Zauważyłem, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert z przedrostkiem "gaming" lub "dla graczy". Okazuje się, że przez ten marketingowy trend można trafić na coś, co nie spełni naszych oczekiwań. Nie sugeruję, że produkty są złe. Wręcz przeciwnie - mogą być bardzo dobre, tylko nie dla graczy.
Gracze to inteligentne bestie. Wielu z nich ma ogromną wiedzę na temat technologii użytkowej. Śledzą informacje z branży, w wolnej chwili poznają specyfikacje sprzętu, czy przygotowują swoje ustawienia pod konkretną grę. Czym jest więc produkt dla gracza?
LED-owa jaskinia gracza
Moim zdaniem to przedmiot, który wzmocni doznania płynące z rozgrywki cyfrowej. Na przykład gamingowe LED-y wpływają na twojego "skilla" w grach? Niekoniecznie, ale mogą zbudować nastrój. Jeżeli chcesz zbudować swoją jaskinię, w której znajduje się komputer/konsola, monitor, półeczka z grami i klimatyczne oświetlenie to nic nie stoi Ci na przeszkodzie by to zrobić.
Jest duża gama produktów skupia się nad zbudowaniem klimatu, co oczywiście nie jest złe, ale proponuję odróżnić "styl" gamingowy od "produktu" gamingowego. Dlaczego? Zbudowanie klimatu nie poprawi Twoich umiejętności, ale na pewno wpłynie pozytywnie na nastrój. Jeżeli jednak zamierzasz zakupić sprzęt, którego celem jest poprawa wyników, zdecydowanie proponowałbym najpierw sprawdzenie parametrów sprzętu. Być może produkt, który wcale nie jest oznaczony, jako "dla graczy" okaże się lepszy.
Zakupy - na co zawracam uwagę
Jeżeli coś Ci się podoba, nikt nie broni przed zakupem. Wręcz przeciwnie. Sam się przekonasz czy produkt spełni Twoje oczekiwania, czy będzie finansową wpadką. Aby zminimalizować szansę nietrafionego zakupu oto kilka aspektów, na które zwracam uwagę przy inwestowaniu w sprzęt.
Co ciekawe, wiele produktów "gamingowych" jest kupowana przez specjalistów z innych branż np.: grafików, montażystów filmów, muzyków czy animatorów. Dlaczego? Ponieważ mają wysoką jakość.
Przy zakupie myszki zwróć uwagę na jej wagę. Nie może być za lekka, ponieważ powoduje to brak precyzji w ruchu. Nie może być też za ciężka by nie zmęczyć ręki. Warto zainteresować się myszkami, które w zestawie mają obciążniki. To pozwoli na dopasowanie wagi. Spójrz również na parametr DPI. Myszki z 1600DPI wzwyż z możliwością regulacji powinny spełnić minimalne wymagania kastomizacji pod gry.
Jeżeli chcesz wzmocnić doznanie wizualne, proponuje kupić ekran, którego częstotliwość odświeżania wynosi minimum 120 Hz. Dlaczego? Ponieważ ten aspekt wpływa na to, jak szybko porusza się obraz. To ważne, szczególnie w dynamicznych grach typu FPS np: Call of Duty, Counter Strike, czy Battlefield. Kolejnym aspektem przy wyborze monitora jest rodzaj matrycy. Najlepszą czerń dostrzeżesz w urządzeniach z matrycą QLED lub OLED. To ważne szczególnie w produkcjach typu horror, czy thriller.
Gry to nie tylko medium wizualne, ale dźwięk który odgrywa w nich niebagatelną rolę. Parametrów wpływających na jakość dźwięku jest sporo, ale do grania zdecydowanie przyda się zestaw wykorzystujący technologię dźwięku przestrzennego np: 5.1, który ma przewagę nad zwykłym stereo. Dzięki temu usłyszycie dźwięk z różnych kierunków, co oznacza, że łatwiej rozpoznasz skradanie się wroga w zgiełku walki na wirtualnym polu bitwy.
Posłuchaj, ale decyduj sam
W internecie znajdziesz wiele poradników zakupowych. Decyzja zawsze należy do Ciebie. Zastanów się kilka razy przed wybraniem konkretnego urządzenia. Pamiętaj, że baner "dla graczy" to jedynie szyld reklamowy. Gracze są dość wymagającą grupą, a więc urządzenia służące do grania spełniają się dobrze również w innych zadaniach. Wiem co mówię. Pisze to człowiek, który korzysta z pada od Xboxa jako kontroler do promptera :-)