Odpowiedzialny biznes

Sprawiedliwy rzut karny?

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
19 maja 2010
Sprawiedliwy rzut karny?

Piłkarska liga minęła i szkoda o nie pisać bo mimo zachwytów nad ostatnimi kolejkami, że takie emocje, nie wiadomo kto spadnie, a kto będzie mistrzem nie wynagrodzi 9 miesięcy nudy na budowanych, lub zastępczych stadionach. Ale ponoć ma być lepiej.

A lepiej będzie nie tylko w naszej lidze, ale na MŚ w RPA.  A jak nie lepiej to na pewno sprawiedliwiej, tak zadecydowała FIFA ( to ta organizacja, która uznała, że ręka Thierrego Henry jest OK i Francja, a nie Irlandia jadą na MŚ). I żeby było jeszcze sprawiedliwiej to na MŚ zmieniono zasady wykonywania rzutów karnych.

Egzekutorzy rzutów karnych nie będą mogli wykonywać zmyłek przy wykonywaniu jedenastek. To znaczy nie mogą się zatrzymać, zamarkować uderzenie i dopiero strzelić jak bramkarz leży na ziemi w innym rogu. Takie zachowanie strzelca uznano za niesportowe (przypomnę raz jeszcze  - ręka Thierrego Henry była "sportowa"). Ale, żeby nie krytykować rozbierzmy pomysł FIFA (choć tak naprawdę to pomysł IFAB, odpowiadającej za zmiany oficjalnych przepisów gry w piłkę nożną) na kawałki.

Mówią, że strzelec nie może się zatrzymać, bo bramkarz nie ma szans na obronę gdy rzuci się wcześniej w inną stronę. A jak się nie rzuci to co?  Mówią, że nie wolno się zatrzymać. A zwolnić można? Jeśli tak to o ile procent? A jaka jest definicja zmyłki? Co jest zmyłką dla reprezentanta Brazylii, a co dla Niemiec, a co dla Rosji czy Kamerunu?  Mówią, że jest to wynik nowej mody na strzelanie rzutów karnych przytaczając przykład z tegorocznego Pucharu Afryki i coś trzeba zmienić zanim moda się rozprzestrzeni. Zapominają o pewnym słynnym czeskim egzekutorze rzutów karnych. Nazywał się Antonín Panenka i był mistrzem zmyłek właśnie przy karnych. To on w finale mistrzostw Europy '76 w serii rzutów karnych strzelił decydującą jedenastkę, wziął długi rozbieg, zasymulował silne uderzenie i zmylił bramkarza RFN Seppa Maiera.  I nie był jedynym, który takie karne wykonywał.

Każdy kto gra lub ogląda piłkę nożną wie, że rzut karny to pojedynek nerwów miedzy strzelcem a bramkarzem, a przy dobrze technicznie wykonanym karnym bramkarz jest niemal bez szans. Stąd o wyniku tej konfrontacji decyduje nie tylko zmyłka, ale też techniczne wykonanie strzału, precyzja i siła uderzenia, zachowanie zimnej krwi, etc. I idąc logiką FIFA skoro zakazaliśmy jednego elementu, zakażmy i innych, zakażmy popisów stylu Dudek Dance z Finału w Istambule, zakażmy mierzenia się wzrokiem przez obu aktorów widowiska, itd itp.

Ale żeby nie było tak poważnie, skoro i tak nie gramy w MŚ to może zaproponujmy FIFA kilka innych propozycji na zmianę przepisów przy karnych, jak ktoś ma swoje - niech dopisze.


Odpowiedzialny biznes

Orange Cup – szukamy najlepszych młodych płkarzy

Kasia Barys Kasia Barys
19 maja 2010
Orange Cup – szukamy najlepszych młodych płkarzy

Ruszył 15 Orange Cup. Właśnie zaczęła się runda rozgrywek w województwach. Do 11 czerwca najlepsze drużyny, z 379 powiatów, będą walczyć o Mistrzostwo Polski,  wyjazd na obóz treningowy klubu Everton oraz powołanie do kadry U-11. Do tej pory w Orange Cup,  turnieju im. Marka Wielgusa, wzięło udział ponad 20 tysięcy drużyn, czyli 200 tysięcy dzieci!  W tym roku gra ich prawie 17 tys. Młodzi sportowcy reprezentują Uczniowskie Kluby Sportowe i szkoły podstawowe z całej Polski. Orange Cup jest wyjątkowym wydarzeniem sportowym z dwóch powodów: jest rozgrywany w każdym Polskim województwie, a także, jako pierwszy ogólnopolski turniej piłki nożnej, dał możliwość gry drużynom dziewczęcym :) Zobaczcie jak wczoraj radzili sobie młodzi piłkarze i piłkarki owczywiście. Więcej informacji znajdziecie na http://www.orangecup.pl/

Orange Cup

Orange Cup 2010

Czy wiecie, że dokładnie dzisiaj przypada święto Grassroots? Zakładam, że mogliście o tym nie słyszeć, a to bardzo cenny program UEFA, w ramach którego organizuje swoje rozgrywki m.in. Orange Cup. Grassroots promuje rozwój piłki amatorskiej m.in. wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród seniorów czy osób niepełnosprawnych. Cieszę się, że Orange Cup należy do Grassroots, ponieważ UEFA udziela wsparcia w prowadzeniu programu w Polsce prowadząc choćby szkolenia dla trenerów. Dzisiaj od 15.00 pod PKiN odbędzie się Wielki Finał Grassroots Day. Zagrają Reprezentacje U-23, Kobiet, Dziennikarzy i Sejmu. Będą także zawodnicy Legii. Do tego wystawa zdjęć i inne atrakcje. Zapraszam.


Odpowiedzialny biznes

Jedź z nami na Masę!

Marek Wajda Marek Wajda
18 maja 2010
Jedź z nami na Masę!

Już w najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się Społeczny Rajd Rowerowy na Rzecz Osób z Autyzmem „Masa na Autyzm”. Start Rajdu o godz. 14.00 z Pola Mokotowskiego (od strony ul. Batorego), ale liczne atrakcje czekają już od godz. 11.00 (m.in. koncerty  Wilson Square oraz The Electric Lemons.

Dla mnie to będzie otwarcie sezonu, którym rozpocznę przygotowania do udziału w maratonie. Warto wziąć udział w Rajdzie, m.in. dlatego, że za każdy kilometr, przejechany przez jednego uczestnika rajdu, Fundacja Orange przekaże 3 zł na rzecz osób z autyzmem. Zebrane w tym roku fundusze zostaną przekazane na rozwój wczesnej diagnostyki oraz intensywną  terapię dzieci z autyzmem.

Tegoroczna trasa liczy 12 km i wiedzie przez centrum Warszawy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Udział w rajdzie jest bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona. Można zapisywać się na miejscu, ale żeby mieć gwarancje udziału w tej imprezie najlepiej wcześniej wypełnić formularz zgłoszeniowy. Na trasie pojawią się również pracownicy z Grupy TP, którzy nie tylko będą brali udział w rajdzie, ale również jako wolontariusze będą pomagać jego organizatorom. To tylko jedna z nielicznych form prowadzonego w naszej Grupie programu Orange Community, który wspiera zaangażowanie pracowników Grupy TP w przedsięwzięcia charytatywne, na rzecz środowiska, wokół zasad etycznych oraz inne akcje społeczne. Trzymajmy kciuki, żeby pogoda się poprawiła, a jeśli nie… to nie zapomnijmy zamontować błotników i do zobaczenia na Masie! W sobotę opiszę wrażenia z tego rajdu.

Scroll to Top