;

Innowacje

Smart Home ze światłowodem działa dużo lepiej (0)

Piotr Domański

5 października 2016

Smart Home ze światłowodem działa dużo lepiej
0

Pod jednym z moich tekstów o sieci znalazłem komentarz z pytaniem… czy jestem specjalistą od sieci. Zapaliła mi się wtedy wielka, czerwona lampka, i postanowiłem nieco zmienić formę tekstów. Przynajmniej niektórych.

To pierwszy z cyklu wywiadów, w których o sieci nie opowiadam ja, tylko prawdziwi specjaliści od technologii. Poniżej zapis bardzo ciekawej rozmowy, którą odbyłem z Pawłem Skweresem, zarządzającym w Orange Polska zespołem zajmującym się urządzeniami abonenckimi i Smart Home. Zapraszam.

Piotrek Domański– Mam wrażenie, że Smart Home i Internet of Things zaczynają być słowami wytrychami, a ich znaczenie się rozmywa. W telegraficznym skrócie, co one oznaczają?

Paweł Skweres –Smart Home to rozwiązania związane z domową automatyką. Chodzi zarówno o urządzenia, które część swoich zadań realizują w sposób automatyczny, jak i aplikacje, które pozwalają je kontrolować i programować. Internet of Things to z kolei koncepcja, zgodnie z którą przedmioty będą pośrednio lub bezpośrednio wymieniać się informacjami, gromadzić je i przetwarzać za pomocą sieci komputerowej. Koncepcje te mogą, ale wcale nie muszą korzystać z tych samych rozwiązań. To raczej kwestia ich zastosowania.

PD – Wiem, że Smart Home zajmujesz się zawodowo. Co Twoim zdaniem jest ciekawego w tych rozwiązaniach?

PS – Smart Home daje nam możliwość automatycznego wykonywania niektórych zadań w naszych mieszkaniach czy domach. Czynności, które zajmowały nam jeszcze niedawno dużo czasu, zaczynają się odbywać automatycznie, oszczędzając nasz czas i pieniądze. To ewolucja, która już trwa. Pierwsza pralka automatyczna… taka zwykła, nie smart, pojawiła się w latach trzydziestych ubiegłego wieku, a w Polsce w latach siedemdziesiątych. Szybko stała się czymś powszechnym i oczywistym. Pamiętam, że jeszcze niedawno, na czas zimowych wyjazdów wyłączało się grzejniki, by później przez kilka dni ponownie nagrzewać wychłodzone mieszkanie. Teraz możemy je ustawić tak, by zaczęły one funkcjonować na przykład na dwa dni przed naszym przyjazdem. A wkrótce będziemy to robić z poziomu aplikacji na smartfonie. Może wydawać się to fanaberią, ale to realne oszczędności. Tak samo, jak możliwość oglądania przy pomocy kamery tego, co dzieje się w naszym domu, czy nawet zdalnych konsultacji medycznych w oparciu o mierzone na bieżąco funkcje życiowe. To wszystko jest już teraz technicznie możliwe.

PD – Słuchając Cię mam wrażenie, że by to wszystko działało poprawnie konieczne jest szybkie łącze internetowe. Bez niego nie uda się przetransferować wszystkich niezbędnych informacji.

PS – Szybkie łącznie internetowe jest ważne, lecz to nie wszystko. Zresztą sprawa jest bardziej skomplikowana. Nie chodzi nawet o szybkość ściągania danych, lecz o ich wysyłanie. Wynika to z konieczności przesłania szeregu informacji na różne serwery w tym samym czasie. Oczywiście nasze domowe urządzenia również odbierają informacje, ale jest ich mniej. Jeżeli dołożymy do tego jeszcze transfer w ramach normalnego korzystania z internetu, to może się okazać, że przy wolnych łączach upload nie będzie wystarczający, a nasze rozwiązania Smart Home nie będą działać. Łatwo to sobie wyobrazić w sytuacji, gdy będziemy chcieli zainstalować kilka kamer streamujących sygnał w jakości HD, do tego czujniki ruchu i system sprawdzający temperaturę w mieszkaniu czy kontrolujący oświetlenie. A gdyby dodać do tego jeszcze chociażby dwójkę dzieci chcących płynnie grać na komputerze… przy innej technologii niż światłowód może być ciężko. W tym momencie testuje się już łącza optyczne o prędkości przesyłania danych 10 Gb/s, a w naszej ofercie są światłowody dające możliwość wysyłania do 60 Mb/s, a pobierania do 600 Mb/s. Przy takiej prędkości łącza użytkowanie Internetu przez całą rodzinę nie stanowi żadnego problemu dla stabilnego działania usług SmartHome..

50418538b4536d0db4bdb332664f11484fd

PD – Mówiłeś sporo o kamerach czy czujnikach ruchu. To dane wrażliwe, pozwalające monitorować naszą aktywność w domu i sprawdzać, czy chociażby jesteśmy Czy nie ma obawy, że te dane dostaną się w niepowołane ręce?

PS – Oczywiście istnieje taka możliwość. Jednak tutaj również widać przewagę technologii światłowodowej, wynikającej wprost z praw fizyki. Światłowody nie emitują drgań oraz fal elektromagnetycznych poza przewodem, co sprawia, że transmisja w sieci światłowodowej jest niezwykle trudna do przechwycenia i podsłuchania. Nośnikiem danych są fotony, które należy w całości „wyłapać”, by dowiedzieć się jaką informację niosą. Nie wspominając już o tym, że wymaga to urządzeń, które normalnie stosowane są w sieci i do najtańszych nie należą. I mówię tu na razie wyłącznie o zabezpieczeniach wynikających z samego zastosowania światłowodu. Do tego dochodzą jeszcze ewentualne techniki szyfrowania danych. Oczywiście mając odpowiednie środki finansowe można sforsować każde zabezpieczenie, ale tu pojawia się jeszcze rachunek kosztów i zysków. Jeżeli koszt złamania zabezpieczeń jest wyższy niż potencjalny zysk cyber-przestępcy, jesteśmy bezpieczni.

PD – A co z chmurą? Niektóre firmy oferują już rozwiązania oparte o tę technologię.

P.S – Chmura to kolejny powód, dla którego niezbędny jest szybki transfer. Wszystkie rozwiązania oparte o nią wymagają częstego przesyłania danych zarówno na serwer jak i z serwera, a to blokuje wolniejsze łącza. Szczególnie, w przypadku, gdy z tej samej chmury korzysta jednocześnie kilka urządzeń lub osób. Od kilku lat obserwujemy trend przenoszenia cyfrowej rozrywki do chmury – serwisy streamingowe wypierają fizyczne płyty z muzyką, a wypożyczalnie pojedynczych filmów muszą oddać palmę pierwszeństwa serwisom VOD. Taka sama przyszłość już spotyka książki, a zapewne w niedługim czasie spotka na szerszą skalę i gry komputerowe – płacąc jedną, stałą opłatę, uzyskamy dostęp do niemalże nieograniczonych pokładów treści. Aby jednak z tych pokładów skorzystać, konieczna jest łączność internetowa będąca w stanie podołać wyzwaniu.

PD – Czy to oznacza, że rozwiązania z zakresu Smart Home są możliwe bez światłowodu?

P.S – Oczywiście, że są możliwe. Możemy stosować kilka podstawowych rozwiązań, ale mogą one nie przynieść pożądanych rezultatów. Mam poczucie, że smart home ze światłowodem działa dużo lepiej. Ta technologia pokazuje pełnię możliwości gdy mamy zapewniony szybki i niezakłócony, a także bezpieczny transfer. Oczywiście to dopiero początek, jednak jeżeli uda się wprowadzić odpowiednią standaryzację działań smart home stanie się tak powszechny jak prąd czy woda.

Udostępnij: Smart Home ze światłowodem działa dużo lepiej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Mój Funbox, czyli mobilna aplikacja do naszych modemów (0)

Piotr Domański

3 października 2016

Mój Funbox, czyli mobilna aplikacja do naszych modemów
0

Przyznam szczerze i bez bicia – obsługa modemów i dekoderów telewizyjnych nigdy nie należała do moich ulubionych czynności. Nie mam do tego talentu, albo cierpliwości. A może jednego i drugiego. Dlatego z dużą ulgą przyjąłem stworzenie przez moje koleżanki i kolegów aplikacji Mój Funbox, która mocno upraszcza ten proces.

524e37496fcf9a655f7e41b4ef18426beb2

Dla mnie kluczowe są dwie kwestie – możliwość modyfikowania hasła do domowego Wi-Fi z poziomu aplikacji oraz udostępnianie gościnnego dostępu do WiFi za pomocą kodu QR lub SMS. Szczególnie ta druga opcja – przydatna przy większych spotkaniach, wspólnej pracy czy nauce, gdy Wi-Fi jest niezbędny, a podłączonych sporo.

eec25526690c401f6f84c3fc9235475b9d5Rodziców zapewne także ucieszy możliwość ograniczenia dostępu do domowego Wi-Fi niektórym urządzeniom w określonych godzinach. Dzięki tej opcji mamy pewność, że dziecko nie korzysta z Wi-Fi wtedy gdy na przykład powinno spać lub uczyć się. Oczywiście, można to obejść, ale od czego jest aplikacja „Chroń dzieci w sieci”.

Aplikacja daje także pewne możliwości związane z diagnozowaniem błędów technicznych i awarii w obrębie naszej sieci domowej, zawiera także konkretne wskazówki jak podłączyć urządzenie. Mnie taka możliwość cieszy. Przyznaję, że gdy zakładano u mnie światłowód nie przyglądałem się specjalnie intensywnie technikom, którzy to robili. Dlatego, w przypadku ewentualnego malowania czy małego remontu z radością skorzystam z pomocy w aplikacji by później wszystko podłączyć na nowo.

Aplikacja jest obecnie dostępna na urządzenia z Androidem.

Udostępnij: Mój Funbox, czyli mobilna aplikacja do naszych modemów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Więcej internetu w abonamencie (0)

Piotr Domański

30 września 2016

Więcej internetu w abonamencie
0

Z internetu korzystamy coraz więcej i coraz częściej. W styczniu tego roku klienci Orange wykorzystali średnio 2,35 GB transferu, a w czerwcu już 2,72 GB. Żeby było jeszcze ciekawiej – w styczniu 2015 było to „tylko” 1,3 GB. Dlatego idziemy z duchem czasu i zwiększamy pakiety danych, które macie w abonamentach w Smart Planach z urządzeniem i bez urządzenia. I to dość znacząco.
W skrócie – w trzech planach pakiet powiększyliśmy dwukrotnie, w dwóch o mniej więcej połowę, a w jednym –  Smart Plan LTE Wspólny z telefonem od 140,00 zł oraz Smart Plan LTE Wspólny bez telefonu 129,99zł wielkość pakietu internetu nie ulega zmianie. Jednak już teraz było to 20 GB, a więc całkiem sporo.
Wszystko rozpisaliśmy Wam w tabelce, by nie było niedomówień.

Smart Plan LTE

Smart Plan LTE Wspólny

opłata miesięczna w ofercie z telefonem od

30 zł

40 zł

60 zł

80 zł

90 zł

opłata miesięczna w ofercie bez telefonu

19,99 zł

29,99 zł

39,99 zł

59,99 zł

79,99 zł

Internet w telefonie

0,5 GB
było 0,3 GB

2 GB
było 1 GB

5 GB
było 2 GB

10 GB
było 5 GB

15 GB
było 10 GB

Często na blogu piszecie, że zapominamy o klientach abonamentu i skupiamy się na ofertach na kartę. Nie zapominamy 😉 Wszystkie te zmiany znajdziecie już na naszej stronie internetowej.

A to dopiero początek dobrych wiadomości 😉

Udostępnij: Więcej internetu w abonamencie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej