Zbliża się rok szkolny. Dzieci wracają do szkół, a rodzicom kończą się urlopy. To nie oznacza końca zabawy. Edukacja nie musi być nudna, a czas wolny można przeznaczyć na gry, które bawią, uczą i pozwalają wspólnie spędzać czas. Przygotowałem dla was kilka propozycji. I oczywiście przypominajki o ważnych aspektach doboru gier dla dzieciaków pod względem ich wieku.
Czym jest system PEGI i na co zwrócić uwagę przy wyborze gry?
Zanim rozpoczniemy przegląd ciekawych gier dla dzieciaków, poznajcie, czym jest system PEGI. To proste oznaczenia gier klasyfikacją wiekową: 3/7/12/16/18. Znak PEGI 7 oznacza, że gra jest odpowiednia dla dzieci w wieku minimum 7 lat. Dodatkowo, klasyfikacja określa potencjalne zagrożenia dla zbyt młodych użytkowników, czy w grze znajduje się przemoc, wulgaryzmy, hazard, zakupy itp. PEGI znajdziecie na opakowaniu lub w katalogu gier na https://pegi.info/pl/ . To istotne, żeby brać pod uwagę nie tylko wiek, ale i wrażliwość Waszego dziecka.
Najważniejsze już wiecie. Oto zestaw, który polecam:
This War of Mine
W świecie ogarniętym wojną, operujesz życiem cywili, którzy za wszelką cenę próbują przetrwać. Ta przygoda nie należy do łatwych z kilku względów. To emocjonująca wyprawa, w której główni bohaterowie szukają pożywienia, leków oraz schronienia. Jest to ciekawa lekcja historii oraz…języka polskiego. This War of Mine jest jedną z nielicznych lektur szkolnych w formie grywalnej. Produkcja autorstwa polskiego 11 bit studios to dzieło, które warto sprawdzić w celach edukacyjnych. Po ukończeniu gry, dodatkowym benefitem jest poszerzone portfolio “dzieł kultury”, z których można skorzystać na maturze. Zaznaczam, że gra otrzymała klasyfikację PEGI 18, czyli jest przeznaczona dla dojrzałych odbiorców.
Cities Skylines
Z doświadczenia wiem, że symulatory to ciekawa rozrywka, która pobudza szare komórki do działania. W przypadku “Cities Skylines”, zadaniem gracza jest zbudowanie dobrze funkcjonującego miasta. Do obowiązków będzie należało m.in.: projekt zabudowania przestrzeni miejskiej, zarządzanie służbami miejskimi oraz organizacja budżetu. To spora dawka nauki, a nawet wiedzy o społeczeństwie. To oryginalna i produktywna forma rekreacji dla umysłu.
Ciekawostka. W okolicach 2013 roku, jeden z wydawców “symulatora miast” zorganizował imprezę, w której zagrały młodzieżówki polityczne. Efekt był zabawny, bo realia polityczne mocno odzwierciedliły się w świecie wirtualnym.
Seria Scribblenauts
To porządna nauka języka angielskiego. Scribblenauts - gra wyobrażeń. Kiedy napiszesz nazwę przedmiotu na klawiaturze, ten pojawi się w przestrzeni wirtualnej. Tak pomożesz bohaterowi przejść jego wyjątkową przygodę.
Platformówka cechuje się ciekawymi zagadkami logicznymi, ale bez znajomości języka Shakespeare’a daleko nie zajdziemy. Dlatego w trakcie rozgrywki warto usiąść z dzieckiem i wesprzeć je w zabawie oraz nauce.
Cywilizacja 6
Cywilizacja 6 może być impulsem do złapania bakcyla na czytanie książek historycznych. W wirtualnym świecie, gracz pełni rolę obserwatora, który pomaga rozwinąć się starożytnym i nowoczesnym cywilizacjom. Od Ciebie zależy, jak potoczą się losy rzymian, czy imperium Napoleona. Na drodze spotkasz historyczne postaci, które będą Ci doradzać lub przedstawiać ciekawostki związane z ich narodami. Pamiętaj, że nie jest to dokładna lekcja historii, a bardziej inspiracja, dzięki której można poszerzać dalszą wiedzę. Oprócz tego czeka świetna zabawa. Dla początkujących graczy, podpowiem, że nie warto zadzierać z Gandhim.
Gra otrzymała klasyfikację PEGI 12, czyli jest odpowiednia dla młodzieży na przełomie szkoły podstawowej oraz średniej.
Minecraft
Tej gry nikomu nie trzeba przedstawiać. Stała się legendą oraz przyciągnęła wiele generacji fanów. Przez lata, które minęły od premiery urośli nie tylko odbiorcy Minecrafta, ale również gra. Obecnie jest pełna nowych funkcji, a fani eksploatują je do granic możliwości. Minecraft pobudza wyobraźnię. Gracz ma za zadanie przetrwać, przetrwać w nowym, kwadratowym świecie.
Rozpoczyna się zabawę z niczym, ale po jakimś czasie zaczyna się zbierać surowce, z których powstają najpierw lepianki, a później skomplikowane konstrukcje. Zapaleńcy tworzą coraz bardziej skomplikowane i rozbudowane dzieła. Wśród moich ulubionych znajdują się: kalkulator, system operacyjny i mapa odwzorowująca Polskę. Warto zapoznać dzieci z Minecraftem, bo może być to przygoda na lata, która zainspiruje. Mam kolegę, który jest programistą, a zaczynał od stawiania serwerów w Minecraft i budowania konstrukcji elektrycznych w grze.
Jak widać gry mogą dać nie tylko zabawę, ale również edukację. Jednak zawsze trzeba dobierać je do wieku i wrażliwości dzieci. Najlepiej samemu zapoznać się z grą zanim pozwolimy na to dziecku Warto też pamiętać, że gry, jak wszystko w nadmiarze - mogą szkodzić. Warto sprawdzić, jakie są ryzyka np. w materiale Fundacji Orange.
Komentarze