Jakie były najważniejsze wydarzenia mijającego roku w social media i technologii? Co nas rozczarowało? A co przyniesie nam nadchodzący rok? Zapraszam do zapoznania się z wynikami naszej sondy wśród blogerów, dziennikarzy i internetowych przedsiębiorców. Zaczynamy od „Hitów”, w poniedziałek zapraszam na „Kity”, a w czwartek „Trendy” na przyszły rok. Dołączcie do zabawy i podawajcie swoje typy w komentarzach.
Katarzyna Dworzyńska - dworzynska.com
Polskie projekty, które wybiły się na skalę międzynarodową: Estimote, Dice+, Brand24. Dofinansowanie aplikacji mobilnych: dużym sukcesem było otrzymanie przez Legimi 1,5 mln złotych wsparcia. Nawiązanie współpracy FreeBee z operatorem telekomunikacyjnym. Może to nie są „hity” ale projekty/wydarzenia, które na pewno zasługują na wyróżnienie i słowa uznania.
Jacek Gadzinowski - gadzinowski.pl, gadzinowski.com, youtube.com/JacekGadzinowski
Technologie mnie nie interesują, bo pewnie wymieniłbym Google Glass… Ale wracając do social media, hitem na pewno jest i będzie rozwój video, szczególnie w Youtube. To już nie jest domena głupawych filmików i virali. Pojawia się coraz więcej profesjonalnych treści, twórców którzy w ten sposób zarabiają na życie.
Michał Górecki - michal-gorecki.pl, koszulkowo.com
Chmura. W ubiegłym roku słyszało się jeszcze dość często wiele obaw i głosów o tym, czy to bezpieczne, czy nie lepiej działać lokalnie - dziś mało kto się nad tym zastanawia. Trzymamy pliki na Dropboxie i Google Drive, muzyki słuchamy ze Spotify, Deezera, czy WIMP-a, coraz częściej sięgamy po Google Docs, czatujemy przez Facebooka, gdzie archiwum rozmów dostępne jest z każdego urządzenia. W chmurze trzymamy kontakty z telefonu, a o ręcznej synchronizacji coraz częściej po prostu zapominamy. I całe szczęście!
Krystian Kozerawski - www.mackozer.pl
Mijający rok upłynął pod znakiem iPhone'a 5S. O jego czytniku linii papilarnych mówiło się już od wczesnej wiosny. Apple udało się też zaskoczyć konkurencję wprowadzając na rynek razem z tym modelem 64-bitowy procesor mobilny. I choć można się kłócić o to, że jego możliwości początkowo nie były wykorzystywane przez aplikacje, to z biegiem czasu się to zmieni (od 1 lutego wszystkie aplikacje mają wspierać 64-bitowy procesor A7). Konkurencja wprowadzi własne 64-bitowe procesory najwcześniej wiosną przyszłego roku. Po iPhone'a 5S ustawiły się jak co roku bardzo długie kolejki, przede wszystkim po model złoty. Równie wiele mówiło się o nowym systemie mobilnym Apple - iOS 7. Wprowadził on wiele ułatwień i rozwiązań znanych choćby z WebOS czy Androida.
Artur Kurasiński - blog.kurasinski.com, getfokus.com, getlaunch.com, aulapolska.pl
Social Media - IPO Twittera oraz uruchomienie Vine, gigantyczny wzrost takich serwisów jak Snapchat, dalszy wzrost Instagrama oraz Pinteresta pokazuje, że Facebook nie jest jednak wszechwładny i budżety oraz kampanie nadal można bardzo fajnie planować bez konieczności patrzenia tylko na "Big F".
Technologie - Google X za całość działań. Ludzie, którzy chcą zmagać się z procesem starzenia, internetem dla Afryki czy takimi "oczywistymi" projektami jak Google Glasss czy Google Car zasługują na szacunek w branży w której wystarczy wpakować nowy procesor, pomalować obudowę i wrzucić 10 mln dolarów żeby stać się gwiazdkowym "hitem".
Monika Mikowska - jestem.mobi, mobeedick.com
Beacons. Gwóźdź do trumny NFC. Po pierwsze, wygrywa ze względu na zasięg - urządzenia mogą się komunikować ze sobą w odległości nie tylko kilku cm, a kilkadziesięciu, po drugie - jest obecne na większej liczbie smartfonów (wszystkich, które wspierają bluetooth 4.0) i wreszcie po trzecie - oferuje więcej możliwości wykorzystania, zarówno w marketingu mobilnym, jak i płatnościach mobilnych.
Paweł Tkaczyk - pl.paweltkaczyk.com, midea.pl
SnapChat. Nie chodzi mi o sam program, ale o „efemeryczną treść”. Treść, która zbliża nas do tego, jak odbywają się nasze analogowe konwersacje: nie musimy się martwić o to, co pomyślą o nich potomni (albo co sami będziemy o nich myśleć za 10 lat). Konwersacje mają prawo być ulotne.
Witold Tomaszewski - telepolis.pl
Zdecydowanie największym wydarzeniem w branży technologicznej było, moim zdaniem, przejęcie działu telefonów i usług Nokii przez Microsoft. To zmieniło równowagę systemowo-sprzętową wśród triumwiratu Microsoft-Google-Apple. To spowodowało także, że borykający się z problemami producenci tacy, jak BlackBerry czy HTC, przyszły rok będą mieli jeszcze cięższy. Poradzi sobie tylko Samsung, który zaczął - wraz z Intelem - tworzyć własny system (Tizen), mając za plecami własne fabryki będące w stanie wytworzyć prawie wszystkie komponenty urządzenia, na którym ten system będzie pracował.