;

Odpowiedzialny biznes

Zagłosuj na najlepszy raport (1)

Monika Kulik

24 sierpnia 2021

Zagłosuj na najlepszy raport
1

Zapraszamy do głosowania na najlepsze raporty zrównoważonego rozwoju. Jak co roku, internauci mogą wybrać najlepszy ich zdaniem raport z zakresu odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju. Wybrać można spośród 55 raportów, wśród których jest 48 raportów firm, 5 z organizacji pozarządowych, a 2 z uczelni i administracji. Wśród nich po raz kolejny znalazł się też Raport Zintegrowany Orange Polska.

Od CSR do zrównoważonego rozwoju

Jak widać nie tylko biznes stara się pokazać, w jaki sposób zarządza swoim wpływem na otoczenie. Nie mówimy już o odpowiedzialności społecznej biznesu, ale o odpowiedzialności społecznej organizacji. Jest to też zgodne z definicją ze standardu ISO 26 000 – CSR to „Odpowiedzialność organizacji za wpływ jej decyzji i działań (produkty, serwis, procesy) na społeczeństwo i środowisko”. Mówimy więc
o odpowiedzialności instytucji państwowych, rządów czy organizacji społecznych, o wszystkich aspektach ich funkcjonowania – produktach serwisach, procesach i o samach decyzjach, które też mogą mieć pozytywny czy negatywny wpływ na otoczenie.

Konkurs zmienił swoją nazwę. Wcześniej mówiliśmy o raportach społecznych – dziś szerzej o raportach zrównoważonego rozwoju. To dobre rozwiązanie, aby poprzez nową narrację zwrócić uwagę na to, że dziś raport społeczny to już nie opis zaangażowania społecznego, ale kompleksowy obraz wpływu danej organizacji na otoczenie zewnętrzne i wewnętrzne. To integracja trzech obszarów – ekonomicznego, społecznego i środowiskowego.

Jak czytać Raport

Raporty to bardzo kompleksowy opis organizacji. To nie tylko podsumowanie działalności za dany rok, ale też pokazanie szerszego podejścia firmy do zarządzania, jej strategii i wpływu na otoczenie. To powinna być relacja rzetelna i wiarygodna, czytelna zarówno dla analityków giełdowych i inwestorów, instytucji państwowych, jak również dla partnerów biznesowych czy społecznych. Każdy powinien znaleźć tu informacje interesujące dla siebie. Dlatego w raporcie mówimy zarówno językiem liczb
i wskaźników, jak również poprzez obraz i opowieść.

W tym roku dużo miejsca poświęcamy pandemii, która zmieniła wiele w życiu ludzi i organizacji. Pokazujemy, jak nasze organizacje zdały ten egzamin wobec pracowników, klientów i całego otoczenia społecznego. Sprawdźcie, jak sytuacja wygląda w podmiotach, na których raporty chcecie zagłosować.

Jak głosować

Głosować można do 20 września poprzez formularz dostępny na stronie www.raportyzr.pl.
W formularzu należy wskazać 3 publikacje, na które chcemy oddać głos. Następnie trzeba wpisać swój adres e-mail, który jest niezbędny do weryfikacji oddanego głosu.

Konkurs

Równolegle z głosowaniem internautów toczą się obrady eksperckiego jury, które przyzna nagrody
w kategoriach – raport zintegrowany, raport zrównoważonego rozwoju, debiut, nagrody Giełdy Papierów Wartościowych oraz Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.

Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju to inicjatywa mająca na celu upowszechnianie idei odpowiedzialnego biznesu (CSR), zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i zaangażowania społecznego, skierowana do firm i organizacji publikujących raporty ze swojej aktywności w tych obszarach. Pierwsza edycja konkursu miała miejsce w 2007 roku. Organizatorami projektu są: Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte.

Zapraszamy do głosowania.

Okładka Raportu rocznego 2020

Udostępnij: Zagłosuj na najlepszy raport
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 19:24 24-08-2021
  Zagłosowanie ♥️
  Odpowiedz

;

Sieć

Lubatówka, jak się chce to można! (5)

Wojtek Jabczyński

23 sierpnia 2021

Lubatówka, jak się chce to można!
5

Lubatówka to nieduża miejscowość, którą znajdziecie w powiecie krośnieńskim na terenie gminy Iwonicz-Zdrój. Leży w wąwozie nad rzeką. Od wschodu jest Góra Winiarska (528 m n.p.m.), od zachodu Góra Pachanowa (512 m n.p.m.), które skutecznie chronią ją od silnych wiatrów. Takie ukształtowanie terenu nie pomaga w budowaniu dobrego zasięgu a klienci zgłaszali nam potrzebę lepszego, mobilnego internetu.

Dziękujemy za pomoc

Zdawał sobie z tego sprawę samorząd lokalny i przedstawił nam propozycję współpracy, oferując jako wsparcie „obiekt wieżowy”. Piszę o tym dlatego, że lubię pokazywać dobre przykłady współpracy między samorządowcami i operatorami. Niestety, coś co wydaje się oczywiste i ułatwia mieszkańcom życie, nie jest regułą o czym wielokrotnie się przekonywaliśmy. W tym wypadku było inaczej i stacja powstała trzy razy szybciej niż zazwyczaj. Warto współpracować i szukać dobrych rozwiązań dla mieszkańców i klientów. To opłaca się wszystkim

Niestandardowe rozwiązanie

Zaproponowana Orange konstrukcja nie należała do najnowocześniejszych i co do zasady nie instalujemy na nich stacji bazowych. Jednak widząc determinację mieszkańców i chęć współpracy samorządu lokalnego postanowiliśmy nie poddawać się i znaleźć sposób na jej wykorzystanie. I tak dzięki inżynierom z NetWorkS! powstała niestandardowa stacja, na której uruchomiliśmy  LTE 800/G900. Warto podkreślić, że podłączyliśmy ją do naszej sieci światłowodem. To pozwoliło uniknąć montowania dodatkowej anteny radiolinii i zapewniło stabilniejszą pracę w trudnych, górskich warunkach – światłowód jest odporny na zmienną pogodę.

Lubatówka

Udostępnij: Lubatówka, jak się chce to można!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Gie 12:09 23-08-2021
  Jeszcze z 10 lat a może i u mnie będzie zasięg. Orange powinno nawiązać jakiś kontakt z Tauronem, może się dorzucą do nadajników. Mam licznik elektryczny ze zdalnym odczytem ale z powodu braku zasięgu co miesiąc przyjeżdża pan i go odczytuje.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Agnieszka 14:13 23-08-2021
  Proszę o informację jak wygląda mniej więcej stawianie takiego odbiornika, zawsze lokalni zarządcy powinni wystąpić w celu miejsca na odbiornik, czy zazwyczaj to dany operator występuje z rozbudową sieci?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 08:42 24-08-2021
   W dużym skrócie wygląda to tak. W miejscu gdzie chcemy poprawić zasięg szukamy najlepszego pod względem lokalizacji miejsca pod stację. Decyduje m.in. ukształtowanie terenu, rozmieszczenie już istniejących stacji, oczekiwania mieszkańców itp. Potem występujemy o potrzebne zgody. Na tym etapie procesu mogą pomóc władze samorządowe. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marcin 22:27 12-09-2021
    Wojtku pochwalcie się nową stacją w miejscowości Sztynort na Mazurach koło Węgorzewa. Stacja doskonale załatała dziurę zasięgową w tym uważanym za najpiękniejszy mazurskim porcie jachtowym. Maszcik na dachu budynku kapitanatu z jedną anteną sektorową skierowaną na port i jezioro wystarczyła, żeby pokryć najważniejsze miejsce. Stacja podłączona światłowodem, necik po LTE śmiga. Jeśli dobrze pamiętam to leci LTE 1800 z Qam256 i jakby wskakiwało też LTE 2100 ale tu głowy nie dam. Myślę, że jako Orange fajnie byłoby się pochwalić inwestycją w tej żeglarskiej miejscówce Warmii i Mazur i zrobić o tym artykuł. Pozdrowienia z tego rajskiego rejonu, w imieniu wszystkich jachciarzy i innych mazuromaniaków dziękujemy ♥️
    Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 14:31 23-08-2021
  Fajny przykład współpracy. Jest jeszcze trochę miejsc w naszym pięknym kraju gdzie zasięg ledwo, lewo "dyszy". Myslę że dostęp do sprawnej sieci GSM = bezpieczeństwo.
  Odpowiedz

;

Innowacje

Wodne farmy solarne, młodzieńczy mózg i wszechobecne paczkomaty (1)

Kasia Barys

21 sierpnia 2021

Wodne farmy solarne, młodzieńczy mózg i wszechobecne paczkomaty
1

Morza, rzeki i jeziora zaczynają zmieniać się w gigantyczne farmy solarne

Farmy solarne i wiatrowe powstają już nie tylko na polach, ale również w górach, na morzach i jeziorach, a niedługo pojawią się nawet w kosmosie. W ciągu najbliższych kilka lat, wielkie farmy solarne powstaną na zbiornikach wodnych w Japonii, Chinach, Holandii czy Stanach Zjednoczonych. Największa na świecie ma powstać w Singapurze. Władze tego państwa-miasta mają jeszcze ambitniejsze plany. Zamierzają zmieniać w wielkie panele słoneczne wieżowce w centrum Singapuru. Potencjał dadzą im  ogniwa perowskitowe, które za kilka lat powinny osiągnąć już taką efektywność, że będzie można z nich tworzyć całe elewacje budynków.

(źródło: geekweek.pl)

Możliwość wygadania się odmładza mózg o cztery lata

Badacze z dziewięciu amerykańskich uczelni i instytutów badawczych opublikowali pracę, z której wynika, że zwykła możliwość bycia wysłuchanym, kiedy tego potrzebujemy, odmładza mózg nawet o 4 lata. W ten sposób on sam chroni się przed zmianami, które można zaobserwować w demencji czy chorobie Alzheimera. Także rozmawiajcie dużo czy w realu czy online, ale bądźcie w dobrych relacjach z innymi. Szczególnie w obecnych czasach.

(źródło: focus.pl)

Paczkomaty w Polsce – więcej i przyjaźniej dla środowiska

Z raportu opracowanego przez firmę dataplace.ai wynika, że dla prawie 16 mln Polaków najbliższy punkt odbioru paczki znajduje się w odległości ponad 10 minut pieszo. W mojej małej miejscowości mam ich już kilka. Naprawdę na wyciągnięcie ręki. Niemniej jednak same tylko paczkomaty np InPost są wciąż poza zasięgiem 20 mln klientów. W niektórych rejonach klienci muszą przejechać aż 27 km do najbliższego punktu odbioru. Paczkomaty są bardziej przyjazne dla planety niż przesyłki kurierskie pod drzwi. Dostawa do paczkomatu generuje aż cztery razy mniejszy ślad węglowy, niż dostawa bezpośrednio do domu.
To dobre wiadomości. Fajnie tylko, by paczkomaty z sensem uzupełniały architekturę miasta a nie szpeciły.

(źródło: interaktywnie.com)

Udostępnij: Wodne farmy solarne, młodzieńczy mózg i wszechobecne paczkomaty
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:56 21-08-2021
  Fajne ciekawostki. Dokładnie Paczkomaty mogłyby być również eko, mieć na swoich powierzchniach panele słoneczne i bardziej wpisywać się w kolorystykę dzielnic w których są montowane.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej