Rozrywka

Warszawskie atrakcje w czasie OWF

Kasia Barys Kasia Barys
27 maja 2016
Warszawskie atrakcje w czasie OWF

Wizyta na festiwalu w stolicy, nie może obyć się bez zwiedzania miasta. Wybrałam dla Was kilka ciekawych i oryginalnych miejsc. Wizyta na pokładzie Titanica? Tak, to możliwe dzięki wystawie w Pałacu Kultury i Nauki. Proponuję wybrać go jako pierwszy punkt wycieczki, bo znajduje się tuż obok dworca. Zanim dojedziecie na Służewiec, warto się trochę posilić, jeśli nie planujecie jeść klasycznego schabowego z ziemniakami, to mam coś dla koneserów nietypowych smaków. Proponuję miejsce w który spróbujecie np. kurczaka marynowanego w coca-coli. Uprzedzam, to miasto kusi szeroką ofertą gastronomiczną. Na deser w upalny dzień – wiadomo najlepsze są lody- marchewkowe, imbirowe czy o smaku piwa, dlaczego nie? W drugi dzień OWF przed koncertami, warto się trochę zrelaksować, a najlepiej nad Wisłą. Jeśli zastanawiacie się gdzie zjeść i co zobaczyć – koniecznie obejrzyjcie mój film.

 


Odpowiedzialny biznes

Bezpieczny Dzień Dziecka w salonach Smart Store Orange

Piotr Domański Piotr Domański
26 maja 2016
Bezpieczny Dzień Dziecka w salonach Smart Store Orange

W związku z tym, że każdy facet to (ponoć) duże dziecko czuję się w pełni kompetentny do pisania o imprezie, którą z okazji Dnia Dziecka organizujemy w Smart Store Orange. Dokładnie rzecz 30 i 31 maja, w każdym z 11 salonów w godzinach 12 do 20. W programie są zajęcia edukacyjne (zaczynamy o godzinie 17), słodkie przekąski, malowanie twarzy i konkurs. Jeżeli weźmiecie udział w nim udział będziecie mogli wygrać bilety do kina, a dla 11 najlepszych osób mamy przygotowane projektory LG, które pozwolą zmajstrować samodzielnie całkiem fajne kino domowe.

Dlaczego Was zapraszamy? Po pierwsze zależy nam byście zaglądali do naszych Smart Store. Po prostu ;-) Co prawda jest ich mniej niż naszych bardziej „tradycyjnych” salonów, ale są znacznie ciekawsze. Równocześnie mamy jednak drugi cel – zaproszenie maluchów na warsztaty o bezpieczeństwie w sieci, organizowane przez Fundację Orange. Najmłodsi dowiedzą się z nich o tym jak chronić swoje dane, dbać o prywatność i kulturalnie się wypowiadać, a także zabezpieczyć się przed szkodliwymi treściami. Każde z dzieci dostanie książeczkę z łamigłówkami, a rodzice specjalnie przygotowany poradnik Bezpieczne Media.

Jeżeli nie będziecie mogli przyjechać tego dnia do jednego z naszych Smart Store zajrzyjcie na tę stronę: https://fundacja.orange.pl/kurs/. Znajdziecie tutaj interaktywny kurs, który pomoże Wam chronić Wasze dzieci w internecie. Moim zdaniem to bardzo ważny temat i nigdy za mało pisania o nim.

Dla porządku lista Smart Store Orange:

 • Gdańsk, ul. Karmelicka 1, Krewetka
 • Gdynia, ul. 10-go lutego 16, CH Kwiatkowskiego
 • Szczecin, Al. Wyzwolenia 12-14
 • Białystok, ul. Legionowa 9/1 lok. 28
 • Poznań, ul. Roosevelta 18
 • Warszawa, ul. Wołoska 12, Galeria Mokotów
 • Warszawa, ul. Pańska 57/61
 • Łódź, Al. Piłsudskiego 3
 • Katowice, ul. 3-go Maja 5
 • Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19/23
 • Kraków, ul. Kamieńskiego 11, Bonarka

Mediateka


Bezpieczeństwo

Malware na bankomatach

Michał Rosiak Michał Rosiak
26 maja 2016
Malware na bankomatach

Zjednoczone Emiraty Arabskie, Francja, USA, Rosja, Macao, Chiny, Filipiny, Hiszpania, Niemcy, Gruzja, Brazylia, Czechy i - niestety - Polska. Z tych krajów do serwisu VirusTotal wrzucono próbki Skimera - złośliwego oprogramowania instalowanego na bankomatach, wykrytego i opisanego ostatnio przez Kaspersky Labs. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przynajmniej w naszym kraju za wrzuceniem próbki poszły też akcje usuwające to paskudztwo i monitorujące pod jego kątem bankomaty, a informacja trafiły też do innych banków. Bo w przeciwieństwie do fizycznych skimmerów, ten przez jedno "m" jest nie do zauważenia przez zwykłego użytkownika.

Oczywiście największym wyzwaniem dla cyber-przestępcy jest umieszczenie tego świństwa w bankomacie, ale w ostatnich latach wielokrotnie dowiadywaliśmy się o włamaniach do sieci, które nie miały prawa się zdarzyć. Nie trzeba zresztą przełamywać zabezpieczeń sieci. Sami się przyjrzyjcie ile w okolicach, które mijacie jest wolnostojących bankomatów - w takich miejscach, gdzie można spróbować "dobrać" się do urządzenia tak, by nikt tego nie zauważył.

A co taki uroczy kawałek kodu potrafi zrobić? Po włożeniu specjalnie spreparowanej karty i wpisaniu w ciągu 60 sekund ustawionego PINu, przestępca ma dostęp do menu malware'u z 21 komendami. A m.in. wgrać nową wersję oprogramowania, wydać komendę wypłaty do 40 banknotów z dowolnej kasety, skopiować dane używanych w urządzeniu kart (włącznie z PINami) z lokalnego dysku na swoją "techniczną" kartę, a nawet... wydrukować je na drukarce paragonów. Jest na to jakiś sposób? Chyba tylko jeden - ustawić sobie informację SMS-ową od banku o każdej transakcji, by zablokować nadużycia na naszych kartach natychmiast, gdy będzie miało miejsce pierwsze z nich.

Scroll to Top