;

Odpowiedzialny biznes

Wiemy, gdzie powstaną Pracownie Orange! (0)

Monika Kulik

13 sierpnia 2015

Wiemy, gdzie powstaną Pracownie Orange!
0

Przez ostatnie tygodnie trwało głosowanie, a losy nowych Pracowni były w rękach internautów.

Wykorzystywano wszelkie sposoby na zapraszanie ludzi do oddawania głosów. Księża zachęcali do zaangażowania w ogłoszeniach duszpasterskich. W jednej z miejscowości, ponieważ niewiele osób  miało dostęp do internetu, gmina udostępniła tablet z dostępem do netu – chodzili po mieście, żeby ludzie mogli głosować, w niektórych szkołach podczas wakacji uruchomiono dyżury, żeby dzieciaki mogły w każdej chwili przyjść i klikać na swoją Pracownię. Każdy sposób był dobry, aby zdobyć głos i zjednać społeczność wokół wspólnego celu.

A było o co walczyć. Nowa multimedialna świetlica – wyremontowana, umeblowana i wyposażona w komputery z bezpłatnym internetem, drukarę, skaner, konsolę do gier i telewizor LCD, a także 2 – letnie wsparcie od Fundacji Orange w prowadzeniu ciekawych i twórczych aktywności dla dzieci, dorosłych i seniorów. Swoją pomoc zdeklarowały także istniejące Pracownie z 1.edycji, które od 3 lat są w Programie i dowiodły, że świetlice stanowią wymierną wartość dla życia społecznego w danej miejscowości.

Pierwsze Pracownie Orange otworzyliśmy w 2012 roku, by ułatwić mieszkańcom małych społeczności dostęp do informacji, wiedzy i technologii. W 50 miejscowościach stworzyliśmy nowoczesne, multimedialne świetlice. Wspólnie z lokalnymi liderami udostępniliśmy dla wszystkich nie tylko  miejsce rozwijania kompetencji cyfrowych, ale także przestrzeń spotkań, w której są realizowane ciekawe projekty integrujące ludzi. Przez 3 lata aktywności Pracowni zyskaliśmy wiele dowodów, że zaproponowany przez nas model inwestycji społecznej sprawdza się dobrze, przyczyniając się do zmian na lepsze w lokalnych społecznościach.

Dlatego zdecydowaliśmy się na kontynuację Programu. W czerwcu tego roku ogłosiliśmy nabór do II edycji, w której uruchamiamy 26 kolejnych Pracowni. Zainteresowanie Programem przerosło nasze oczekiwania. Zgłoszono 1018 wniosków. Komisja Konkursowa wybrała 50 miejscowości, na które mogli głosować internauci. Głosowało ponad 182 tys. osób (aktywne konta), które oddały  4 022 576 głosów (sic!).

Trzymaliśmy kciuki za wszystkie 50, ale mogliśmy wybrać tylko 26. Oto one:

4336aef2a3d9cd9d4b0fd9d933b819c9e49

 

województwo liczba pracowni miejscowości liczba głosów
Dolnośląskie 2 Przedmoście 69 802
Sokołowsko 64 015
Kujawsko-Pomorskie 2 Skąpe 59 999
Cyprianka 57 177
Lubelskie 2 Ryki 433 373
Stoczek Łukowski 407 158
Lubuskie 1 Bojadła 152 365
Łódzkie 2 Golesze Duże 114 794
Dębniak 112 552
Małopolskie 2 Polanka Wielka 58 493
Łękawica 55 863
Mazowieckie 2 Laski 301 127
Huszlew 292 937
Opolskie 2 Brzeg 17 503
Kotórz Wielki 3 773
Podkarpackie 1 Strzyżów 109 855
Podlaskie 2 Dołubowo 78 881
Dubiny 65 375
Pomorskie 1 Kołczygłowy 73 541
Śląskie 2 Lgota Mokrzesz 36 543
Czeladź 35 426
Świętokrzyskie 1 Przededworze 6 873
Warmińsko-Mazurskie 1 Wierzbica 11 068
Wielkopolskie 2 Koło 67 031
Krajenka 37 411
Zachodniopomorskie 1 Drzonowo 25 000

Mamy też 3 Pracownie na liście rezerwowej – Węgrzynowice, Szczekarków, Lulemino. Oznacza, to, że jeśli z jakiś względów nie uda nam się otworzyć Pracowni w wybranych 26 miejscowościach, będziemy korzystać z listy rezerwowej. Na liście tej znalazły się miejscowości, które miały wysoką liczba głosów w odniesieniu do liczby mieszkańców oraz były bardzo dobrze oceniane merytorycznie przez  Komisję Konkursu.

 

Udostępnij: Wiemy, gdzie powstaną Pracownie Orange!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Bezpieczeństwo

My się tremy nie boimy! (0)

Michał Rosiak

13 sierpnia 2015

My się tremy nie boimy!
0

Trema… Niektórzy z Was to znają – ja na szczęście nie, bo lubię być w centrum uwagi 🙂 – nie lubią tego jednak na pewno telefony z Androidem, a na pewno od momentu ogłoszenia informacji o bardzo poważnej luce w zabezpieczenia, nazwanej nie wiedzieć czemu Stagefright – czyli po polsku właśnie trema.

O co chodzi? Oddajmy głos kolegom z CERT Orange Polska:

Stagefright to podatność systemu Android, określana jako krytyczna, bowiem umożliwia atakującemu praktycznie pełne przejęcie kontroli nad zaatakowanym telefonem bez wiedzy i interakcji użytkownika. Podatne są wszystkie urządzenie od Androida w wersji 2.2. Ile ich jest? W momencie ogłoszenia luki niemal miliard!

Co może zrobić atakujący? Powiedzenie „wszystko” nie będzie przesadą… Wykradać dane (w tym zdjęcia i filmy), przejąć informacje o kontaktach, uzyskać dostęp do danych GPS telefon, a także mikrofonu i kamer, również na bieżąco. Oczywiście zagrożone są również loginy i hasła, w tym związane z bankowością elektroniczną, co już bezpośrednio przekłada się na finansowe straty.

Co zrobić, by zapobiec ryzyku? Cóż… Najlepiej być klientem Orange. Serio – od kilku dni podatność Stagefright nie dotyczy naszych klientów jeśli chodzi o MMSy jako wektor ataku. To dzięki zaimplementowanemu na początku „ery MMS” przez Orange Labs antywirusowi, który w trosce o Wasze telefony sprawdza każdą wiadomość pod kątem sygnatur złośliwego kodu. Odpowiednia informacja dotycząca kodu, wykorzystującego Stagefright, też już się tam znalazła, więc akurat w tym przypadku nie macie się czego obawiać.

Nie zmienia to jednak faktu, że złośliwy kod może ewoluować, warto więc pamiętać o poniższych radach, które uchronią nas w znacznej większości sytuacji, nie tylko przy podstępnych MMSach.

1. Wyłącz automatyczne pobieranie MMS
– w ustawieniach aplikacji SMS/Wiadomości przejdź do Więcej->Ustawienia->Więcej ustawień->MMS i wyłącz opcję Autom. pobieranie.

2. Nie pobieraj zawartości MMS wysłanych za pomocą bramek MMS lub od nieznanych nadawców.

3. Unikaj przeglądania za pomocą swojego smartphona niezaufanej zawartości.

4. Nie otwieraj podejrzanie wyglądających linków i stron WWW.

5. Unikaj przeglądania za pomocą swojego smartphona niezaufanej zawartości przesłanej za pośrednictwem poczty e-mail.

6. Jeśli uzyskasz informację o dostępnej aktualizacji oprogramowania, wykonaj ją natychmiast

Dla zaawansowanych użytkowników: Można rozważyć również wgranie na swój telefon oprogramowania CyanogenMod, w którym podatność Stagefright została już załatana.

Frontpage graphic: DVD cover of Stage fright movie, distributed by Magnet

Udostępnij: My się tremy nie boimy!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Bezpieczeństwo

Przepis na bezpieczny piknik (0)

Monika Kulik

10 sierpnia 2015

Przepis na bezpieczny piknik
0

„To był najpiękniejszy dzień w moim życiu” – ile razu zdarzyło Wam się słyszeć to stwierdzenie?
Ja ostatnio usłyszałam je od pewnego 5-latka, który tak podsumował pełen wrażeń i atrakcji dzień. Pewnie nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w tym dniu nie był Legolandzie, Disnaylandzie, ale w małej podwarszawskiej wsi Pogorzel brał udział w „Bezpiecznym pikniku”. Jak sprawić, aby temat bezpieczeństwa nie był nudny dla dzieci i żeby usłyszeć tak dobre recenzje od najmłodszych?

Pomysł jest stosunkowo prosty – zaangażować fachowców. A kto lepiej pokaże, jak być bezpiecznym, jak nie służby odpowiedzialne za ten obszar – policja, straż graniczna, strażacy czy ratownicy? I to nie w sposób teoretyczny, ale praktycznie pokazując, jak reagować w trudnych sytuacjach, udzielić pierwszej pomocy, gdzie zadzwonić po pomoc i co zrobić, jak ktoś nęka nas w internecie. Na pikniku czekały więc na dzieci stanowiska przygotowane we współpracy z wolontariuszami – można było wejść do wozu strażackiego, przymierzyć hełm i być operatorem węża gaśniczego. Straż Graniczna również pozwalała przymierzyć dzieciom elementy swojego stroju, dzięki czemu można było się przekonać z czego jest zrobiona i jak ciężka jest kamizelka kuloodporna. Dodatkowo każdy mógł wyrobić sobie specjalny paszport z odciskami palców oraz podziwiać umiejętności owczarka niemieckiego. Na stoisku Policji czekał motor oraz pełny rynsztunek wyposażenia policjanta z hełmem, tarczą czy kajdankami. Stoisko BHP przygotowane przez wolontariuszy PZU oferowało dzieciom praktyczną naukę udzielania pierwszej pomocy z wykorzystaniem specjalnych fantomów czy naukę opatrywania ran i złamań, poparzeń, ukąszeń itp.

Najmłodsi, którzy coraz częściej i więcej korzystają z internetu – dlatego zwróciliśmy również uwagę na bezpieczeństwo dzieci w sieci, przygotowując filmy, gry i zabawy na temat zasad bezpiecznego poruszania się w przestrzeni wirtualnej. Tym tematem zajęli się oczywiście wolontariusze z Orange. Na dzieci czekał też kącik fotograficzny i plastyczny, a także napoje i ciasta, które w ramach wolontariatu upiekły miejscowe gospodynie. Ze swoją pomocą przyłaczyły się też władze gminy.

Ten piknik to z jednej strony przykład tego, jak wykorzystywane są granty z projektów wolontarackich, które rozdajemy od 10 lat. To tylko jeden z 89 pomysłów, jak pomagać lokalnym społecznym. W tegorocznej edycji konkursu grantowego wzięło udział 752 wolontariuszy z Orange i ponad 200 innych chętnych do pomocy osób, którzy w sumie przeznaczyli na ten cel 8500 godzin swojego wolnego czasu. Szacujemy, że z nasza pomoc dotarła do ponad 200 000 osób.

To również przykład na to, jak mając prosty pomysł na ważny dla innych temat, jakim jest bezpieczeństwo, zaangażować lokalne służby, władze i społeczność do tego, aby zrobić coś wspólnie.

Wakacje to dobry moment, aby porozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie – w domu, mieście czy na wsi, na placu zabaw,  w drodze na wakacje czy do szkoły, a także w świecie wirtualnym.  Rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej o bezpieczeństwie dzieci w sieci zapraszamy na naszą stronę bezpiecznie tu i tam.

A może u Was też uda się zorganizować taki piknik, bo w wakacje czasami dzieci się nudzą…

c3c10194f89dc24c1151ae1d1e43f70d7c1

Udostępnij: Przepis na bezpieczny piknik
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej