;

Odpowiedzialny biznes

Szkoła online dla dzieci z Ukrainy (4)

Tosia Bojanowska

14 marca 2022

Szkoła online dla dzieci z Ukrainy
4

Онлайн школа для дітей з України. Як застосовувати?

Інформація українською нижче / wersja w języku ukraińskim poniżej

Wystartowała bezpłatna szkoła online dla dzieci z Ukrainy. Lekcje prowadzą ukraińscy nauczyciele, dając możliwość kontynuacji edukacji w dotychczasowym systemie nauczania i języku narodowym. Projekt realizuje Fundacja EduSEN i Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA przy wsparciu Fundacji Orange.

Zajęcia odbywają się codziennie na platformie ZOOM, z której można korzystać przez komputer, laptop lub inne urządzenie z dostępem do internetu. Lekcje są prowadzone na każdym poziomie nauczania i w podziale na klasy. Udział w nich jest całkowicie darmowy.

„Zależało nam przede wszystkim na tym, aby w tej trudnej sytuacji  zapewnić dzieciom z Ukrainy kontakt z rówieśnikami  oraz poczucie bezpieczeństwa. Stąd pomysł na szkołę online z nauczycielami ukraińskimi i w ojczystym języku. Takie rozwiązanie zapewnia ciągłość edukacji, a także umożliwia ukraińskim nauczycielom pracę po przyjeździe do Polski” – mówi Ewa Noga, Prezes Stowarzyszenia Klanza.

Tydzień po starcie szkoły, 21 marca 2022 rozpoczną się zajęcia prowadzone przez nauczycieli języka polskiego jako obcego dla uczennic, uczniów, nauczycielek i nauczycieli.

Wciąż poszukiwani są nauczyciele i nauczycielki z Ukrainy, aby prowadzić zajęcia z dziećmi. [aktualizacja informacji 15.03: na ten moment w projekcie jest już wystarczająca liczba nauczycieli w projekcie]

Zapisy na zajęcia

Lekcje online są prowadzone dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku przed południem (w godz. 9:00-11:00) oraz po południu (w godz. 17:00-19:00).

Zapisać się można przez formularze. Linki do nich znajdują się na stronie Fundacji Orange i poniżej.

ZAPISY I FORMULARZ:

UCZNIOWIE KLAS 1-11 z przygotowaniem do matury

NAUCZYCIELE
Plany i bezpośrednie linki do spotkań online zostaną wysłane w odpowiedzi na zgłoszenie.

WERSJA W JĘZYKU UKRAIŃSKIM/ Українська версія

Онлайн школа для дітей з України

Онлайн школа для дітей з України 14 березня запрацювала онлайн-школа для учнів, які приїхали до Польщі внаслідок вторгнення Росії в Україну. Діти з України зможуть брати участь у заняттях українською мовою, в українській системі освіти та на рівні класу, який вони відвідували досі. Заняття повністю безкоштовні. Партнером ініціативи є Fundacja Orange.

Як долучитися до проекту?

Продовження навчання за українською системою для тих, хто планує повернутися в Україну або залишився у своїй країні.Ми не замінимо справжню школу, але дамо вам можливість відірватися від сумної і трагічної реальності.

Реєстрація за посиланням:

Вчителі:https://bit.ly/szkolaONLINE-nauczyciele

Учні:https://bit.ly/szkolaONLINE-uczniowie

—–

O Fundacji EduSEN
Fundacja EduSEN jest organizacją edukacyjną, mającą bogate doświadczenie w pracy w środowiskach polonijnych na świecie. Przygotowuje bezpłatne szkolenia, kursy i webinaria, realizuje projekty edukacyjne.
O Stowarzyszeniu KLANZA
PSPiA KLANZA jest ogólnopolską organizacją pozarządową z Lublina, od 30 lat obecną na rynku edukacyjnym i kulturalnym w kraju i za granicą. Tworzy programy i materiały edukacyjne, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, studentów, wolontariuszy, rodziców, oparte na wypracowanej w długoletnim doświadczeniu Metodzie KLANZY, prowadzi także wydawnictwo.

Udostępnij: Szkoła online dla dzieci z Ukrainy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:31 14-03-2022
  Jestem dumny ze jestem w sieci nr 1 w niesieniu pomocy. Orange chylę czoła.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Antonina Bojanowska 12:26 15-03-2022
   Ojeeej, dzięki, że to piszesz. Staramy się działać z tym, co teraz po prostu pilne i potrzebne.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Agata 06:02 19-03-2022
    Dzień dobry, Chciałabym dowiedzieć się jakie akcje prowadzicie na Dolnym Śląsku ? Tworzymy mapę miejsc i zajęć dla dzieci z Ukrainy właśnie w tym województwie. Będziemy wdzięczni za informacje gdzie i co jest organizowane. Prowadzę o kontakt z Dolnoslaskiem Kongresem Kobiet lub z Matki na granice. Dzięki. Agata
    Odpowiedz
    • komentarz
     Antonina Bojanowska 07:18 25-03-2022
     Agata, my współpracujemy tam z "Moją Fundacją". Polecam kontakt! To bardzo zaangażowani ludzie w tym regionie. https://mojafundacja.org.pl/kontakt/
     Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Wolontariusze Fundacji Orange na rzecz Ukrainy (1)

Tosia Bojanowska

11 marca 2022

Wolontariusze Fundacji Orange na rzecz Ukrainy
1

Wsparcie, którym otaczamy ukraińskie społeczeństwo jest ogromne. Pomagają osoby prywatne, firmy i organizacje. Swoje cegiełki dokładają też wolontariusze i wolontariuszki Fundacji Orange. Łącznie 700 osób realizuje prawie 100 akcji pomocowych na rzecz Ukrainy, a potrzeb i pomysłów jest coraz więcej.

Setki tysięcy osób uciekają z napadniętej przez Rosję Ukrainy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. W obliczu tego kryzysu mnóstwo ludzi, firm, organizacji zmobilizowało się do pomocy potrzebującym. To wsparcie ma wiele twarzy i próżne formy. To coś naprawdę niesamowitego.

Wielka mobilizacja

Do tej powszechnej mobilizacji dołączają wolontariusze i wolontariuszki Fundacji Orange. Jak zawsze mają wielkie serca. Po raz kolejny pokazują, że wolontariat to stan umysłu, ciągła gotowość i odwaga.

Aktualnie trwa 95 akcji pomocowych na rzecz Ukrainy organizowanych przez 700 wolontariuszy i wolontariuszek Fundacji Orange w różnych częściach kraju. Spływają też kolejne pomysły.

Pracownicy i pracowniczki Orange przy wsparciu Fundacji:

 • wyposażają miejsca pobytu uchodźców w niezbędne rzeczy, a szpitale, do których przybywają uchodźcy – w translatory,
 • organizują zajęcia sportowe i przygotowują wyprawki do szkoły dla dzieci z Ukrainy,
 • ekipa z Lubawki przygotowuje pikniki integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich wraz z animacjami językowymi,
 • wolontariusze z Przemyśla w porozumieniu z Urzędem Miasta doposażają w łóżka, pościel itp. miejsca, w których pozostają Ukraińcy i Ukrainki,
 • grupa z Jeleniej Góry koordynuje wolontariatem prawie w całym mieście. Stworzyła też aplikację do łączenia potrzeb z osobami, które chcą pomagać.

Wiele inicjatyw dotyczy zabezpieczenia bieżących potrzeb – zakupu i transportu jedzenia, kosmetyków, ubrań czy leków. Wolontariusze działają z lokalnymi organizacjami, instytucjami publicznymi i samorządowymi. Realizację tych akcji Fundacja Orange wspiera finansowo i organizacyjnie.

„Nie jesteśmy w stanie dać pokoju i szybkiego powrotu do ojczyzny, ale chcemy chociaż przez chwilę wywołać na ich małych buziach uśmiech” – mówi Olga Sierpień-Gonera, jedna z naszych wolontariuszek działająca na rzecz dzieci z Ukrainy.

Pomoc tu i teraz

Wolontariusze i wolontariuszki to armia dobrych ludzi w ciągłej gotowości. Podobnie jak po wybuchu pandemii w 2020 roku, tak i teraz pierwsze telefony do naszej Fundacji rozdzwoniły się …właśnie od nich. Z pytaniami, jak i gdzie mogą pomóc oraz pomysłami na wsparcie.

W ekspresowym tempie zmieniliśmy plany w programie wolontariatu pracowniczego i przygotowaliśmy się do tego, by…po prostu pomóc im pomagać innym. Mając świadomość, że potrzeby wsparcia są i będą różne.

Dziękujemy, jesteście niezastąpieni

Drodzy wolontariusze i wolontariuszki, bardzo Wam dziękujemy – za Wasze serce, oddanie, gotowość i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Dziękujemy, że po raz kolejny angażujecie się w ważne wydarzenia i jesteście z tymi, którzy potrzebują Waszego wsparcia.

W imieniu Fundacji dziękujemy też pracownikom Orange, którzy działają poza programem wolontariatu, organizując rzeczowe zbiórki, transporty, opiekę i pomoc dla osób z Ukrainy. Tym z Was pomagającym uchodźcom w udostępnionych środkach szkoleniowych Orange czy goszczących ich we własnych domach.

Udostępnij: Wolontariusze Fundacji Orange na rzecz Ukrainy
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:28 14-03-2022
  Brawo. Polacy spisali się na medal. Jestem dumny z postawy wielu ludzi, wolontariuszy, etc którzy w momencie zorganizowali pomoc.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Dostawa, której nie będzie (2)

Michał Rosiak

10 marca 2022

Dostawa, której nie będzie
2

Oszuści mają nowy sposób wykradnięcia naszych pieniędzy! Tym razem w zainteresowali się dostawą jedzenia. Może pamięć mnie zawodzi, ale wydaje mi się, że – z jednym wyjątkiem, o którym za chwilę – sektor gastronomicznym był poza strefą działania internetowych przestępców.

Najpierw trochę historii. W zasadzie jedna historia, sprzed roku i sześciu dni. Swoją drogą – ciekawa sprawa, czy marzec to czas, gdy oszuści przypominają sobie o gastronomii? Wtedy właśnie na łamach bloga opisałem dla Was podszycie się pod pizzerię Papa John’s. Tamten przekręt był całkiem dopracowany i wyrafinowany. Obwiesie zadali sobie trud, by skopiować witrynę prawdziwej pizzerii i tylko pewne niedociągnięcia językowe (i adres strony, oczywiście) mogły wywołać w niedoszłej ofierze pewien niepokój. I raczej brak wiary w to, że zamówiona w taki sposób dostawa do nas dotrze.

„Ale tu niczego nie ma!”

hxxp://glovo-paczka[.]ml – to strona, której pojawienie się w naszych systemach wzbudziło nie tylko moje zainteresowanie. Oczywiście może się okazać, że trafiam kulą w płot i oszuści pod szyldem dostarczyciela jedzenia wymyślą usługę przewozu paczek, ale nie sądzę, by zadali sobie taki trud.

Dlaczego teoretyzuję? Mamy bowiem domenę (tak naprawdę niejedną), ale pod jej adresem nie zobaczymy niczego. Będzie pusta. Wygląd phishing kitu zobaczymy dopiero na witrynie „skrojonej” pod konkretnego użytkownika, co zazwyczaj wymaga czasu (oczywiście dostęp do witryny oszustów z sieci Orange Polska jest blokowany od razu). Dzisiaj przestępcy łatwiej zrobić kampanię efemeryczną, z jedną domeną dla zaledwie kilku/nastu ofiar, znikającą z sieci nawet po 10 minutach.

Mimo tego z z dużym prawdopodobieństwem można założyć, iż będzie to fałszywa bramka płatności. To bowiem motyw wykorzystywany praktycznie w każdym tego typu ataku.

Co zrobić, by moja dostawa trafiła do mnie?

Zastanawiam się, czy fakt, iż oszuści zaczynają się – wszystko na to wskazuje – interesować kolejnym sektorem gospodarki, oznacza, że czeka nas teraz fala ataków na Glovo/UberEats/Pyszne, czy też „black stores” jak Lisek, czy Jokr? Cóż, o tym, że pecunia non olet wiedzieli już starożytni, a widocznie internauci zaczęli coraz częściej rozgryzać dotychczasowe motywy phisherów. Co robić? Po prostu uważać, jak wszędzie w sieci. Ja np. jestem zwolennikiem używania do wszystkiego dedykowanych aplikacji i płatności BLIKiem, co ogranicza płaszczyznę ataku na mnie w tej materii praktycznie do zera. Po prostu – nie klikamy byle czego byle gdzie, podobnie z wpisywaniem naszych danych płatniczych.

No i warto czytać stronę CERT Orange Polska i obserwować naszego Twittera. Tam informujemy o zagrożeniach na bieżąco.

Bądźcie bezpieczni!

Udostępnij: Dostawa, której nie będzie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:01 10-03-2022
  Będzie uważać ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 22:55 18-03-2022
   Będziemy* oczywiście. Ach ten mój stary HTC U11 ?
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej