;

Innowacje

Technologie pomagają Ukrainie (2)

Kasia Barys

5 marca 2022

Technologie pomagają Ukrainie
2

Ostatnie dni są pełne informacji z Ukrainy. Także tych związanych z technologią. A ta okazała się bardzo pomocna Ukrainie w walce z Rosją. Firmy technologiczne, producenci gier, platformy streamingowe – duża większość solidaryzując się z Ukraińcami wycofała się z rynku w Rosji. Niektóre wprowadzają bardzo kreatywne uaktualnienia lub rozwiązania. Pomagają też sami użytkownicy internetu.

Na pewno śledzicie te informacje na bieżąco, więc wrzucę tylko kilka moich ulubionych. Starałam się wybrać te najbardziej pozytywne w całej sytuacji. Podajcie w komentarzach te, które was najbardziej zaciekawiły.

Krym wrócił na Ukrainę

Apple zdecydował się na kolejną aktualizację. Cofa w niej zmiany wprowadzone w 2019 roku. Aktualnie Krym znów jest częścią Ukrainy.

Hakerzy są kreatywni i pomagają

Anonymous, kolektyw hakerski zaangażował ludzi z całego świata. Restauracje w Rosji nigdy nie miały tylu opinii co teraz. Anonymous wezwał do akcji, która zwykłym ludziom z Zachodu daje poczucie sprawczości, a równocześnie daje możliwość, że do zwykłych Rosjan dotrą informacje o tym, co naprawdę dzieje się w Ukrainie. W wyszukiwarce Yandex, popularnej w Rosji można wystawić komentarz pod oceną restauracji. W komentarzu internauci wpisują informację na temat prawdziwych wydarzeń na Ukrainie.

Netflix w Polsce z opcją języka ukraińskiego

Neteflix zareagował na prośby użytkowników, dodając do treści w swojej bibliotece ukraińskie napisy. Jest to pozytywny gest serwisu, wobec wojennych uchodźców. Media podają, że na Netfliksie jest 134 produkcji z taką opcją i ukraińskim dubbingiem. Są filmy ale także bajki dla dzieci.

Tłumacz Google przydatny jeśli gościsz Ukraińców

Aplikacja Tłumacz Google przyda się teraz bardziej niż kiedykolwiek i warto poznać lepiej jej możliwości. Są różne tryby działania m.in. tekst do przetłumaczenia oraz tłumaczenie rozmowy w czasie rzeczywistym, a także tłumaczenie tekstu na zdjęciach zrobionych telefonem. Wygodna jest bardzo możliwość tłumaczenia rozmów i mowy „na żywo”. Wystarczy przytrzymać piktogram z mikrofonem przy odpowiednim języku i mówić, a następnie dać aplikacji chwilkę na przetworzenie danych. Tłumaczenie pojawi się jako tekst, ale można je również odczytać syntezatorem mowy.

Udostępnij: Technologie pomagają Ukrainie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 18:37 06-03-2022
  Google??? To też jedno wielkie G...no!!! https://dailyweb.pl/google-blokuje-akcje-anonymous-przeciwko-rosji-google-why/?fbclid=IwAR1XNfMYcpy9idXCGXgTUkeTDwXa1-ttnHqmRo5AouxHuk9E7Fn4yze3sHA
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 21:19 07-03-2022
  I oby te technologie pomagały niewinnym ludziom jak najdłużej. By za jakiś czas wielka pomoc nie przerodziła się w falę krytyki i mowy nienawisci. Ja osobiście uważam że powinien powstać ogólnopolski rejestr uchodźców z dokładnymi danymi, adresem tymczasowym, kwalifikacjami zawodowymi, etc. Państwo, zakłady prywatne powinny zatrudniać (oby nie kosztem Polaków) obywateli Ukrainy po to by mogli oni utrzymać się w miarę możliwości samodzielnie w naszym kraju. Owszem pomoc krótkoterminowa - jestem na TAK, nie mam nic przeciwko, ale.....trzeba za jakiś czas aktywizować zawodowo tych ludzi. I myślę że to będzie ogromne wyzwanie dla polskiej gospodarki.
  Odpowiedz

;

Zielony Operator

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie (6)

Hania Jaworska-Orthwein

4 marca 2022

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie
6

Tylko natychmiastowe działania mogą uratować naszą przyszłość, apelują autorzy drugiej części raportu opublikowanego przez ONZ-owski Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC). Choć ludzkość podejmuje sporo działań w celu ograniczenia zagrożenia to wciąż za mało i za wolno!

Zmiana klimatu źle wpływa na wiele ekosystemów i życie miliardów ludzi na całym świecie. Fale upałów, susze i powodzie są wyzwaniem dla natury. Powodują masowe wymieranie niektórych gatunków np. drzew i koralowców. Dziś ekstremalne zjawiska powodują, że miliony mieszkańców – przede wszystkim tzw. Globalnego Południa (Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, wysp oceanicznych) – mają poważne problemy z dostępnością wody i pożywienia. 

Będzie tylko gorzej

Należy się spodziewać, że w najbliższych dwóch dekadach średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczy próg 1,5℃ ocieplenia względem epoki przedprzemysłowej. Oznacza to katastrofalne konsekwencje dla ludzkości i natury. 

Skutki zmian klimatu dotkną również Europę i Polskę. Twórcy raportu zidentyfikowali kluczowe zagrożenia dla naszego kontynentu. Wśród nich są: upały powodujące zmiany w ekosystemach, problemy zdrowotne i wyższą śmiertelność u ludzi, problemy z uprawami, niedobory wody dla ludzi i przemysłu, a także powodzie oraz rosnący poziom morza.

Miasta bardziej zrównoważone

Raport odnosi się również do kwestii miast, w których mieszka ponad połowa ludności świata. To w produkuje się większość emisji gazów cieplarnianych. Dlatego mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na skutki zmiany klimatu. Jednocześnie miasta mogą przeciwdziałać zmianie klimatu i jej skutkom, wdrażając rozwiązania redukujące emisje czy zużycie zasobów, takich jak energetyka odnawialna, „zielone” budynki, stabilne dostawy wody czy zrównoważone systemy transportu publicznego.

Orange wspiera ekologiczne rozwiązania

Miasta i ich zielona, cyfrowa transformacja są kluczowe dla redukcji wpływu na klimat i adaptacji do jego zmian. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą opracować tańsze i bardziej ekologiczne modele dostarczania usług miejskich. Już ponad 80 miast i gmin korzysta z rozwiązań smart city od Orange. Stosują je do zdalnego opomiarowania wody, ograniczenia zużycia energii na oświetlenie, zarządzania systemami rowerów miejskich czy monitoringu usług komunalnych pozwalających optymalizować wywóz odpadów.

Innym przykładem naszego zaangażowania jest współpraca z miastem Łódź nad „rozbetonowaniem” przestrzeni miejskiej przy naszej łódzkiej siedzibie. Pokryty betonem plac przeszedł całkowitą metamorfozę i zamienił się w żywy, pełen roślin skwer.

Zapraszam na World Urban Forum

O koncepcji zrównoważonego, sprawiedliwego rozwoju miast i osiedli będzie mowa podczas kolejnej edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się w Katowicach pod koniec czerwca br. Orange Polska dołączył do Rady Biznesowej tego wydarzenia, którego organizatorem jest UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich), we współpracy z Polską (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz miastem Katowice.

Całą treść raportu IPCC oraz jego podsumowanie można pobrać TU

Polecam też solidny artykuł na portalu naukaoklimacie.pl

Udostępnij: Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 15:04 04-03-2022
  Pisanie o klimacie w czasie wojny to trochę niepoważne... :P
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hania 17:21 04-03-2022
   Zmiany klimatu nie poczekają, a o naszej pomocy dla Ukrainy można przeczytać tu https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/jestesmyzwami-%d0%bc%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b8/
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:58 04-03-2022
   Czasy są mega trudne. Często zastanawiam co się dzieje z milionami ton odpadów które powstały na skutek pandemii. Kombinezony, bytu foliowe, maseczki, gogle, rękawiczki. Czasem na jednym dyżurze "produkuje" trzy duże pudełka odpadów. Owszem trzeba zmieniać nasze przyzwyczajenia, chociaż uważam że przez ostatnie lata dużo się zmieniło w naszych gospodarstwach domowych. Sama technologia led która w większości "oświetla" nam już nasze mieszkania/domy przyniosła ogromny spadek poboru mocy. Co raz więcej ludzi segreguje też już odpady. Zmieniamy się na plus. Jedyne co mnie nurtuje to samochody elektryczne. Dla mnie nie są one osobiście ekologiczne. Produkcja akumulatorów, produkcja prądu do ich zasilania, etc.....gdzie tu ekologia? Gdyby produkcja prądu była w 70‰ że źródeł odnawialnych to tak, auta elektryczne mają sens, ale przy produkcji prądu z "węgla" nie ma to sensu.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Hania 22:41 04-03-2022
    Tak, odpady medyczne to trudna kategoria i obciążenie dla środowiska, poszukuje się rozwiązań problemu rosnących odpadów m.in. poprzez produkcję mniejszych opakowań z materiałów odnawialnych czy opracowanie masek biodegradowalnych. Według WHO śmieci z placówek leczniczych powinny trafiać na wysypiska śmieci jedynie w ostateczności, ale jak jest ? Produkcja każdego produktu to zużycie energii, wody i różnych surowców, natomiast samochody elektryczne rozwiązują problem zanieczyszczeń powietrza. Osobiście chcę wierzyć, że stacji ładowania na oze będzie przybywać.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 18:02 06-03-2022
     Pani Haniu! A jak pani widzi możliwość ładowania milionów aut??? W ŻADNYM kraju nie ma takiej możliwości! Systemy energetyczne tego nie wytrzymają!!! I gadanie o elektrycznych autach to totalny bezsens! :P
     Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 20:51 10-03-2022
     Mhm....co do firm farmaceutycznych. Mam wrażenie że firmy te idą w przeciwnym kierunku, tzn w opajowanach leków a pułkowych jest co raz więcej plastiku. Czy wytłoczka na ampułki nie może być zrobiona z papieru? Szkoda ze nie da się dodawać tutaj na Blogu zdjęć w komentarzach, ale.....uwazam że firmy farmaceutyczne powinny zmienić trend.
     Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj (8)

Michał Rosiak

3 marca 2022

Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj
8

Przeróżnego rodzaju „łańcuszki” krążące po sieci to zazwyczaj w łagodnej wersji rzeczy niewarte uwagi. W ostrzejszej mogą być narzędziami szerzenia dezinformacji, czy nawet paniki. Dziś jednak po sieci krąży obrazek, który jest wyjątkowym przypadkiem naprawdę użytecznego virala.

„Obyś żył w ciekawych czasach!”. Autorem tego powiedzonka, mylnie atrybuowanego nieznanemu chińskiemu mędrcowi, jest tak naprawdę brytyjski polityk Joseph Chamberlain. Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach wyjątkowo ciekawych… A ja – świadom wielkiej wagi tego, co za chwilę opiszę – nie spodziewałem się, że będę miał okazję o tym pisać, w kontekście sytuacji w Polsce.

Nie pomagaj rosyjskim szpiegom!

Tak tak, to nie przesada. Jeśli ktoś sądzi, że w naszym kraju nie spotkamy zakonspirowanych pracowników wywiadu Federacji Rosyjskiej, szczególnie w sytuacji, gdy ich kraj zaatakował za naszą wschodnią granicą Ukrainę, jest – wybaczcie – naiwny. Jasne, informacja o jednej, czy dwóch kolumnach wojska pewnie wielkiej różnicy nie zrobi. Jednak wprawny analityk, mając dostęp do danych z całej sieci, jest w stanie uzyskać wiele bardzo wartościowych danych. A wartość informacji wywiadowczych w warunkach konfliktu zbrojnego jest nieoceniona, gdy wiadomo czego, z grubsza kiedy – i gdzie! – można się spodziewać.

Media społecznościowe, czyli wojna na żywo

Skąd w ogóle pomysł na taki tekst w cyklu o cyberbezpieczeństwie? Stąd, że wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważnym środkiem informacji jest internet. A przede wszystkim media społecznościowe! Nie bez przyczyny wyżej odmalowałem Wam obraz, kojarzący się raczej z filmami z II wojny światowej, czy Zimnej Wojny. Wtedy szpiedzy faktycznie na własne oczy wyglądali kolumn na szlakach komunikacyjnych. Teraz dużą część z ich roli może przejąć właśnie analityk. Siedzący spokojnie, w klimatyzowanym pomieszczeniu, w biurze, analizujący… wpisy w mediach społecznościowych.

Bo przecież nie ma lepszego źródła? To w mediach społecznościowych dzieje się znaczna część naszego życia (im młodsi użytkownicy, tym więcej). To do nich wrzucamy chętnie zdjęcia rodziny, posiłków, czy selfie z dowolnego miejsca. Kto by się nie pokusił o wrzucenie fotografii eszelonu z czołgami? Czy kolumny pojazdów opancerzonych mknącej drogą (dla nich niezbyt) szybkiego ruchu? Czy wojskowych ciężarówek obładowanych tak, że „buda” siedzi na nadkolu? Lajki lecą jak szalone, lans na dzielni…

Zapomnij o lajkach (chociaż na chwilę)

…a sprzęt – a przede wszystkim wykorzystujący go żołnierze – po przekroczeniu granicy i wjeździe na teren konfliktu, w śmiertelnym niebezpieczeństwie! Zdjęcia są przecież geotagowane. A nawet jeśli nie (lub niedokładnie) to trochę pracy doświadczonego analityka wystarczy, by dokładnie zlokalizować transport, przewidzieć jego drogę i czas przejazdu. Wszystko po to, by wiedzieć, którędy i kiedy wiedzieć na teren, gdzie można go zaatakować, bez ryzyka eskalacji wojny na kolejne kraje.

Bądźmy odpowiedzialni. Nie tylko nie szerzmy coraz szerszej dezinformacji (ta może prowadzić do niepotrzebnej paniki), ale też czasami powstrzymajmy się od przesadnego informowania. Są chwile, gdy warto zaniechać ekshibicjonizmu w sieci. Pomyśleć o ludziach, którym ten sprzęt może pomóc w uniknięciu śmierci. I o tym, że to nie lajki w mediach społecznościowych definiują nas, jako ludzi.

Udostępnij: Nigdy nie dezinformuj, (czasami) nie informuj
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  emitelek 18:15 03-03-2022
  Czyżby to ruski fejk??? https://www.orange.pl/omnibook/nowa-usluga-utrzymanie-numeru-w-sieci-zmiana-cennikow-orange-na-karte?_ga=2.113656583.1408986934.1645993676-1830276345.1634036830#scrollNav-1
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 10:35 04-03-2022
   Jeśli to prawda to piękny strzał w kolano! Wszystkie numery przenoszę do innego operatora, po tylu latach będąc w orange od Idei... :(
   Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 13:57 04-03-2022
    To sa te pozytywne zmiany dla klientów o których niedawno mówiono. Rozumiem że chodzi o wykończenie "leżaków". I ciekawostka. Zlecacie w banku doładowanie za 5 plnów co 30 dni. I są one kasowane bo wg tego "rozumianej jako wykonanie połączenia wychodzącego (minuty/SMS/MMS/internet) lub zakup usługi dodanej lub pakietu." nie jest to czynność płatna. No i nazywanie tego USŁUGĄ to takie trochę w stylu rządu. To nie jest podatek, to jest danina.
    Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 14:17 04-03-2022
   I tak mnie pytanie męczy. Może ktoś sprawdzi? Czy opłata została wprowadzona w całej grupie ORANGE czy tylko w Polsce?
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:45 04-03-2022
    Panowie wiem że zmiana nie korzystna, też mam 5 numerów w prepaid, w tym 3 leżaki 😉 Ale raz w Msc sms za 20 gr i po sprawie, albo połączenie które będzie trwało 5 sekund i.....tylko teraz będzie trzeba pamiętać żeby raz w Msc taką czynność wykonać.
    Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 17:54 06-03-2022
     Niekorzystna jak najbardziej! A potrafisz kiedyś bardziej skrytykować operatora, którego kochasz? ;)
     Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:22 03-03-2022
  Cenne wskazówki. Pamiętajmy że "milczenie jest złotem". Uważam że część influenscerów też mogłaby przystopować i...... w tym trudnym okresie dla nas wszystkich trochę mniej publikować swojego "szczęśliwego życia" w portalach społecznościowych.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 12:07 05-03-2022
  Orange chce wyczyścić baze leżaków pewnie im sie uda :-( kto bedzie mądry płacił za nie korzystanie z telefonu miesiecznie 5 zł musiałby mieć coś z główką.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej