;

Gaming

The Last of Us – gra konta serial (1)

Bartosz Graczyk

13 marca 2023

The Last of Us – gra konta serial
1

The Last of Us 10 lat temu podbiło serca graczy. Teraz, po dekadzie – podbija serca serialomaniaków oraz krytyków na całym świecie. O nowej produkcji HBO bardzo często mówi się jako o najlepszej ekranizacji gry w historii.

Sam przygody Joela oraz Ellie poznałem już w 2013 roku, w dniu premiery tytułu na konsoli Playstation 3. Teraz możemy poznać ich zmagania z pandemią zombie w formie serialu. Czy oglądając produkcję telewizyjną przeżyjemy déjà vu? A może to zupełnie inna historia? Czy warto ponownie wejść do apokaliptycznego świata? Jakie są różnice między serialem a grą? Postaram się je przedstawiać bez zbędnych spoilerów.

Historia ta sama, ale realia (nieco) inne 

the last of us gra serial roznice

Mimo, iż dwójka głównych bohaterów to te same postaci, świat w którym żyją jest lekko zmodyfikowany względem pierwowzoru. Studio Naughty Dog osadziło początek pandemii w czasach ówczesnych względem premiery gry, czyli w 2013 roku. Walka o życie Ellie i Joela trwa kilkanaście lat później, w nieodległej przyszłości. 

Producenci serialu postanowili zmienić realia żyjących w apokaliptycznym świecie niedobitków. Pandemia wybucha 10 lat wcześniej względem gry, co oznacza, że technologia czy medycyna są do tyłu w porównaniu do pierwowzoru. To może się wydawać mało znaczącym faktem. Fakt, jednak ten aspekt w minimalny sposób wpływa na odbiór całości, czy samą fabułę. Przykładowo – w trakcie rozgrywki, w jednym z opuszczonych mieszkań możemy zauważyć konsolę PlayStation 3 wraz z poprzednimi grami Naught Dog! W serialu Ellie zwraca też uwagę na stary automat do gier.

Rozbudowany świat The Last of Us

Już na samym początku seansu możemy zaobserwować różnice względem gry. Sprawia to, że nawet ci, którzy mieli do czynienia z produkcją Naughty Dog, mogą przeżyć coś nowego. Trafiają do serialowego świata rzuceni na głęboką wodę, chwilami wręcz przeżywając szok wraz z bohaterami. Przykładowo w serialu mamy czas, by dowiedzieć się, skąd winny pandemii grzyb kordyceps pojawił się świecie. W pierwszej minucie pierwszego odcinka naukowiec potencjalne ryzyka, mogące skutkować zagładą ludzkości. „Do apokalipsy dojdzie wtedy, gdy odpowiednie grzyby zmutują”. W serialowym świecie dowiadujemy już w latach 60. ubiegłego wieku. Już na samym starcie serial chce wyróżnić się i pokazać, że jest nowym tworem.

Podobnie w drugim odcinku dowiadujemy się o początku pandemii, jej przyczynach i – ostatecznie nieudanych – pomysłach na zwalczenie. Takich mocno hardkorowych, jak np. zrzucenie bomby, która zmiotła z powierzchni Dżakartę.

Większość ciekawych informacji o rozwoju choroby, czy sposobu jej rozprzestrzeniania w grze mogliśmy poznać przez otwieranie notatek, książek, czy innych „znajdziek”. W serialu dostajemy je na tacy np: teorię o rozprzestrzenieniu zabójczego grzyba przez mąkę.

Nowe postaci i zmienione wątki

Jedną z największych i najbardziej zauważalnych zmian w serialu względem gry jest rozbudowa wątku Billy’ego i Franka. W grze o Franku możemy tylko usłyszeć, a Bill nadal żyje. Omawianej parze poświęcono cały odcinek, przedstawiający historię ich życia od początku pandemii. Dowiadujemy się w jaki sposób stworzyli oazę spokoju w piekle na ziemi. Widz towarzyszy im w ich przygodzie przez kilka lat, aż do śmierci bohaterów. Osobiście odebrałem ten odcinek bardzo pozytywnie, bo po raz kolejny autorzy przedstawili różną perspektywę w dość prostolinijnej fabule. W grze fabuła jest skoncentrowana głównie na Joelu i Ellie.

Autorzy serialu pokusili się również nie tylko o rozbudowanie postaci, ale również o zmianę ich historii. Tess, czyli partnerka Joela, choć dokonuje żywota w podobnej scenerii, ostatecznie traci życie z zupełnie innego powodu niż w grze.

Mało tego, trasa Joela i Ellie jest znacznie zmieniona. W trakcie oglądania serialu bohaterowie odwiedzają Kolorado, gdzie spotykają Henry’ego wraz z jego głuchoniemym bratem. Ci uciekają przed ruchem oporu, ponieważ są uznawani za kolaborantów. W grze powody ich „emigracji” są zupełnie inne. W oryginalnym scenariuszu zadarli z nieodpowiednimi jednostkami, próbując ukraść jedzenie i leki. Wspomnianym wcześniej ruchem oporu, który swoją drogą wyzwolił miasto spod mocy państwowej FEDRY, kieruje Kathleen. To zupełnie nowa postać wykreowana na potrzeby serialu.

Takich szczegółów jest znacznie więcej, ale ostatecznie zmiany nie wpływają negatywnie na odbiór całości. Wręcz przeciwnie – na początku 2023 roku większość krytyków uważa, że jest to najlepsza produkcja tego sezonu. Serialowe i filmowe adaptacje gier komputerowych nie mają dobrej reputacji wśród graczy, ale tym razem fani marki otrzymali produkt najwyższych lotów. Wszystko stoi tu na wysokim poziomie. Od gry aktorskiej Pedro Pascala, poprzez niesamowite charakteryzacje zombie, skończywszy na przepięknym w swojej potworności apokaliptycznym świecie. Jest to produkcja warta uwagi, nawet jeżeli nie grało się w grę.

Gdzie obejrzeć The Last of Us? HBO Max znajdziesz w Orange

Zaintrygowałem Cię opisem serialu? Grałeś/aś w The Last of Us i chcesz sprawdzić jak dalece film odbiega od gry? A może jedno i drugie to dla Ciebie totalna nowość? Serial obejrzysz na platformie HBO Max.

A może korzystasz z Orange Flex, czyli elastycznej oferty zamkniętej w aplikacji? W takim razie za pomocą kilku kliknięć włączysz platformę, aby cieszyć się nieograniczonym dostępem do ogromnej bazy filmów, seriali, dokumentów czy bajek.

Udostępnij: The Last of Us – gra konta serial
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:33 16-03-2023
  Lubię takie klimaty 💪
  Odpowiedz

;

Oferta

Elastyczne raty i telewizja mobilna w abonamencie (3)

Beata Giska

13 marca 2023

Elastyczne raty i telewizja mobilna w abonamencie
3

Zmieniamy system ratalny przy zakupie urządzeń. Od teraz samemu będzie można wybrać okres, na jaki chcemy rozłożyć płatności. Nie będą one oprocentowane. Wzbogacamy też plany 5G o dostęp do telewizji online na smartfonie i innych urządzeniach.

Wygodne raty – dowolna ilość i 0%

Dotychczas klienci Orange, nabywający smartfony czy sprzęty elektroniczne, mogli korzystać z opcji 24 lub 36 comiesięcznych rat. Od 13 marca tych możliwości jest więcej.

Różne długości przedziałów ratalnych przy zakupie urządzeń:

 • oferta z abonamentem: 6, 12, 24 lub 36 rat;
 • bez abonamentu: 6, 12, 20 lub 36 rat
 • usługi dla firm – w umowie lojalnościowej na 27 miesięcy:  9, 15, 27 lub 39 rat
  (w tym pierwsze 3 raty za 0 zł)

Wszystkie powyższe opcje są ratach 0%. Oferta jest dostępna dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Decyzję, co do ilości płatności, można podjąć dokonując zakupu online (prosta i szybka opcja do zaznaczenia na stronie), a także w salonie – korzystając z pomocy doradców. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom klientów i dostosowujemy do ich wymogów długość umowy oraz wielkość rat.

Telewizja mobilna w Planach S, M, L w cenie abonamentu

Klienci indywidualni – kupujący lub przedłużający umowę w mobilnych planach 5G –  dostają teraz dodatkową usługę w cenie abonamentu. Jest nią dostęp do telewizji mobilnej, którą można oglądać w Orange TV Go – w aplikacji lub poprzez przeglądarkę internetową. Wystarczy się zarejestrować i bez opłat oglądać filmy czy programy, nawet na trzech urządzeniach jednocześnie (smartfon, tablet, laptop itp.). Korzystać z tego możemy każdym miejscu: w zasięgu sieci komórkowej lub Wi-Fi, w Polsce i na terenie całej Unii Europejskiej.

Wśród kanałów pojawiają się stacje ogólnotematyczne, filmowe, muzyczne, rozrywkowe oraz pozycje dla dzieci. Jest to ciekawa alternatywa dla tradycyjnej telewizji i propozycja idealna na wiosnę czy lato, gdzie programy będziemy mogli oglądać na smartfonie, w plenerze. Więcej szczegółów o usłudze Telewizja mobilna znajdziecie tutaj.

Warto pamiętać, że nadal można korzystać z promocji i rozwiązań, jakie Orange proponuje klientom w sezonowej, zimowej ofercie. Dostępny jest tam bardzo szybki Światłowód Pro 2.0, który z pewnością ułatwi oglądanie filmów, jak i usprawni korzystanie z internetu. Za sprawą darmowej CyberOchrony w planach 5G – będzie to też jeszcze bezpieczniejsze.


orange tv go

Udostępnij: Elastyczne raty i telewizja mobilna w abonamencie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 12:06 13-03-2023
  Ewidentnie zmiany na plus oby tak dalej.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 17:03 13-03-2023
   Łukasz co tak cukrujesz 🤪😛😜 Dobrze że nie jestem sam 🤪
   Odpowiedz
   • komentarz
    Łukasz 18:34 13-03-2023
    Cukruje bo widac jakies zmiany na lepsze oby tak dalej ;)
    Odpowiedz

;

Obsługa i Relacje z Klientami

Darmowe infolinie dla klientów Orange (7)

Wojtek Jabczyński

13 marca 2023

Darmowe infolinie dla klientów Orange
7

To zmiana, która na pewno Was ucieszy. Od dziś nie zapłacicie ani grosza za połączenia z naszymi infoliniami obsługowymi. Dotychczas opłata w abonamencie komórkowym wynosiła 29 gr za minutę. Szacujemy, że miesięcznie obsłużymy ok. pół miliona darmowych połączeń.

Zrezygnowaliśmy z pobierania opłaty od wszystkich użytkowników, posiadających oferty Orange dla klientów indywidualnych, dzwoniących na infolinię 510 100 100 / *100 oraz numery serwisów obsługowych:  *500, *200, *400 i 501 400 400. Chodzi zarówno o klientów ofert abonamentowych, jak i Orange na kartę oraz nju mobile. Darmowa infolinia jest również dla klientów, którzy zadzwonią z aplikacji Mój Orange.

Darmowe infolinie macie, jeśli wykonujecie połączenia z terenu Polski lub w roamingu UE (Strefa 1). Jeśli jesteście w innych krajach (pozostałe Strefy) zapłacicie zgodnie z kosztem minuty połączenia do Polski w Waszych ofertach.

Na koniec linki do cenników infolinii konkurencji, jeśli interesuje Was jak wyglądamy na ich tle: Play, Plus i T-Mobile.

Udostępnij: Darmowe infolinie dla klientów Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Łukasz 09:33 13-03-2023
  Bardzo dobry ruch z waszej strony brawo
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 17:02 13-03-2023
   Dokładnie, chociaż wiele spraw można załatwić przez czat 💪
   Odpowiedz
 • komentarz
  mike278 18:52 13-03-2023
  Też mi się zmiana podoba. Podobnie jak sms z info o tym że trzeba doładować konto żeby dostać paczkę 25 giga (notabene jedna z Waszych lepszych promocji). I rozumiem że skoro paczka ma być w poniedziałek to sms musi przyjść w niedzielę. Ale dlaczego o 04:46 NAD RANEM?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Łukasz 09:28 14-03-2023
   To i tak slaba godzina u mnie przyszla o 2 w nocy taka wiadomość mam wyciszone dzwonki 😉
   Odpowiedz
 • komentarz
  Szczypior 13:05 15-03-2023
  Ruch dobry, klienci będą zadowoleni. Ciekawe tylko jak to wpłynie na czas oczekiwania na połączenie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  D 15:26 19-07-2023
  Infolinia z końcówką 600 ciągle jest platna. Zamawiane rozmowy z konsultantem też. Nieładnie.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Seba 21:08 22-04-2024
  Najgorsza sieć jaka może być tylko czekam na koniec umowy nie polecem
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej