Odpowiedzialny biznes

Smuda, Boruc i Żewłakow

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
12 listopada 2010
Smuda, Boruc i Żewłakow

Miałem o tym nie pisać,  ale że sprawa zatacza coraz szersze kręgi i nowe elementy wprowadziły wywiady Smudy, Boruca, a wczoraj Żewłakowa, to jednak dorzucę parę kamyków do piłkarskiego ogródka.

Żewłakow z Borucem na pokładzie samolotu awanturowali się, pili na potęgę, obrażali stewardesę, interweniował pilot, etc. Każdy o tym słyszał lub czytał. Ale nie każdy wie, że to kompletne bzdury. Tak się składa, że wszyscy, ci którzy o tym pisali lub mówili, nie lecieli tym samolotem. A ja mam taką drobną przewagę, że leciałem samolotem z Montrealu do Paryża i to mniej więcej trzy metry od obu naszych reprezentantów. Więc może dodam parę zdań od siebie.

- Czy pili alkohol? Owszem pili., Czy dużo? Nie wiem, ale wątpię, bo to małe buteleczki, jakie podają w każdym samolocie. Można właściwie powiedzieć, że byli "trzeźwi jak świnie".

- Czy zachowywali się głośno? Odpowiem tak. Głośniej niż dwie kanadyjskie babinki, które siedziały obok mnie, ale ciszej niż kilku Anlików siedzących jakieś cztery- pięć rzędów przede mną. A w sumie to tak zupełnie normalnie, jak dwóch gości, którzy siedzą sobie i rozmawiają.

- Czy podrywali i obrażali kobiety lub stewardesy? Jeżeli w typie Boruca czy Żewłakowa są ok. 60-70-letnie Kanadyjki to tak. Bo zarówno koło mnie, jak i obok nich siedziały panie, w tym wieku, które chyba należały do jakiegoś Kościoła w Kanadzie bo miały chusty z krzyżem i jechały na jakąś pielgrzymkę do Francji. I obaj nasi zawodnicy co jakiś czas wymieniali z nimi jakieś uwagi. A co do stewardess  to uśmiechnięta od ucha do ucha stewardessa, która akurat opiekowała się tą częścią samolotu na obrażoną nie wyglądała. I rzeczywiście ona rozmawiała nie tylko ze wspomniana dwójką, ale też z innymi. A rozmowa wynikała z faktu, że ona ucieszyła się, że lecą reprezentanci Polski, bo sama ma męża Polaka. I to wszystko.

- Czy interewniował pilot? Jedynym interwentem był pilot Franciszek Smuda, który co zresztą przyznaje sam Żewłakow, w pewnej chwili przechodząc po pokładzie ni z gruchy ni z pietruchy ich opierniczył.

- I na koniec jeszcze strój Żewłakowa. Ubrany w koszulkę i czapeczkę Chicago Bulls dla jednych wyglądał na clowna, dla innych na jajcarza, dla innych głupio. Ale powiem tak - zgrupowanie się skończyło i może ubierać się jak chce i nie strój o nim tu świadczy. Za to wyszedł na lotnisku do dziennikarzy i cierpliwie odpowiadał na pytania dziennikarzy. A trener być może nienagannie ubrany, choć nikt tego nie wie, wyszedł chyłkiem z lotniska i tyle go media widziały. I teraz jakie zachowanie jest poważniejsze?

A co mamy dziś?

Dziś natomiast mamy medialny konflikt. Z jednej strony trener Smuda, z drugiej coraz liczniejsze grono może nie zawsze w formie, ale jednak zasłużonych, znanych i często potrzebnych reprezentacji zawodników. Żewłakow - choć u schyłku kariery to jednak kapitan i człowiek ze 101 występami w reprezentacji, Boruc - choć zbłaźnił się w ostatnim meczu Fiorentiny to jednak bramkarz z olbrzymim doświadczeniem, potencjałem i mimo wszystko chęcią gry w reprezentacji , Peszko - kto oglądał go w występach pucharowych Lecha Poznań, wie dlaczego tracimy wiele w reprezentacji, Iwański - może daleko do formy i umiejętności pozostałych, ale też wielu lepszych od niego nie ma i może się jeszcze przydać. Wszyscy oni wylatują oficjalnie, lub nieoficjalnie za alkohol, a każdy dziennikarz i połowa kibiców plus cały sztab wie reprezentacji wie i Smuda wie, że nie są to jedyni piłkarze, którzy wypili na jakimś zgrupownaiu alkohol za plecami.

Obawiam się, że samym kijem nie ma tu sensu wygrażać. Zawsze się zdarzy, że ktoś przeholuje, a ktoś wypije piwo czy wino bez pozwolenia lub zapali papierosa, i zostanie sfotografowany przez jakiegoś paparazzi. Tak było choćby za Pawła Janasa, Leo Beenhakkera, tak jest za Franciszka Smudy i pewnie tak będzie za jego następcy. Ja wiem, że teoretycznie tak być nie powinno, ale tak jest i to nie tylko w Polsce, ale być może w każdej innej reprezentacji i co więcej nie dotyczy to tylko piłki nożnej, o której tylko najwięcej się pisze, ale też innych dyscyplin sportowych. Zamiast kija proponuję budowanie autorytetu wśród zawodników, rozmawianie z nimi i załatwianie spraw w swoim gronie, bo po medialnej awanturze nie ma wygranych, przegrani są wszyscy łącznie z kibicami.

Dziś w efekcie mamy publiczne pranie brudów, zawieszenie kilku podstawowych zawodników i konflikt w reprezentacji, który kończy chyba najbardziej fatalny rok dla kadry od dziesięcioleci. Dyskusja o alkoholu, papierosach przyćmiewa inną - co zrobiliśmy w tym roku, czy jest postęp i czy w takim składzie nie tylko zawodników, ale też sztabu szkoleniowego mamy szansę coś zawojować na Euro 2012. Jak nie odpowiemy na to pytanie już w najbliższych tygodniach i nie podejmiemy takich a nie innych kroków, to później będzie już za późno.

 

 

 

 

 

 


Odpowiedzialny biznes

Bieg Niepodległości

Marek Wajda Marek Wajda
11 listopada 2010
Bieg Niepodległości

Co roku, 11 listopada w Warszawie odbywa się Bieg Niepodległości.

Tradycjnie biorą w nim udział również nasi pracownicy, w tym członkowie Klubu Biegacza TP. Klub zrzesza kilkudziesięciu biegaczy Startuje w półmaratonach, maratonach, biegach na 10km, ale też zdarzają się biegi na 100 km czy 12 godzinna sztafeta w podziemnej kopalni.

„Na starcie niektórych zawodów staje ponad 20 koleżanek i kolegów osób z całej Polski i nie jest ważne, że aby tu dojechać musieli pokonać kilkanaście lub kilkaset km” – opowiada Paweł Terczyński. Nieformalnego „przywódcy” naszych biegaczy - Marek Pacewicz, na biegu Niepodległości nie było, bo właśnie wraca z największego wydarzenia w maratońskim świecie, czyli ING New York Marathon.

Nasza firma została w tym roku jednym ze sponsorów Biegu Niepodległości. Uczestnicy otrzymali białe i czerwone koszulki, dzięki temu na starcie utworzyli biało-czerwoną flagę.


Oferta

N8 wkrótce w sprzedaży

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
10 listopada 2010
N8 wkrótce w sprzedaży

Wiem, że zawsze czekacie na nowe wieści z rynku smartfonów, mam więc dla Was ciekawą informację o nowym gadżecie od Nokii. Telefon tej marki już wkrótce wejdzie do sprzedaży w Polsce. Jest na co czekać, bowiem N8 jest świetnie wyposażona: trzyipółcalowy wyświetlacz AMOLED, aparat 12 Mpix z optyką Zeissa i kamerą wideo, złącze HDMI oraz oczywiście gadżety takie jak GPS. Pierwszym operatorem w Polsce, który wprowadzi telefon do sprzedaży będzie Orange. Nasi klienci będą mogli nabyć Nokię N8 już na początku grudnia. Wcześniej urządzenie będzie dostępne w wybranych sklepach sieci Nokia Care Point. Razem ze sprzedażą w NCP rozpocznie się kampania promująca Nokia N8 pod hasłem „Technologia to początek. Włącz wyobraźnię”.

nokia-n8.jpg

Scroll to Top