Sieć

Wiatr przegonił turystów z gór. Co na to Sieć#1?

Piotr Domański Piotr Domański
02 marca 2020
Wiatr przegonił turystów z gór. Co na to Sieć#1?

Tegoroczne ferie trudno zaliczyć do udanych. Częste wahania pogody, nie dawały szans na białe szaleństwo, na które pewnie utęsknieniem czekaliśmy od zeszłej zimy. Po raz kolejny nietypowe warunki przełożyły się na ruch w naszej sieci.

Pogoda zwariowała, ilość rozmów spadła

Warunki pogodowe były najbardziej kapryśne na przełomie stycznia i lutego. Nie powinno więc dziwić, że w okresie 27.01-9.02, gdy mieszkańcy Wielkopolski, Małopolski, Lubuskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Świętokrzyskiego  powinni być na feriach odnotowaliśmy znacząco mniej rozmów niż rok wcześniej. Spadek był duży bo nawet o 10-12%. W pozostałych tygodniach ferii ruch okazał się minimalnie mniejszy niż w ubiegłym roku. Z kolei przed feriami – w grudniu i w czasie Świąt – czas rozmów był nieco większy niż w 2018. Z kolei najwięcej rozmów w rejonach górskich, w okresie zimowym tradycyjnie przypada na Sylwestra i Nowy Rok, a najmniej – na Wigilię i Boże Narodzenie.

Zła pogoda nie ruszyła transferu danych

Sylwester i Nowy Rok to także dwa dni, w które transfer danych jest największy – 1 stycznia wszyscy nasi klienci w górach przesłali łącznie ponad 80 TB, natomiast 31 grudnia – blisko 72 TB. 1 stycznia ruch był o połowę większy niż w 2019, natomiast 31 grudnia – o 33% niż rok wcześniej. Równie dużo danych nasi klienci wysyłali 16 i 15 lutego, czyli w weekend dokładnie po środku ferii mazowieckich, dolnośląskich, opolskich i zachodniopomorskich. Każdego z tych dni, przez naszą sieć przechodziło około 73 TB. Podsumowując, transfer danych w tegoroczne ferie był w zależności od dnia wyższy od 4% do 81% niż rok wcześniej.

Najwięcej rozmów przechodziło przez stacje bazowe w Nowym Targu oraz Krynicy-Zdrój. Z drugiej strony – najwięcej danych przez stację w centrum Karpacza, a także w Zakopanem – na Gubałówce i Krupówkach. Co ciekawe – żaden z owych pracowitych zakopiańskich dni nie przypadł na Sylwestra ;-) Dużo bardziej sieć obciążona była w Boże Narodzenie i Wigilię.

Na feriach bawiliśmy się razem z Wami

Podobnie jak w ubiegłym roku, w tegoroczne ferie zaprosiliśmy Was do wspólnej zabawy. Na naszym Instagramie mogliście wziąć udział w konkursie i wygrać świetne kamery GoPro. Wystarczyło wrzucić na swój profil na Instagramie zdjęcie niezbędnych rzeczy,  bez których nie wyobrażacie sobie wypadu w góry i oznaczyć odpowiednim hasztagiem. Poniżej prace, które wygrały! Dziękujemy za zaangażowanie i fantastyczne zdjęcia!

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 10:43 02-03-2020

Konkurs fajny, wygrały fajne prace. Wysłałem co prawda do Organizatora konkursu pytanie, w sprawie jednego zapisu regulaminu ponieważ chciałem zobaczyć jak rozumiany jest zapis regulaminu, mianowicie – że „uczestnik oświadcza że jest jedynym twórcą pracy”. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem odpowiedzi. Podobna sytuacja była w konkursie #BezSladu w którym byliście sponsorem bardzo cennych nagród. Wysłałem pisemną reklamację, pytanie do organizatora (list polecony z potwierdzeniem odbioru, list dotarł). Do dnia dzisiejszego nie dostałem odpowiedzi. W przypadku tego konkursu (#BezSladu) wygrało zdjęcie, które zostało wykonane kilka miesięcy wcześniej – natomiast zadaniem konkursu było podjęcie wyzwań, które zostały zadane uczestnikom i uwiecznienie ich na zdjęciu. Szkoda że tak to wszystko wygląda. Uważam że czasem sami strzelacie sobie w kolano. I nie chodzi mi tutaj że ja nie wygrałem, cieszę się że ludzie wygrywają, niech wygrywają, ale uczciwie i zgodnie z zapisami regulaminu. Agencje które z Wami współpracują nie są zawsze rzetelne – to moje osobiste zdanie. Możecie się z nim nie zgadzać, ale……nie macie kontroli nad tym co tam się dzieje bo często nie ma w tych komisjach Waszego przedstawiciela. Może Ty mi Drogi Piotrze odpowiesz na pytanie – czy osoba która została sfotografowana na zdjęciu przez inną osobę jest jedynym autorem tego zdjęcia? W przypadku konkursu #BezSladu wygrały dwa takie zdjęcia, gdzie osoby zgłaszające swoje prace do konkursu zostały sfotografowane przez inne osoby. Ja uważam że taka osoba jest wówczas współautorem pracy, a nie jedynym autorem. Jeśli jestem w błędzie to proszę napisz mi jak Ty/Wy to rozumiecie. A co do ferii – pogoda była kapryśna, wiec wiele ludzi zostało w domach.

Odpowiedz
  pablo_ck
  pablo_ck 14:42 03-03-2020

  Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam za taki publiczny komentarz, ale dopiero po nim otrzymałem odpowiedzi na moje zgłoszenia. Czekam jeszcze na dalszą odpowiedź z profilu Orange_flex, dzięki raz jeszcze. Chociaż osobiście uważam sformułowanie „jedynym autorem” które jest używane w wielu regulaminach za nie trafne. Może jestem niedouczony w aspekcie prawa, ale jedyny autor to jedyny. Jeśli ktoś inny robi mi zdjęcie na którym widnieje moja postać to osobiście uważam że osoba wykonująca zdjęcie jest jedynym autorem pracy, a osobę na zdjęciu można określić jako „aktor, ew. współautor”. Jedynie zdjęcie nazywane jako selfie w moim odczuciu spełnia kryteria takiego sformułowania. Jestem uparty, ale…. czytam zawsze regulaminy od dechy do dechy ? Pozdrawiam ?

  Odpowiedz
Kleopatra
Kleopatra 19:25 02-03-2020

Nas przegoni Wasz rosnący cennik dla nas prepaidowców co chwilę! niedawno z 29 na 30 gr a od kwietnia 32 gr/ min no ludzie co Wy robicie z nami!

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 09:42 03-03-2020

  Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że wzrost stawki za minutę czy SMS rozmowy nie zmienia w zupełności cen pakietów no-limit.

  Odpowiedz
   emitelek
   emitelek 18:17 03-03-2020

   I owszem! Ale uparcie chcecie, żeby klienci mający pakiety za 25zł z uzbieranymi GB zmienili na ofertę za 30zł… Niedoczekanie wasze!!! Ja na pewno nie dam się skusić 😛
   https://orange.binaries.pl/bw//20155/0/58626/261094d7-82d1-4bd0-a5a1-0fbd86b2cd33

   Odpowiedz
    Piotr Domański
    Piotr Domański 07:30 04-03-2020

    Z tego co wiem, to promocja „na próbę”, dla tych naszych klientów, którzy nie korzystają jeszcze z pakietów oraz klientów, którzy chcą przejść do Orange.

    Odpowiedz

Oferta

Oskarowe „Boże Ciało” i „Le Mans ‘66”, oraz „Doktor Sen” w jakości 4K w marcu w Orange VOD

Kasia Barys Kasia Barys
28 lutego 2020
Oskarowe „Boże Ciało” i „Le Mans ‘66”, oraz „Doktor Sen” w jakości 4K w marcu w Orange VOD

Nominowana do Oscara polska produkcja „Boże Ciało” oraz nagrodzony Oskarem „Le Mans ‘66”,  a także horror na podstawie twórczości Stephena Kina - „Doktor Sen”  już w marcu w Orange VOD, usłudze dostępnej na dekoderze telewizyjnym Orange TV i w aplikacji Orange TV Go.

[KGVID]https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2020/02/VOD-III_x264.mp4[/KGVID]

Mocne kino

Od 2 marca najnowszy film Agnieszki Holland pt.: „Obywatel Jones”. To thriller polityczny, przedstawiający historię Garetha Jonesa - walijskiego dziennikarza, który odkrył przerażającą prawdę o reżimie Stalina i o ukrywanym przed światem Wielkim Głodzie na Ukrainie.

Od 10 marca horror pt.: „Doktor Sen”, czyli kontynuację kultowego filmu pt.: „Lśnienie” z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Tym razem dorosły już Dan Torrence, w którego wcielił się Ewan McGregor, musi ochronić małą dziewczynkę przed demoniczną grupą „Prawdziwy węzeł”, której członkowie polują na dzieci obdarzone mocami.

Jeśli jesteś klientem Orange TV i posiadasz Dekoder Premium 4K (ICU 100) lub Dekoder 4K (IWU 200), to ten film możesz zobaczyć także w jakości 4K.

https://www.youtube.com/watch?v=utJJPSktJiw&t=99s

Od 11 marca Linda Hamilton i Arnold Schwarzenegger po latach ponownie łączą siły w walce z nowym modelem zabójczego Terminatora. W hicie „Terminator: Mroczne przeznaczenie” nie zabraknie efektownych pościgów, zaskakującej akcji i zabójczego humoru.

Oraz innowacyjny thriller pt.: „Bliźniak”, w którym główną rolę zagrał Will Smith. To wciągająca opowieść o elitarnym zabójcy, który musi zmierzyć się z nową wersją samego siebie. Czy bohater ma szansę w tym pojedynku?

Od 13 marca w ofercie Orange TV i Orange TV Go superprodukcja Rolanda Emmericha pt.: „Midway”.  To zrealizowana z rozmachem historia o jednej z najważniejszych bitew w historii ludzkości, która odmieniła losy wojny na Pacyfiku. W hicie wystąpili m.in.: Woody Harrelson, Patrick Wilson i Aaron Eckhart.

Od 20 marca w Orange VOD komedia kryminalna pt.: „Na noże”. W produkcji wystąpiła plejada gwiazd światowego kina, m.in.: Daniel Craig, Chris Evans i Jamie Lee Curtis. Genialny detektyw musi rozwikłać zagadkę śmierci 85-letniego, słynnego autora powieści kryminalnych. Kto dopuścił się tej ohydnej zbrodni? Prawda zszokuje wszystkich.

Filmy nominowane do Oskara

Od 16 marca nominowany do Oscara polski hit pt.: „Boże Ciało”, w reżyserii Jana Komasy. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia chłopaka, który po wyjściu z zakładu poprawczego postanawia udawać księdza w małej parafii. Czy to kłamstwo wyjdzie na jaw? W tej historii zachwyci Cię nie tylko niezwykle wciągająca i zaskakująca fabuła, ale także genialna rola Bartosza Bielenia.

Od 25 marca mistrzowska produkcja pt.: „Le Mans ‘66”, w której zagrali Christian Bale i Matt Damon. To prawdziwa historia amerykańskiego projektanta samochodów Carrolla Shelby’ego i brytyjskiego kierowcy Kena Milesa, którzy stworzyli rewolucyjny wyścigowy samochód dla Ford Motor Company i rzucili wyzwanie słynnym wyścigówkom Enzo Ferrari w prestiżowym dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans we Francji w 1966 roku. Film otrzymał tegorocznego Oskara za montaż i montaż dźwięku.

Dla dzieciaków

Od 4 marca Angelina Jolie powróci w roli Diaboliny, jednej z najsłynniejszych i najbardziej fascynujących postaci Disneya. W hicie „Czarownica 2” poznasz dale losy tytułowej bohaterki i jej córki chrzestnej - dorosłej już Aurory. W produkcji nie zabraknie wciągającej fabuły, genialnych efektów specjalnych i doskonałej gry aktorskiej.

Od 6 marca śmieszna animacja pt.: „Baranek Shaun. Farmageddon”. Niesforny baranek i jego kosmaci przyjaciele będą musieli pomóc przybyszce z innej planety wrócić do domu i pokonać złoczyńców z tajnej organizacji. Czy uda im się zapobiec Farmageddonowi?

Komentarze


Bezpieczeństwo

SMS wiecznie żywy

Michał Rosiak Michał Rosiak
27 lutego 2020
SMS wiecznie żywy

Wiem, wiem - bardziej spodziewalibyście się takiego tytułu od Wojtka albo Piotrka, co? No i rzecz jasna nie teraz, tylko na przełomie lat, po świętach albo Sylwestrze. Przyznam się Wam szczerze, że od dawna nie obserwuję statystyk wysłanych w sieci SMSów. Tak jak wielu, jestem zdania, że ta licząca sobie już 28 lat (!) forma komunikacji jest już nieco archaiczna. Sam używam przede wszystkim komunikatorów internetowych. Po SMS sięgam zazwyczaj w... roamingu, bo wtedy są "w cenie" i nie trzeba zużywać tranmisji danych. Istnieje jednak pewna grupa społeczna, która krótkie wiadomości tekstowe upodobała sobie wyjątkowo. Wręcz przeżywają one u niej renesans już niemal od roku. Jaka grupa? Cyberprzestępcy, rzecz jasna.

Fałszywy SMS łapiemy jak najszybciej

Gdybyśmy za każdy SMS... Dobra, nie będę przesadzał z tekstami o "jednym groszu" (czy złotówce :) ), bo akurat w sieci Orange Polska przestępcy nie mają tak różowo. Przez ostatni rok w CERT Orange Polska mocno pracowaliśmy nad szybką reakcją na tego typu zagrożenia, w efekcie czego do Was - jako klientów naszych usług - nie dociera tego paskudztwa przesadnie wiele. Dzięki naszym systemom bezpieczeństwa, sztucznej inteligencji/uczeniu maszynowemu, a także częstym zgłoszeniom od internautów, jesteśmy w stanie zablokować domeny, powiązane z kampanią, a nierzadko także nadawcę, już po kilku wysłanych przezeń testowych wiadomościach.

O czym piszą przestępcy? Standardowo usiłują nas przekonać na "dopłatę" do paczki, czasami chcą "potwierdzić tożsamość", gdy wypisujemy się z usługi, na którą nigdy nie byliśmy zapisani, w przeddzień Tłustego Czwartku dość zabawnie (ciekawe, czy przypadkiem?) wysyłali SMSy o dopłacie "za nadwagę" (paczki rzecz jasna), zdarzają się wiadomości, podszywające się pod Izbę Skarbową, a ostatnio pod zapłatę podatku (czas PITów nadszedł).

Co robić?

Przede wszystkim, jak zawsze - uważać. I czytać wszystko, co do Was przychodzi. O ile w sieci Orange Polska nie dostaniecie od złych ludzi wiadomości z nadpisem CERT OPL, Orange, czy CyberTarcza (to nadpisy zastrzeżone) to już np. nazwa firmy kurierskiej może się pojawić. A jeśli dostawaliście już wiadomości o paczkach od "Kurier_X" (nie będę przytaczał żadnej istniejącej firmy) to jeśli przestępcy użyją tej samej nazwy, wiadomość od nich pokaże się pod tymi prawdziwymi i może zmylić potencjalną ofiarę.

Czytajcie każdy SMS, którego nie przysłał Wam nikt znajomy. Z założenia nie ufajcie linkom. Jeśli uprzecie się i klikniecie w adres w wiadomości - sprawdźcie dokładnie adres. Ja jednak nie ufałbym przekierowaniom do serwisów płatności klikanym na telefonie. Jeśli macie wątpliwości, zadzwońcie do domniemanego nadawcy (korzystając z telefonu na oficjalnej stronie), a jeśli jakimś cudem okaże się, że faktycznie macie coś zapłacić, poproście o link w mailu.

Komentarze

Scroll to Top