;

Inne

Wszystkiego najlepszego! (10)

Wojtek Jabczyński

30 marca 2018

Wszystkiego najlepszego!
10

Zespół biura prasowego i bloga Orange Polska życzy Wam szczęśliwych, radosnych i rodzinnych Świąt Wielkanocnych!

Udostępnij: Wszystkiego najlepszego!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Klucz. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Matt55 12:30 30-03-2018
  Wzajemnie! Świętujcie, odpoczywajcie i ładujcie akumulatory pozytywną energią. Wesołych Świąt! =]
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 13:13 30-03-2018
  Dzięki i wzajemnie wesołych świąt :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 13:40 30-03-2018
  Wzajemnie dla wszystkich - Spokojnych ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY! :D
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pan Pikuś 18:22 30-03-2018
  Zdróweczka przede wszystkim :) Wesołych Świąt!
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 20:27 30-03-2018
  Wzajemnie zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  tata 22:52 30-03-2018
  Wzajemnie, radosnych Świąt Wielkiej Nocy! Niech będą spędzone w gronie rodziny lub przyjaciół, którym na co dzień nie możemy poświęcić tyle czasu ile byśmy chcieli / ile potrzebują - niech w Święta komputery pozostaną wyłączone :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  jvc.6 13:04 31-03-2018
  Zdrówka miłości i spokoju.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 18:46 31-03-2018
  Całemu zespołowi bloga,jak również wszystkim czytelnikom oraz komentującym Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych!
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mateusz 12:26 01-04-2018
  Wesołych, Wesołych! :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Aga 23:01 09-04-2018
  Dziękuję
  Odpowiedz

;

Oferta

WiFi Calling dla iPhona 5S w Orange (7)

Zbyszek Drohobycki

30 marca 2018

WiFi Calling dla iPhona 5S w Orange
7

Dobra wiadomość dla użytkowników nieco starszego, choć nadal bardzo popularnego iPhona 5S. Przyszła wiosna! Fajnie prawda? 😉

Jeszcze fajniejsze jest to, że właśnie rusza aktualizacja oprogramowania, która włączy Wam możliwość korzystania z WiFi Calling w sieci Orange. Wiem co powiecie – nareszcie! 🙂 Sądząc po pytaniach pojawiających się na blogu, sprawa WiFi Calling na iPhonach była dla Was jedną z bardziej interesujących. Przypomnę, że niemal rok temu – 28 marca też ruszyła aktualizacja, która włączyła WiFi Calling i VoLTE na iPhone 7 i 7 Plus, iPhone 6 oraz 6 Plus a poza tym na iPhone SE. Nieco osamotnieni pozostali właściciele iPhona 5S. Do dziś był to jedyny smartfon, który technicznie umożliwiał korzystanie z WiFi Calling, jednak brakowało tej opcji w sofcie. Trochę to trwało, ale się udało. Mimo, że od premiery 5S minęło sporo czasu doczekał się i on.

Przygotuj się na WiFi Calling z iOS 11.3

Jeśli więc macie iPhona 5S, możecie zacząć wypatrywać na jego ekranie informacji o dostępnej aktualizacji iOS. WiFi Calling otrzymacie bowiem wraz z instalacją iOS 11.3. Choć tylko w Orange jest Was około 100 tysięcy – nie martwcie się, dla wszystkich wystarczy i nie przewidujemy konieczności stania w kolejce na mrozie. Nie wszyscy jednak od razu dostaną powiadomienie o możliwości aktualizacji. Jest ona wprowadzana na całym świecie, więc by uniknąć przeciążeń serwerów będzie przebiegać falami, rozłożonymi na kilka dni. Miejcie zatem odrobinę cierpliwości. W tym czasie możecie zrobić porządki w swoim telefonie, zaktualizować kontakty, zrobić kopię zapasową i wyczyścić obudowę. Może jakieś nowe etui? Skoro będzie miał nowe możliwości – niech wygląda jak nowy, należy mu się. 😉

Pamiętajcie by mieć naładowaną baterię, co pozwoli na sprawne i bezpieczne pobranie, a także zainstalowanie oprogramowania. Całość nie zajmie więcej niż kilka chwil (to najlepsza miara czasu dla takich operacji) ;). Jak pamiętacie, w przypadku iPhona nie trzeba pobierać aplikacji dla WiFi Calling, wystarczy włączyć usługę w ustawieniach. Dzięki temu, już po upływie kolejnej chwili od zakończenia aktualizacji będziecie mogli wykonać pierwsze połączenie przez WiFi i sprawdzić jego zalety.

To chyba wszystko – w telegraficznym skrócie. Aby umilić sobie czas oczekiwania możecie się zapoznać z iOS 11, jeśli go jeszcze nie znacie – wszystko, co trzeba znajdziecie na stronach Apple’a. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o WiFi Calling, do czego służy, kiedy się przydaje i jak działa – polecam wpis Piotrka sprzed roku – kiedy usługa ruszała na pierwszych smartfonach w sieci Orange.

 

 

Udostępnij: WiFi Calling dla iPhona 5S w Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Samochód. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Robert 08:33 30-03-2018
  Zbyszek z całym szacunkiem ale bzdury piszesz o aktualizacji rozłożonej na kilka dni. Każdy może zaktualizować już pierwszego dnia po wejściu w zakładkę Ustawienia-Ogólne-Uaktualnienia. Spokojnie serwery się nie przeciąża. To nie Android.
  Odpowiedz
 • komentarz
  p2225 08:36 30-03-2018
  A może tak wpis o wszystkich telefonach z VoLTE i WiFi Calling, bo strony: http://www.orange.pl/volte i https://www.orange.pl/view/wificalling są już dawno bez aktualizacji. Na pewno brakuje nowych Samsungów S9.
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 10:14 30-03-2018
  Tak się cieszyłem widząc wpis na głównej, w podskokach wchodzę we wpis a tam... że po aktualizacji softa do 11.3 :-( No i nici z tej funkcji, podjąłem już dawno temu decyzję że nie zaktualizuję do 11.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Artur 09:35 03-04-2018
   @MAURYCY, a z ciekawości pytam: dlaczego nie chcesz aktualizować do iOS 11?
   Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 11:20 05-04-2018
    W 11 nie dodali nic, co by mi było niezbędne i co by w moich oczach poprawiło interakcję z iOS, a obawiam się pogorszenia działania baterii oraz utraty płynności systemu, o których to czytam na innych stronach. Do tego 11.3 powoduje u niektórych nienormalne nagrzewanie się urządzenia i to nie tylko pod obciążeniem, ale również podczas np. przeglądania w Safari. Może mnie teraz przekona WiFi Calling, ale jeszcze się trochę pozastanawiam. Jakby nie było to 5S ma już parę ładnych lat na karku, może będą próbowali go wyeliminować z rynku spowolnieniem softu, kto wie.
    Odpowiedz
 • komentarz
  ad 09:28 31-03-2018
  Dlaczego po aktualizacji ios 10.3 w T-Mobile nie działa usługa volte IP7?
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 20:36 31-03-2018
   BO to t-mobile a nie Orange :P ;P
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

To phishing, to nie od nas (2)

Michał Rosiak

29 marca 2018

To phishing, to nie od nas
2

Phishing nie zanika i jeszcze długo nie zaniknie. W sumie to pewnie nigdy. Zastanawiałem się, czy opisywać na Blogu powtarzające się ostatnio kampanie, skoro regularnie wrzucam informacje na ich temat na stronę CERT Orange Polska, ale w sumie niekoniecznie grupy odbiorców obu witryn muszą mieć znaczną część wspólną.

Nie opłacajcie tej faktury

Do polskich internautów od przeszło miesiąca nieregularnie trafiają fale wiadomości, a w nich phishing z „fakturami”. Nadawcą jest zawsze konto w domenie @orange.pl, zwięzła treść sugeruje opłacenie zaległej faktury, która ma się znajdować w załączonym pliku XLS. W większości przypadków plik zawiera trojana Nymaim – tzw. bankera, tj. złośliwy program wyspecjalizowany w wykradaniu loginów i haseł do kont bankowych. W momencie wysyłania przez przestępców kolejnych kampanii, zawarty w nich malware był wyjątkowo groźny, wykrywało go bowiem zazwyczaj ok. 10 procent silników antywirusowych.

W ostatniej mutacji przestępcy postarali się – przynajmniej w pewnym aspekcie – nieco bardziej, bowiem tym razem spróbowali udawać nie faktury biznesowe, ale dokumenty od nas, wysyłane z rachunkami za telefon. Nasi klienci wiedzą, że takie maile przychodzą z adresu e-faktura@pl.orange.com (a nie używanego przez przestępców Ornge PL <e-faktura.TP@orange.com> – literówka nieprzypadkowa, jest dziełem przestępców). Na szczęście dzięki wyglądowi wiadomości (z ukrytym w załączniku trojanem vjw0rm) na taki phishing nie złapie się – w co mocno wierzę – nikt, jednak przestępcy, o ile cechuje ich choćby odrobina inteligencji, przy kolejnej kampanii mogą znacząco poprawić przekaz.

Czy te maile są od Orange?

Nie. A dlaczego mają taką domenę nadawcy? Dlatego, że niestety łatwo ją podrobić, o czym piszemy np. tutaj. Jak się przed tym zabezpieczyć? Na kilka sposobów. Przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Jeśli dostajecie maila od nieznajomego, który domaga się od Was pieniędzy, nie otwierajcie załącznika. Najpierw uspokójcie emocje, na spokojnie przeczytajcie wiadomość, a jeśli nie macie pewności – zadzwońcie do domniemanego nadawcy. Jeśli w mailu nie ma telefonu – niemal na sto procent mamy do czynienia z oszustwem. Jeśli jest tam numer kontaktowy – być może dodzwonicie się do faktycznie istniejącej firmy, gdzie powiadomią Was o oszustwie.

Czy Orange ze swojej strony robi coś, by takie maile nie mogły być wysyłane? Tak. Serwery pocztowe domeny @orange.pl mają zaimplementowane mechanizmy SPF (Server Policy Framework) i DKIM (Domain Keys Identified Mail). Jednak w tym cały jest ambaras, by dwoje chciało naraz – informacje dotyczące naszych domen (@neostrada.pl i @orange.pl) muszą być prawidłowo rozpoznawane u Waszych dostawców poczty. Tak jest w przypadku domeny @pl.orange.com, z której przychodzą do Was nasze faktury, tym niemniej i tak niezmiennie zachęcamy Was do sprawdzenia, czy numer klienta i dane są faktycznie Wasze, zanim otworzycie załącznik.

CyberTarcza kontra phishing

Jednego możecie być pewni. Gdy próbki takich zagrożeń trafiają do nas, powiązane z nim adresy IP/domenowe są automatycznie blokowane przez CyberTarczę. Oznacza to, że pozostając w sieci Orange Polska nawet jeśli niefrasobliwie się zainfekujecie, złośliwe oprogramowanie nie będzie w stanie połączyć się ze swoim centrum kontroli, a Wy, wchodząc na stronę CyberTarczy, zobaczycie informację o infekcji.

Jeśli chcecie być na bieżąco z Orange’owymi newsami o bezpieczeństwie w internecie, zaglądajcie na naszą stronę i obserwujcie CERT Orange Polska na Twitterze.

I oczywiście niezmiennie, jak zawsze – uważajcie na siebie.

Spokojnych Świąt.

Udostępnij: To phishing, to nie od nas
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Gwiazda. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 00:25 30-03-2018
  I czy nie żyło się spokojniej gdy nie było e-faktur, e-bankowości?? Myślę ze człowiek jakieś 10 lat temu miał o wiele mniej zmartwień niż współczesne społeczeństwo.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 12:08 30-03-2018
   A będzie coraz gorzej!!! :(
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej