Innowacje

W Szczecinie wiedzą, jak być smart

Daria Drabik Daria Drabik
05 grudnia 2022
W Szczecinie wiedzą, jak być smart

Szczecin nie leży nad morzem, ale port szczecińsko-świnoujski jest drugim pod względem wielkości w Polsce. Choć do najbliższej plaży nadmorskiej jest ze Szczecina 65 km, to miasto oblewają wody, na których obowiązują morskie, a nie śródlądowe przepisy żeglugi. W tym całym zagmatwaniu, jedno jest pewne: Szczecin to jedno z najbardziej inteligentnych miast w Polsce.   

Szczecin wprowadza rozwiązania smart z rozmachem. To suma wielu inicjatyw i mądrej, strategicznej współpracy miasta z wieloma producentami oraz dostawcami rozwiązań technologicznych. Cieszę się, że Orange Polska ma w tym swój udział.

Energia ze słońca

Na kilkudziesięciu miejskich budynkach Szczecina zamontowano ponad 4 tysiące paneli fotowoltaicznych. Zasilają przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej i obiekty sportowe, dając ponad 1300 kWp mocy.  Do swojej działalności słoneczną energię wykorzystuje też szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Na pięciu farmach fotowoltaicznych wytwarza rocznie prawie 2500 MWh energii elektrycznej.

Energia z wody i ścieków

W Zakładzie Produkcji Wody Pomorzany ZWiK zainstalował nowatorską, drugą w Polsce, turbinę prądotwórczą Francisa. Do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje spadek grawitacyjny wody w rurociągu. Przez rok może wytworzyć nawet do  1000 MWh prądu. Z kolei szczecińskie oczyszczalnie ścieków połowę energii potrzebnej im do działania czerpią z biogazu, który jest produktem fermentacji osadów.  Jest to możliwe dzięki specjalnym generatorom.

Energia ze śmieci

EcoGenerator to nowoczesna elektrociepłownia, dla której paliwem są odpady zmieszane, pochodzące z domów Szczecinian. Podczas spalania śmieci na ruszcie, w kotle podgrzewana jest woda. W ten sposób  powstaje para, która napędza turbinę sprzężoną z generatorem energii elektrycznej. Tak produkowany jest prąd. Para służy też do produkcji energii cieplnej, podgrzewając nawet do 100 stopni Celsjusza wodę, która trafia do szczecińskich mieszkań. Przez cztery lata działalności EcoGenerator wyprodukował ponad 2,1 mln GJ ciepła i ponad 311 tys. MWh prądu.

Zwiedzanie Szczecina 4.0

Okolice Szczecina to konglomerat wysp i kanałów. Zwiedzanie ułatwia darmowa aplikacja ExploreOder, która pozwala zaplanować kajakowe, żeglarskie i rowerowe wyprawy. Można w niej znaleźć trasy wycieczek, opisy ponad 100 najciekawszych miejsc, masę praktycznych informacji i błyskawiczny dostęp do kontaktu z WOPR. Jest dostępna w polskiej, angielskiej i niemieckiej wersji językowej.

Inną propozycją (wykorzystującą wirtualną rzeczywistość) jest platforma szczecin360.com. Wykonane z powietrza zdjęcia panoramiczne pozwalają na szybką podróż po różnych zakątkach Szczecina. Za pomocą jednego kliknięcia w ułamku sekundy możemy się przenieść m.in. do wnętrz katedry Św. Jakuba, portu jachtowego na Wyspie Grodzkiej, na kąpielisko Dziewoklicz czy Cmentarz Centralny.

Smart rozwiązania od Orange

W drodze Szczecina w kierunku smart, Orange też ma udział. Nasz system Smart Water do zarządzania siecią wodociągową oplata prawobrzeżny Szczecin, a składa się na niego 11 tys. punktów pomiarowych. Automatycznie, bez udziału inkasenta, odczytuje stan wodomierzy z przyłączy głównych i przekazuje dane przedsiębiorstwu wodociągowemu niemal w czasie rzeczywistym. To zapewnia sprawną identyfikację awarii, ogranicza straty wody i wydatki z miejskiego budżetu.

Kolejne rozwiązanie, które wdrożyliśmy w Szczecinie, to system rowerów miejskich czwartej generacji Smart Bike. W pierwszym sezonie jego funkcjonowania, rowerzyści w Szczecinie przejechali ponad 670 tys. km.

Przypomnę, że pierwsze rozwiązanie smart wdrożyliśmy w Szczecinie w 2018 roku.  Za współpracę i transformację miasta w kierunku smart, Orange i Miasto Szczecin otrzymały I nagrodę w konkursie Smart City Poland Award.


Inne

„Wszyscy ludzie strategii” – Diana Dołęgowska – Nejkauf

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
05 grudnia 2022
„Wszyscy ludzie strategii” – Diana Dołęgowska – Nejkauf

Niedawno wystartowaliśmy z drugim sezonem cyklu wideo „Wszyscy ludzie strategii”, w którym przedstawiam ekspertki i ekspertów Orange Polska w kontekście strategii .Grow.

Do kolejnego odcinka zaprosiłem Dianę Dołęgowską - Nejkauf, naszą ekspertką od MVNO. Opowiada jakie są nasze ambicje, co do współpracy z małymi średnimi operatorami mobilnymi. Czym chcemy ich przekonać i dlaczego rynek hurtowy ma duży potencjał wzrostowy. Dowiecie się także, jak relaksować się robiąc na drutach czapki i szaliki.  


Oferta

Gigabajty na pocieszenie

Kasia Barys Kasia Barys
04 grudnia 2022
Gigabajty na pocieszenie

Reprezentacja Polski przegrała z Francją w meczu o 1/4 finału Mistrzostw Świata i odpadła z turnieju. Na pocieszenie otrzymujecie od nas 5 GB internetu! ⚽

Skorzystać z bonusu można, wysyłając SMS-a z zakładki „dla Ciebie” lub „dla Firm” w aplikacji Mój Orange lub standardowo o treści PROWANSJA pod numer 233 (opłata za SMS-a zgodna z cennikiem planu taryfowego). Użytkownicy Orange Flex powinni wpisać PROWANSJA w aplikacji, w zakładce „Kody promocyjne”. 

Na jednym numerze można aktywować tylko jeden dodatkowy pakiet GB za gole. Aktywacji można dokonać w ciągu 24 godzin od publikacji tego posta. Promocyjne GB są ważne 7 dni od daty aktywacji i obowiązują tylko w kraju.

Scroll to Top