Zielony Operator

Wdrożyliśmy raportowanie klimatyczne

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
18 lutego 2022
Wdrożyliśmy raportowanie klimatyczne

Działania na rzecz środowiska to dziś nie tylko dobra wola firmy, ale konieczność. W Orange Polska włączyliśmy kwestie klimatyczne w ład korporacyjny i strategię, a także dostosowujemy procesy raportowania informacji finansowych oraz niefinansowych.

Skala konsekwencji ekonomicznych i społecznych wynikających ze zmian klimatu spowodowała, że przestały być interesujące jedynie dla naukowców. Stały się wyzwaniem dla gospodarek i firm. Gwałtowny wzrost liczby ekstremalnych zdarzeń pogodowych coraz bardziej wpływa na destabilizację biznesową. Dlatego im szybciej firmy wdrożą standardy klimatyczne oraz dostosują do nich swoje procesy, tym większe będą miały szanse na zyskanie przewagi konkurencyjnej i rozwój.

Ryzyka klimatyczne

W Orange Polska dotychczas koncentrowaliśmy się głównie na monitorowaniu naszego wpływu na środowisko i działaniach redukujących nasze emisje. Dzięki temu udało się je zmniejszyć (w zakresie 1+2, wg GHG Protocol) o 27% w porównaniu do roku 2015, o czym informujemy we właśnie opublikowanym sprawozdaniu Zarządu z działalności za 2021 rok.

Jednak coraz ważniejsze staje się to, jak postępujące zmiany klimatu przełożą się na działalność firm, które muszą uwzględniać ryzyka klimatyczne w swoich strategiach biznesowych oraz systemie zarządzania ryzykami. Ujawniane przez przedsiębiorstwa informacje - zgodnie z zaleceniami sprawozdawczości w zakresie informacji związanych z klimatem TCFD (z ang. Task Force on Climate-related Financial Disclosures) - mają dostarczyć inwestorom i interesariuszom informacje o ryzykach związanych z oddziaływaniem firmy na klimat. Mają także pozwolić zrozumieć zagrożenia oraz szanse firmy ze strony klimatu i ich wpływ na firmę.

Zmierzyliśmy się z uzupełnieniem raportów pozafinansowych o kwestie szacowania ryzyk klimatycznych. Wyróżnia się dwa rodzaje:

 • ryzyko fizyczne, związane z oddziaływaniem ekstremalnych zdarzeń pogodowych prowadzących np. do uszkodzeń infrastruktury czy zaburzeń w łańcuchu dostaw.
 • ryzyko przejścia, wynikające z konieczności dostosowania się firmy do stopniowych zmian klimatu, w szczególności wykorzystywania rozwiązań niskoemisyjnych. Ryzyko może oznaczać konieczność dostosowania się do nowych regulacji i zmian technologicznych. Obejmuje również kwestie rynkowe wynikające ze zmian struktury popytu i podaży energii elektrycznej, surowców naturalnych, produktów i świadczonych usług.

Scenariusze wpływu zmian  klimatycznych

W ubiegłym roku przeprowadziliśmy proces zidentyfikowania ryzyk,  szans i możliwego postępowania. Wzięliśmy pod uwagę cztery scenariusze klimatyczne dla Polski (pozytywny, neutralny, negatywny, bardzo negatywny) w trzech okresach: krótko- (do 2025), średnio- (do 2050) i długoterminowym (2100).

Scenariusz pozytywny realizuje Porozumienie paryskie (ograniczenie wzrostu temperatury do 2100 roku poniżej 1,5 stopni Celsjusza w stosunku do ery przedindustrialnej), a ten ekstremalny zakłada wzrost temperatury powyżej 3 stopni Celsjusza. Warianty pośrednie oznaczają wzrost temperatury do końca XXI wieku o 2-3 stopnie.

Zmiany klimatu - wywołując ekstremalne zjawiska pogodowe, klęski żywiołowe czy długoterminowe zmiany warunków naturalnych - mogą doprowadzić do uszkodzenia czy nawet zniszczenia elementów naszej infrastruktury, niezbędnej do naszego funkcjonowania. A to oznacza przerwy w świadczeniu usług, czy też wysokie koszty napraw. Częstotliwość i intensywność zjawisk meteorologicznych związanych ze zmianami klimatu (np. powodzie, burze, fale upałów) stale rośnie, a wraz z nimi szkody. W perspektywie średnioterminowej wzrost poziomu morza może z kolei wpływać na instalacje w pobliżu wybrzeża.

Eksperci wycenili ryzyka pod względem wartości ich wpływu i prawdopodobieństwa. Z kilkunastu zidentyfikowanych potencjalnie ryzyk jako kluczowe uznano 4 ryzyka:

 • uszkodzenia lub awarie infrastruktury,
 • problemy dotyczące zapewnienia ciągłości dostaw energii, w tym kosztów i zapotrzebowania na nią,
 • zakłócenia dostaw kluczowych materiałów i podzespołów,
 • skutki regulacyjne, polityczne i społeczno-gospodarcze zmian klimatu.

Ryzyka środowiskowe i klimatyczne, podobnie jak inne ryzyka społeczne będą podlegać raz w roku standardowemu przeglądowi ryzyk oraz są raportowane Zarządowi i Radzie Nadzorczej.

Więcej szczegółów przeczytacie we właśnie opublikowanym sprawozdaniu Zarządu z działalności za rok 2021.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 21:58 18-02-2022

Myślę że sama Europa nie da rady powstrzymać zmian klimatycznych. Powinien być to proces globalny.

Odpowiedz
  JH
  JH 15:59 01-03-2022

  Na pewno potrzeba zmian na całym świecie – przede wszystkim po stronie gospodarek rozwiniętych (OCED), bo to my ponosimy zdecydowaną większość odpowiedzialności za obecną sytuację. Mierzy się to skumulowanymi emisjami CO2 od początku ery przemysłowej – USA i UE mniej więcej po równo odpowiadają za po 25%. ALE nie zwalnia nas to z działania na własnym podwórku – Polska w Polsce, Europa w Europie… Oglądanie się na innych do niczego nie doprowadzi a opóźnia tylko niezbędne działania. Do tego prawda jest taka, że neutralność klimatyczna osiągnięta dzięki szybkiemu rozwojowi odnawialnych źródeł energii, to też bezpieczeństwo energetyczne i geopolityczne. Energia ze słońca i wiatru generowana „w miejscu” nie wymaga importu żadnych surowców – postawisz i masz. 🙂

  Odpowiedz
   JH
   JH 10:02 02-03-2022

   oczywiście OECD/OCDE 😉

   Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Hasło do banku – gdzie je wpisujesz?

Michał Rosiak Michał Rosiak
17 lutego 2022
Hasło do banku – gdzie je wpisujesz?

Hasło do banku. Dziś będzie chyba krótko, ale treściwie, na temat, który w zasadzie nieprzerwanie leży mi na sercu. Przyglądając się bowiem kolejnym phishing kitom, raz na jakiś czas tuningowanym przez oszustów, zastanawiam się... kto u licha wpisuje na dziwnej stronie tyle swoich danych?

Gwoli jasności - będę ostatnim, który "pojedzie po internautach". Kilka lat temu, jeszcze gdy nikt nie myślał o pandemii, na konferencji Confidence Adam Haertle powiedział (w skrócie): "Bezpieczniaku, to nie user, który dał się złapać na phishing, jest idiotą. To ty nim jesteś! Bo nie użyłeś swojej wiedzy, by go uświadomić". Od tamtego czasu to jeden z motywów pchających mnie do działania. Dlatego też powstaje ten tekst. Nie zmienia to jednak faktu, że często nie mogę wyjść z szoku dlaczego są ludzie, w których takie okna, na stronie której adres nie ma nic wspólnego z bankiem, nie budzą niepokoju:

Co jeszcze podajesz, gdy wpiszesz hasło do banku?

Hasło do banku - i co jeszcze?

Przypomnijcie sobie, kiedy ostatnio wprowadzaliście hasło do banku. I co więcej było wtedy potrzebne? Bazując na moim doświadczeniu (i kontach w dwóch bankach) przy logowaniu w przeglądarce login i hasło, zaś przy aplikacji mobilnej - PIN lub odcisk palca. Wszystko jasne. A kiedy ostatnio używaliście PESELu lub panieńskiego nazwiska mamy? Ew. PINu do aplikacji mobilnej przy korzystaniu z przeglądarki na komputerze?

Konfigurując aplikację mobilną!

No właśnie! Co trzeba zrobić, żebyśmy zapamiętali, że tak wrażliwych danych jak te przytoczone powyżej nie podaje się przy płatności? Nie wiem, jak jest we wszystkich bankach (będę wdzięczny za informacje w komentarzach), ale w tym w którym korzystam z aplikacji mobilnej, w trakcie jej aktywacji słyszę bodaj pięciokrotnie informację do czego służy kod! Czego mam z nim nie robić, gdzie nie wpisywać i co robić, jeśli ktoś mnie o niego prosi. Zastanawiam się, czy tak wielu ludzi wtedy "odlatuje" myślami?

Błagam. Jeśli wykonujecie jakąkolwiek transakcję finansową online, bądźcie wyjątkowo uważni! Niczym za kierownicą, stosujcie zasadę ograniczonego zaufania. A jeśli cokolwiek budzi Wasz niepokój - odstąpcie od transakcji! Możecie stracić wszystkie pieniądze, a nawet więcej. Jasne, przestępcy będą używać wielu sztuczek, żeby przekonać Was do wpisania tych danych. Macie wątpliwości? Zadzwońcie do banku. Albo napiszcie do nas na cert.opl@orange.com. Nie ryzykujcie.

Komentarze


Odpowiedzialny biznes

YouthLab

Antonina Bojanowska Antonina Bojanowska
16 lutego 2022
YouthLab

Z powodu pandemii i zmian, jakie spowodowała na rynku pracy, wiele młodych osób musiało zmienić swoje zawodowe plany i szukać możliwości przebranżowienia. YouthLab pomoże im zdobyć nowe umiejętności. Modelowanie 3d, projektowanie wektorowe, elektronika, frezowanie – wszystko od podstaw. I przy wsparciu specjalistów z FabLab powered by Orange.

FabLab wspiera w rozwoju

Pandemia wielu osobom pokrzyżowała zawodowe plany, nadal szukają możliwości przebranżowienia, nowych szans i inspiracji. YouthLab może wesprzeć ich w rozpoczęciu ścieżki zawodowej w branży wytwórczej od podstaw. Pozwoli zyskać nowe umiejętności potwierdzone certyfikatem. Każdy uczestnik i uczestniczka będzie mógł/a stworzyć swoje portfolio wykonanych projektów.

Udział w tej inicjatywie jest bezpłatny - na cykl warsztatów zapraszają Fundacja Orange i Stowarzyszenie Robisz.to, które prowadzą warszawski FabLab powered by Orange. Nie raz pisałam już Wam o tym miejscu niezwykłej energii, w której powstają meble, ciuchy, deskorolki, interaktywne lampy, plecaki i wiele innych, odważnych pomysłów. To przestrzeń, w której do dyspozycji są m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, sitodruk, prototypownia, pracownia elektroniczna i krawiecka. Specjaliści i specjalistki ze Stowarzyszenia służą profesjonalnym wsparciem w zdobywaniu nowych umiejętności i tworzeniu rozmaitych przedmiotów.

Wiele projektów dedykujemy konkretnym grupom, szczególnie tym w trudniejszej sytuacji i potrzebujących wsparcia w rozwoju. To część naszej edukacyjnej misji. Ostatnio obiecałam Wam, że dam znać o nowościach.

Spróbuj z YouthLab

YouthLab to nowa propozycja do młodych osób (16-25 lat). Udział w projekcie umożliwi im rozpoczęcie ścieżki zawodowej w branży wytwórczej „od zera” i ma na celu wzmocnić ich pozycję na rynku pracy. Zajęcia realizujemy z myślą o tych, którzy nie posiadają dyplomu uczelni wyższej i których sytuacja życiowa i zawodowa uległa zmianie na skutek pandemii. Są to czynniki brane pod uwagę przy rekrutacji, ale nie są konieczne. Najbardziej liczy się motywacja do udziału w projekcie.

Fundacja Orange

YouthLab to kilka edycji tematycznych. Między innymi:

 • Modelowanie i druk 3D
 • Projektowanie grafiki wektorowej
 • Elektronika
 • Projektowanie CNC

Inicjatywa potrwa do czerwca, ale można wziąć udział tylko w wybranej edycji. Każda ze ścieżek przeprowadzi uczestnika od podstaw do poziomu średniozaawansowanego, a zwieńczona będzie stworzeniem profesjonalnego portfolio, dokumentującego wykonane w FabLabie projekty.

YouthLab to też rozwiązanie dla osób, które jeszcze nie są pewne, czy chcą angażować się w cały cykl zajęć, ale chcą poeksperymentować, zdobyć nowe kwalifikacje. Mogą wtedy wziąć udział w 1,5 godzinnych wprowadzających zajęciach online i przekonać się, czy dany temat jest dla nich interesujący, a także zdobyć certyfikat, poświadczający posiadanie nowej wiedzy.

Zgłoszenia na zajęcia z modelowania i druku 3D przyjmujemy do 24 lutego. Rekrutację na kolejną edycję planujemy na marzec. Jeśli znacie młodych ludzi, którym przyda się taki zastrzyk kompetencji i inspiracji, możecie polecić im udział w tej inicjatywie. Więcej informacji i szczegóły dotyczące zapisów na stronie FabLabu.

Komentarze

Scroll to Top