;

Urządzenia

Testujemy Oppo Reno 10x Zoom (5)

Michał Rosiak

27 sierpnia 2019

Testujemy Oppo Reno 10x Zoom
5

Hmm, jaki by tu telefon zabrać na wakacje… Lubię tego typu dylematy 🙂 i tym razem trafiło na Oppo Reno 10x Zoom (jako podstawowy, bez backupu oczywiście na dłuższe wyjazdy się nie ruszam). Trochę się wahałem, bo np. Oppo FindX nie rzucił mnie na kolana, a 10x Zoom na pierwszy rzut oka wydawał się trochę… toporny. No ale raz kozie pastwisko (kto by zabijał biedne zwierzę 😉 ), tym bardziej, że dwutygodniowy urlop to idealny poligon doświadczalny dla nowego smartfona.

10x Zoom zmienia wszystko

Nie wiesz, jak bardzo przyda Ci się duży zoom w telefonie, dopóki… cóż, dopóki Ci się nie przyda. W sytuacji, gdy chcemy błyskawicznie złapać ciekawe okoliczności przyrody (albo uroczą minę domowego zwierzątka 🙂 ), docenimy 1-2 sekundy, które zajmuje „przeklikanie” się do opcji dziesięciokrotnego zoomu, niż rozsuwanie palców na ekranie, gdzie „trafienie” w oczekiwany rozmiar zajmie więcej, a zbliżenie może okazać się paskudną cyfrową pikselozą.

No i brak notcha!!! Telefon bez żadnej skazy z przodu, z piękną, wąziutką ramką. Aż przyjemnie korzystać.

Co ja Wam zresztą będę tyle pisał. Zobaczcie sami.

PS: Pani w ostatniej scenie to producentka naszego wideo 🙂

Udostępnij: Testujemy Oppo Reno 10x Zoom
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:56 27-08-2019
  Myślę że z czasem Oppo może stać się konkurentem Huaweia na polskim rynku. Pożyjemy zobaczymy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  gajek106 21:55 27-08-2019
  Hej Michał, świetny test. P.S. Podaj nr w Pokemon Go. :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał 10:07 28-08-2019
   Dzięki za dobre słowo. 2035 3586 7908 :)
   Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 09:44 29-08-2019
  A dźwięk,. Michale? Jak dźwięk? Są tacy co lubią słuchać muzyki na słuchawkach :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wieki Ber 12:22 25-12-2019
  Największy wieżowiec w Europie? Jak można wygadywac takie głupoty. A o wieżowcach w Rosji słyszał?
  Odpowiedz

;

Sieć

Sieć komórkowa może być bardziej energooszczędna. W Orange Polska zużywany dużo mnie prądu w przeliczeniu na przesłany gigabajt (8)

Piotr Domański

27 sierpnia 2019

Sieć komórkowa może być bardziej energooszczędna. W Orange Polska zużywany dużo mnie prądu w przeliczeniu na przesłany gigabajt
8

Zastanawialiście się kiedyś ile prądu potrzeba do działania sieci komórkowej? Mam na myśli stacje bazowe, serwerownie, czy elementy sieci szkieletowej. Podpowiadam – sporo. Dlatego od wielu lat pracujemy nad tym, żeby nasza sieć była możliwie energooszczędna. Nawet pomimo ciągłej budowy nowych stacji bazowych, rozbudowy posiadanych i bardzo szybkiego wzrostu ruchu (ponad siedmiokrotny wzrost w latach 2015-2018).

Ile prądu zużywa sieć mobilna?

W ubiegłym roku pokonaliśmy kolejną granicę – 0,2 kWh za każdy przesłany GB w sieci mobilnej. Dla porównania w 2015 roku było to aż… 1,4 kWh. To ogromne oszczędności dla środowiska naturalnego i firmy. Żebyście mieli porównanie 2 kWh zużywa średniej klasy żelazko włączone ma maksymalną moc przez godzinę, a ok. 0,6 kWh odkurzacz pracujący z maksymalną mocą. Przyjmuje się, że średnio gospodarstwo domowe potrzebuje od 2 kWh do 2,5 kWh na bieżące potrzeby. O tym w jaki sposób ograniczamy zużycie prądu w Orange niedawno opowiadała Marta. Zapraszam Was do obejrzenia jej wideo.

Prąd to nie jedyny składnik kosztów sieci

Warto pamiętać, że koszty energii, to nie jedyna składowa bieżących wydatków na utrzymanie naszej sieci mobilnej. Musimy wynająć powierzchnie na nasze urządzenia, modernizować ustawienia sieci i usuwać ewentualne awarie. Czasem prace prowadzą nas w dość nietypowe miejsca, chociażby na Kasprowy Wierch.

Dodatkowo cały czas prowadzimy refarming i zwiększamy liczbę stacji bazowych z agregacją pasma (dokładnie 8000 sztuk). Na blogu piszemy o tym regularnie. Powiecie, że to inwestycje, które musimy robić. Tak, to prawda, bez nich się nie obejdzie, jeżeli chcemy zachować wysoką jakość transferu danych. Tylko w ten sposób możemy Wam zapewnić komfort w korzystaniu z sieci. Polecam raport Instytutu Łączności, w którym pokazano, co się wydarzy, jeżeli sieć nie będzie rozwijana.

Jeżeli interesuje Was temat energooszczędności, pisałem o tym także w kontekście światłowodu przy okazji pamiętnego filmu z bykiem. Okazuje się bowiem, że światłowód jest bardziej energooszczędny od podobnych technologii.

Udostępnij: Sieć komórkowa może być bardziej energooszczędna. W Orange Polska zużywany dużo mnie prądu w przeliczeniu na przesłany gigabajt
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Marcin 12:27 27-08-2019
  Część Piorek ! Kiedyś już pisałem o tym, miałeś wstawić artukuł na bloga ale chyba wypadło ci to z głowy ;P W Gryfinie około 2-3 lat temu przeprowadzany był jakiś pionierski test VDSL. Z tego co wiem karta VDSL była zainstalowana na ulicy Łużyckiej. Wiem że w przeciągu kilkunastu misięcy w ramach POPC 2 będziemy mieli światłowody u nas w mieście jednak z zwykłej ciekawości chętnie bym poczytał coś mądrego na temat tego testu VDSL. Mogę liczyć na twoje zaangażowanie i ciekawy artykuł na blogu w kwestii tego VDSL-a ? ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   1312 00:29 29-08-2019
   pewnie piszesz o zasilaniu ONU-sa. wiec nad samym vdsl nie ma co sie rozpisywac
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marcin 22:55 29-08-2019
    Mógłbyś rozwinąć myśl?
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 12:53 27-08-2019
  Piotrze kolejny super wpis. Super ze usprawniacie sieć tak by była jak najbardziej energooszczędna. Tak trzymać.
  Odpowiedz
 • komentarz
  karl 16:19 27-08-2019
  dołożenie pasma = oszczędność prądu? haha odkurzacz 600-watowy? ale lubię Was poczytać
  Odpowiedz
 • komentarz
  Resboy 17:15 27-08-2019
  Piotrze, przy okazji. Jak to jest z rachunkami za prąd, jeśli stacja nadaje sygnał Orange i T-Mobile, a przecież licznik prądu jest jeden. Często bywa tak, że z danej lokalizacji Orange nadaje tylko LTE 800 a T-Mobile 800 i 1800. Jak dzielicie rachunki za prąd? I jeszcze jedno, ile średnio miesięcznie taka wiejska stacja mająca tylko LTE 800 i GSM UMTS 900 pobiera kWh na miesiąc?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Resboy 19:47 05-09-2019
   Widzę, że nie chcesz odpowiedzieć. Pofatygowałem się pod maszt w Nowosielcu koło Niska na Podkarpaciu. Tam jest Networks i Plus. Widoczny jest jeden licznik prądu. Nie wiem czy wasz czy plusa. Ale zużycie może być podobne. W ciągu jednej doby od wczoraj do dziś, stacja zużyła dokładnie 109 kWh.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotrek Domański 20:20 05-09-2019
    Zdradzę Ci tajemnice - są nawet stacje bazowe, na których wisi sprzęt wszystkich operatorów :-). Przepraszam nie zauważyłem Twojego pytania. Takie kwestie rozlicza się miedzy operatorami. Szczegółów Ci nie podam. Podobnie jak średniego zużycia na stację. Pozdrawiam
    Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Zagłosuj na Raport Orange Polska (3)

Monika Kulik

26 sierpnia 2019

Zagłosuj na Raport Orange Polska
3

Serdecznie zapraszam Was do głosowania na Raport Zintegrowany Orange Polska 2018, który startuje w konkursie Raporty Społeczne.

O naszym Raporcie

Raporty społeczne przygotowujemy od kilkunastu lat, a przez ostatnie 3 lata są to raporty zintegrowane. Raport zintegrowany oznacza, że dane finansowe i niefinansowe – społeczne, środowiskowe – znajdują się w jednym wspólnym dokumencie. Takie ujęcie pozwala nam w kompleksowy sposób opowiedzieć o firmie, kim jesteśmy i co robimy. Centralnym punktem raportu jest tzw. łańcuch wartości, który pokazuje, w jakim otoczeniu działamy, z jakich kapitałów czerpiemy zasoby, jak wygląda nasz model biznesowy, strategia i wyniki. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest w nim więcej informacji o naszym łańcuchu dostaw czy respektowaniu praw człowieka.

O konkursie

W Konkursie Raporty Społeczne każdy może ocenić, która organizacja najlepiej zaprezentowała swoje działania na rzecz społeczeństwa i środowiska. Co roku jedną z nagród w konkursie przyznają internauci. O ich nagrodę rywalizują organizacje, które przygotowały raporty społeczne, zintegrowane i sprawozdania z działalności niefinansowej. W tegorocznej, 13. edycji, jest do wyboru 45 publikacji. Na tę liczbę składa się między innymi 15 debiutów, 10 raportów zintegrowanych oraz 8 raportów instytucji pozabiznesowych (w tym 4 raporty administracji publicznej, 3 organizacji pozarządowych i jeden uczelni wyższej).

Konkurs Raporty Społeczne odbywa się od 2007 roku. Jego organizatorami są Stowarzyszenie Forum Odpowiedzialnego Biznesu i firma Deloitte.

Jak głosować

W głosowaniu internautów można wziąć udział do 16 września, poprzez formularz dostępny na stronie http://raportyspoleczne.pl. Głos oddaje się na 3 publikacje. W formularzu należy również wpisać swój adres e-mail oraz określić grupę interesariuszy, której jest się reprezentantem. Na koniec trzeba potwierdzić udział w głosowaniu poprzez kliknięcie linku przesłanego na podany adres e-mail. Dopiero wtedy głos zostanie zapisany w systemie.
Z raportami zgłoszonymi do konkursu w 2019 roku i biorącymi udział w głosowaniu można zapoznać się poprzez Bibliotekę Raportów, dostępną na stronie http://raportyspoleczne.pl/biblioteka-raportow/.

Baner konkursu raporty społeczne z napisem - zagłosuj na nasz raport i okładką Raportu Zintegrowanego Orange Polska

Nasz ubiegłoroczny Raport otrzymał wiele nagród – w konkursie na najlepszy raport zintegrowany 2017 Central European Sustainability Report Award – Green Frog Award organizowanym przez firmę doradczą Deloitte, nagrodę za najlepszy raport zintegrowany za rok 2017 oraz nagrodę specjalną od Giełdy Papierów Wartościowych w 12. edycji Konkursu Raporty Społeczne, wyróżnienie w konkursie The Best Annual Report 2017 organizowanym przez Instytut Rachunkowości i Podatków.

Udostępnij: Zagłosuj na Raport Orange Polska
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 05:35 27-08-2019
  Zagłosowane :) Trzymam kciuki za Wasz Raport oby i w tym roku zdobył uznanie i nagrody.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek 11:13 27-08-2019
  głos oddany
  Odpowiedz
 • komentarz
  Monika Kulik 11:15 27-08-2019
  dziękujemy ;)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej