;

Sieć

Wieczorny spacer ze smartfonem 5G po Warszawie (22)

Piotr Domański

23 września 2019

Wieczorny spacer ze smartfonem 5G po Warszawie
22

Ruszyłem na spacer po warszawskiej Ochocie by przetestować sieć 5G, którą Orange uruchomiło wspólnie z Ericssonem. Wieczory już chłodne, jednak taka okazja nie trafia się często – przetestować sieć mobilną kolejnej generacji. Specjalnie nie brałem ze sobą mapy zasięgu, miałem ją wyłącznie w (nie najlepszej) pamięci. Chciałem po prostu pokonać trasę wzdłuż dzielnicy i zobaczyć jak sieć będzie działać. Korzystałem oczywiście z Orange Neva Jet.

Ruszamy na Ochotę w poszukiwaniu 5G

Na Ochotę wjechałem od strony Al. Krakowskiej, ulicą Grójecką. Zasięg sieci 5G złapałem nieco za stacją Warszawa Rakowiec. Pierwszy speedtest, który zrobiłem będąc na skraju zasięgu pokazał nieco ponad 190 Mb/s.

Wieczorny spacer ze smartfonem do 5G po Warszawie - zdjęcie speedtest

Tutaj pierwsza dygresja. Jeżeli spojrzycie na smartfon dostrzeżecie, że telefon pokazuje 4 na pięć kresek zasięgu. Mimo to nadal byłem na skraju zasięgu. Dlaczego? Jak pewnie wiecie z wcześniejszych wpisów o 5G i komunikatu prasowego o testach wspólnie z Ericsson testujemy 5G w jedynej obecnie dostępnej wersji – Non-Stand Alone. Oznacza to, że telefon najpierw łączy się z siecią 4G LTE (dokładnie 5 MHz wydzielonymi z pasma 2100 MHz), a następnie przełącza się na 5G, gdy wejdzie w zasięg pasma 3400-3480 MHz. Jak pewnie wiecie (a jeżeli nie wiecie przeczytajcie wpis: „Częstotliwość częstotliwości nierówna – pasma <<pokryciowe>> i <<pojemnościowe>>”) im wyższe pasmo, tym mniejszy zasięg. Telefon sygnalizuje, że jest w zasięgu 5G już wtedy, gdy złapie 5 MHz w paśmie 2100, fachowo nazwane anchorem, czyli kotwicą. A to co widać jako „kreski na telefonie” to właśnie zasięg  kotwicy.

700 Mb/s z wąsem, lecz nieco za węgłem szybko spada

Wieczorny spacer ze smartfonem do 5G po Warszawie - zdjęcie speedtest 705 Mb/s

Koniec z dygresjami, idźmy dalej. Dalej podążyłem na północ, ulicą Grójecką, aż w okolice Hali Banacha. Pamiętałem, że gdzieś tam znajduje się stacja bazowa, obsługująca 5G, co oczywiście poskutkowało zacnymi 700+ Mb/s na ekranie smartfona. Jednak to by było zbyt proste. Dlatego ruszyłem w ramach testów w boczne uliczki, gdzie prędkość transferu danych dość szybko spadła, do okolic 400-500 Mb/s, chociaż od samej stacji nie odszedłem w linii prostej zbyt daleko.

Wieczorny spacer ze smartfonem do 5G po Warszawie - zdjęcie speedtest blisko 400 Mb/s

Wieczorny spacer ze smartfonem do 5G po Warszawie - zdjęcie speedtest ponad 500Mb/s

Tutaj pozwolę sobie na kolejną dygresję. Oba te testy, wykonane w bardzo podobnej odległości od stacji bazowej, jednak w drugim przypadku jest ona zasłonięta przez budynki i drzewa. To pokazuje jak ważna jest odpowiednia gęstość rozmieszczenia stacji bazowych, szczególnie w miastach, gdzie będą korzystać (i już korzystają) z nich nasi klienci. Ograniczeniem ich gęstszego upakowania są jednak normy PEM. Tutaj już kieruję Was do tekstu o „Białej Księdze” Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak to wygląda na granicy zasięgu?

Idźmy zatem dalej. Postanowiłem ruszyć w prawo, w stronę Pola Mokotowskiego. Dotarłem aż pod cmentarz żołnierzy radzieckich, gdzie zaobserwowałem z pełną mocą to o czym pisałem nieco – telefon był na granicy zasięgu 5G. W pierwszym momencie nie złapał „nośnej” 5G, dlatego speedtest pokazał niską wartość, a potem wskoczyło już 5G i transfer od razu przyśpieszył.

Ruszyłem dalej, w stronę Placu Zawiszy. Po drodze zrobiłem jeszcze kilka speedtestów, by w końcu dotrzeć  do ciągu biurowców przy Al. Jerozolimskich. Gdzie zrobiłem jeszcze dwa testy prędkości – pierwszy na początku tego ciągu, drugi tuż obok Dworca Zachodniego.

Wieczorny spacer ze smartfonem do 5G po Warszawie - zdjęcie speedtest

To dopiero początek testów 5G na blogu

To nasz pierwszy blogowy spacer z 5G, wykonałem łącznie 14 speedtestów, co spowodowało pobranie łącznie ponad 11 GB danych 😉 Kolejny chciałbym zrobić sprawdzając nie speedtesty, lecz konkretne usługi/aplikacje. Pierwszy pomysł to oczywiście na YouTube w wysokiej jakości (1080p50 mówiąc wprost), a także Orange TV Go i Netflix. Jednak nadal szukam innych pomysłów, dlatego będziemy wdzięczni za każdą propozycję.

O swoich wrażeniach z badań napisał też GSMonline, iMagazine i TECHNOsenior.

Udostępnij: Wieczorny spacer ze smartfonem 5G po Warszawie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  P 10:06 23-09-2019
  Woda na młyn dla przeciwników 5G. Po tym wpisie powstanie masa filmików na yt, że orange testuje i ukrywa to przed ludźmi (bo jak wiemy najlepsze ukrycie to oficjalny blog biura prasowego) xd
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:13 23-09-2019
   Lubię i szanuję dialog oraz dyskusję. Nie lubię straszenia, przeinaczania i fejków. A także argumentów pt.: "wielu naukowców uważa, że..." (tylko nie wiadomo o jakich chodzi) oraz "przecież każdy wie, że...". Tyle w temacie.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 10:52 23-09-2019
  Inne pomysły to zrobić test pobierania plików pod http i ftp, np pobieranie 10 GB i pobieranie kilku plików na raz. A także upload na serwer, a może upload wideo 4K ważącego kilka GB na YouTube? Chociaż na upload jeszcze za wcześnie bo z tego co się orientuję to upload leci jeszcze po LTE? I zacnie wyglądałoby użycie różnych aplikacji to pomiaru sieci, czyli użycie np nPerf, PRO Speed Test, RFBenchmark, Speed Test (od speedtest.pl).
  Odpowiedz
  • komentarz
   Efekt 18:00 23-09-2019
   Prawda jest taka że LTE też miało być szybkie a już nie jest, i ta sieć 5g też się nasyci i też będzie słaba
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 18:12 23-09-2019
    Prawda jest taka, że gdy spojrzysz na wykres wzrostu transferu danych, przyrostu pojemności sieci 4G i weźmiesz pod uwagę jej maksymalne możliwości, to wyciągniesz z tego wniosek, że bez uruchomienia dodatkowej warstwy w postaci 5G niedługo 2 Mb/s będą szczytem możliwości w centrach dużych miast.
    Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:14 23-09-2019
   Dzięki!
   Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:24 24-09-2019
   I upload i download idą po 5G. Różna jest proporcja czasu przeznaczona na oba te kierunki (w 5G nie przydziela się jak w przypadku 4G zasobów pasma, lecz czas). Dlaczego? Bo tak właśnie korzystacie z sieci - głównie pobierając dane.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Adam 20:43 01-04-2020
    3500 MHz to jest pasmo n48 czy n78?
    Odpowiedz
 • komentarz
  Piotrekk85 18:21 23-09-2019
  Są plany na większy upload?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:26 24-09-2019
   Jeżeli będzie miało to sens i będzie wynikać z potrzeb klientów to oczywiście.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 19:40 23-09-2019
  Trzeba przyznać,że wyniki speedtest robią wrażenie,ciekawe tylko jak zachowa się sieć w przypadku wdrożenia komercyjnego,bo w przypadku LTE miała być odporna na dużą liczbę użytkowników a w praktyce działa w niektórych miejscach tak jak ADSL. Piotrze czekam z niecierpliwością na odpowiedź dotyczącą usługi VoIP podpinanej do Funboxa.Poinformowałeś,że zaczniesz od tego przy którymś wpisie na blogu. Pozdrawiam
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:36 23-09-2019
   Stabilność video w jakości 4k w ruchu :p ?
   Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:30 24-09-2019
   Żadna sieć radiowa nie jest odporna na zbyt dużą liczbę klientów. 5G ma mieć tę granicę przesuniętą wyżej.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 13:02 24-09-2019
  W końcu coś sie dzieje i u Was.Dzialajcie byle do przodu ??
  Odpowiedz
 • komentarz
  Tomek 17:06 24-09-2019
  5G nie jest dla ludzi tylko dla przemysłu oraz rządu prawda? Po co przedstawić to w ten sposób? LTE wystarcza kompletnie. Nikt nie pobiera sezonów seriali podczas spaceru na mieście. Co to za przykład? W domu ludzie mają WIFI i szybkie łącza Internetowe. Tam się takie rzeczy pobiera i ogląda. Streaming w 4k lub 8k na ekranach telefonów lub tabletów? Naprawdę? W takim celu zainwestuje Orange miliardy? Wątpię.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 09:55 25-09-2019
   5G jest Ci potrzebne, byś za kilka lat mógł nadal korzystać ze swojego smartfona. "Ludzie" jak ich nazwałeś chcą korzystać ze swoich smartfonów, tam gdzie chcą, a nie tam gdzie mają WiFi. Gdyby było inaczej, transfer danych w sieci mobilnej nie rósłby o kilkadziesiąt procent każdego roku. Biznesowi, też jest potrzebne, lecz do zupełnie innych celów.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Patryk 09:35 03-10-2019
   Tak zakilka lat braknie na samym lte bo coraz wiecej urzadzen ludzie maja i coraz wiecej uzywa i nternetu. technologia sie rozwija. autobusy beda same jezdzic i wgl. I tak ludzie wysylaja rozne zdjecia filmy z telefonow a moze i nikt nie pobiera sezonow w dokladnym trego znaczeniu. Ale samo ogladanie pamietajmy ze to tez pobieranie tylko tymczasowo sie zapisuje w telefonie a potem kasuje ale nadal to pobieranie. Więc jak ktos na miescie (czyt. poza domem ) odpali yt netflixa iple czy cos tam innego i sb cos obejrzy to tez pobiera. A co do tg ze glownie w domu sie pobiera i cie testy na miescie nie interesuja? Kolega zapewne do uzywania w domu nie korzysta z anteny podłączonej do routera bo by wiedział ze to samo z 5g wiec to co lapie na miescie z domu tez mozesz zlapac. A i nie zapomnij ze nie kazdy ma superszybki internet(światłowodowy). Polecam się wybrać chocby na wies gdzie masz isp dajacych neta max 10Mb gdzie szybszy transfer tylko lte poprawia a jakby wskoczylo 5G . Szybciej wejdzie np na wsie 5g niz Swiatlowod bo latwiej. Kable trza by kopac rozciagac i wgl a 5g wystarczy zmienic oprogramowanie na bazie, zmienic antene podpiac swiatlowod. Nie zapomnijmy że linki na wifi w niektorych miejscach przy odpowiedniej konfiguracji wyciagaja prawie 1Gb wiec to zaden wyczyn
   Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 10:55 26-09-2019
  Nie bój, nie bój - też się zapcha
  Odpowiedz
 • komentarz
  Rozmo 17:05 29-09-2019
  Ja bym raczej poprawił zasięg LTE w Polsce szczególnie po mniejszych miejscowościach (także wsiach), a 5G to do dużych aglomeracji :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ktos5G 21:49 06-10-2019
  A ja zapytam z jaką dokładnością będzie można w 5G lokalizować urządzenie korzystające z 5G, tym samym ustalać położenie użytkownika ? Jako, że liczba stacja BTS będzie musiała być dużo większa niż przy 4G to i zapewne dokładność namierzania się znacznie zwiększy.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Robert z Chojnic 15:41 13-11-2019
  Nie rozumiem tych komentarzy...za x lat bedzie 8..9 g i nikt nie bedzie pamiętał tych wywodów...świat idzie do przodu ..technologia też ..ziemia nie jest płaska...ja osobiście używam inernetu na kartę..takie prędkości i większe sa wskazane i nieuniknione
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mirek 05:54 30-05-2020
  Moim cena łącza stałego jest za wysoka u pomarańczowego i dlatego wielu klientów szuka alternatywy w postaci internetu bezprzewodowego za pomocą komórki. Jeśli łącze stałe kosztowałoby 20-30 zł miesięcznie to większość miłośników pakietów internetowych kupiłaby światłowód!
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Nagraliśmy teledysk Samsungiem Galaxy Note 10+ (5)

Marta Krajewska

20 września 2019

Nagraliśmy teledysk Samsungiem Galaxy Note 10+
5

Od premiery Samsunga Galaxy Note 10+ minął już prawie miesiąc. W tym czasie sprawdziliśmy, co potrafi nowy flagowiec koreańskiej marki. Okazuje się, że poczwórny aparat ze stabilizacją obrazu i funkcją life focus robi nie tylko fenomenalne zdjęcia. Potrafi także nakręcić  teledysk!

Bartek z kanału Bart_Check, który recenzuje telefony z naszej oferty, postanowił sprawdzić, jak Note10+ sprawdzi się w roli profesjonalnego sprzętu do tworzenia video. Zaprosił do współpracy zespół Sexy Suicide, który przy współpracy z Orange Polska i Samsungiem stworzył teledysk do coveru piosenki Lady Pank, pt. „Sztuka latania”. Pewnie jesteście ciekawi, jak wyszło? Zobaczcie.

Jeśli jesteście ciekawi, co jeszcze potrafi Samsung Galaxy Note 10+, zerknijcie na recenzję Bartka, w której opowiada m.in., jak powstawał teledysk.

Jeśli recenzja Was przekonała, to Samsung Galaxy Note 10 możecie mieć już od 160,99 zł/mc w Planie Mobilnym 75 (0 zł na start). Sprawdź: Samsung Galaxy Note 10.

Udostępnij: Nagraliśmy teledysk Samsungiem Galaxy Note 10+
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Bart_Check 15:36 20-09-2019
  Dodam jeszcze od siebie, że do prawie samego końca nie wiedzieliśmy, czy cały projekt wypali ? ale po zamontowaniu całości okazało się, że efekt jest genialny i telefon świetnie sobie poradził ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 21:20 20-09-2019
   Miejmy nadzieję że to nie ściema. Trudne warunki oświetleniowe, całkowity brak szumów. Samsung nie wierzę ;) Proszę o jeden egzemplarz do testów na 7 dni :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Bart_Check 11:42 23-09-2019
    Ależ pojawiły się szumy, szczególnie przez obiektyw szerokokątny ? telefon nie zastąpi profesjonalnej kamery za 60000 zł, a takie się stosuje w profesjonalnych nagraniach.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 21:15 23-09-2019
     Zdaje sobie z tego sprawę. Chętnie przetestowałbym jednak możliwości tego urządzenia.
     Odpowiedz
    • komentarz
     emitelek 20:13 03-10-2019
     To po kiego ten "teledysk"? :P
     Odpowiedz

;

Urządzenia

iPhone 11 i iPhone 11 Pro trafiły do sprzedaży w Orange (10)

Marta Krajewska

20 września 2019

iPhone 11 i iPhone 11 Pro trafiły do sprzedaży w Orange
10

Od dzisiaj w Orange możecie kupić najnowsze smartfony kultowej marki Apple: iPhone 11 i iPhone 11 Pro. Dzisiaj rozpoczynamy również wysyłkę smartfonów zamówionych w przedsprzedaży.

Do sprzedaży trafiły: iPhone 11 w trzech wersjach – 64GB, 128GB, i 256GB oraz iPhone 11 Pro równiez w trzech wersjach – 64GB, 128GB i 512GB, a także iPhone 11 Pro Max 512GB.

Wszystkie modele znajdziecie w naszym sklepie online oraz w salonach stacjonarnych. Cena iPhone 11 64GB zaczyna się od 121 zł/mc (399 zł na start) w Planie Mobilnym 75. Za model iPhone 11 Pro Max 512GB zapłacicie 273 zł/mc i 599 zł na start w tym samym planie mobilnym. Ceny poszczególnych modeli sprawdzicie na stronie.

Sprawdź: iPhone 11 i iPhone 11 Pro w sklepie Orange

Dzisiaj zabieram się do testów nowego iPhone 11 Pro.  Niedługo wrócę do Was z recenzją.

Udostępnij: iPhone 11 i iPhone 11 Pro trafiły do sprzedaży w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 14:09 20-09-2019
  Czekamy Marto na Twój videotest :) Super sprzęt, dla mnie nieosiągalny niestety. 5000 tyś za telefon to dla mnie cena zaporowa.
  Odpowiedz
 • komentarz
  gajek106 15:31 20-09-2019
  A wiadomo, kiedy do oferty powróci Samsung Galaxy Note 10+ 512GB? Czekam w sumie od przedsprzedaży i nie mogę przedłużyć umowy.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:40 30-09-2019
   Proszę: https://www.orange.pl/sklep/Samsung/Samsung-Galaxy-Note10--512GB/AuraGlow?filterState=selectedCategory%3DPhones%20and%20Devices&offerType=VOICE&processType=ACTIVATION&loyalty=24&serviceplan=MOB_PO_5720_6061_7294&chosenDevice=MOB_CPO_DEV_SAMS_NOTE10PL512_DS_SILVER&selectedCategory=Phones%20and%20Devices
   Odpowiedz
 • komentarz
  Kleopatra 02:34 23-09-2019
  Mam od zawsze smartfony ze stajni Samsunga, ale nie można patrzeć na te iPhony nowe, te 3 oczka wyglądają paskudnie, jak zawsze podobały mi się bryły iphonów to tym razem za dopłatą bym takiego nie chciała ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pawel_Kucharuk 20:21 23-09-2019
  Zamowilem 17go iPhone Pro Max i dzisiaj sie dowiedzialem, ze nie wyslali Panstwo, bo Apple Wam nie przyslalo, podobno sa tylko 11. To jak to jest naprawde?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Radek 09:53 30-09-2019
  Kiedy w końcu będzie dostępny 11 PRO 256 GB?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 12:28 30-09-2019
   Był dostępny, lecz pierwsza dostawa wyszła. Gdy przyjedzie kolejna zapewne wróci do sprzedaży.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Tommy 20:59 02-10-2019
    A wiadomo kiedy jest planowana? W salonie nie potrafią udzielić odpowiedzi...
    Odpowiedz
 • komentarz
  Anonim 11:56 24-12-2019
  Czy wiadomo coś na temat nowej dostawy iPhone 11?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Daria 22:45 26-07-2020
  Kiedy powrócą i czy wgl. iPhone 11pro lub pro Max w kolorze złotym lub zielonym ? Jest na nie jakaś szansa ?
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej