Bezpieczeństwo

Uwaga, znowu phishing! Tym razem na użytkowników Internet DSL

Rafał Jaczynski Rafał Jaczynski
30 maja 2011
Uwaga, znowu phishing! Tym razem na użytkowników Internet DSL

Źli ludzie w sieci niestety nie śpią, tym razem phisherzy obrali sobie za cel klientów naszej usługi Internet DSL. Przy zachowaniu ostrożności i zdrowego rozsądku nie padniecie ofiarą tego mało wysublimowanego ataku, tym niemniej parę zdań warto mu poświęcić.

Podejrzane e-maile trafiają przez ostatnie dni do użytkowników kont pocztowych w domenie @internetdsl.pl. Czy muszę jeszcze przypominać, żeby na taką korespondencję nie odpowiadać, nie klikać w linki ani załączniki, a najlepiej przy użyciu opcji „Prześlij dalej” podesłać ją do naszego CERT-u?

Na wszelki wypadek zerknijcie jednak na treść wiadomości, która do nas trafiła. Niech Was nie zmylą „problemy” z polszczyzną – w sytuacji, gdy sieciowi przestępcy uznają Polskę za kraj, na którym można zarobić, odżałują też trochę na dobre tłumaczenie. Na pewno jednak trzeba zwrócić szczególną uwagę, gdy treść wiadomości zawiera prośbę o potwierdzenie danych, autoryzujących konto pocztowe, w tym nazwy użytkownika i hasła do konta - Telekomunikacja Polska nigdy nie prosi o podawanie tego typu danych e-mailem! W korespondencji, którą otrzymaliśmy, są też linki, sugerujące możliwość bezpośrednigo dostępu do konta pocztowego usługi Internet DSL. Nie wierzcie temu, co widać – w rzeczywistości mogą one prowadzić do fałszywej strony, wyłudzającej poufne dane, bądź instalującej bez wiedzy użytkownika złośliwe oprogramowanie. Pół biedy jeśli efektem chwili lekkomyślności będzie wykorzystanie Waszego konta pocztowego do rozsyłania spamu – gorzej jeśli po cichu zainstaluje się malware, który skradnie wasze hasła, m.in. do systemów bankowości elektronicznej.

Co zatem robić? Po pierwsze uważać. Jeśli jednak na chwilę się zagapiliście – czym prędzej zmieńcie hasło do konta, najlepiej na bezpieczne (informacje jak to zrobić – na stronie TP CERT  i na naszym blogu).

Warto też pamiętać, że phishingowy mail to nie jedyna możliwość wyłudzenia Waszych danych. Z ostrożnością i zdrowym rozsądkiem trzeba podchodzi zawsze podczas surfowania po internecie, a szczególnie uważnym warto być w przypadku, gdy podajemy – jeśli już naprawdę musimy – nasze dane (jak to robić, przeczytacie m.in. tutaj).


Odpowiedzialny biznes

Szansa dla studentów

Marek Wajda Marek Wajda
30 maja 2011
Szansa dla studentów

Co robić po studiach? To pytanie dręczy wielu absolwentów. Warto brać udział w konkursach organizowanych przez firmy, jak choćby Grasz o staż czy w naszym autorskim programie Twoja Perspektywa. Artur Makutunowicz, który zwyciężył III edycję otrzymał 10 tys. zł i wraz z pozostałymi  ośmioma finalistami otrzyma specjalnie przygotowane propozycje płatnych stażów i praktyk. Najlepsi mają też szanse na zatrudnienie w Grupie TP.

- O konkursie dowiedziałem się ze strony internetowej mojej uczelni. Ponieważ jego tematyka była zbieżna z kierunkiem studiów oraz moimi zainteresowaniami postanowiłem wziąć w nim udział. Myślę, że każdy powinien spróbować swoich sił. To wyśmienita okazja dla studentów by sprawdzili przekrojowo swoją wiedzę teoretyczną przy rozwiązaniu praktycznego zadania – zachęca zwycięzca.

Konkurs Twoja Perspektywa z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku zgłosiła się rekordowa liczba 2,5 tys. studentów z całego kraju! Oprócz konkursu, studenci mogli wziąć udział w warsztatach oraz programie ambasadorskim na współpracujących uczelniach.


Oferta

Dwie Blaugrany i demokratyczne wybory

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
30 maja 2011
Dwie Blaugrany i demokratyczne wybory

Manchester United okazał się całkowicie bezradny wobec artyzmu Barcelony i trzeba przyznać, że tak przy tak dysponowanej drużynie z Katalonii, nie ma sensu z nią grać meczów - zwycięzcę znamy przed. Było tak pięknie, ze aż nudno - bo była tylko kwestia tego, kiedy Blaugrana wreszcie strzeli. Anglikom nie pomogło, że do Londynu zjechało pół Manchesteru, drugie pół ubrane na niebiesko - zostało w mieście. Za to fani Barcelony, nawet, ci którzy kupili za 10 0020160 funtów vipowskie bilety na czarnym rynku mogli być zadowoleni.

Blaugrana triumfujue więc w Europie, a ta mniejsza Blaugrana z Bytomia, po blamażu w Warszawie - zjeżdża do pierwszej ligi. Wydaje się, ze ten zjazd może być bardzo długotrwały i raczej nie spodziewajmy się jej w najbliższym czasie w ekstraklasie. Żegnamy też Arkę, a obok ŁKS-u po raz pierwszy w ekstraklasie witamy klub po fuzjach i zmianach  - Podbeskidzie Bielsko-Biała. Można powiedzieć wreszcie - bo już od kilku lat drużyna z pogranicza gór puka do najwyższej klasy rozgrywkowej i wcale nie jest bez szans, żeby również w ekstraklasie trochę namieszać. Będzie więc ciekawie - mamy w przyszłym roku derby Warszawy, Krakowa i Łodzi. Mamy też nowe stadiony w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, do którego  - dzięki ORESTOWI LENCZYKOWI, po blisko 30 latach przyszła piłka w trochę  lepszym wydaniu niż przez ten arcydługi okres. Wreszcie puchary nad Odrą. Oby Wrocław poszedł w nich drogą Poznania a nie Krakowa, którego Biała Gwiazda udowdniła nieraz, że nie ma takiej drużyny, z którą nie może odpaść z Pucharów. Ciekawe jak będzie w tym roku. Niemniej wszystkich naszych pucharowiczów czeka pracowite lato. Najciężej pracują w Legii  - w roli trenera stołecznych Macieja Skorżę zastąpił Maciej Skorża. Vladmir Weiss okazał się fatamorganą.

Z Legii przykład bierze FIFA i w demokratycznych wyborach wybierze na jej sternika, już chyba po raz czwarty z rzędu, Seppa Blattera. Nikogo innego zresztą delegacji nie mogą wybrać, nawet jakby chcieli bo nikt inny nie kandyduje. Jak to w demokracji bywa Sepp Blatter zastąpi więc Seppa Blattera i wszyscy znów są zadowoleni.

A czy Katar kupił sobie mistrzostwa czy nie  - nie ma znaczenia. Jest demokracja – kto płaci więcej ten wygrywa.

Scroll to Top