Odpowiedzialny biznes

WIP2012 – czyli jak korzystamy z internetu

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
30 listopada 2012
WIP2012 – czyli jak korzystamy z internetu

Dziś przysłuchiwałem się diagnozie jak wygląda polski internet, czyli wynikom badania World Internet Project (kliknijcie by je pobrać). Aktualnie 64% Polaków w wieku 15+ przynajmniej od czasu do czasu korzysta z sieci. Czy to dużo? Jestem ciekaw co myślicie, bo z jednej strony tylko o 2% wzrosła w tym roku liczba internautów, a z drugiej 36% Polaków, którzy nie korzystają to głównie ludzie, którzy deklarują, że nie są zainteresowani (62%), nie mają komputera (15%), bądź nie wiedzą jak korzystać z sieci (14%). I tu mam dla Was zagwozdkę, bo ponad 50% z nich jednocześnie mówi, że o sprawdzenie i pokazanie różnych rzeczy w necie prosi innych. No to są zainteresowani czy nie są? A może po prostu są wygodni?

f0d8376375763774444ab2e2f60b332b87a

Za to połowa internautów (47 proc.) korzysta z Internetu ponad 10 godzin tygodniowo. Ja siebie obliczam na co najmniej 20 godzin, a Wy? 3/4 ma łącze szerokopasmowe, a 16% internet mobilny - tu jest spory wzrost bo rok temu było 10%. Zrobili go najmłodsi internauci, bo w przedziale 15-19 lat aż 30% korzysta z mobilnego dostępu. Ponadto już 25% z nas (ja też) korzysta z netu ponad 10 lat. Nie wiem czy się cieszyć, ze jestem w tej grupie... może nadchodzi starość :o)

Zobaczcie też reportaż z prezentacji badania:

PlayWyłącz głos

A co głównie robimy w necie? Właściwie wciąż to samo, szukamy informacji (w grupie do 30 lat internet, pobił już TV i jest najważniejszym źródłem informacji), komunikujemy się (po woli spada regularne korzystanie z portali społecznościowych), szukamy rozrywki, używamy do edukacji, zakupów, bankowości on-line czy płacenia rachunków. Poza tym, czytamy blogi, szukamy pracy, informacji o zdrowiu i tych dotyczących turystyki. Jednak nie zamykamy się na świat realny. Internauci czytają o połowę więcej książek, niż ci, którzy z sieci nie korzystają.

9f89887d7d114b7fa99bcc14d7abe199850

Więcej diagramów Wam nie pokażę, bo i tak powiecie, że za małe i źle się czyta. Dlatego odsyłam do raportu i liczę na wasze opinie w komentarzach.


Oferta

Powtórka z darmowego Last Christmas

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
30 listopada 2012
Powtórka z darmowego Last Christmas

Last Christmas chłopaków z Wham! jest nieśmiertelny! Cokolwiek nie zrobimy na Święta musi być i cały świat tego słucha. Dlatego w ostatnim tegorocznym Weekendzie z Orange, możecie bezpłatnie go sobie ustawić w usłudze Halo Granie. Wystarczy wysłać darmowego SMS-a o treści: W pod numer 80200. Potem każdy, kto do Was zadzwoni usłyszy go zamiast standardowego sygnału oczekiwania na połączenie. Startujemy dziś od południa. Promocja trwa do piątku 21 grudnia do godz. 23:59. Mogą z niej skorzystać wszyscy klienci Orange, niezależnie od oferty. Jeśli jednak komuś znudzi się Last Christmas to w każdej chwili może zrezygnować, wysyłając SMS-a o treści WYLACZ pod bezpłatny numer 3333. Szczegóły na www.orange.pl/weekendyzorange

PlayWyłącz głos

 


Bezpieczeństwo

Zhackuj sobie praktyki

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 listopada 2012
Zhackuj sobie praktyki

Masz świadomość tego, że hacker - wbrew obiegowej opinii - nie oznacza sieciowego przestępcy, tylko osobę, stojącą po "jasnej stronie mocy"? Wiesz, że Hollywood kłamie i specjaliści od zabezpieczeń niekoniecznie wstukują kolejne linijki kodu z prędkością zawodowej maszynistki? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś/łaś: "No przecież to oczywiste", studiujesz i masz ochotę zobaczyć od środka, jak dba się o bezpieczeństwo milionów polskich internautów, masz na to niepowtarzalną szansę. Musisz tylko skutecznie i szybko przeprowadzić... włamanie.

12 grudnia, drugiego dnia czwartej edycji imprezy Dni Techniki Cyfrowej (Digital Days) w auli Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, uczestnicy  będą mogli sprawdzić swoje hackerskie umiejętności, czyli po prostu włamać się na serwer, przygotowany specjalnie na konkurs przez moich kolegów z Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych Orange Polska.

Informacje, dotyczące pierwszego zadania oraz zasady konkursu zostaną upublicznione podczas Digital Days, w środę 12.12 o godz. 12.12. Przed uczestnikami zostanie postawionych pięć zadań, czas na wykonanie których skończy się o godz. 23.59 w piątek 14. grudnia. Na uczestnika Digital Days, który osiagnię najkrótszy łączny czas wykonania wszystkich pięciu zadań, czeka nagroda główna: trzymiesięczne płatne praktyki w Bezpieczeństwie Systemów Teleinformatycznych Orange Polska! Do "wicemistrza" trafi nagroda pocieszenia - cieszący się dużą popularnością tablet FunTab 7.0 - zaś najlepsza trójka będzie mogła także wziąć udział w szkoleniu "Wstęp do zarządzania projektami".

Zaręczam, że łatwo nie będzie, ale o bezpieczeństwo milionów klientów naszych usług dostępu do internetu mogą dbać wyłącznie najlepsi. Zapraszamy - wyzwanie czeka!

Scroll to Top