Dostałem ciekawe dane, jak korzystaliście z mobilnej sieci Orange w podczas Świąt (24-26 grudnia) i na Nowy Rok (31 grudnia - 1 stycznia). Żeby obrazek był pełny mogłem je porównać do ubiegłego roku. Teraz chętnie podzielę się z Wami wiedzą.
Wiadomości w dół
Od kilku lat trend pozostaje taki sam. Klienci Orange wysyłają coraz mniej SMS-ów, które wypierają komunikatory m.in. Messenger czy WhatsApp. W tegoroczne Święta wysłanych zostało 83,945 mln SMS-ów (2020 - 93,085 mln, 2019 - 107,363 mln). Jeśli chodzi o MMS-y jest stabilniej: 9,274 mln (2020 - 9,487 mln, 2019 - 8,150 mln). Podczas Nowego Roku wyglądało to podobnie: SMS-y 51,410 mln (2020 - 53,407 mln) i MMS-y: 5,535 mln (2020 - 5,811 mln).
Internet do góry
Jeśli chodzi o użycie internetu mobilnego w okresie świątecznym, porównując rok do roku, mieliśmy wzrost o ok. 18%, a w samym standardzie LTE o 19%. Najmniejszy ruch zaobserwowaliśmy 24 grudnia w godz. 15.00 - 19.00. To tradycyjne czas, kiedy zasiadamy do kolacji wigilijnej i na szczęście odłączamy się od internetu. Chociaż nie wszyscy. Spadek transferu był o 25 proc.
Rozmowy stabilnie
I jeszcze ruch głosowy przez 5 świątecznych dni. Klienci rozmawiali przez 1,2 mld minut, co jest porównywalnym wynikiem do poprzedniego roku. Dotyczy to zresztą także całego roku (2020 - 79,3 mld minut; 2021 - 78,8 mld minut). Ciekawostką jest, że rozmawiając w 2021 roku częściej korzystaliście z VoLTE i WiFi Calling, które stanowiły ok. 43% całości ruchu i wzrosły o 31% rok do roku.
Ciekawostka telewizyjna
Wśród posiadaczy naszej usługi telewizyjnej większą popularnością cieszył się Sylwester w TVP2 - ok. 45% użytkowników wybrało ten kanał, a ok. 35% Polsat. Z TVP2 widzowie spędzali średnio ponad 150 minut, z Polsatem niewiele krócej.
Komentarze
Największe zdziwienie to liczba wysyłanych MMS, sam nie korzystam z tej usługi, chyba, że przypadkiem za długi SMS z polskimi znakami przekształci się w MMS (obecnie mam włączone).
Wolumen SMS też dziwi. Chętnie bym zobaczył, ile z nich jest wysyłanych hurtowo przez automaty, a ile to SMS klient-klient.
Przyrost ruchu w internecie to oczywistość. Z wpisu rzecznika wynika, że ten odnotowano także w wygaszanym 3G (chyba, że źle zrozumiałem). Szkoda, że brak info o 5G.
No i 43% volte/vowifi robi wrażenie, tym bardziej, że w mojej bańce są ciągle narzekania, że usługa nie działa. Orange na chyba najbardziej rygorystyczne podejście do włączenia powyższych usług na terminalach klienckich.
Myślałem, że pochwalą się przebiciem bariery miliona klientów światłowodu, a tu cisza :/
OdpowiedzWłaśnie się pochwaliliśmy milionem 🙂 Jeśli chodzi o udział 5G w ruchu, to w skali roku wynosił poniżej 1 proc. Pozdrawiam
OdpowiedzDziwię się że piszecie że mało smsów wysyłamy no ja codziennie wysyłam 300 może ciut więcej uwielbiam smsy 😉
OdpowiedzKto co lubi 🙂
OdpowiedzBardzo bym chciał skorzystać z VoLTE i VoWiFi, bo posiadam smartfon obsługujący tą technologię, która działa w innych sieciach komórkowych w polsce ale Orange Polska postanowiło, że mój smartfon owszem jest wspierany ale tylko pod warunkiem, że jest kupiony w dystrybucji Orange. Żenada!
OdpowiedzCiekawe dane. Myslę że każdy spodziewał się takich danych, wzrost użycia danych przez klientów, spadek sms/MMS. Dziś miliony ludzi korzysta z komunikatorów. Myślę za za kilka lat sms będzie niszową usługą.
OdpowiedzTeraz tendencja do wysyłania życzeń multimedialnych. SMS tego już nie zapewni, pewnie z tego powodu spadek. Życzenia wysyłane MMS-ami pewnie wierni klienci, a tendencja wysyłania życzeń komunikatorami, temu ruch w większej ilości GB. Przynajmniej SMS-ami sieć już nie będzie tak zapychania jak w poprzednich latach. Fajne podsumowanie ruchu w sieci Orange.
OdpowiedzGłównie komunikatory zastępują nam SMS/MMS. Pozdrawiam
Odpowiedz