;

Odpowiedzialny biznes

Rozmowa o sztucznej inteligencji i kursie #BurzaMózgów (1)

Ewa Wróbel

31 stycznia 2024

Rozmowa o sztucznej inteligencji i kursie #BurzaMózgów
1

Z czym kojarzy się sztuczna inteligencja (AI)? Jak wpływa na nasze życie? Jaką rolę w podejściu do technologii odgrywa krytyczne myślenie? O tym mówimy w bezpłatnym kursie online #BurzaMózgów dla nauczycielek i nauczycieli oraz osób pracujących z dziećmi i młodzieżą. Na moje pytania odpowiedziała również Nina Kowalik, nauczycielka i uczestniczka pierwszej edycji kursu. Dobra wiadomość jest taka, że do 16 lutego można zgłaszać się do nowej edycji naszego programu. Zachęcamy i zapraszamy do udziału!

Sztuczna inteligencja nie jest już czymś odległym, a wraz z powstaniem Chata GPT z jej możliwości korzystają przeciętni użytkownicy internetu, w tym często młodzi ludzie. Nauczyciele i nauczycielki, którzy zrozumieją mechanizmy AI, są świetnym źródłem wiedzy dla swoich podopiecznych oraz mogą kształtować u nich zdrowe postawy względem technologii.

Co ważne #BurzaMózgów nie jest kursem o technologii, ale o tym, jak AI wpływa na nas, naszą codzienność. Pokazujemy też jakie ma możliwości i czy może być zagrożeniem. Warto dodać, że mamy gotowe pomysły do pracy z młodymi osobami, przydatne ćwiczenia oraz materiały do zajęć w szkole. Program współtworzymy z LOFI Robot i Niepublicznym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl

Na zgłoszenia do kursu czekamy do 16 lutego na stronie: https://fundacja.orange.pl/burzamozgow

Zapraszam na rozmowę z Niną Kowalik, nauczycielką, finalistką konkursu Nauczyciel Jutr@ 2023 oraz uczestniczką pierwszej edycji kursu #BurzaMózgów.

Ewa Wróbel: Dlaczego zdecydowała się Pani wziąć udział w kursie o sztucznej inteligencji?

Nina Kowalik: W tamtym roku szkolnym wzięłam udział w cyklu #BurzaMózgów, ponieważ jest to temat aktualny, potrzebowałam zdobyć wiedzę w tym zakresie, by móc być bliżej ucznia.

Czy Pani postrzeganie AI po kursie w jakimś stopniu się zmieniło? Z czym przede wszystkim kojarzy się Pani sztuczna inteligencja?

Po kursie przekonałam się, że sztuczna inteligencja to pociąg, który już się rozpędził i nie da się go zatrzymać. Lepszym wyjściem jest oswoić się z tym tematem, zaakceptować i przede wszystkim krytycznie do niego podejść, by ułatwić sobie życie. Oswoić z czymś nowym oznacza złagodzić lęk, obawy dotyczące zmian. Sama nazwa sztuczna inteligencja wzbudza nieufność – człowiek jest przyzwyczajony do czegoś naturalnego a nie „sztucznego”, jednak poznanie mechanizmów działania i zastosowania praktycznego sztucznej inteligencji zmieniło moje postrzeganie tego tematu.

Dlaczego krytyczne myślenie jest ważne w kontekście AI?

Kurs #BurzaMózgów wzbudził we mnie potrzebę krytycznego podejścia do tematu sztucznej inteligencji. W doskonały, obrazowy sposób uświadomił mi, w jakie pułapki możemy łatwo wpaść, ulęgając manipulacji. Uświadomiłam sobie, że często przez nieuwagę, kierując się głównie emocjami, łatwo ulegam narzuconemu z góry zdaniu na jakiś temat. Warto więc krytycznie spojrzeć na opiniotwórcze treści. Uchroni nas to od stereotypowych zachowań.

Czy kurs w takiej formie był dla Pani przystępny? Co się najbardziej, a co najmniej podobało? Czy coś przydało się do rozmów/pracy z uczniami i uczennicami? Jak reagowali młodzi ludzie na informacje, które Pani im przekazywała – czy to było dla nich coś nowego, czy przeciwnie?

Kurs #BurzaMózgów był dla mnie bardzo przystępny, podzielony na część teoretyczną i praktyczną, sprawdzającą przyswojoną wiedzę. Treści podawane w rzeczowy, zwięzły sposób, opatrzone przykładami. Najbardziej przydatne okazały się dla mnie ćwiczenia w rozpoznawaniu prawdziwych i sztucznie spreparowanych twarzy osób. Uświadomiło mi to, jak bardzo należy być uważnym na szczegóły i nie „wyłączać” myślenia.

Podobnie jak zadziwiająca była moja reakcja na ćwiczenia w rozpoznawaniu twarzy, moi wychowankowie również byli tym zaskoczeni i co więcej – jeśli chodzi o wybór szkoły średniej (a kurs prowadziłam z uczniami klasy 8), program #BurzaMózgów pomógł im w ukierunkowaniu się na wybór przyszłego zawodu. Odegrał ogromną rolę w mojej pracy wychowawczej. Uświadomiłam sobie, jak niezwykle istotne (w czasach szybkiego rozwoju sztucznej inteligencji) jest kształtowanie kompetencji społecznych, umiejętności budowania i utrzymywania relacji międzyludzkich oraz krytyczne myślenie.

Udostępnij: Rozmowa o sztucznej inteligencji i kursie #BurzaMózgów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:05 05-02-2024
  Witamy na pokładzie 💪
  Odpowiedz

;

Obsługa i Relacje z Klientami

Podpowiedzi na fakturach – jak łatwiej się rozliczać (1)

Beata Giska

31 stycznia 2024

Podpowiedzi na fakturach – jak łatwiej się rozliczać
1

Poznajcie interaktywne faktury dla klientów indywidualnych, na usługi Orange. Teraz płatności są prostsze, a rozliczenia dużo jaśniejsze.

Staramy się stale udoskonalać nasze działania, a użytkownikom ułatwiać życie. W Orange pracujemy nad prostym językiem, by uprościć, poprawić komunikację zarówno między pracownikami, jak i klientami – tak, by wszystko było jasne. Kolejnym etapem była zmiana w rachunkach.

Pewnie zdarzało Wam się wiele razy – analizując faktury – zastanawiać się za co jest dana opłata, jak zmienić pakiet, co dokupić lub jak dowiedzieć się więcej odnośnie swoich usług. No tak, tylko że zwykle po to trzeba dzwonić na infolinię… A na to pora nie ta, bo często siadamy do rachunków wieczorem. Nie zawsze mamy możliwość pójść do salonu czy czas i chęć, aby szukać wyjaśnień w internecie. Dzięki nowej funkcjonalności Orange, która z powodzeniem działa jakiś czas, teraz proces ten jest dużo bardziej intuicyjny i wygodny.

Jeśli jesteście naszymi klientami i korzystacie z e-faktur (otrzymujecie je mailowo, logujecie się na swoje konto online czy pobieracie je w aplikacji), mogliście zauważyć, że obok kwot pojawiają się kolorowe ikony – np. znak zapytania czy światłowodu. Wystarczy na nie najechać, by dowiedzieć się więcej, dostać odpowiedź na swoje pytania, zrozumieć co to za kwota, znaleźć pomoc czy sposób, jak mniej płacić (np. poznać inne, korzystne pakiety). Może pojawić się też informacja, że jesteśmy w zasięgu sieci światłowodowej. Część wyjaśnień odsyła Was bezpośrednio do funkcji na stronie, gdzie wszystko jest dokładnie pokazane, opisane.

Więcej o tym znajdziecie na naszym filmiku:

Udostępnij: Podpowiedzi na fakturach – jak łatwiej się rozliczać
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:06 05-02-2024
  Zmiana na 💪
  Odpowiedz

;

Gaming

Darmowe gry na Boosteroid. W co warto zagrać (2)

Bartosz Graczyk

29 stycznia 2024

Darmowe gry na Boosteroid. W co warto zagrać
2

Boosteroid to platforma, która pozwala na strumieniowanie gier z chmury. Chcąc zagrać w swoje ulubione produkcje możesz być na drugim końcu świata i nawet nie mieć przy sobie komputera. Są też gry, w które zagrasz za darmo. 

Jakie to produkcje i dlaczego warto w nie zagrać z chmury? Zacznijmy od tego, że Boosteroid to sposób na Fortnite na telefonie.

Fortnite to jedna z najpopularniejszych gier nie tylko ze względu na to, że jest dobra, ale także niskie wymagania i zadziała nawet na “ziemniaku”. Dlaczego więc nam odpalać ją w chmurze? Odpowiedź jest prosta – dostępność. Parę lat temu mogliśmy cieszyć się rozgrywką na smartfonach, dziś to niemożliwe. Epic Games wszedł w spór z producentami najpopularniejszych mobilnych systemów operacyjnych. O co poszło? Chyba się domyślacie.

Dzięki Boosteroid możesz uruchomić grę na dowolnym urządzeniu i to jest największa zaleta tej usługi. Nagle Fortnite staje się dostępny. Jak kiedyś na iPhone’ach i na urządzeniach z systemem Android. To ogromna zaleta, szczególnie dla tych, którym brakuje wersji mobilnej. Oczywiście możemy zagrać na Nintendo Switch, ale to dodatkowy koszt, a czy dla jednej gry warto kupować konsolę? 

Gry, których nie ma na smartfonie

gry counter strike 2 boosteroid

Fortnite to osobliwy przypadek, bo przez pewien czas można było korzystać z jej wersji mobilnej. Co jednak z grami, które zostały wydane tylko na PC lub konsole? Przykładem są DOTA 2 czy Counter Strike 2. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby za pomocą platformy Boosteroid odpalić te gry na starym komputerze lub tablecie. Do tego drugiego wystarczy podpiąć odpowiedni hub USB, a następnie klawiaturę i myszkę. W taki sposób tablet staje się komputerem do gier. Oczywiście po uruchomieniu Boosteroid w przeglądarce internetowej. Oba tytuły to gry sieciowe, w których liczy się przede wszystkim stabilne połączenie sieciowe i niski ping. Boosteroid w połączeniu z szybkim światłowodem od Orange zapewnią płynność rozgrywki na wysokim poziomie. Sprawdziłem takie połączenie – internet światłowodowy + tablet z myszką i klawiaturą oraz platformą streamingową. Nie miałem do czego się przyczepić, a zyskałem kolejne narzędzie do grania w ulubione produkcje znane z pecetów. Czasami po prostu ma się ochotę zagrać rundkę w CS’a na De_dust, ale takich możliwości nie ma na wyjeździe lub wizycie u kolegi, z którym chcemy zagrać lokalnie. Jak widzicie Cloud Gaming to usługa, która pozwala rozbudzić kreatywność.

Z ciekawości sprawdziłem również znaną i lubianą produkcję – Fall Guys – która po zalogowaniu się na koncie Epic Games jest dostępna również za darmo. Muszę przyznać, że i tutaj rozgrywka była niezwykle przyjemna. Pewnie dlatego, że gra ma przede wszystkim relaksować. Wyścigi na torze przeszkód z niezwykle intrygującą fizyką to dobra opcja na parę minut rozluźnienia w trakcie przerwy w pracy czy w podróży.

Gry, które są lepsze w wersji na komputery

Wspominałem już o DOTA. Celowo pominąłem League of Legends, bo powody do skorzystania z Boosteroid w przypadku tej gry mogą być nieco inne. Otóż powstała już mobilna wersja tej gry o nazwie Wild Rift. Po co więc odpalać oryginał w chmurze? Cóż – choćby dlatego, że to gra przeznaczona pod myszkę. To racja, ale po podłączeniu klawiatury i myszki do tabletu możemy przeżyć podobne doświadczenia co na komputerze. Wielu graczy omija Wild Rift ze względu na mniejszą bazę Championów do wyboru. Dzięki Boosteroid mamy dostęp do pełnej bazy bohaterów, którymi chcemy rozegrać mecz na Summoners Rift.  Podobna sytuacja tyczy się World of Tanks. Odsłona o podtytule Blitz znacznie różni się względem oryginału.

Darmowe triale i wersje demo

darmowe gry boosteroid

Dzięki Boosteroid mamy możliwość sprawdzenia za darmo niektórych płatnych gier jak na przykład Shadow of the Tomb Raider, czy Outriders. Jeżeli taka “darmówka” jest dostępna na Steam, czy Epic Games to nic nie stoi na przeszkodzie, aby bez pobierania gry zagrać w nią zdalnie na dowolnym urządzeniu z systemem Android TV, iOS, Android czy MacOS. Warto zaznaczyć, że w Epic Games Store nadal są rozdawane za darmo (głównie w okolicy Świąt Bożego Narodzenia) gry, które można dodać na zawsze do swojej biblioteki. Dzięki temu wachlarz tytułów, w które możesz zagrać przez chmurę, mocno się poszerza. 

Zaoszczędź miejsce na dysku

Kolejna zaleta strumieniowania – gry ważą coraz to więcej, a dzięki Boosteroid nie musisz martwić się o zajmowaną przestrzeń dyskową. To bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, że nawet darmowe Genshin Impact waży aż 50 GB. Nieważne na jakiej platformie, ważne że zaoszczędzisz przestrzeń, którą możesz wykorzystać na prywatne, czy nawet służbowe sprawy. Gaming gamingiem, ale więcej wspomnień w postaci zapisanych zdjęć nic nie zastąpi.

Boosteroid za darmo dla abonentów Orange

premiery gier 2024 boosteroid oferta

Jak widzisz korzyści z grania w chmurze jest wiele. Możesz je poznać sam – wystarczy, że wyślesz SMS o treści GAMING na numer 80111. Wtedy otrzymasz kod na miesiąc darmowego korzystania z Boosteroid. Jeżeli jednak najpierw chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej usługi, możesz to zrobić pod adresem https://www.orange.pl/zobacz/cloud-gaming

Udostępnij: Darmowe gry na Boosteroid. W co warto zagrać
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 18:58 01-02-2024
  💪💪💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jocker 21:16 13-02-2024
  ej moze mi ktos aktywowac to bo ja nie mam abonamentu w orange
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej