Oferta

Testy Lumii 920 z Orange Cash

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
15 listopada 2012
Testy Lumii 920 z Orange Cash

Zachęcam Was do wzięcia udziału w kolejnych edycji konkursu Testuj z Orange. Tym razem proponujemy wziąć na warsztat Nokię Lumia 920 z kartą SIM Orange Cash oraz głośnikiem Nokia Play 360˚. Spośród wszystkich, którzy zarejestrują się do 3 grudnia na www.testuj.orange.pl i odpowiedzą na pytanie, jury konkursowe wybierze 150 testerów. Każdy z nich otrzyma na 5 tygodni telefon do testów, a 70 najlepszych zdobędzie smartfona na własność. Listę testerów ogłosimy 14 grudnia. Tradycyjnie spodziewam się dużego zainteresowania tym bardziej, że do przytulenia jest 70 sztuk smartfona naprawdę z wysokiej półki.

1781a70a03d303c86b95b5f8bd8e6500bcc


Bezpieczeństwo

A wyglądał na uczciwego…

Michał Rosiak Michał Rosiak
15 listopada 2012
A wyglądał na uczciwego…

Wyobrażacie sobie codzienne życie bez bankowości elektronicznej? Szczerze mówiąc, stanie w bankowej kolejce po to, by wręczyć pani w okienku wypełniony formularz, wydaje mi się być tak zamierzchłym reliktem, że ledwie to pamiętam. Istnienie banków w sieci niektórym z nas potrafić oszczędzić kilka do kilkunastu godzin tygodniowo. Niestety ułatwia też pracę sieciowym przestępcom.

Wchodzicie jak zawsze na stronę swojego banku, sprawdzacie stan konta, może robicie 1-2 przelewy. Nagle w przeglądarce wyskakuje okienko: „Drogi kliencie, ze względów bezpieczeństwa Twoja sesja została rozłączona, wpisz jeszcze raz login i hasło”. Wpisujecie? Jeśli tak, to właśnie przekazaliście login i hasło sieciowym przestępcom. Ale w tej sytuacji nie przeczytacie ode mnie gorzkich słów pod swoim adresem. Niestety, kryminaliści nie przestają w poszukiwaniach najlepszych sposobów na okradzenie nas, a „wstrzyknięcie” ramki, wyglądającej jak element prawdziwej strony banku – co robi najnowsza wersja trojana Citadel, następcy legendarnego już Zeusa – jest wyjątkowo sprytnym posunięciem, bazującym na inżynierii społecznej i tendencji ludzkiego mózgu, by przy olbrzymim zalewie informacji czasami „pójść na skróty”. No bo niby dlaczego mam nie wpisywać danych w sytuacji, kiedy na górze widzę prawdziwy adres strony mojego banku?

Co w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście nic nie wpisywać w wyskakujące okienko, a najlepiej po prostu zamknąć przeglądarkę. Następnym krokiem powinna być aktualizacja bazy sygnatur programu antywirusowego, następnie zaś przeskanowanie całego systemu (najlepiej po uprzednim odłączeniu komputera od internetu). Potem, po ponownym podłączeniu do sieci, pora na sprawdzenie, czy nasze oprogramowanie (przede wszystkim przeglądarka internetowa) jest aktualne. W tym celu można skorzystać z darmowych narzędzi, np. tych oferowanych przez firmę Secunia, bądź Qualys. Przestępcy do „wrzucenia” na nasz ekran oszukańczego okienka z prośbą o login i hasło wykorzystują niezałatane „dziury” w przeglądarce, lub jej składnikach (tzw. wtyczkach). Programy skanujące pod kątem podatności poinformują nas, które elementy mogą wystawiać nas na niebezpieczeństwo, podadzą również adresy, skąd możemy ściągnąć ich najnowsze wersje.

I nie myślcie, że jesteście zbyt małym celem dla przestępcy i nie opłaca mu się okradać Waszego bankowego konta – tego typu złośliwe oprogramowanie hula sobie na wolności i jeśli nieopatrznie dacie mu zainstalować się na własnym komputerze, okradzenie Was zajmie kryminaliście chwilę. Nie warto sprawdzać tego na własnej skórze.


Rozrywka

Premiera T.Love a Ty zdecyduj kto nagra płytę

Marek Wajda Marek Wajda
15 listopada 2012
Premiera T.Love a Ty zdecyduj kto nagra płytę

Znamy już dziesięciu finalistów konkursu „Nagraj płytę z Orange”. Zgłosiło się kilkuset kandydatów, a 165 z nich zakwalifikowała się do konkursu. Jury na czele z Pezetem wybrało 10 finalistów. Teraz to od Ciebei zależy który z nich zwycięży i wyda płytę oraz nagra pofesjonalny teledysk. Tutaj głosować możecie do 29 listopada.

Przy okazji polecam Wam najnowszy teledysk T.Love z rewelacyjnym tekstem, jak twierdzi Muniek - najlepszym jaki kiedykolwiek napisał. Przez dwa tygodnie będzie on dostępny tylko na orange.pl.

e3f49d84a2b18ba5e24c2ca8b0066491bbc

Jak Wam podoba się nowy utwór T.Love? I na kogo zagłosowaliście? ;)

Scroll to Top