;

Bezpieczeństwo

Stary scam, czyli przestępcy wracają do źródeł (1)

Michał Rosiak

21 maja 2020

Stary scam, czyli przestępcy wracają do źródeł
1

yak się czujecie w trzecim miesiącu dobrowolnej izolacji? Bo przestępcy chyba całkiem nieźle. Obserwując wpadające do nas zgłoszenia od internautów, no i rzecz jasna efekty pracy naszych automatycznych „strażników” odnoszę wrażenie, że koronawirus jako nośnik phishingu przestał już „grzać”. Źli ludzie internetu zorientowali się chyba, że ich scam jest szyte nićmi tak grubymi, że naprawdę bardzo niewielu dawało się na to nabierać.

Całe zło siedzi na Facebooku?

Oczywiście nie w rozumieniu „całego zła wszechświata”, tylko tego, co dociera do naszej CyberTarczy. Tydzień w tydzień, przeglądając statystyki wejść na strony informujące o phishingu, odnotowuję od przeszło 60 do 70-kilku procent internautów wchodzących na nie właśnie ze społecznościowego serwisu spod znaku wielkiego F. O co chodzi? Przykład możecie zobaczyć poniżej. Przykład mocno przewrotny, bowiem scam z Robertem Lewandowskim pojawił się jednemu z nas w treści… artykułu z Bezprawnika o podszywaniu się pod Orange Polska!

No to teraz – ręka w górę, kto widział coś takiego na Facebooku, ewentualnie na Youtubie? Postawiłbym bitcoiny (najlepiej te, które według scammerów zebrał „Lewy” 🙂 ), że co najmniej połowa z Was rękę podniosła. Celebryci, „zwykli ludzie”, policjanci – głównie takie osoby mają uwiarygodnić oszustwo, zazwyczaj polegające na tym, że skuszeni perspektywą zarobku wpłacamy „opłatę wstępną”, której potem oczywiście nie zobaczymy na oczy.

Strony o porwaniach to oszustwo (scam)!

Wciąż popularny jest niestety scam „na porwanie”. Toż cierpienie dzieci zawsze emocje wzbudzało zawsze, a liczba trafiających do nas domen dowodzi, że przestępcom kreowanie kolejnych zwyczajnie się opłaca. Czasami udaje nam się wejść na taki serwis zanim pokażą się na nim treści, dzięki czemu po nazwach katalogów widzimy na jakie „rynki” źli ludzie szykują oszustwo.

C0 potem? Zazwyczaj ofiara w emocjach albo udostępnia treść „na Facebooku” (de facto wpisując login i hasło na stronie przestępców), bądź instaluje „wtyczkę” niezbędną do oglądania rzekomego filmu. Rzecz jasna z „wkładką” w postaci trojana, czy nawet ransomware’u. Staramy się oczywiście być o pół kroku za przestępcami (czasami jak widać nawet przed) i w większości przypadków jeśli macie internet w sieci Orange Polska to nawet po infekcji Wasz komputer nie połączy się z serwerami botnetu, bowiem przeszkodzi mu CyberTarcza. Dlatego warto raz na jakiś czas (ja sam robię to kilka razy w tygodniu) wejść na stronę CyberTarczy i sprawdzić, czy nie zdarzyła się Wam chwila niefrasobliwości.

Wygląda więc na to, że przestępcy wracają do źródeł. Uważajcie i nie dajcie się oszukać. I pamiętajcie – jeśli wpadnie do Was coś ciekawego, wyślijcie to nam. Możecie pomóc innym internautom, jak Pan Zbigniew, do przeczytania historii którego zaproszę Was „po sąsiedzku” na stronę CERT Orange Polska.

Bądźcie zdrowi.

