Bezpieczeństwo

Sprawdź modem, zmień hasło

Michał Rosiak Michał Rosiak
23 stycznia 2014
Sprawdź modem, zmień hasło

Wasze modemy są bezpieczne. Po uzyskaniu informacji o przeszło milionie modemów w polskiej sieci, nad którymi cyber-przestępcy mogą przejąć kontrolę, sprawdziliśmy, jak ma się sytuacja z urządzeniami dostępnymi kiedykolwiek w naszej sieci sprzedaży. Domyślnie mają one zablokowaną funkcję zdalnego dostępu do ustawień - analiza, wykonana przez moich kolegów z Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych Orange Polska wykazała, że jedynie 9 spośród nich jest podatnych na opisywany atak. To zaledwie 0,015 proc. wszystkich urządzeń!

O co w tym wszystkim chodzi? Sytuację jako pierwszy opisał serwis Niebezpiecznik.pl. Podatność w oprogramowaniu popularnych modemów pozwala na uzyskanie dostępu do kopii konfiguracji, skąd cyber-przestępca może uzyskać hasło administratora i w efekcie przejąć kontrolę nad modemem. Jakie są ryzyka? Przede wszystkim można odczytać nasz cały ruch sieciowy, np. dane logowania do banku. Niestety o ile brak ingerencji w zaawansowane ustawienia to raczej dobra informacja, domyślne ustawienia logowania warto zmienić, a o tym spora grupa użytkowników niestety zapomniała. Oznacza to, iż do ich urządzenia można się zalogować przy użyciu loginu „admin“ i hasła „admin“, co oznacza, że narzędzia, używane przez cyber-przestępców, mogą zalogować się na nie automatycznie i zmienić ich parametry, bądź przejąć nad nimi kontrolę.

Co zatem zrobić? Zajrzeć na stronę CERT Orange Polska pod adresem http://cert.orange.pl/modemscan, gdzie znajdziecie narzędzie, pozwalające na sprawdzenie Waszych urządzeń - wszystkich, nie tylko tych dostępnych w naszej sieci sprzedaży. Dowiecie się tam, czy Wasz modem jest podatny na opisywany w tym tekście atak, a także, czy zostały w nim zmienione domyślne parametry logowania. A co jeśli w efekcie testu okaże się, że nie jest dobrze? Przede wszystkim należy zablokować dostęp z internetu do interfejsu zarządzającego routerem (i/lub zmienić hasło). By dowiedzieć się jak to zrobić, zajrzyjcie do instrukcji urządzenia, bądź na stronę jego producenta - w przypadku, gdyby jedno ani drugie nie przyniosło efektu, napiszcie tutaj w komentarzach, spróbujemy pomóc.

2233cd4adda678204cf7632078ab9c8020f

Graphics by mykeldixon.com


Oferta

Standard Orange to więcej niż no limit

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
23 stycznia 2014
Standard Orange to więcej niż no limit

Dzisiaj ogłosiliśmy nową ofertę dla firm. Nasz pomysł burzy dotychczasowy standard, jakim jest abonament zawierający rozmowy no limit, transmisję danych, SMS-y i MMS-y. Zdecydowaliśmy się dołożyć do niego przydatne usługi m.in. ubezpieczenie telefonu, Internet LTE, nawigację i Chmurę dla Firm. Wygląda to tak, że we wszystkich nowych taryfach, klienci mogą stworzyć własny zestaw abonamentowy mając do wyboru 4 elastyczne plany taryfowe - Orange Biz, a dodatkowo 7 MultiPaków, czyli gotowych zestawów usług i rabatów. Do tego dokładamy oczywiście nowoczesne smartfony. Moim zdaniem takie rozwiązanie z jednej strony pozwala oszczędzać koszty, a z drugiej lepiej dopasowywać sobie usługi do potrzeb firmy. Ponadto, do czego pewnie już zdążyliście się przyzwyczaić, łącząc zamówione usługi w Orange Open dla Firm, dodatkowo kilkaset złotych rocznie zostanie w portfelu. Chcę też zwrócić uwagę, że na  nielimitowane połączenia do Unii Europejskiej, a także nielimitowane, bezpłatne odbieranie połączeń oraz niższe stawki na połączenia w roamingu na terenie UE. Szczegóły znajdziecie w komunikacie i prezentacji.

19104a5dac1cf8262a1327ef88811585a8f


Odpowiedzialny biznes

Zapamiętamy ten dzień konia

Bartosz Nowakowski Bartosz Nowakowski
23 stycznia 2014
Zapamiętamy ten dzień konia

Pół godziny dzieliło nas od półfinału. Druga połowa pokazała, że w rankingu „oddanie serca na parkiecie” jesteśmy poza zasięgiem wszystkich, tak w wyrachowanej grze plasujemy się poza „wielką czwórką”.

W niedzielę obejrzałem poczynania Chorwatów z Francuzami. Stwierdziłem, że będzie piekielnie trudno, ale cień szansy jest większy niż mój cień jaki rzucam po tych wszystkich emocjach. Porównanie oczywiście odbywało się na tle gry Francuzów (dla mnie są faworytami do wygrania tego turnieju). I zawsze zapominam słynnej maksymy: „Mecz meczowi nierówny”.

Przed spotkaniem, trener Chorwatów nie krył pewności. Po meczu Polski ze Szwecją trochę ironicznie odpowiadał, „Polska? Bramkarz miał dzień konia”. Sam przed wczorajszym meczem długo zastanawiałem się, kogo postawiłbym między słupki od pierwszych minut. Szmal czy Wyszomirski? Nim zdążyłem sobie odpowiedzieć rozpoczął się mecz.

Zakończymy tę imprezę na 5-6 miejscu. Możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy czołówką światową, bo europejski czempionat jest trudniejszy niż mistrzostwa świata. Wielu chłopaków debiutowało w tak wielkim turnieju, poznając smak emocji. Reprezentacja jest w budowie, do której wchodzi nowe pokolenie. Dlatego przy takim rezultacie hasło „budowania drużyny” w innych dyscyplinach drużynowych daje do myślenia.

Za dwa lata mistrzostwa Europy w Polsce. To mogą być dopiero emocje. Wcześniej mistrzostwa Świata w Katarze. Półfinał dałby nam automatyczną kwalifikację. Wierzę, że i tak pojedziemy.

Scroll to Top