Sieć

Usłysz różnicę: HD+ dla iPhone’ów w połączeniach między Orange a Play

Kinga Gora Kinga Gora
23 lutego 2023
Usłysz różnicę: HD+ dla iPhone’ów w połączeniach między Orange a Play

Od kilku dni użytkownicy nowszych iPhone'ów, dzwoniąc między Orange a Play, rozmawiają w najwyższej jakości rozmów HD Voice+. A to dzięki temu, że właśnie uruchomiliśmy kodek EVS dla iPhone'ów od modelu 11 wzwyż. Było na co czekać, bo skok jakościowy jest znaczący. Cierpliwość popłaca, sprawdźcie na własne uszy.

Kodek EVS – bez szumów, czysty głos, lepsza jakość

Kodek EVS (ang. Enhanced Voice Services), zwany HD Voice+ lub HD+, to technologia, która zapewnia znacznie wyższą jakość rozmowy niż tradycyjne połączenie w 2G/3G. Przez wyższą mam na myśli brak szumów, lepszą słyszalność wysokich i niskich dźwięków, bardzo naturalny dźwięk głosu. Daje to wrażenie, że nasz rozmówca jest obok nas i rozmawiamy „na żywo”. Chcecie zobaczyć, a raczej usłyszeć na własne uszy różnicę w jakości połączenia przy wykorzystaniu kodeka EVS? Posłuchajcie poniższych nagrań.

To klasyczny dźwięk (AMR-NB) w jakości jaką daje nam tradycyjne połączenie 2G/3G.

Klasyczny Voice (AMR-NB)

Tutaj natomiast dźwięk w jakości HD Voice+ (kodek EVS).

HD Voice+ (kodek EVS)

iPhone dołącza do grona HD Voice+

Aby korzystać z jakości HD Voice+ smartfony muszą używać VoLTE lub WiFi Calling i obsługiwać EVS. Większość nowych telefonów z Androidem oferowanych przez Orange ma te funkcjonalności, a teraz do tej listy dołączyły iPhone'y od modelu 11 wzwyż. Na razie w połączeniach pomiędzy Orange a Play, ale pracujemy już nad wprowadzeniem kodeka w połączeniach z pozostałymi operatorami i niedługo ogłosimy ich zakończenie. W przypadku T-Mobile będziemy gotowi w ciągu kilku miesięcy.

Chcesz upewnić się czy dzwoniąc z telefonu z Androidem rozmawiasz w jakości HD Voice+? Wystarczy spojrzeć na ekran smartfona podczas rozmowy: jeśli tak jest, pojawia się napis HD+. iPhone nie pokazuje tej informacji, więc jedyną metodą sprawdzenia jest usłyszeć różnicę, a ta jak już wiemy jest znacząca.

Jako ciekawostkę dodam, że kolejnym krokiem w rozwoju usług komórkowych jest ViLTE (Video over LTE), które również wykorzystuje VoLTE Interconnect (styk międzyoperatorski). Jest to „rozszerzenie” VoLTE, które do świetnego dźwięku HD+ dokłada wideo w wysokiej jakości obrazu, dostępne od ręki bez dodatkowych aplikacji. Obecnie ViLTE dostępne jest dla Androidów w Orange Flex dla połączeń wewnątrz Orange oraz pomiędzy Orange a Play. Pracujemy nad rozszerzeniem na pozostałe oferty i urządzenia.

Lista urządzeń, które obsługują ViLTE

HUAWEIOPPO SAMSUNG TCL XIAOMI Vivo OnePlus

Lista urządzeń, które obsługują VoLTE

AppleHammer SAMSUNG HUAWEI XIAOMI LG OPPO Realme Vivo Vivo Sony Motorola OnePlus Nokia

Bezpieczeństwo

Płatna wymiana karty SIM 3G? To oszustwo!

Michał Rosiak Michał Rosiak
23 lutego 2023
Płatna wymiana karty SIM 3G? To oszustwo!

Od zawsze mówiłem, że działający w internecie oszuści to ludzie, którzy mają najlepszą świadomość informacyjnych trendów. Żeby „zarabiać” muszą przecież wiedzieć, co aktualnie jest na tyle popularne, by wzbudzić zainteresowanie internautów. Teraz wzięli więc na tapet temat: wymiana karty SIM 3G.

O tym, że czeka nas wyłączenie 3G piszemy już niemal od roku. Niedawno zaczęły pojawiać się związane z tym coraz konkretniejsze terminy. Wiadomo np., że w Orange Polska proces zacznie się wkrótce. Można zatem zarzucić próbny balon i sprawdzić, czy hasło: „wymiana karty 3G” może dać oszustom zarobić?

Płatna wymiana karty SIM 3G?

No i zaczęło się. Wczoraj dostaliśmy informację o klientce Orange Polska, która odbyła interesującą rozmowę.

Otóż zadzwoniono do niej z numeru 502 224 686 z informacją, że ze względu na nadchodzące zmiany czeka ją płatna wymiana karty 3G, na obsługującą technologię VoLTE. Rozmówca stwierdził, że koszt to 85 zł. Można je zapłacić kurierowi przy odbiorze lub doliczyć do faktury. Zastanawiam się, co by się stało, gdyby klienta stwierdziła, że chce doliczyć do faktury, skoro w systemach Orange Polska nie ma żadnych informacji o rzekomej wymianie...

Przyjrzyjmy się numerowi 502 224 686. Prefiks może sugerować, że to „nasz” (przypadek – nie sądzę!). Odpytanie bazy UKE wykazuje, że:

Operatorem numeru 502224686 jest ST LINE Sp. z o.o. Sp. k. (RPT: 12096)

Szybkie wyszukiwanie w Google wskazuje iż jest to MVNO, prowadzony przez właściciela serwisu https://www.supervoip[.]pl/. Oczywiście nie mam żadnych uwag do operatora numeru. Niestety u nas też zdarzają się czarne owce, nadużywające zaufania (a im większy operator, tym większe stado). Chcę po prostu pokazać, iż u tego typu operatora relatywnie proste jest założenie konta i prowadzenie aktywności co najmniej na granicy prawa. A jak bardzo nachalni są dzwoniący spod opisywanego numeru? Polecam wyszukanie opinii w serwisach reputacyjnych. Podpowiem – jest bardzo czerwono.

Co robić?

Jak zawsze, gdy ktoś chce od nas pieniądze z założenia nie ufać. Nie jest powiedziane, że nr 502 224 686 nie pokaże się nagle na wyświetlaczu Waszego telefonu! Wymiana karty 3G to „nośny” temat. Wiele wskazuje na to, że osoba siedząca z drugiej strony dzwoni na losowe numery w naszej sieci. Liczy, że trafi na kogoś mniej świadomego. Jeśli więc kojarzysz kogoś, kto mógłby się nabrać, po przeczytaniu tego tekstu

zadzwoń do nich i ostrzeż!

Nie masz pewności, czy Twoja karta będzie działać po wyłączeniu 3G, czy obsługuje VoLTE? Zadzwoń na naszą infolinię, albo przyjdź do najbliższego salonu. Jeśli możesz wybrać tę drugą opcję i na miejscu okaże się, że wymiana karty 3G faktycznie jest potrzebna – nasi konsultanci nie wypuszczą Cię bez nowej!

Nie daj się oszukać!

Grafika użyta w tekście została stworzona przez sztuczną inteligencję w ramach projektu Dall-E (https://labs.openai.com/)


Oferta

Zbliża się Dzień Kobiet, podpowiadamy prezenty

Wojciech Jabczyński Wojciech Jabczyński
23 lutego 2023
Zbliża się Dzień Kobiet, podpowiadamy prezenty

Kwiaty to standard. Perfumy i biżuteria zawsze dają radę.  A co powiecie, aby głównym prezentem na Dzień Kobiet był nowy, kolorowy smartfon, smartwatch albo słuchawki. Oto kilka propozycji wartych rozważenia.

Smartfony:

  • Absolutna nowość - Samsung Galaxy S23+ 5G 256 GB w kolorze lawendowy lub beżowym. W Planie L za 99 zł na start i potem 36 rat miesięcznych po 156 zł lub jednorazowo za 6 199 zł.
  • iPhone 13 256 GB 5G. W Planie M, 36 rat po 122 zł lub jednorazowo za 5 599 zł.
  • OPPO Reno 8T 128 GB w kolorze pomarańczowym. W Planie L, 36 rat po 42 zł lub jednorazowo za 1 699 zł.
  • realme 9 Pro 5G 6/128 GB w kolorze niebieskim.  W Planie L, 36 rat po 35 zł lub jednorazowo 1 599 zł.

Gadżety:

Scroll to Top