Oferta

Telewizor Samsung QLED w supercenie

Beata Giska Beata Giska
19 marca 2023
Telewizor Samsung QLED w supercenie

W weekend każdy lubi odpocząć sobie, obejrzeć dobry film, zrelaksować się wieczorem na kanapie. Dlatego nasza niedzielna okazja tym razem dotyczy telewizora i to takiego inteligentnego!

W ofercie bez abonamentu Telewizor Samsung 65" QE65Q67BAUXXH QLED  będzie dostępny w cenie obniżonej o 880 złotych! Liczba produktów w ramach promocji jest ograniczona, a akcja specjalna trwa tylko jeden dzień – w niedzielę 19 marca. Warto się więc pospieszyć.

Co wyróżnia polecany przez nas sprzęt? Samsung 65" QE65Q67BAUXXH QLED oferuje niesamowitą jakość obrazu (skalowanie treści do rozdzielczości zbliżonej do 4K) i dźwięku. Ultra Szeroki Widok spodoba się graczom, a funkcja przyciemniania ekranu zadba o nasz wzrok - poprawiając jakość oglądania filmów przy włączonym świetle. Smart tv umożliwia też łączenie się z internetem i przeglądanie treści online. Za sprawą telewizora można mieć dostęp do wielu aplikacji (wyświetlanych jednocześnie), podłączyć klawiaturę, mysz lub udostępnić ekran swojego smartfona. Można sprzęt ten wykorzystywać także do pracy, videokonferencji itp. Ciekawostką jest też pilot zasilany energią słoneczną.

Po więcej szczegółów naszej niedzielnej okazji zapraszamy tutaj.


Zielony Operator

Jak spółki giełdowe (nie)radzą sobie z klimatem

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
17 marca 2023
Jak spółki giełdowe (nie)radzą sobie z klimatem

Właśnie został opublikowany raport Fundacji Instrat „Droga do zera netto”. Powstał przy wsparciu Europejskiej Fundacji Klimatycznej (ECF) i ocenia zgodność celów klimatycznych spółek z GPW z porozumieniem paryskim. Jak wypada w nim Orange Polska? Nieźle, ale pracujemy, aby było jeszcze lepiej.

Zgodnie z raportem, cele redukcji emisji wyznaczyło dotychczas 26 emitentów z największych indeksów GPW (WIG20, mWIG40 i sWIG80), w tym 25 spośród grona 100 największych spółek (WIG100). W tym gronie jest Orange Polska. Na tle zachodnich indeksów, gdzie cele klimatyczne wyznaczyło 76 spółek z amerykańskiego indeksu S&P100, w brytyjskim FTSE100 aż 82 spółki, a wśród największych niemieckich spółek publicznych 40 emitentów - to trochę mało, choć i tak to progres do roku ubiegłego. Rośnie też liczba polskich spółek przyjmujących cele redukcji emisji gazów cieplarnianych a ich plany stają się coraz ważniejszym aspektem oceny klimatycznej działalności przedsiębiorstw.

Po wejściu w życie dyrektywy o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, ujawnianie przez spółki informacji na temat ich śladu węglowego stanie się obowiązkowe dla wszystkich spółek giełdowych. W Orange Polska od wielu lat publikujemy dane niefinansowe w sprawozdaniach Zarządu i Raportach Zintegrowanych.

Duże emisje, za małe redukcje

Wróćmy do raportu. Cele redukcji emisji gazów cieplarnianych muszą być rzetelne i zgodne z globalnymi celami klimatycznymi. Szczególnie ważna jest zgodność redukcji z wymogami nauki i celami porozumienia paryskiego. Jego autorzy przeprowadzili analizę zgodności celów redukcji emisji gazów cieplarnianych przyjętych przez spółki notowane na GPW z porozumieniem paryskim, przy pomocy międzynarodowej metodologii Temperature Rating. Okazało się, że łączny wzrost temperatury wynikający z celów redukcji emisji spółek jest na poziomie 2,64°C, czyli sporo powyżej poziomu dopuszczanego przez Porozumienie Paryskie (utrzymanie wzrostu średniej globalnej temperatury na koniec stulecia o nie więcej niż o 1,5°).

Jedynie 17 spośród 26 spółek posiada cele redukcji emisji zgodne z wymogami porozumienia paryskiego. Dla 6 z nich ocena opiera się na celach krótkoterminowych, które powinny zostać uzupełnione o działania w średnim lub długim terminie. Raport analizował publikacje firm za 2021 rok.

W Orange przyśpieszamy działania

Dla Orange Polska podaliśmy wtedy cele redukcyjne dla emisji własnych (zakresy 1+2) w krótkim (2025) i długim terminie (2040) oraz emisji łańcucha wartości (zakresy 1+2+3) w długim terminie (2040). Podane emisje zostały ocenione jako realizujące zapisy porozumienia paryskiego zdecydowanie poniżej celu 1,5 stopnia. Co nie znaczy, że spoczywamy na laurach.

W opublikowanym w połowie lutego 2023 roku sprawozdaniu za 2022 już nie tylko poinformowaliśmy o przyspieszeniu realizacji celów pierwotnie przewidzianych na rok 2025, ale też po raz pierwszy opublikowaliśmy pełne szacunki naszych emisji w zakresie 3 wraz z celem redukcyjnym na 2025 (-14% vs 2018 rok).

Oznacza to, że w kolejnej edycji nasze cele krótkoterminowe powinny otrzymać ocenę zgodności z Porozumieniem Paryskim. To nie koniec! Kilka dni temu Grupa Orange poinformowała, że do 2030 roku ograniczy emisje w zakresach 1+2+3 o minimum 45% względem 2020 roku. Dotyczy to również Orange Polska. Co to znaczy? Dla wszystkich trzech zakresów emisji (1 - własne bezpośrednie; 2 - własne pośrednie; 3 - pośrednie w łańcuchu wartości) oraz dla wszystkich trzech perspektyw czasowych (krótko-, średnio- i długoterminowa) już obecnie mamy cele redukcji emisji wpisujące się w Porozumienie Paryskie.  

Niepełne raportowanie

Warto zwrócić uwagę, że 63 spółki z WIG100 raportują emisje zakresu 1 i 2, ale w indeksie WIG20 znajdziemy firmy, które w ogóle nie ujawniają swoich emisjach GHG. Połowa spółek raportujących emisje zakresu 1 i 2 raportuje informacje o emisjach zakresu 3, ale są to częściowe dane. Aż 83% spółek raportujących emisje zakresu 3, ujawnia jedynie szczątkowe i nieistotne dla ich działalności dane. Zakres 3 raportowany jest o wiele rzadziej z uwagi na trudności z precyzyjnym oszacowaniem ich wielkości. A ważne jest kalkulowanie i raportowanie we wszystkich trzech zakresach, bowiem one są podstawą do przyjęcia planów redukcji emisji, tak jak dzieje się to w przypadku Orange Polska.

Umowy PPA - praktyka do naśladowania

Raport wskazuje umowy PPA jako dobry sposób na ograniczenie emisji w zakresie 2, czyli związane ze zużyciem energii. Można je oczywiście osiągnąć też poprzez zakup gwarancji pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych lub budując źródła OZE na potrzeby własne. W pierwszym przypadku jest to rozwiązanie tylko krótkoterminowe, które może szybko okazać się nieopłacalne i nie przekładające się na realne redukcje emisji, w drugim przypadku wiąże się to z poniesieniem znaczących nakładów inwestycyjnych.

Dlatego w Orange Polska mamy długoterminowe umowy zakupu energii odnawialne bezpośrednio od jej producentów. To długoterminowa relacja oferująca stabilność i przewidywalność dla obu stron, pozwalająca wytwórcom energii na inwestycje w nowe OZE w Polsce.

Całość raportu możecie przeczytać tutaj.


Oferta

Premiera Xiaomi Redmi 12C

Beata Giska Beata Giska
16 marca 2023
Premiera Xiaomi Redmi 12C

Dziś w naszym portfolio witamy nowy smartfon, Xiaomi Redmi 12C. Na start dostaniecie go w specjalnej cenie.

Xiaomi Redmi 12C 3/64 GB to kolejna odsłona smartfona, który w Polsce zyskał bardzo dużą popularność. Wcześniejszy doceniliście za jego możliwości w przystępnej cenie. Nowy model, prócz aspektów technologicznych, dodatkowo zachęca wiosennymi kolorami – modnymi pastelami i subtelnym designem.

Czym wyróżnia się premierowy telefon Xiaomi?

  • Główny aparat 50 Mpix
  • Zaprojektowany tak, aby odznaczał się na tle konkurencji, dzięki doskonałemu wyświetlaczowi i unikatowemu designowi.
  • Duży ekran o przekątnej 6,71" HD+, Redmi 12C doskonale nadaje się do oglądania ulubionych filmów i grania.
  • Procesor MediaTek Helio G85 zapewnia najwyższej klasy wydajność i płynną obsługę podczas grania, robienia zdjęć oraz codziennego użytku.
  • Spora bateria - 5000 mAh - zapewniająca odpowiedni poziom zasilania, umożliwiający rozmawianie, granie i odtwarzanie plików wideo przez cały dzień.
  • Dzięki umiejscowionemu z tyłu czytnikowi linii papilarnych, który wtapia się harmonijnie w minimalistyczny design, odblokowywanie telefonu jest szybkie, łatwe i bezpieczne

Więcej na temat telefonu znajdziecie tutaj. Przy zakupie smartfona polecamy skorzystanie z nowych, elastycznych rat za 0%.

A dla miłośników innych marek i modeli przypominamy, że ten tydzień obfitował w liczne premiery, m.in. najnowszego żółtego iPhone 14, czy dwóch modeli Samsunga z serii Galaxy A. Każdy znajdzie coś dla siebie, w odpowiednim przedziale finansowym.

Scroll to Top