Rozrywka

Z Piotrem Metzem o Orange Warsaw Festival

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
12 lutego 2013
Z Piotrem Metzem o Orange Warsaw Festival

Do festiwalu jeszcze ponad 3 miesiące, ale przygotowania idą pełną parą. Znamy pierwszą gwiazdę, a aktualnie trwa sprzedaż  karnetów w promocyjnych cenach. Ja natomiast postanowiłem przepytać na temat OWF jego dobrego ducha i rzecznika - Piorta Metza. Czego możemy się spodziewać i czym ten festiwal różni sie od innych? Zobaczcie poniżej.

PlayWyłącz głos


Odpowiedzialny biznes

Blogowisko: Blogerzy vs dziennikarze

Marek Wajda Marek Wajda
11 lutego 2013
Blogowisko: Blogerzy vs dziennikarze

W obszernym wywiadzie z Tomaszem Machałą, szukaliśmy różnic między dziennikarzem a blogerem, przenikaniem się tych światów i kierunku w którym zmierza blogosfera i dziennikarstwo. W czwartek Tomek był jednym z uczestników debaty "Blogerzy i dziennikarze - czy powinny ich obowiązywać takie same zasady?". Paweł Lipiec, jeden z pomysłodawców debaty tak wyjaśniał jej cel: "Kto jest bardziej wiarygodny – dziennikarz czy bloger? Czy internetowy twórca powinien odpowiadać za opublikowane informacje na tych samych zasadach, co dziennikarz? Czy nowe media wyprą stare? A może połączą się w jedno uniwersalne źródło informacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą dziennikarze, blogerzy i eksperci w niecodziennej debacie." Oczywiście na takiej debacie nie mogło zabraknąć naszej blogowej kamery ;)

 

Poprosiłem o podsumowanie trzech uczestników debaty:

Paweł Lipiec (zerozerosiedem.pl)

Dziś już bardziej wyczuwamy niż jesteśmy w stanie jasno okrelić różnice miedzy dziennikarzem. Pojawiają się takie wyróżniki, jak istnienie redakcji, wydawcy, podleganie prawu prasowemu jednak żaden z nich jednoznacznie nie definiuje granicy. Media się zmieniają i trudno je jednoznacznie podzielić na "tradycyjne" i "nowoczesne". Zmienia się forma mediów co powoduje, że rówież twórcy muszą się zmieniać. Drugorzędnym problemem jest czy nazywamy ich dziennikarami, blogerami czy twórcami treści.

Tomasza Machała (natemat.pl)

Fantastyczna debata. Bardzo ciekawi uczestnicy. Większość spotkałem pierwszy raz w życiu. Najważniejszym dla mnie wnioskiem jest ten, że granice pomiędzy blogerami a dziennikarzami zacierają się. Trudno precyzyjnie określić kto jest kim, jaka jest definicja jednego i drugiego ale kwestia wiarygodności dziennikarza i blogera staje się podobna - zależy od odbiorców, a nie od definicji. To naprawdę jest czymś nowym.

Grzegorz Marczak (antyweb.pl)

Mam wrażenie, że podziały na blogerów i dziennikarzy z punktu widzenia czytelników przestają mieć większy sens. Liczy się informacja, jej forma i przekaz. Jeśli te elementy będą na odpowiednim poziome nikt nie będzie zastanawiał sie kto jest autorem tekstu.

Według mnie dla czytelnika, który większość informacji czerpie po prostu z internetu nie ma znaczenia, czy dowiedział się o danym temacie na portalu tradycyjnych mediów czy też na blogach. Kiedyś, gdy jeszcze pracowałem dla papierowej gazety, bardzo istotne było odróżnianie informacji od oceny i komentarza. Teraz żadna z gazet nie przestrzega już tych zasad i często teksty informacyjne zabarwione są emocjami, tak samo jak materiały blogerów. A jak Wy uważacie? Czy dla czytelnika ma jeszcze znaczenie, czy informację podał bloger czy dziennikarz? Czy w ogóle takie rozróżnienie ma jeszcze jakikolwiek sens?


Odpowiedzialny biznes

PNA 2013 – Nigeria mistrzem Afryki!

Marek Wajda Marek Wajda
11 lutego 2013
PNA 2013 – Nigeria mistrzem Afryki!

Po raz trzeci w historii Nigeria wygrała turniej Puchar Narodów Afryki. Burkina Faso po raz pierwszy zdobyli II miejsce, a Mali powtórzyło swój ubiegłoroczny sukces i w małym finale pokonali Ghanę.

Nigeria i Burkina Faso spotkały się już w pierwszym swoim meczu na mistrzostwach. Nikt po nim nie stawiał, że ponownie spotkają się w wielkim finale. W grupowym meczu po nieciekawej grze padł wynik 1:1.

Tym razem emocji było dużo więcej, no i stawka najwyższa. Nigeria była faworytem finału. Od samego początku to ona narzuciła tempo gry i kontrolowała sytuację. Już kilka minut po pierwszym gwizdku sędziego mogli objąć prowadzenie. Po niepewnej interwencji bramkarza zawodnik z Nigerii z kilku metrów przestrzelił jednak nad bramką.

Pod koniec I połowy po pięknej indywidualnej akcji Nigeria objęła prowadzenia.

II połowa była bardziej wyrównana. Burkina Faso dążyło do remisu, ale dobrze zorganizowana Nigeria, która wcześniej poradziła sobie z Wybrzeżem Kości Słoniowej i Mali, nie dała się zaskoczyć.

W małym finale Mali po raz kolejny pokonało Ghanę. Szybko objęli prowadzenia 2:0 i wtedy zrobiło się nerwowo. Najpierw Ghana stanęła przed niewykorzystaną szansą zdobycia gola z rzutu karnego, później fatalny błąd popełnił bramkarz Mali i już było tylko 2:1. Ghana atakowała przeciwnika próbując doprowadzić do dogrywki, ale w doliczonym czasie Malijczycy przypieczętowali swój sukces strzelając 3 bramkę.

Wyniki naszej zabawy (na razie nieoficjalne - na ewentualne prośby o ponowne przeliczenie punktów czekamy do środy do godz. 10):

1 miejsce - Matti pkt 10 ex equo z Jarkiem, ale on co najwyżej dostanie ode mnie kebaba ;)

2 i 3 miejsce - Pablo i DJ.

Scroll to Top