;

Oferta

Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic (1)

Wojtek Jabczyński

25 maja 2021

Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic
1

Klienci, którzy korzystają z naszej usługi Orange Smart Care zgłaszają uszkodzenia smartfonów średnio co 9,3 min. Od początku tego roku to już prawie 22 tys. zgłoszeń. Aż 90 proc. dotyczy wyświetlacza, ale w takich przypadkach często uszkodzeniu ulegają także inne elementy telefonu. Niecałe 10 proc. to kłopoty wynikające z zalania wodą.

Ochrona telefonu – to się płaca

Posiadacze Orange Smart Care mogą spać spokojniej, bo nie zapłacą za naprawę morza pieniędzy. Jak obliczyliśmy klient oszczędza średnio ok. 1000 zł na naprawie. No dobrze, ale ile trzeba zapłacić za usługę? Niedużo. Miesięcznie to 11,99 zł lub 15,99 zł. Szczegóły i różnice między wariantami znajdziecie tutaj. Co istotne Orange Smart Care obejmuje ochroną nie tylko telefon zakupiony w Orange.

Według badania firmy Kantar przeprowadzonego na zlecenie Digital Care:

 • 46% wszystkich użytkowników co najmniej raz doświadczyła uszkodzenia smartfona, z czego mniej niż połowa (43%) decyduje się na naprawę;
 • 45% uszkodzeń ma miejsce w domu;
 • 80% dotyczy zbitego wyświetlacza;
 • Koszty wymiany stłuczonego wyświetlacza czasami przekracza 70% ceny nowego smartfona.

Szybkie naprawy

Na koniec kilka liczb dotyczących punktu szybkich napraw, który mamy w Orange Smart Store w warszawskim Sezamie. Przed pandemią korzystało z niego średnio 185 klientów miesięcznie, obecnie (okres od marca 2020 do kwietnia 2021) średnia to 104 klientów.

Naprawiając telefon zamiast kupować nowy, pomaga chronić nasze środowisko. Na blogu pisała o tym nasza ekspertka Hania Jaworska-Orthwein. Warto o tym pamiętać.

Udostępnij: Wyświetlacz, zalanie i długo, długo nic
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:55 25-05-2021
  Ciekawa propozycja, tylko jest jedno ale. Trzeba dobrze wczytać się w szczegółu ubezpieczenia i w razie "W" stworzyć odpowiedni przebieg usterki ;)
  Odpowiedz

;

Gaming

TOP 8 gry wideo dla dziecka – na dzień dziecka (1)

Bartosz Graczyk

24 maja 2021

TOP 8 gry wideo dla dziecka – na dzień dziecka
1

Gry dla dziecka jako prezent to dobry pomysł? Rozrywka elektroniczna to najczęstsza forma zabawy jaką wybiera młodzież w dzisiejszych czasach. W Stanach Zjednoczonych 90 procent dzieci miało kontakt z grami komputerowymi chociaż raz w roku. Czy jest to zło konieczne jak przedstawiają to niektóre media, czy może dziecko może zainspirować  rodzica do poznania nowej pasji? W tym artykule z serii „Graczyk o grach” przedstawiam wam propozycje gier, które warto kupić dla swoich pociech. Będzie to też narzędzie do spędzenia czasu rodzinnie. Przy okazji przedstawione gry to też w niektórych przypadkach forma rozwoju kreatywności,  umiejętności społecznych czy nawet sposób na rozwinięcie inteligencji przestrzennej. 

Gry dla dziecka – Minecraft

minecraft

Dostępne platformy: Xbox / Playstation / PC / Nintendo Switch / Android / iOS / Mac

To gra, której nie trzeba przedstawiać. Od ponad dekady szczyci się mianem najpopularniejszej gry wśród dzieci. Sam będąc w gimnazjum załapałem się na „trend” Minecrafta. W klockowatym świecie spędzałem godziny zastanawiając się co teraz wybudować. Może zamek? A może zaprogramuję własny program w grze? Takie rzeczy, choć bardzo trudne – są możliwe! Minecraft to z jednej strony przygoda w której musimy przetrwać w dziwnym kwadratowym świecie tworząc narzędzia, które pokonają niebezpieczeństwa takie jak smoki, wybuchające creepery czy zombie. Z drugiej strony to może być forma edukacji. Oprócz kreowania budowli, można też zwiedzać serwery innych graczy. Warto sprawdzić takie projekty jak np: kopia kuli ziemskiej, gdzie każde miasto na świecie ma być odwzorowane w skali 1:1.

Warto usiąść przy dziecko i pomóc mu w tworzeniu nowych budowli. To ciekawie spędzony czas, podobny do składania klocków LEGO, ale w zupełnie w innej skali. W rzeczywistości ogranicza nas to ile mamy zakupionych bloczków oraz jaki posiadamy zestaw. W Minecraft możemy budować bez ograniczeń. 

Gry dla dziecka – Terraria

terraria

Dostępne platformy: Xbox / Playstation / PC / Nintendo Switch / Android / iOS / Mac

To brat bliźniak Minecrafta, tyle że w 2D. Jest to również gra bardziej skierowana na przygodę niźli na kreację. Z dalekiej perspektywy ktoś mógłby powiedzieć, że jest to po prostu klon wieloplatformowego hitu. Takie zdania mogą paść jedynie od osoby, która nigdy nie grała w oba tytuły. Terraria to gra bardziej przygodowa niż Minecraft. Gracz musi stworzyć swoją bazę by przeżyć. Wrogów jak i wyzwań jest znacznie więcej niż w Minecraft. Jeżeli Twoje dziecko woli przygodę od kreacji to jest to dla niego idealna gra.

Gry dla dziecka – Portal 1/ 2

Seria Portal zachwyciła graczy na całym świecie. Do premiery  Portala gry pierwszoosobowe kojarzyły się przede wszystkim ze strzelaniami. Firma Valve postanowiła wyjść przed szereg i stworzyła serię opartą o łamigłówki przestrzenne. Główny bohater za pomocą tak zwanego portal guna ma za zadanie wydostać się z zamkniętych pomieszczeń najeżonymi pułapkami. Portal gun pomoże nam w stworzeniu przejść między przestrzeniami. To zabawa na kilkanaście godzin. Gra przyjemna, łagodna bo bez przemocy oraz pełna zagadek, które rozwinął umiejętności logiczne.

Platforma: PC

Gry dla dziecka – Legend of Zelda: Breath of the Wild

breathe of the wild

Gdybym miał wybrać najlepszą grę w otwartym świecie to była by to właśnie Legend of Zelda: Breath of the Wild. To gra w której główny bohater budzi się po ponad stu letnim śnie w magicznym królestwie Hyrule. Jako Link musimy pokonać złowrogiego czarnoksiężnika Ganona, który przejął władzę nad krainą rozrzucając po niej magiczne bestie. Legend of Zelda to nie tylko walka. Podróżując po rozległej krainie towarzyszy nam piękna muzyka kompozycji Hajime Wakai.

W grze mamy kompletną wolność ruchu. Z jednej strony możemy przejść fabułę i co dopiero zabrać się za finalnego Bossa, a z drugiej strony od razu rzucić się na Ganona. Ze względu na tę wolność, tytuł ten jest dość trudny. W trakcie rozgrywki nie jesteśmy trzymani za rączkę. Nie otrzymujemy zbyt wielu wskaźników. By przejść grę, trzeba szukać własnych rozwiązań. Do tego dochodzi fakt, że gra jest po angielsku – bez polskiej lokalizacji. Młodsze dziecko może mieć problem z rozwojem postaci. W takiej sytuacji warto po prostu grać razem. Przy okazji możemy nauczyć dziecka podstaw angielskiego. Jestem przykładem nas to, że takie rozwiązanie może rozwinąć umiejętności lingwistyczne. Słownik do ręki i czas na grę.

Platforma: Nintendo Switch/ Wii U

Gry dla dziecka – Seria Little Big Planet

To jedna z najbardziej przyjaznych serii gier komputerowych w  jakie kiedykolwiek grałem.  Grając w LBP czułem bijące z ekranu ciepło i wcale nie grałem na kineskopie. Po prostu to bardzo przyjazna gra pełna pozytywnych emocji. W marketingu nazywanego tego typu treści i emocje jako „Family friendly”. Trzeba przyznać, że to tytuły skierowane do całej rodziny.

Wcielamy się w postać Sackboya, czyli chłopca ze szmatek. Cały jego świat zbudowany jest stylizowany na rękodzieło wykonane z przedmiotów użytku codziennego np: spinki, stara elektronika, pineski etc. Niemalże we wszystkich częściach zdaniem bohatera jest uratowanie świata, jednakże w bardzo nietypowy sposób. To platformówką w której rozwiązujemy zagadki logiczne. W grę wbudowany jest kreator poziomów, czyli może to być inwestycja na lata. Wasze pociechy mogą tworzyć własne poziomy lub grać w te od innych użytkowników, a ich jest tysiące. Istnieje nawet możliwość stworzenia gry w grze. Niezależenie którą część wybierzecie, wszystkie przez recenzentów były oceniane w bardzo pozytywnym światle. Największą zaletą jest możliwość lokalnego multiplayera. Na kanapie można grać nawet w cztery osoby.

Platformy: PSP/ PS Vita / Playstation 3/ Playstation 4 / Playstation 5

PEGI: 3

Gry dla dziecka – Nintendo Labo

Do tej zabawy będzie nam potrzebna gra… z kartonem w zestawie oraz konsola Nintendo Switch. Na temat Switcha wypowiadałem się już w poprzednim wpisie z serii „Graczyk o Grach„. To fenomenalna konsola dająca wiele możliwości. Możemy na niej zagrać w wiele gier przeznaczonych „dla dzieci”, ale nawet dorośli będą z nich czerpać frajdę. Takim przykładem jest Nintendo Labo. Można opisać to jako spełnienie marzeń każdego dziecka z lat 90tych. Robiliście kiedyś zabawki z kartonów i patyków? Pamiętacie jak chcieliście by magiczne różdżka z badyla wystrzeliła fajerwerkami? Za pomocą  Nintendo Labo nie trzeba sobie tego wyobrażać. Magia dzieje się na ekranie. Kontrolery Nintendo Switch mogą służyć za wirtualną wędkę, pistolet, różdżkę czy nawet pianino. W zestawie otrzymujemy karton, który możemy dostosować do konkretnej zabawy, dzięki czemu immersja jest jeszcze większa.

Platforma: Nintendo Switch

Pegi : 3

Gry platformowe

Wychowałem się na grach platformowych. „Rayman” czy „Kangurek Kao” to część mojego dzieciństwa. Wiem, że z natury są to też gry niegroźne. Jedyna przemoc jaka w nich występuje to animowane uderzenia wymyślonych stworków – bez krwi czy zabójstw. Są kolorowe i przyjazne w odbiorze. Dzięki nim dziecko może rozwinąć swoją zręczność oraz nauczyć się rozwiązywania problemów przy zagadkach logicznych. Ważnym aspektem jest również kooperacja. W tym gatunku często pojawia się możliwość podłączenia drugiego pada i zagrania ze swoimi pociechami. Jakie gry polecam? Rayman Legends, Super Mario 3D World, Unravel 2 oraz seria Trine.

Scribblenauts

scribblenauts

Na sam koniec wisienka na torcie. Jeżeli chcesz by twoje dziecko szybko i przyjemnie nauczyło się podstaw języka angielskiego to idealnym narzędziem do tego są gry z serii Scribblenauts. Główny bohater rozwiązuje łamigłówki przez tworzenie przedmiotów, których aktualnie potrzebuje. Jak je tworzy? Wpisując konkretne słowa do słownika – rzecz jasna po angielsku. Po ich zanotowaniu pojawiają się na ekranie. Ponoć skojarzenia to idealny sposób na zapamiętywanie wyrazów w języku obcym. Jeżeli sam znasz język z wysp brytyjskich to wspólna gra z dzieckiem w Scriblenauts może być przyjemna, ale to będzie też idealna forma nauki słówek.

Platformy: PC/ Wii U / 3DS / Android / iOS

PEGI: 12

 

 

 

 

 

Udostępnij: TOP 8 gry wideo dla dziecka – na dzień dziecka
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 15:59 25-05-2021
  Fajna "składanka" gier. Pewnie jeszcze chwila i....mój syn będzie fanem gier. Ale ten czas szybko mija ;)
  Odpowiedz

;

Innowacje

Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo (3)

Kasia Barys

22 maja 2021

Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo
3

Stworzono najmniejszy implant świata

Chip opracowany na Uniwersytecie Columbia ma wielkość roztocza (0,1 mm3). Jest tak mały, że nie wymaga do zasilania żadnych akumulatorów, a energię czerpie bezpośrednio z otoczenia. Do czego może zostać wykorzystany? Naukowcy chwalą się, że implant jest zdolny do szybkiego i precyzyjnego pomiaru temperatury ciała, poziomu glukozy czy ciśnienia krwi. Składa się z tlenków metali i materiałów piezoelektrycznych. Jest w pełni biokompatybilne, co oznacza, że można je w bezpieczny sposób umieścić w każdej części ludzkiego ciała, i nie zostanie ono przez nie odrzucone.
(źródło: geekweek.pl)

Lamborghini stanie się eko?

Lamborghini kojarzone z sportową elegancją i mocnym silnikiem zamierza zainwestować 1,8 mld dol. w elektryfikację swoich superaut. Do 2024 roku wszystkie modele samochodów tej marki, od Aventadora do Urusa, będą dostępne także w wersji hybryda plug-in. Ma to być największa inwestycja w historii włoskiego producenta, która zmniejszy o połowę emisyjność jego floty. W drugiej połowie dekady  firma  ma dostarczyć na rynek samochody w stu procentach napędzane bateriami. Myślicie, że będą chętni na eko Lambo?
(źródło: forsal.pl)

Chętniej oglądamy TV i VOD w towarzystwie

Sobotnie kino rodzinne na kanapie i z popcornem? Oglądanie filmu w łóżku z partnerem/ partnerką? Wybieram obie opcje. Jak wynika z badania przeprowadzonego dla TP Vision, blisko 84% ankietowanych podobnie jak ja lubi oglądać telewizję w towarzystwie partnera lub partnerki, a ponad 75% czerpie dużą frajdę ze spędzania czasu przed telewizorem razem z dziećmi. Na pytanie o to, z kim chętnie oglądają telewizję, więcej niż 73% badanych wskazało rodzinę. Polacy lubią dyskutować o tym co wspólnie obejrzeli, najczęściej rozmawiają o programach informacyjnych (48%), zawodach sportowych (28%) i serialach na VOD (24%).
(źródło: interkatywnie.com)

Dynamiczny wzrost popularności BLIKA


W pierwszym kwartale br. użytkownicy zrealizowali 153 mln transakcji BLIKIEM – to blisko dwa razy więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. Łączna wartość transakcji również podwoiła się w stosunku do pierwszych trzech miesięcy ubiegłego roku i wyniosła 20 mld zł. Liczba aktywnych użytkowników BLIKA (takich, którzy każdego miesiąca realizują przynajmniej jedną transakcję) wzrosła do 7,6 mln osób – oznacza to wzrost o 55 proc. rok do roku. To także o 600 tys. osób więcej niż na koniec czwartego kwartału 2020 r. Blik stał się bardziej popularny w czasie pandemii, taka płatność jest szybka i bezpieczna. Widzę po sobie, że takie płatności stosuję bardzo często. I love blik.
(źródło: gsmonline.pl)

 

Lasy, które odrosły naturalnie od 2000 roku

Naukowcy przeliczyli, że przez ostatnie 20 lat zregenerował się na świecie obszar leśny o powierzchni odpowiadającej Francji. Jest to naturalna regeneracja. Nowe analizy bazują na danych satelitarnych oraz ankietach ekspertów pracujących w lasach z ostatnich 30 lat i skupiają się na tym, jak duże wpływ miała naturalna regeneracja na światowe pokrycie lasami od 2000 roku.  Dzięki mapie dowiadujemy się, że w ciągu ostatnich 20 lat odrosło blisko 59 milionów hektarów lasu, wystarczająco, by przechowywać ekwiwalent 5,9 gigaton dwutlenku węgla, czyli więcej niż wynosi roczna emisja Stanów Zjednoczonych.

(źródło: geekweek.pl)

Udostępnij: Najmniejszy implant, nowe lasy i eko Lambo
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 20:29 23-05-2021
  Najmniejszy implant świata - widzę wiele jego zastosowań. Osobiście uważam że techniki nie ma się co bać, należy z nią tylko rozsądnie żyć i ją wykorzystywać.
  Odpowiedz
  • komentarz
   emitelek 13:18 24-05-2021
   Implanty w człowieku? Przecież to pełna inwigilacja i koniec człowieczeństwa! :/
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 15:36 25-05-2021
    Z punktu medyka widzę wiele zalet, owszem jest też ryzyko ktore opisujesz.
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej