja to nie tylko telefony komórkowe. Jest jeszcze sieć mobilna i jej klienci. Zresztą bardzo liczne grono. Aktualizacja: oczywiście chodziło o sieć stacjonarną ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Ron 10:53 14-11-2017
    Tak myślałem, że napiszesz o całej reszcie. Liczb nie oszukasz, ale ratuje Was jedno -=-=- JAKOŚĆ sieci, zasięg, na tym polu nawet nie ma co porównywać :) Natomiast musiałem o tym napisać, aby obiektywnie spojrzeć na GSM w Polsce.
    Odpowiedz
   • komentarz
    Marek 16:10 14-11-2017
    A nie miałeś Piotrze czasem na myśli sieci stacjonarnej? Bo ich klientów też chyba liczyliście w tej "sieci nr 1". Mniejsza z tym - ja też akurat cenię Was za jakość, wspieranie nowoczesnych technologii typu LTE. Ostatnio akurat zmieniłem Play na Orange ze względu na to, że mam Wasz BTS pod nosem, a niestety z Play miałem problemy z zasięgiem (gdyby działało im VoLTE to bym u nich został, bo LTE 800 MHz całkiem dobrze się do mnie przebijało, ale to tak na marginesie - ich strata, bo powinni dawno to wprowadzić. Wasz obraz dobrej jakościowo sieci psują trochę prześmiewcze komentarze o Waszych awariach, wyłączeniach VoLTE itp. - warto popracować nad tym, żeby uniknąć tego typu sytuacji w przyszłości i po prostu polepszyć jakość świadczenia usług, zmniejszyć ryzyko takich awarii (tak, wiem, że łatwo się pisze ;). Martwi mnie też czasem taka sytuacja - użytkownik opisuje, że dana stacja BTS jest przeciążona (niski transfer danych - konkretnie download o wiele mniejszy od uploadu), a Wy nic z tym nie robicie - wydawało mi się, że istnieje jakiś monitoring tych stacji pod kątem przeciążenia i możecie na to reagować - tylko wtedy człowiek może mieć zaufanie do Was i przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jeśli zwiększy się liczba klientów w jego okolicy to nagle transfery nie spadną mu do 1 Mb/s. Powinno się każdemu zapewnić przynajmniej te kilkanaście Mb/s prędkości pobierania - tego wymaga przyzwoitość jeśli chodzi o LTE. Kolejna sprawa - nie rozumiem dlaczego na tak wielu stacjach - głównie Networks! - nie są odpalone inne pasma LTE niż 1800 MHz - jeśli jest mała miejscowość i "przylepione" do niej mniejsze wioski to aż się prosi, żeby uruchomić 800 MHz, żeby również je obsłużyć, a nie skazywać na "schodzenie" do HSPA+.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 16:49 14-11-2017
     Marek, mniej więcej wiem ile czasu zajmuje proces inwestycyjny w przypadku nowych stacji - od momentu, gdy chcemy zbudować stację, do momentu, gdy ona powstanie to około 1,5 - 2 lat. W przypadku dostawiania wyłącznie nowych anten do już istniejących stacji ten proces jest zapewne krótszy. Tylko, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego z dnia na dzień, nawet z miesiąca na miesiąc. Ten proces trwa i jest planowany z dużym wyprzedzeniem. Wiem, że w czasach, gdy firma ma na swoim blogu czy Facebooku odpowiadać w przeciągu kilku minut, a zorganizowanie telekonferencji z kimś na drugim końcu globu zajmuje sekudny trwający kilka czy kilkanaście miesięcy proces inwestycyjny wydaje się czymś absurdalnie długim. Ale tutaj nie chodzi o przełączenie pstryczka w chmurze, tylko sprawdzenie możliwości (na przykład czy spełniamy rygorystyczne normy pola elektromagnetycznego), dokupienie sprzętu (nie ma go w każdym sklepie ;-)), montaż konfiguracja itp. To świat bliższy budowie autostrad niż mediom społecznościowym.
     Odpowiedz
     • komentarz
      Marek 19:59 15-11-2017
      Dzięki Piotrze za odpowiedź, oczywiście z przewlekłości procesu inwestycyjnego zdaję sobie sprawę - sam prowadzę tego typu sprawy tylko w innej branży, natomiast w tym wypadku chodziło mi wyłącznie o upgrade stacji z pojedynczego LTE 1800 MHz do stacji z agregacją (czyli najczęściej +800 MHz i +2600 MHz). Do tego potrzeba znacznie mniej wysiłku niż do stawiania nowych BTS i niestety z moich obserwacji wynika, że jesteście tutaj ostro wyprzedzani przez konkurencję jeśli chodzi o tempo tych prac. Przyczyny są pewnie różne, natomiast jedną z nich na pewno jest to, że nie musicie się tak bardzo starać, jak oni, bo macie już rozbudowane zaplecze techniczne i Wasza sieć po prostu działa, a jakieś LTE z agregacją to jest "bajer", który niekoniecznie musi być od razu. A oni to przy okazji wykorzystują marketingowo (nie ma się co dziwić). Oczywiście to moje zdanie. Ważniejsze według mnie od agregacji jest to, żeby np. działało LTE 800 MHz, bo jak wspomniałem to często decyduje czy "łapiecie" klienta na peryferiach, czy nie, ze względu na wiele lepszą propagację fali (=zasięg) niż przy wyższych częstotliwościach. Dopowiadając natomiast jeszcze w temacie kontrolowania jakości - konkretnie prędkości transferu dla użytkowników w czasie - to super gdybyście jako operator mieli możliwość porównywania w czasie średniej prędkości transferu osiąganej przez użytkowników danego BTS i reagowania wtedy, gdy ta średnia prędkość po jakimś czasie spadnie poniżej danego poziomu, natomiast zdaję sobie sprawę, że może to być kompletnie nierealne do wdrożenia - tylko takie moje przemyślenia :). Ale generalnie uważam, że nie powinno być tak, że Wy czekacie do momentu, aż nastąpi przeciążenie danego BTS i dopiero wtedy reagujecie - powinniście to robić z wyprzedzeniem i zawsze mieć zapas czy to pojemności, czy to transferu.
      Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 16:17 14-11-2017
  Jeszcze jedna rzecz - na stronie WWW z tym telefonem nie ma informacji o Dual SIM - jeśli faktycznie zamówiliście egzemplarze bez tej funkcji to ja bym u Was nie kupił - nie wiem dlaczego tak się boicie tych telefonów z Dual SIM. Ciekawe co zrobicie, jak Apple kiedyś do iPhone wrzuci duala - zadzwonicie do nich, żeby usunęli drugie gniazdo, bo inaczej nie będziecie sprzedawać? ;). Dziwna jest ta sprawa z Dual SIM wśród operatorów - z flagowych i popularnych telefonów dopiero Note 8 wprowadził tutaj normalność i jest oferowany w wersji Duos - mam nadzieję, że to jakaś trwała zmiana. Nie znam nikogo komu obecność w telefonie Dual SIM w czymkolwiek by przeszkadzała, natomiast znam wiele osób, dla których byłoby to przydatne, bo muszą targać ze sobą 2 telefony - prywatny i służbowy. Myślę też sobie, że chyba operatorzy nie są na tyle naiwni, żeby myśleć, że jak nie dadzą mi Dual SIM to pobiegnę zaraz kupić u nich drugi telefon :). Cenowo również różnica prawie żadna, więc nie widzę argumentu przeciw.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:08 15-11-2017
   Ten telefon ma Dual SIM.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marek 11:08 18-11-2017
    To szkoda, że na stronie z danymi technicznymi telefonu nie ma żadnej informacji na ten tema, a jest to dosyć istotna informacja. Coś widocznie szwankuje u Was jeśli chodzi o wprowadzanie danych technicznych urządzeń do serwisu WWW.
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:31 14-11-2017
  Czy to ważne czy się jest nr 1 czy nr 2 czy 3? Dla mnie liczy się jakość usług. Orange najwięcej inwestuje w siec i myślę że za jakiś czas będzie zbierał tego owoce.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Tomi 09:11 15-11-2017
   Może i inwestuje, ale inwestycje Orange w sieć stacjonarną są o kilka lat spóźnione. Widać to po marnych wynikach sprzedaży światłowodu w miastach, gdzie jest gros inwestycji Orange a konkurencja dawno temu ich wygryzła. Operator robi dobrą minę do złej gry, ale wewnątrz słychać głosy, że sprzedaż jest mocno niezadowalająca wobec nakładów na budowę sieci i reklamę. Źle to wróży dalszym inwestycjom i samemu operatorowi.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marek 20:03 15-11-2017
    Jeśli jest sytuacja taka, że Orange ma kanalizację kablową i w porównaniu do konkurencji spadają im drastycznie koszty inwestycyjne, bo wystarczy w tej kanalizacji puścić światłowód, ewentualnie okablować od zera jakąś uliczkę, gdzie tej kanalizacji nie ma to ja się dziwię, że jest, jak jest.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 20:21 15-11-2017
     @Marek, pociągnięcie światłowodu kanalizacją to faktycznie żaden problem. Tylko że a) musi ta kanalizacja w danym miejscu istnieć b) musisz ten światłowód do czegoś na obu końcach podpiąć c) nie dasz rady zrobić tego jednocześnie w całej Polsce – to nie możliwe organizacyjnie i finansowo. Dlatego zaczęliśmy od dużych miast, przy okazji ucząc się jak to robić dobrze, a teraz kierujemy się w stronę mniejszych. @Tomi zawsze myślałem, że to ja jestem wewnątrz i żadnych głosów, które jakoby słychać nie słyszałem ;-)
     Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 11:21 04-12-2017
  Dla mnie nokia to 3310 ;) inne Never
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej