;

Sieć

Żegnamy centrale międzynarodowe (8)

Wojtek Jabczyński

24 maja 2022

Żegnamy centrale międzynarodowe
8

W latach 90. były szczytem techniki i otwierane z pompą. Dziś centrale międzynarodowe odchodzą do lamusa po cichu. Właśnie wyłączyliśmy je w Warszawie i Katowicach. Cały ruch głosowy odbywa się przez internet.

Wyłączanie takich obiektów to nie jest bułka z masłem. Aż pięć lat trwały przygotowania, aby w kwietniu br. wysłać na emeryturę centralę międzynarodową EMNA WARSZAWA. To była pierwsza centrala cyfrowa w Polsce wybudowana w 1990 r. W szczytowym okresie, w latach 2014/2015, obsługiwała 75 operatorów zagranicznych z 49 krajów i realizowała 35 tys. połączeń jednocześnie.

W tym miesiącu wtyczkę z prądu wyciągnęliśmy w centrali EMNA KATOWICE. Ten obiekt został uruchomiony w 1995 r. a największy ruch obsługiwał także 2014 roku – 14 tys. połączeń przy podłączonych 51 operatorach zagranicznych z 31 krajów.

Cały ruch z wyłączonych central w Warszawie i Katowicach odbywa się teraz przez Internet (VoIP). To nie tylko nowoczesność i lepsza jakość, ale duże oszczędności prądu. Rocznie zużywamy 50 kW mniej, co przekłada się na ograniczenie emisji 500 ton C02 rocznie.

Najmniejsza i zarazem ostatnia z trzech naszych central międzynarodowych – EMNA POZNAŃ,  pracuje  abyśmy mogli świadczyć kilka usług jak np. międzynarodowe biuro numerów czy zamawianie rozmów międzynarodowych.

Udostępnij: Żegnamy centrale międzynarodowe
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Artur 10:13 24-05-2022
  Czyli po prostu same oszczędności i dla operatora i dla środowiska.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 17:09 24-05-2022
   Na to wygląda, że wszyscy zadowoleni :-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 18:05 24-05-2022
    I to najważniejsze.
    Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 20:56 24-05-2022
  Wojtku,czyli mam rozumieć,że zamiast powyższych central, cały ruch teraz obsługuje jedna platforma VoIP umieszczona gdzieś w Polsce?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 09:43 25-05-2022
   Tak, ruch głosowy jest obsługiwany przez VoIP. Pozdrawiam
   Odpowiedz
  • komentarz
   Wojtek 19:20 10-05-2023
   Nie jedna, wiele, ale tak wszystko po VoIP. Tyle, że w wielu przypadkach nie publiczny internet ale dedykowane połączenia co powoduje, że działa to lepiej. Czyli częściej działa. Nadal jednak jest to "zazwyczaj dobrze". Sieć IP NIE NADAJE SIĘ do usług które wymagają gwarancji dostarczenia w określonym czasie. Tak naprawde nie nadaje się do 95% tego co robimy przez internet - np oglądania filmów. To wszystko działałoby lepiej gdyby rozwinięto technikę TDM - połączenia szerokopasmowe itp. ale nadal z sztywnym dedykowanym kanałem przydzielanym na czas połączenia.
   Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 16:46 25-05-2022
  A ja pamiętam koncentryki zasilane zespołami 3-maszynowymi - ależ to była "technologia"! Ha ha :D Piękne czasy dla kabli w pięknym oplocie ołowianym ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  jednostki! 21:09 09-06-2022
  "Rocznie zużywamy 50 kW mniej, co przekłada się na ograniczenie emisji 500 ton C02 rocznie." kW rocznie? może kWh rocznie? Coś za mało. kW ciągle? To ile rocznie? coś się nie zgadza.
  Odpowiedz

;

Muzyka

Wygraj bilety na Orange Warsaw Festival (4)

Stella Widomska

23 maja 2022

Wygraj bilety na Orange Warsaw Festival
4

Ten wpis cieszy mnie jak żaden inny ostatnio. Po dwóch chudych latach, życie wraca do normy i lato w tym roku wreszcie będzie takie, jak pamiętamy sprzed pandemii. Jak już piszę o lecie, to w mojej głowie jego nieodłącznym elementem są festiwale muzyczne.

Z oczywistych powodów w ostatnie wakacje imprezy muzyczne albo się nie odbywały albo przebiegały w okrojonej formie. I kiedy już myślałam (jak zespół Świetliki głosem Bogusława Lindy), że „już nigdy nie będzie takiego lata” rząd ogłosił koniec pandemii, a Alter Art line-up Orange Warsaw Festival i Open’er Powered by Orange.

Nie będę Was oszukiwać, bo pewnie ze względu na zaawansowany wiek, nazwy większości tegorocznych headlinerów niewiele mi mówią (kojarzę Florence + The Machine, Rosalie i Julię Wieniawę, tę drugą akurat nie ze świata muzyki), ale Wy na pewno wiecie kim jest Tyler, The Creator i chcielibyście posłuchać go na żywo.

Jeśli tak, to możecie zgarnąć w naszym konkursie na Facebooku 10 podwójnych wejściówek na OWF.

Co zrobić? Wystarczy, że w komentarzu pod naszym postem konkursowym na Facebooku napiszecie kto jest dla Was najjaśniejszą gwiazdą tegorocznego festiwalu i dlaczego. Na odpowiedzi czekamy na naszym kanale na Facebooku do 27 maja. I mam nadzieję, że widzimy się 3 i 4 czerwca na Służewcu.

Dla tych, którzy nie będą chcieli lub mogli przyjechać do Warszawy Ekipa Orange będzie relacjonować OWF na storiesach na Instagramie Orange, gdzie już dziś Was serdecznie zapraszam. To do dzieła z konkursem i trzymam kciuki.

Udostępnij: Wygraj bilety na Orange Warsaw Festival
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Krzysiek 13:59 23-05-2022
  Florence And The Machine. Chciałbym na żywo sprawdzić jak dobra jest muzyka grona osób, którym wystraczyło4 lata istnienia zespołu by zostać nominowanym do Nagrody Grammy w kategorii Najlepszy Nowy Artysta. W 2016 roku zespół ten otrzymał aż pięć nominacji do tej nagrody
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 20:06 24-05-2022
   Krzysiu napisz to w komentarzu na Facebooku. A może by tak.......ktory byłby to zlot.....15 iubileuszowy Zlot Orange. Tylko.......jakoś Old Team ostatnio mało komentuje.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzysiek 14:15 25-05-2022
    Ostatnio ten blog jest jakby nie blogiem. Brakuje konkursów, nagród, spotkań itd.
    Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 14:16 25-05-2022
    Ale czyta Pablo czyta. :P A zloty się już nie powtórzą. Rachunek ekonomiczny tak stanowi, patrz jak konkursy wycieło. ;)
    Odpowiedz

;

Zielony Operator

Kingsajz dla każdego, czyli nowe życie smartfona (4)

Michał Rosiak

20 maja 2022

Kingsajz dla każdego, czyli nowe życie smartfona
4

– Kingsajz dla każdego!
– Dla każdego nie wystarczy, może dla nas trzech…
– Metafora! Idea!

Pamiętacie ten cytat z genialnego „Kingsajzu” Juliusza Machulskiego? Jeszcze kilka lat temu metaforą i ideą zaledwie wydawała mi się sprzedaż odnawianych telefonów. Po co to komu? Sprzęty mają swój cykl życia, poza tym przecież każdemu marzy się raz na jakiś czas nowy telefon! Cóż – mnie może tak, ale ja nie jestem „każdemu”…

Niepozorne szare pudełko

Pomysł porzucenia błyszczących, wielkich pudeł z lakierowanego kartonu, pełnych nikomu niepotrzebnych papierów. Zmianę zaczęliśmy, o ile dobrze pamiętam, od Funboxa 6. Karton z recyclingu, kilka niezbędnych kartek i sprzęt – notabene też z recyclingowego plastiku. Rewelka, tym bardziej, że te kilka lat, o których wspominałem na wstępie, mocno zmieniło też moje podejście do Ziemi i tego, co jej robimy. Jeśli nie musimy śmiecić – po prostu nie śmiećmy. I – jak się okazuje – jeśli nie musimy tworzyć nowego elektrośmiecia in spe, wykorzystajmy sta… No nie, nie stary. Wciąż dobry.

Tak wygląda nowe życie smartfona. Nikt patrząc na to opakowanie nie powiedziałby, że w środku jest telefon. I to nie byle jaki! Jasne, iPhone XR, bo to on jest jednym z oferowanych przez nas w ramach Programu Re odnowionych urządzeń, nie jest sprzętem pierwszej młodości. I stawiam, że dlatego jest to urządzenie firmy Apple, bowiem sprzęty z nadgryzionym jabłkiem cechuje wieloletnia wytrzymałość materiału i stabilność systemu operacyjnego.

Nowe życie smartfona w kartoniku

Co więcej, z telefonem nie dostajemy niczego zbędnego. Ładowarka, kabel, dokumentacja, klucz do wyjmowania tacki na karty SIM. Przyznaję się, że telefonu nie testowałem, włączyłem jedynie do zdjęcia, ale skoro działa, to niczego więcej nie potrzeba. W ramach programu Re nasz partner, firma Renewd, zapewnia:

 • Drobiazgowe testy urządzenia
  • telefon po wyczyszczeniu pamięci przechodzi szczegółową analizę przeszło 80 punktów, przy jakichkolwiek problemach/brakach części są wymieniane
 • 100% oryginalnych części
 • Gwarancję
  • sprzęty objęte są dwuletnią gwarancją
 • Kompletne wyposażenie
  • o tym pisałem wyżej
 • No i – last, but not least – atrakcyjną cenę
  • odnowione telefony kupicie w niższej cenie, niż nowy sprzęt

No i nowe życie smartfona! Który zamiast ze smutkiem lądować w śmietniku, trafi radośnie na kolejne lata do nowej pani lub pana 🙂

Udostępnij: Kingsajz dla każdego, czyli nowe życie smartfona
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:21 25-05-2022
  Wsztstko fajnie, tylko ta cena ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   mike278 14:39 26-05-2022
   Nie Pablo nie wszystko. Na stronie nadal nie widuję informacji o 2letniej gwarancji a tylko o rocznej rękojmi. Produkty są tańsze owszem ale często nieproporcjonalnie do ceny nowego terminala a zestawy są często uboższe (np. o etui). Reakcje na rynek (np promocje w elektromarketach) zerowe albo polegające na ukryciu danego modelu na kilka dni. Owszem w jakiś sposób to ekologiczne ale równocześnie może być niebezpieczne dla kupującego. 2letnie modele zazwyczaj nie mają wsparcia softu (starszy android często, gęsto albo brak aktualizacji zabezpueczeń) Tu podam model na który sam "choruję" czyli xiaomi mi10T 5G. fajne bebechy ale to jest telefon z 2020 roku czyli soft nienajnowszy, oj nie. 13 androida szans nie ma. A to nie koniec ponieważ nigdzie nie ma określonych parametrów tych "ocen technicznych". Jaka wartość sprawności baterii jest akceptowalna? 100? 95? a może 92%? Poniżej 90% sprawności bateria ulega szybkiej degradacji. Powtórzę telefon fajny ale za 2 lata może być problemem bo np aplikacji na andka 10 czy 11 już nikt nie będzie aktualizował. Więc dla mnie akurat obecna cena jest nieakceptowalna ze względu na ograniczenia.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Michał Rosiak 18:52 29-05-2022
    Tu akurat jest gwarancja. Widać na kolażu, jest kwit.
    Odpowiedz
    • komentarz
     mike278 08:58 30-05-2022
     Michale, ten model jest w zdecydowanej mniejszości. Informacje z waszej strony netowej to potwierdzą.
     Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej