Odpowiedzialny biznes

„Ślady człowieka” – jak pomagać mądrze i skutecznie?

Kasia Barys Kasia Barys
13 maja 2022
„Ślady człowieka” – jak pomagać mądrze i skutecznie?

Kryzysy humanitarne to swoiste „ślady człowieka”. Tych, którzy z różnych powodów zmuszeni byli do ucieczki oraz społeczności, które niosą im pomoc. Trwa największe wyzwanie humanitarne w Europie od czasów II Wojny Światowej. Dla wielu to test humanizmu, czas działania i szukania odpowiedzi, jak pomagać skutecznie. Wszyscy powinniśmy rozumieć, że pomaganie to nie sprint, a maraton. Co zrobić, aby dobrze rozłożyć siły?

Właśnie kryzys uchodźczy będzie tematem kolejnej edycji Miasteczka Myśli. Gośćmi spotkania będą przedstawiciele organizacji humanitarnych m.in. Miroslava Keryk z Ukraińskiego Domu, Grzegorz Gruca z Polskiej Akcji Humanitarnej, Małgorzata Nawrocka, Przewodnicząca Rady Fundacji Polsat i Wioletta Paprocka-Ślusarska, Dyrektor Gabinetu Prezydenta m.st. Warszawy oraz Alina Makarczuk, dziennikarka telewizyjna i radiowa.

Miasteczko Myśli odbędzie się 16 maja (poniedziałek) w godzinach 11.00-12.30. Transmisję znajdziecie na profilu Fundacji Orange na Facebooku.

W wydarzeniu udział wezmą również Elizabeth Tchoungui, wiceprezeska zarządu ds. CSR, Różnorodności i Filantropii Grupy Orange i wiceprezeska grupowych Fundacji Orange oraz Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:44 15-05-2022

Cieszę się że Polska tak pomaga Ukrainie. Źle się dzieje i myślę że czeka nas wielki kryzys ekonomiczny…..ze odsetek ludzi biednych, głodujących, liczących każdą złotówkę się podwój a nawet potroi. Ceny jakie osiągają produkty spożywcze, paliwo, ceny energii, gazu, węgla…..za co mają żyć emeryci co mają 1500 zł emerytury?

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Smartfon bez hasła, czyli drzwi szeroko otwarte

Michał Rosiak Michał Rosiak
12 maja 2022
Smartfon bez hasła, czyli drzwi szeroko otwarte

Smartfon bez hasła. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to pojęcie abstrakcyjne. Przy poziomie przetwarzanych informacji na moim telefonie, przy liczbie moich wrażliwych danych, jakie przetwarza, nie wyobrażam sobie takiej niefrasobliwości. A jednak!

Gdy mój starszy brat uczył się w Technikum Elektroniczno-Mechanicznym, miał kolegę z dziwnym przyzwyczajeniem. Otóż kolega ten, gdy tylko widział kondensator, dotykał obu jego końcówek językiem. Szybko doczekał się więc „niespodzianki”, gdy podłożono mu dość spory... naładowany element. Porządne kopnięcie prądem szybko go oduczyło dziwnych pomysłów :)

Skąd taki dziwny wstęp? Opowieść brata skojarzyła mi się, gdy przeczytałem o badaniach Biura Informacji Kredytowej, z których wynika, że 25 proc. użytkowników... nie zabezpiecza smartfona hasłem! No sami powiedzcie,

nie „polizalibyście” takiej okazji?

Ja nie, ale ja z racji na fach nie jestem wzorcowym użytkownikiem.

Jeśli smartfon bez hasła, to może z odciskiem palca?

Bez trudu jestem w stanie wyobrazić sobie żartownisia, który sięgnie po pozostawiony na chwilę telefon. Przede wszystkim wśród młodzieży, która – gdy tylko trafi na okazję – potrafi być dla siebie wyjątkowo okrutna, ale i wśród dorosłych zdarzają się, czy to żartownisie, czy po prostu złodzieje.

Dobra, hasło na smartfonie jest zazwyczaj trudne do wpisania i zajmuje trochę czasu, ale pojęcie hasła to... cóż, hasło :) Równie dobrze może to być odblokowywanie twarzą (poza iPhone’ami jednak nie polecam), PIN (ale lepiej 6, niż 4 cyfry), czy też czytnik linii papilarnych.

A tymczasem z 75% użytkowników w ogóle blokujących telefony, 1 na 37 używa biometrii (w badaniach nie ma podziału na odcisk palca i odczyt twarzy)! Czyli co – większość szybciutko wchodzi do telefonu wpisując „1111”, „0000”, czy „2580”? Cóż – to jak smartfon bez hasła...

Co mi grozi?

Jak to co? Wszystko!

Przypomnijmy sobie, co trzymamy w smartfonach:

 • Aplikacje bankowe
  • jeśli dostępu chroni też łatwy PIN, sytuacja staje się jeszcze bardziej groźna
 • Zdjęcia
  • A to po pierwsze: prywatność, a po drugie nierzadko również głęboka intymność
 • Serwisy społecznościowe
  • I nasze w nich tożsamości
 • Aplikacje do uwierzytelniania dwuskładnikowego
 • Komunikatory i aplikację SMS
  • Można wysłać coś w naszym imieniu
 • Aplikacje zakupowe
  • Szybki zakup z wysyłką gdzieś indziej?
 • No i można nam też zainstalować po prostu złośliwe oprogramowanie!
  • Zanim westchniecie, że przesadzam – naprawdę nie ma rzeczy niemożliwych!

Morał będzie tym razem bardzo prosty.

Za wiele danych tam mamy, by pozwolić sobie na smartfon bez hasła. Aha, no i uwierzytelnianie dwuskładnikowe też nie zaszkodzi.

Komentarze


Oferta

Okazja na Samsung Galaxy A53 5G

Ewa Wróbel Ewa Wróbel
12 maja 2022
Okazja na Samsung Galaxy A53 5G

Od dzisiaj do 18 maja w naszej Ofercie Tygodnia możecie kupić dużo taniej Samsung Galaxy A53 5G 128 GB. Dostaniecie go z wybranymi Planami Mobilnymi i pakietami Orange Love.

Przykładowo z Planami 60 i 80 oraz Orange Love Standard, Orange Love Extra i Orange Love Premium obniżka wynosi 294 zł. Smartfon dostaniecie też w ofercie bez abonamentu i wtedy zapłacicie 350 zł mniej. Warto się śpieszyć.

Szczegóły na stronie.

Komentarze

Scroll to Top