Udostępnij: Stary scam, czyli przestępcy wracają do źródeł
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Wojciech 12:12 06-09-2021
  Baza głosów przestępców https://antyscam.waw.pl
  Odpowiedz

;

Oferta

Oferta tygodnia: iPhone XS 64 GB aż 1000 zł taniej (3)

Marta Krajewska

21 maja 2020

Oferta tygodnia: iPhone XS 64 GB aż 1000 zł taniej
3

W tym tygodniu mamy dla Was solidną obniżkę na iPhone XS 64 GB. Jeśli planowaliście zakup smartfona marki Apple, ale zniechęcała Was cena, to dobry moment, żeby jeszcze raz to rozważyć. Tym bardziej, że przed nami sporo okazji, by kogoś obdarować: Dzień Matki, Dzień Dziecka i in. Promocja potrwa do 27 maja br., do końca dnia.

Link do oferty: iPhone XS w ofercie tygodnia

Jesteście ciekawi, co potrafi iPhone XS? Zobaczcie moją recenzję tuż po premierze tego modelu jesienią 2018 roku.

Obniżki w Orange Love

Z największej obniżki skorzystacie wybierając Orange Love. Zarówno dla nowych, jak i lojalnych klientów opłata na start wynosi we wszystkich pakietach 0 zł. Wysokość miesięcznej raty w Orange Love Mini to 128 zł/mc (obniżka aż o 1632 zł!), w pakiecie Standard – 121 zł/mc (obniżka 10o8 zł), Extra – 121 zł/mc (obniżka 1032 zł), Premium – 101 zł/mc (także 1032 zł).

Podane ceny w Planach Mobilnych i Orange Love dotyczą umowy na 24 miesiące.

Obniżki w Planach Mobilnych

W Planie Mobilnym 55 obniżka wynosi 672 zł. Nowi klienci, którzy wybiorą Plan Mobilny 55 zapłacą za iPhone’a XS 899 zł na start i 84 zł/mc.Dotychczasowi klienci, którzy przedłużą umową zapłacą 0 zł na start i 121 zł/mc.

W Planie Mobilnym 75 cena spadła o ponad 750 zł. Nowi klienci, którzy podpiszą umowę właśnie z tym planem, zapłacą 499 zł na start i 91 zł/mc. Dotychczasowi klienci – 0 zł na start i 111 zł/mc.

iPhone XS bez abonamentu

Oczywiście możecie kupić iPhone XS w świetnej cenie bez podpisywania umowy na nasze usługi. Jego cena to 2999 zł. Jeśli zdecydujecie się na płatność w 20 ratach 0%, to miesięcznie zapłacicie 149,95 zł.

Udostępnij: Oferta tygodnia: iPhone XS 64 GB aż 1000 zł taniej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 16:14 21-05-2020
  Mhm 2999 zł, sporawo. To już chyba wolałbym tegorocznego odchudzonego iPhone.
  Odpowiedz
  • komentarz
   JarKen 19:28 21-05-2020
   Apple jest dziwne kiedyś pchali stary hardware we w miarę nowoczesny design, a teraz pchają nowy hardware w stary design. Pablo są dużo lepsze propozycje w tym przedziale cenowym - ten iphone wygląda jak pierwsze smartfony ze swoimi ramkami na całym wyświetlaczu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    europolitan 07:36 22-05-2020
    Ja bym wolał wziąć Xiaomi na 12 rat zamiast iPhone na 24. Myślałem też o Oppo i o Meizu. Obecnie mam Redmi Note 8T i jestem zadowolony. Teraz czekam na 9T.
    Odpowiedz

;

Oferta

Dodatkowe 5 GB internetu w Orange na kartę (23)

Marta Krajewska

21 maja 2020

Dodatkowe 5 GB internetu w Orange na kartę
23

Niedawno pisałam, że dajemy 2x więcej internetu po doładowaniu online. A co w sytuacji, gdy macie na koncie środki i nie chcecie wykonywać kolejnego doładowania tylko po to, żeby zyskać bonusowe gigabajty? Odpowiadając na Wasze potrzeby, uruchomiliśmy nową usługę w Orange Free na kartę.

Jak to działa? W każdym momencie korzystania z bonusowych gigabajtów, możecie dokupić dodatkowe 5 GB za 5 zł. Wystarczy wysłać SMS o treści PAKIET pod 411 (koszt SMS-a to 20gr). Dodatkowe 5 GB zostanie dodane do bonusowych gigabajtów z doładowań i będzie ważne tak długo, jak one. Wszystko w jednym miejscu, z tą samą datą ważności.

Rozwiązanie przeznaczone jest dla tych użytkowników, którzy mają zgromadzone środki na koncie głównym i wolą dokupić pakiet, niż wykonywać kolejne doładowanie dla bonusowych gigabajtów.

Ważne informacje:

 • Dodatkowy pakiet można kupić wielokrotnie w okresie ważności bonusowych gigabajtów, a także po ich wykorzystaniu, przed upływem ważności.
 • Ilość i ważność pozostałych środków możecie sprawdzić poprzez wysłanie SMS-a o treści ILE pod 411 (koszt SMS-a 20 gr).
 • Nie ma możliwości włączenia pakietu dodatkowego kodem USSD oraz online.
 • Wykorzystanie bonusowych gigabajtów w okresie ich ważności i brak aktywnych innych usług na internet skutkuje włączeniem ograniczenia prędkości transferu danych.

Szczegóły: Regulamin

Udostępnij: Dodatkowe 5 GB internetu w Orange na kartę
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Hmm 13:00 21-05-2020
  Bez sensu. Mam 50 GB bonusowego internetu ważne 5 dni. Po zakupie w/w pakietu z artykułu będę miał razem 55 GB ważne 5 dni. W żaden sposób nie przedłuży mi to ważności bonusowych GB.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Konrad 15:59 21-05-2020
   Masz rację, w tym przypadku nie ma to większego sensu. Ale wyobraź sobie sytuację, w której szybko zużywasz bonusowe GB i zostaje Ci powiedzmy tylko 3GB ważne jeszcze miesiąc. Na koncie masz 20 zł ważne rok (dzięki Konto Ważne Rok). Możesz doładować za XX zł żeby dostać kolejny darmowy bonus GB, albo zamiast wyciągać kasę z portfela wyjąć te 5 zł z prepaida i kupić za nie dodatkowe 5GB. W efekcie będziesz miał w sumie 8GB ważne miesiąc, bez potrzeby kolejnego doładowania. Myślę, że to bardziej pod takie sytuacje jest uszyte...
   Odpowiedz
   • komentarz
    Hmm 22:43 21-05-2020
    @Konrad Może Ty wiesz jak wykorzystać 50GB internetu w 5 dni z prędkością 5 Mb/s, bo ja nie wiem. Podobno 5G wchodzi na rynek, a u mnie województwo wielkopolskie nie ma nawet LTE2600. Dopiero co uruchomili LTE2100. Światłowód jest podpięty pod BTS. Nawet routera z agregacją pasm nie ma sensu kupować, bo niby jak mam to agregować skoro każde LTE leci z innego BTS-a.
    Odpowiedz
 • komentarz
  ss 13:15 21-05-2020
  Na co to komu, wrzucacie na wakacje podwójne GB a teraz dodatkowe płatne? Lepiej włączcie z powrotem Skarbonkę albo poinformujcie każdego z użytkowniów o jej wyłączeniu i oddajcie ludziom pieniądze poniżej 5zł na konta, bo inaczej to jest złodziejstwo.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Julia 14:11 21-05-2020
   Poproś ładnie na czacie Mój Orange doradcę to możliwe że ci odda ze skarbonki kwotę poniżej 5zł ;)
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 16:11 21-05-2020
  Funkcjonalność tej usługi będzie znikoma, to lepiej wykonać już doładowanie za 5 zł przez stronę www, dostaniemy 2,5 gb plus promocyjne 5 gb, mamy 7,5 gb na kolejne dwa dni.
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 17:09 21-05-2020
  Trochę dziwna ta usługa, ale ma sens w przypadku długiego okresu ważności, a znikających GB :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Adam 17:12 21-05-2020
  wolałbym aby wróciło przedłużenie bonusowych gb na rok W NORMALNEJ CENIE..nic więcej ta oferta nie potrzebuje na prawdę
  Odpowiedz
  • komentarz
   B 22:15 21-05-2020
   Wystarczy aby każde doładowanie konta przedłużało ważność środków i bonusowych GB internetu o rok. Wtedy każdy bonus ląduje do jednego worka, a PLN-y z doładowań do drugiego. Proste jak drut. Obecnie mam kilka pozycji w mój orange dotyczący internetu i każda pozycja ma swoją ważność. Chaos. Nawet nie wiadomo jakie pozycje dotyczą obecnego "zjadania" transferu.
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 17:25 21-05-2020
  Jakie to zmiany w tym regulaminie od 21 maja, bo już się pogubiłem... Ostatnio dawaliście 2x więcej https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2020/05/blog/Regulamin-promocji_2x-wi%C4%99cej-internetu-po-do%C5%82adowaniu-online.pdf
  Odpowiedz
 • komentarz
  Hooli 23:07 21-05-2020
  Wlasnie ze ok to jest bo jak masz konto wazne rok to doladujesz i masz to tak dlugo az zuzyjesz a nie ze ci przepada po dwoch dniach
  Odpowiedz
 • komentarz
  Hooli 23:11 21-05-2020
  To wy jestescie bez sensu
  Odpowiedz
 • komentarz
  Radian Crus 15:01 22-05-2020
  Dlaczego Orange nie robi żadnych promocji na internet w Roamingu!!! Płacę za internet około 100€ w miesiącu. I od dwóch lat nie było żadnej promocji ??? Co Orange na to!!!!???
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 16:36 23-05-2020
  Ale mi się trafiło, na pierwszy raz działa jak należy ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 18:20 23-05-2020
   Co Ci się trafiło??? Aktywowałeś usługę i działa? No to faktycznie sukces...
   Odpowiedz
   • komentarz
    Kaziu 14:28 24-05-2020
    Chyba nowy w Orange i się cieszy, że od razu takie PROMO na niego spadło.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Mateusz 15:08 24-05-2020
     Doświadczony w promocja jestem i dlatego jestem zadowolony z nowej promocji
     Odpowiedz
 • komentarz
  Adammmm 16:40 25-05-2020
  Wyłączacie konto ważne rok i dajecie płatne przedłużanie w usłudze więcej czasu na wszystko dla osób które nie maja za darmo w Orange? Troche niefajnie ze znowu coś po cichaczu robicie.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 10:21 26-05-2020
   Po cichu coś zmieniaja od 28 maja ?
   Odpowiedz
 • komentarz
  Miklasz 02:05 12-06-2020
  Czyli wysyłam sms o treści PAKIET na 411, robię tradycyjne doładowanie 5 zł zakupione w punkcie (*125* kod #) i dostaję 5GB do wykorzystania w ramach ważności dotychczasowego pakietu. Prawidłowa kolejność ?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wojciech 19:06 08-09-2020
  Mam 2,50 GB Normalnych, a i 11,56GB Dodatkowych i co? I TO! że nie działają bo jak mi pójdzie normalny internet nie ten dod to mi zabiera pieniądze za zakup czy coś!, o co z nimi chodzi!?
  Odpowiedz
 • komentarz
  jj 20:40 04-09-2021
  A jak kupujesz dodatkowe 5gb za 5 zł to 5 zł skad znika z konta orange polska? I czy bedzie jakis komunikat na innych telefonach czy tylko sms wyslany na moj numer?
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej