;

Bezpieczeństwo

Trzeba walczyć w fałszywymi informacjami. Chodzi nie tylko o 5G (5)

Wojtek Jabczyński

20 października 2020

Trzeba walczyć w fałszywymi informacjami. Chodzi nie tylko o 5G
5

Przeczytałem informację, że Polska razem z 14 innymi krajami UE napisała do Komisji Europejskiej, żeby Unia mocniej przeciwstawiła się rozpowszechnianiu fałszywych informacji związanych z siecią 5G. Sygnatariusze apelują też, by zwiększać świadomość obywateli na temat teorii spiskowych.

„Obserwujemy rosnącą aktywność ruchów anty-5G w całej Unii Europejskiej. Pragniemy podkreślić, że akty wandalizmu przeciwko infrastrukturze telekomunikacyjnej i eskalacja dezinformacji na temat pól elektromagnetycznych oraz 5G to nie tylko zagrożenie dla gospodarki dotkniętych tym państw członkowskich, ale też utrudnianie UE zrealizowania ambitnych celów dotyczących 5G – czytamy w liście, z którego treść cytuję za agencją PAP.

Pamiętaj o krytycznym myśleniu

Cieszę się, że powstają takie inicjatywy. Powinno być ich jak najwięcej. Ostatni przykład Kraśnika i wprowadzenia w błąd radnych był dla mnie zarazem groteskowy, jak i budujący. Z jednej strony miasto stało się w mediach bohaterem tygodnia, ale z drugiej – tej zdecydowanie ważniejszej – radni wysłuchali ekspertów i zmienili zdanie. Rzeczowa dyskusja o technologii zawsze jest dobra i potrzebna. To była lekcja dla wszystkich. Zwłaszcza krytycznego myślenia, którego deficyt, tak samo jak słuchania fachowców, odczuwamy coraz bardziej.

Fałszywe informacje są groźne

Nie chodzi o to, że koszula rzecznika bliższa ciału. Mam na myśli wszystkie wprowadzające w błąd informacje. We wrześniu przedstawiliśmy dane CERT Polska, które mnie zmroziły. Tylko w trakcie wakacji aż 40% ataków phishingowych wykrytych w sieci Orange Polska było realizowanych właśnie z użyciem fałszywych informacji. Codziennie pojawia się z nimi nawet kilkanaście.

– Fałszywe informacje są już problemem społecznym i niosą ze sobą konkretne zagrożenia dla każdego z nas. Coraz częściej sensacyjne wiadomości stają się narzędziem wyłudzania danych i pieniędzy. Mogą to być obietnice ogromnych zarobków na platformach kryptowalutowych pod warunkiem założenia konta i wpłaty pieniędzy, fałszywe konkursy i loterie bądź informacje o rzekomych porwaniach dzieci prowadzące do fałszywych formularzy logowania. Krzykliwe nagłówki zachęcają do kliknięcia w link, a stąd już tylko krok do utraconych wrażliwych danych – ostrzega Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.

Jeśli dalej uważacie, że nie jest to wielki problem polecam raport magazynu „Press”, który za zgodą wydawcy możecie zobaczyć poniżej. Proszę uważajcie codziennie. Fałszywie wiadomości nie tylko mogą Was wprowadzić w błąd, ale jak pokazał CERT, także drogo kosztować.

Udostępnij: Trzeba walczyć w fałszywymi informacjami. Chodzi nie tylko o 5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:00 20-10-2020
  Teorie spiskowe były, są i będą. Ja osobiście zapraszam wszystkich antycovidowców do siebie na dyżur. Niech przyjdą i chociaż nakarmią tych ludzi, bez kombinezonu i maseczki. Przydadzą się bardzo każde ręce do pracy.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Dominik 20:42 21-10-2020
   Pablo_ck. Ja chętnie podjadę zobaczyć tych ludzi podłączonych do respiratorów, mail do kontaktu tertswotaiws@gmail.com
   Odpowiedz
   • komentarz
    emitelek 13:56 22-10-2020
    A gdzie pablo pisał o jakichś respiratorach?...
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 14:40 22-10-2020
     emitelek nie ma co reagować na takie zaczepki. To jest przykład że ludzie nie potrafią NAWET czytać ze zrozumieniem, a co dopiero....rozumiem po części rozgoryczenie społeczeństwa, też mi nie na rękę że wiele miejsc musi ograniczyć swoją działalność. My zdrowi, silni ludzie pokonamy covida, lecz osoby schorowane przechodzą go dość poważnie. Część z nich tragicznie.
     Odpowiedz
     • komentarz
      emitelek 16:27 22-10-2020
      Nie wiem ile trzeba w sobie mieć czegoś, nie wiem czego tak naprawdę, aby w pień wyłączyć myślenie... Może wirusa nie ma, ale czemu coraz więcej ludzi choruje??? Taki jeden z drugim naczytał się dyrdymałów i wie lepiej?... Fakt, że obecna sytuacja jest nietypowa i WYJĄTKOWA!!! Dlatego dajmy sobie czas i nie stwarzajmy sztucznych problemów, że "zabierają komuś wolność"... Tacy, którzy tak mówią/piszą nie żyli, albo zapomnieli, jak to było w latach komuny jaruzelskiej i stanu wojennego!!!
      Odpowiedz

;

Urządzenia

Rozpoczęliśmy przedsprzedaż nowych iPhone`ów (11)

Wojtek Jabczyński

19 października 2020

Rozpoczęliśmy przedsprzedaż nowych iPhone`ów
11

Dziękuję, że byliście cierpliwi. Właśnie wystartowaliśmy z przedsprzedażą iPhone`a 12 i iPhone`a 12 Pro. Dostawy zamówionych smartfonów przygotowaliśmy w ten sposób, abyście dostali je w piątek 23 października. Tego samego dnia ruszy regularna sprzedaż. Na obydwu modelach będziecie mogli korzystać z #hello5G.

Mamy pełną ofertę smartfonów

Szczegóły naszej oferty znajdziecie na specjalnie przygotowanej stronie. Nowe iPhone`y będą dostępne na raty zarówno w naszych ofertach abonamentowych, jak i kupując sam telefon. Z oferty mogą skorzystać klienci indywidualni oraz biznesowi.

Co wyróżnia iPhone`y 12?

Pewnie zastanawiacie się czym różni się seria 12 od poprzednich modeli? Mój kolega Karol Owczarek, na co dzień zajmujący się smartfonami, napisał ciekawy materiał, w którym dokładnie porównuje modele. Mocno polecam. Od siebie dodam, że niebieski jest piękny i mocno kusi rzecznika!!!

Udostępnij: Rozpoczęliśmy przedsprzedaż nowych iPhone`ów
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  JarKenMVP 21:09 19-10-2020
  Oj ten niegrzecznik to jest rozpieszczamy nowinkami. No ale co zrobić taką praca. ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 07:55 20-10-2020
   Cześć Jarek. W ręku jeszcze nowego iPhone`a nie miałem :(
   Odpowiedz
 • komentarz
  JarKenMVP 21:20 19-10-2020
  Przeczytałem opisy poszczególnych modeli, spoko robota, zarzut taki jak zawsze: Apple udaje, że coś powiedziało, recenzenci udają, że coś wiedzą. Dopiero po tym jak dostaną w łapki nowe IP będą w stanie powiedzieć ile np mają ramu. Chińczycy robią to inaczej: my zbudować smartfon, 6,5 cała bez ramek, 4K, 12GB ram,256gb pamięci, 68,Mpix aparat i 6000mah , wy kupować 300 dolarów. ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 07:56 20-10-2020
   Jarek obydwoje wiemy, że to mistrzowie marketingu hahaha
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:01 19-10-2020
  Gdyby nie te ceny to.....pewnie też bym swoje serce oddał iPhonowi.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 07:57 20-10-2020
   Ciekawe, czy gdyby były tańsze tak wiele osób by do nich wzdychało?
   Odpowiedz
   • komentarz
    ziemowy 13:24 20-10-2020
    Apple już przestało pozycjonować się tylko w segmencie premium. iPhone SE2 to cena 2k PLN. Czyli jak najbardziej średnia półką. za 500 zł więcej jest Xr który wygląda już nowoczesnie i nie ma tych wielkich ramek. Kolejne 500 zł wydane i mamy zeszłorocznego iPhone 11. Ja swojej partnerce kupiłem SE2 bo nie potrzebowała nowych bajerów. Telefon miał działać i nie kosztować miliona monet.
    Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 21:53 20-10-2020
    Myślę że tak, gdyby iPhone były tańsze, tak ok 25% to myślę że wiele osób decydowałoby się na wybór jabłuszka.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrek 19:51 23-10-2020
  Kiedy rusza sprzedaż regularna? W powyższym artykule jest wzmianka o dniu dzisiejszym ale w sklepie online widnieją jako chwilowo niedostępne
  Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrek 11:12 26-10-2020
  Kiedy ruszacie ze sprzedażą regularną iPhone 12 Pro? Na stronie sklepu modele dalej widnieją jako chwilowo niedostępne
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 19:19 28-10-2020
   Spokojnie ;p
   Odpowiedz

;

Zielony Operator

Przynieście nam niepotrzebny telefon, razem zadbamy o środowisko. Rozmowa z prezesem Julienem Ducarroz (2)

Wojtek Jabczyński

19 października 2020

Przynieście nam niepotrzebny telefon, razem zadbamy o środowisko. Rozmowa z prezesem Julienem Ducarroz
2

Dzisiaj ruszyliśmy z kampanią promującą drugie życie telefonów komórkowych i uruchomiliśmy portal www.orange.pl/razemdlaplanety, gdzie możecie znaleźć praktyczne wskazówki, jak korzystać z technologii w sposób bardziej przyjazny środowisku.

Poszukajcie proszę w domu niepotrzebnych telefonów, zajrzyjcie głęboko do szuflad i przyjdźcie do salonów Orange. Zużyte, niedziałające telefony zostawcie w pojemniku – przekażemy je do recyklingu. Sprawne, starsze modele smartfonów odkupimy od Was. Szczegóły, dlaczego warto skorzystać znajdziecie tutaj.

Pierwsza wideo rozmowa z prezesem Orange

Dlaczego chcemy być zielonym operatorem? Co już zrobiliśmy i skąd pomysł na kampanię dowiecie się z rozmowy z naszym prezesem Julienem Ducarroz. To pierwszy wideo wywiad, który zamieszczamy na blogu i na pewno nie ostatni. Szef Orange Polska będzie gościł u nas częściej.

Eko-piątki warto śledzić!

Przy okazji przypominam i zachęcam do śledzenia eko-piątków, które wystartowały na blogu w październiku. Co tydzień moja koleżanka ekspertka Hania Jaworska-Orthwein przybliża Wam kwestie ochrony środowiska. Z pierwszych trzech postów dowiecie się dlaczego firmy powinny dbać o naszą planetę, co to jest neutralność klimatyczna i gospodarka obiegu zamkniętego. Oczywiście zawsze z wątkami nawiązującymi do Orange.

Telefon, który może żyć dłużej

Na koniec krótko o kampanii, która właśnie wystartowała. W telewizji i Internecie przez kilka tygodni będziecie widzieć film, który opowiada telefonie-zabawce, który najpierw cieszy, a potem przestaje być potrzebny. Pomysł powstał w agencji Publicis France, produkcją zajął się Orange Global, postprodukcją Orka i Lunapark, a Initiative Media zadbał o zakup mediów.

Udostępnij: Przynieście nam niepotrzebny telefon, razem zadbamy o środowisko. Rozmowa z prezesem Julienem Ducarroz
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Kuba 16:48 19-10-2020
  Prosimy o pakiety pandemiczne Neta dla każdego. Niech powróci akcja "zostań w domu" z orange.
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:59 19-10-2020
   A ja poproszę o iPhona 11 Pro którego chce wygrać w konkursie Wakacje z Orange ;) Jak koncert życzeń to koncert życzeń ;) Teraz na poważnie, myślę że jeśli rząd wprowadzi locdown to Orange będzie pierwszym operatorem który nie zapomni o swoich klientach.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej