Inne

To był dobry rok

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
27 grudnia 2021
To był dobry rok

Koniec roku jest najlepszym czasem na podsumowania i nie będzie to nic odkrywczego, jeśli powiem, że w Orange Polska dużo się działo. Zawsze się dzieje. Taka firma i rynek. W 2021 roku m.in. zaprezentowaliśmy nową strategię .GROW, przekroczyliśmy 5 mln gospodarstw domowych w zasięgu światłowodów, pokazaliśmy ambitne cele klimatyczne, na nasze potrzeby zaczęła pracować pierwsza farma wiatrowa i podpisaliśmy umowę na drugą,  uruchomiliśmy też Warsaw Data Hub, a działalność zaczęła spółka Światłowód Inwestycje. Proszę zobaczcie, o czym informowaliśmy w minionych 12 miesiącach. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, na infografice poniżej są aktywne linki. Wystarczy kliknąć.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 18:21 27-12-2021

Gratulacje i dalszych sukcesów w 2022 roku ?

Odpowiedz

Inne

Zdrowych i spokojnych Świąt

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
24 grudnia 2021
Zdrowych i spokojnych Świąt

W imieniu całej redakcji blogowej życzę Wam zdrowych i spokojnych Świąt. Spędźcie ten wyjątkowy czas tak, jak sobie wymarzyliście. Proszę pamiętajcie o swoich bliskich, dużo rozmawiajcie i cieszcie się byciem razem. Najlepszego!

Komentarze


Bezpieczeństwo

500+ dla zaszczepionych? Kosztowna bujda!

Michał Rosiak Michał Rosiak
23 grudnia 2021
500+ dla zaszczepionych? Kosztowna bujda!

Zaszczepiliście się już? Bez obaw, nie będziemy na blogu sprawdzać certyfikatów, ani wnikać w kwestię podejścia do zdrowia, czy światopoglądu. Co innego oszuści, dla których temat szczepienia jest niezmiennie nośny. Do tego stopnia, że chcą nas skusić swoistym 500+.

Używacie Facebooka? 2,89 mld użytkowników miesięcznie - tyle wg. serwisu statista.com notował portal spod znaku białego "f" w pierwszym kwartale mijającego roku. Nic dziwnego, że wielu oszustów to tam zarzuca swoje wędki, by złapać na nie fraj... niefrasobliwych.

500+ od banku

Wyobraźcie sobie, że w okienku reklamy na Facebooku widzicie informację jakoby jakiś bank wypłacał 500 złotych zaszczepionym klientom. Przyglądacie się dokładnie: "O, to mój!". W sumie czemu by nie kliknąć?

500+ dla zaszczepionych - podróbka strony banku ING

I widzicie coś takiego. Żeby nie było, że tylko tyle - kiedy przewiniecie w dół, znajdziecie dużo (dobra, może przesada z tym "dużo") bardziej szczegółowy opis.

Uwierzyliście? Szczególnie w to "Uczestniczyć"? Chwała wszelkim siłom, że przestępcy popełniają jeszcze widoczne (jeśli się skupimy, rzecz jasna) błędy. Jeśli jednak ocenić całą stronę przez pryzmat potencjału na złapanie ofiary - sami przyznajcie, jest bardzo dobrze, 9/10. Udaje bank, identyfikacja wizualna, kolorystyka, czcionki - blisko ideału. No i oczywiście adres strony! Przyznajcie się, kto spojrzał nań na samym początku? Tak wyrazista strona wizualna może odrywać nas od najważniejszego, czyli sprawdzenia domeny! A ta nie ma NIC WSPÓLNEGO z bankiem!

Kliknąłem, co teraz?

Cóż - to zależy. Po kliknięciu w "uczestniczyć" pojawia się bowiem taki obrazek:

W kolejnym kroku obejrzymy jeszcze pytanie o kod PIN, a potem strona pokaże nam charakterystyczne kółko, informujące o wczytywaniu kolejnych treści. Z tą różnicą, że teraz żadne treści nie będą się wczytywały. To oszuści grają na czas - w sytuacji, gdy my czekamy aż "się połączy", oni przelewają wszystkie nasze oszczędności na konto "słupa". Przecież właśnie podaliśmy im dane niezbędne do podłączenia aplikacji mobilnej! U nich na telefonie/wirtualce.

Uważajcie proszę, tym bardziej, że ataki nie są ograniczone do banku ING (akurat na taką próbkę udało mi się trafić). Wg. mojej wiedzy pojawiają na Facebooku, ale nie zdziwiłbym się, gdyby zaczęły też przychodzić SMSy reklamujące - było nie było - "kasę za darmo". A tymczasem - jak wszyscy wiemy - nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch.

Spokojnych świąt. Bądźcie zdrowi, bądźcie bezpieczni.

Komentarze

Scroll to Top