Rozrywka

Szalone Dni Muzyki z Chopinem – konkurs

Kasia Barys Kasia Barys
07 czerwca 2010
Szalone Dni Muzyki z Chopinem – konkurs

Rok Chopinowski trwa na całego a przed nami kulminacyjny punkt, czyli Chopin Open. W Warszawie, w dniach od 11 do 13 czerwca br., po raz pierwszy w Polsce zorganizowany zostanie Międzynarodowy Festiwal La Folle Journée – Szalone Dni Muzyki pod nazwą CHOPIN OPEN.  Będzie to ponad 100 koncertów w jednym miejscu. Ciekawa jest koncepcja festiwalu: otwarta i przyjazna, gdyż każdy będzie miał możliwość uczestniczenia w dowolnej liczbie koncertów i przemieszczania w obrębie obiektów festiwalowych, co w praktyce oznacza możliwość indywidualnego komponowania własnego programu. Koncerty będą się odbywać przy Placu Teatralnym 1. W ramach globalnego La Folle Journée 2010, ok. 400 tysięcy osób wysłucha 700 koncertów. W Polsce będzie ich 120.

Chopin Open

Odpowiedzcie na pytanie: "W jakich krajach odbędzie sie tegoroczna edycja festiwalu La Folle Journee" a pierwsze pięć osób otrzyma zaproszenie na wszystkie koncerty w ramach Chopin Open. Czas do środy.


Odpowiedzialny biznes

Charytatywne SMS-y nie od wszystkich bez VAT

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
05 czerwca 2010
Charytatywne SMS-y nie od wszystkich bez VAT

Od lat śledziłem batalię o zwolnienie z podatku VAT charytatywnych SMS-ów, mocno kibicując temu pomysłowi. Wielokrotnie przygotowywałem dziennikarzom wykazy, ile SMS-ów wysłali klienci na WOŚP, czy inne zbiórki. Na koniec zawsze padało sakramentalne pytanie, a co z 22-proc. VAT-em? Dlatego ucieszyłem się, kiedy pod koniec tygodnia Minister Finansów wreszcie podpisał rozporządzenie zwalniające charytatywne SMS-y z podatku. Niestety bez VAT będą tylko SMS-y wysłane z telefonów abonamentowych. Prepaidy na cenzurowanym, bo podatek jest odprowadzany do budżetu w momencie kupienia doładowania, a MF nie znalazło sensownego pomysłu na zwrot. Prawnie może to i logiczna argumentacja. Nie znam się. Jednak z wizerunkowego punktu widzenia (na tym znam się lepiej) jest już gorzej. Z prepaidów w Polsce korzysta ponad połowa klientów i tylko dlatego, że mają telefon na kartę ich SMS za 5 zł, będzie dla jakiejś fundacji warty niecałe 4 zł. Dlaczego wsparcie ma być mniejsze, ze względu na brak podpisanego kontraktu z operatorem? Tak sobie myślę, że skoro specjaliści od podatków potrafią tworzyć skomplikowane ustawy, to może wykorzystaliby też swoją wiedzę, aby znaleźć ostateczne rozwiązanie problemu zwolnienia z VAT wszystkich SMS-ów charytatywnych?


Bezpieczeństwo

Być może właśnie teraz łamiesz prawo, ale jeszcze o tym nie wiesz… czyli jak nie dać się złapać w botnet

Rafał Jaczynski Rafał Jaczynski
04 czerwca 2010
Być może właśnie teraz łamiesz prawo, ale jeszcze o tym nie wiesz… czyli jak nie dać się złapać w botnet

Jesteście sobie w stanie wyobrazić 12,7 miliona komputerów zgromadzonych w jednym miejscu? Ciężko to ogarnąć wyobraźnią, prawda? Właśnie tyle maszyn „służyło” zlikwidowanemu niedawno przez hiszpańską policję botnetowi Mariposa, jednej z największych na świecie sieci zainfekowanych komputerów, służących przede wszystkim celom przestępczym.

Botnet to sieć rozsianych po całym świecie komputerów, zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem, nad którymi – gdy tylko są włączone – przestępca może zdalnie sprawować kontrolę. Może skopiować zawartość dysków, wysyłać spam, skraść nasze hasła, użyć komputera do zatarcia śladów włamania na inną maszynę, czy też wyczyścić nasze konto bankowe. A po wszystkim dla zatarcia śladów uruchomi skrypt, po użyciu którego zawartość dysków zaatakowanego komputera wygląda jak przepuszczona przez niszczarkę... Co – poza podłączeniem do botnetu – potrafi Zeus, najpopularniejszy obecnie Trojan, najlepiej pokazuje film przygotowany przez Symantec. Robi wrażenie?

Swój botnet może zrobić każdy. Wystarczy znaleźć odpowiednie forum, wpłacić zorganizowanej grupie przestępczej od 550 do 4000 dolarów (w zależności od wersji narzędzia) i można korzystać ze wszystkich „dobrodziejstw” Zeusa. Co ciekawe, przestępcy umieścili w swoim produkcie... zabezpieczenie antypirackie, by przypadkiem nikt nie korzystał z niego za darmo!

A co, jeśli obawiamy się, iż padliśmy ofiarą infekcji trojanem? Poniższe objawy mogą na to wskazywać, ale trzeba też mieć świadomość, iż ich brak nie musi oznaczać, że komputer jest „zdrowy”...

- Komputer wyłącza się długo, bądź przy wyłączaniu pojawiają się błędy. Mogą to być symptomy wywołane przez złośliwe oprogramowanie, ale również przez błędy w systemie operacyjnym, bądź legalnych programach Na portalu społecznościowym pojawiają się „Twoje” wpisy, których sobie nie przypominasz (ktoś mógł również podejrzeć Twoje hasło)

- Nie możesz ściągnąć uaktualnień systemu operacyjnego. Tego symptomu nie można zignorować. Jeśli nie wywołało go złośliwe oprogramowanie, to – korzystając z braku najnowszych łatek bezpieczeństwa – niebawem może ono spowodować inny problem.

- Nie możesz ściągnąć uaktualnień antywirusa, albo wchodzić na strony programów antywirusowych

- Internet „pełznie” zamiast normalnie działać. Być może Twój komputer właśnie wysyła tony spamu, atakuje inny komputer, bądź wysyła bez Twojej wiedzy jakieś dane.

- Twoi znajomi dostają od Ciebie maile, których nie wysłałeś (najpierw zmień hasło do programu pocztowego)

Co w takim razie zrobić, by nie dać się „zarazić”?

U osób, korzystających z usług grupy TP, odgórnie zablokowana jest możliwość połączenia z adresami IP, kontrolującymi sporą część botnetów. Dzięki temu komputery naszych użytkowników nie mogą być w takich przypadkach używane jako aktywne elementy botnetów. Oczywiście sytuacja jest stale monitorowana i lista adresów jest uzupełniana – wyjaśnia Artur Barankiewicz, kierownik Działu Obsługi Incydentów Bezpieczeństwa, koordynujący pracę zespołu osób, walczących m.in. z botnetami i spamem.

A przede wszystkim trzeba po prostu myśleć. Zastanawiać się po trzykroć, zanim kliknie się w link, przysłany od nieznajomego, bądź otworzy plik, który dostaliśmy bez słowa wyjaśnienia. Chwila zastanowienia może nam oszczędzić naprawdę wielu kłopotów.

A jak Wy radzicie sobie w tej materii? Czy wypatrzyliście u siebie któryś z powyższych objawów?

Źródło: http://www.eset.com/blog/2010/04/21/top-10-signs-your-computer-may-be-part-of-a-botnet

Scroll to Top