;

Odpowiedzialny biznes

Więcej niż nauka programowania (1)

Tosia Bojanowska

12 maja 2022

Więcej niż nauka programowania
1

To już ostatnie dni, kiedy szkoły mogą zgłaszać się do bezpłatnych programów edukacyjnych: MegaMisja dla klas 1-3, #SuperKoderzy dla klas 4-8. Tutaj uczniowie mają przestrzeń na współpracę, refleksję, naukę zdrowych nawyków cyfrowych i podstaw programowania, a nauczyciele rozwijają swoje kompetencje.

Tylko do 16 maja do g. 17.00 szkoły mogą zgłaszać się do naszych darmowych programów edukacyjnych. Przyjmiemy 320 placówek, z którymi od września zaczniemy współpracę, aby wspólnie z nauczycielami prowadzić cykl zajęć podejmujących istotne zagadnienia w świecie, w którym rozwój technologii pędzi i ciągle przyspiesza, a edukacja potrzebuje partnerskiego podejścia do dzieci.

#SuperKoderzy

Lekcje przyrody, na których dzieciaki tworzą stacje pogodowe. Lekcje muzyki z komponowaniem i graniem muzyki na…owocach. Składanie i programowanie robotów, tworzenie pierwszych animacji i stron www – takie rzeczy dzieją się na lekcjach w tych szkołach, które dołączyły do naszego programu.

Jest już z nami 770 pacówek, w zajęciach brało udział 16 000 dzieci, a przeszkoliliśmy ponad 1500 nauczycieli. Bo właśnie.. nauczyciele nie muszą być tu ekspertami i czy nawet fascynatami technologii. Przygotowujemy ich do prowadzenia zajęć, szkolimy, dajemy wsparcie i jesteśmy w kontakcie przez cały rok szkolny. Wielu z nich ceni sobie to, że ich uczniowie są na lekcjach zaciekawieni, że udaje im się prowadzić nowoczesne zajęcia, a także że oni sami zyskują  w oczach młodzieży. Bo nauczyciel, który wchodzi w świat młodych ludzi w to, co ich otacza, czym żyją – staje się po prostu bardziej atrakcyjny.

Zobaczcie, co mówi o #SuperKoderach nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Jarantowicach:

Niesamowite jest dla mnie to, że 10-latki programują roboty! Może nie umieją jeszcze przeprowadzać operacji neurochirurgicznych, ale i tak jest to coś naprawdę wyjątkowego.

Technologie – konstruktywnie

Warto i trzeba mówić o zagrożeniach związanych z rozwojem technologii, ale na koniec dnia pozostaje pytanie: to jak pokazać dzieciom alternatywę? Jak zaangażować je w robienie czegoś pozytywnego, konstruktywnego i wartościowego przy użyciu technologii? Bo przecież świata bez nich już nie będzie.I oto wchodzą #SuperKoderzy (chętnie dopisałabym: „cali na biało” ;)). Bo dodatkowo:  

  • szkoły doposażamy w niezbędne pomoce – np.zestawy robotów,
  • nauczycielki i nauczyciele mogą wybrać jedną z 13 ścieżek tematycznych dopasowanych do danego przedmiotu,
  • w tym do nauczania klas integracyjnych i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

W #SuperKoderach pracujemy głownie na Scratchu, co pozwala dzieciom szybko zobaczyć efekt ich pracy i lepiej uczyć się na potknięciach, wyciągać wnioski, uczyć logicznego myślenia i planowania. Nie bez znaczenia jest fakt, że zaczynają rozumieć, czym jest algorytm i że to, co spotykają w sieci, aplikacje, których używają, są oparte właśnie na algorytmach. To ważny „kamyczek” do wychowania świadomych użytkowników internetu i social mediów. Dodatkowo, w świecie, który zmierza w kierunku low-code/no-code, Scratch, który z jednej strony uczy myślenia programistycznego (bo musisz dać tę instrukcję „komputerowi”), ale z drugiej strony nie wymaga wpisywania kodu ręcznie na klawiaturze, jest naprawdę super aktualny.

Nasze programy są po to, żeby rozwijać cyfrowe kompetencje dzieci i nauczycieli – przez działanie, doświadczanie, wyciąganie wniosków. To nie jest tylko kwestia technicznych umiejętności, ale budowania pewnych postaw wobec technologii: umiaru, rozwagi i odpowiedzialności. Takie kompetencje przydają się nie tylko w obyciu z cyfrowymi gadżetami, ale i w codziennych relacjach – czy w sieci czy poza nią.

Jak się zgłosić?

Jak już pisałam, szkołom zostało kilka dni. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie Fundacji Orange. Koniecznie zaproście szkoły swoich dzieci.  Szczególnie zależy nam na placówkach z małych miast i wsi, z terenów najbardziej zagrożonych wykluczeniem społeczno-cyfrowym.

Część scenariuszy w #SuperKoderach tłumaczymy też na język ukraiński, w czym wspiera nas nasz Zespół Ekspercki ds. Integracji Społecznej, w skład którego wchodzą edukatorki z Ukrainy

Szukacie też propozycji na cyfrową edukację dla klas 1-3? Poznajcie MegaMisję w jednym z moich ostatnich wpisów na blogu.

Udostępnij: Więcej niż nauka programowania
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 19:13 15-05-2022
    Jak mój synek kiedyś pójdzie do szkoły to.....befe walczył żeby jego klasa wzięła udział w takiej akcji.
    Odpowiedz

;

Oferta

Nowości w aplikacji Orange Flex (5)

Kasia Barys

12 maja 2022

Nowości w aplikacji Orange Flex
5

Orange Flex dodaje kolejną w pełni zdalną metodę weryfikacji tożsamości w aplikacji – MojeID. Dodanie jej to odpowiedź na sugestie użytkowników, którzy lubią wygodne rozwiązania.

MojeID to bezpieczne narzędzie do potwierdzania tożsamości online. Umożliwia przeprowadzenie wszelkich formalności, które dotychczas wymagały osobistego potwierdzenia danych drogą elektroniczną.

Po pobraniu aplikacji Orange Flex, klient wybiera konto indywidualne lub firmowe, decyduje się na wybrany Plan komórkowy, a następnie potwierdza tożsamość. Dotychczas dostępna była jedna metoda weryfikacji, teraz doszła druga.

Po wyborze MojeID w aplikacji Flexa, klient jest przekierowywany na stronę internetową KIR (Krajowa Izba Rozliczeniowa), gdzie z listy wybiera swój bank, loguje się i powraca do aplikacji Orange Flex z potwierdzoną tożsamością. Lista banków, które wspierają usługę MojeID obejmuje największe banki m.in.: PKO BP, Pekao S.A, ING, mBank, BNP Paribas.

Strefa Kart SIM

Kolejną wiosenną nowością w aplikacji Flexa jest „Strefa Kart SIM”. Od teraz po wejściu na główną stronę aplikacji, klient na dolnym pasku zobaczy nową ikonę: Karty SIM.

Zmiana nazwy z „Rodzina Flex”, służy szerszemu spojrzeniu na możliwość dodania dodatkowego numeru do głównego konta nie tyko dla osób z rodziny, ale również znajomych czy przyjaciół i współpracowników, czy dodatkowych urządzeń np. modemu.

Ze „Strefy Kart SIM” użytkownik może zarządzać wszystkimi standardowymi kartami SIM oraz eSIM. Chodzi o karty z tym samym numerem dla dodatkowego urządzenia (np. smartwatcha) oraz tymi należącymi do innych osób/urządzeń, które klient dodaje w ramach oferty. Aby zobaczyć zmiany trzeba zrobić aktualizację aplikacji do najnowszej wersji.

Przechodzimy na dark mode

Orange Flex wprowadził też opcję korzystania z aplikacji w trybie dark mode. To ciemny motyw interfejsu, czyli funkcja wielu aplikacji i stron www. Ekran z włączonym trybem ciemnym emituje o wiele mniej szkodliwego światła niebieskiego i może być ulgą dla oczu.

Udostępnij: Nowości w aplikacji Orange Flex
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Łukasz 13:20 12-05-2022
    Wszystko fajnie nowości itp a kiedy wprowadzicie gdyby uzytkownik oferty na kartę zmienił na flexa a jednak flex nie spodobałby mu się to czy i kiedy zrobicie migracie powrotna do oferty na kartę???
    Odpowiedz
  • komentarz
    Duke 18:19 12-05-2022
    Dlaczego z poziomu konta Administratora wciąż nie mogę wymienić karty dodatkowej członka rodziny na eSIM? To nonsens że można to zrobić tylko z poziomu członka rodziny. :(
    Odpowiedz
  • komentarz
    Artur 19:15 13-05-2022
    Fajnie, że po prawie trzech latach wprowadziliście ciemny motyw w apce. Tyle tematów w tej sprawie było zakładanych na forum NO, no ale lepiej późno niż wcale.
    Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 19:11 15-05-2022
    Zmiany na plus. Ja zaproponuje jeszcze jedną. Klienci prepaid którzy przejdą do FLEXA żeby nie tracili swoich zgromadzonych PLN i mogli za nie w pierwszych rozliczeniach zapłacić za "abonament".
    Odpowiedz
  • komentarz
    Michał 12:48 17-05-2022
    Brawo Orange! Może i późno wprowadzacie ten Dark Mode, ale nie oszukujmy się, to nie był aż taki priorytet. Miło, że jest ;-) Czekam teraz na 5G w tańszych pakietach (25 zł) i na prawdziwe 5G (pogońcie te aukcje na 3.6 GHz).
    Odpowiedz

;

Innowacje

Drony, nowe usługi od Orange (1)

Marta Krajewska

11 maja 2022

Drony, nowe usługi od Orange
1

Jednym z rozwiązań zaprezentowanych podczas Innovation Day były usługi dronowe. Dzięki nim można zbierać dane o stanie zdrowia drzew, azbeście na dachach, a nawet obserwować wykopaliska. Co łączy Orange i drony?  

Drony coraz częściej są wykorzystywane w gospodarce. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie sięga wzrok, a liczy się czas – w firmach ochroniarskich, monitoringu miast i lasów, przy kontroli stanu technicznego ciepłociągów, a nawet na wykopaliskach.  Pandemia tylko przyspieszyła ten trend. Obecnie drony to już nie tylko zabawka, którą uchwycimy piękne kadry z wakacji, ale szybko rozwijający się biznes. Jak podaje Urząd Lotnictwa Cywilnego, w Polsce jest prawie 200 tys. użytkowników dronów, a nasz kraj jest w światowej czołówce pod względem wdrożeń systemów dronowych.

Mały dron, duży dron

Większość z nas kojarzy drony z małymi urządzeniami, wydającymi charakterystyczny, bzyczący dźwięk.

To te najbardziej popularne drony, z napędem elektrycznym. Latają dosyć krótko, bo 30 – 40 minut i po tym czasie wymagają naładowania lub wymiany akumulatora. Mają też niewielki udźwig. Najczęściej są wykorzystywane do nadzoru obszarów przy pomocy kamer wizyjnych, które wykonują zdjęcia i filmy– wyjaśnia Piotr Lubiejewski Senior Solutions Manager w Orange Polska. – Korzystają z nich firmy ochroniarskie, policja czy straż pożarna– dodaje.

W nowo otwartym 5G Labie można zobaczyć duży dron, wykorzystywany w przemyśle, rolnictwie i leśnictwie.

Ma napęd hybrydowy, daje możliwości porównywalne do śmigłowca, przy znacznie mniejszych kosztach. Może pracować do 5 godzin, nie wymaga załogi, wykonuje loty BVLoS (Beyond Visual Line of Sight – poza zasięgiem wzroku), do tego może latać niżej niż śmigłowiec. Dzięki temu obraz jest bardziej dokładny, 1 pixel z drona odpowiada 2 cm, a ze śmigłowca – 20 cm obserwowanej powierzchni. Co istotne, w porównaniu ze śmigłowcem emituje kilkaset razy mniej CO2.

Drzewa, dachy i wykopaliska

Do tej pory Orange zrealizował tak złożone projekty, jak sprawdzenie stanu zdrowia drzew w lasach i parkach miejskich, czy kontrola stanu technicznego ciepłociągu dla przedsiębiorstwa energetyki cieplnej. Najnowsze zastosowanie drona to obserwacja i wykonywanie cyfrowych map wykopalisk prowadzonych przez Uniwersytet Rzeszowski.

– Wszystko jest kwestią doboru odpowiednich czujników i skanerów. Sprawdzając stan ciepłociągu używaliśmy kamery termowizyjnej. Natomiast do weryfikacji stanu roślinności wykorzystuje się analizę hiperspektralną, czyli pomiar odbitego promieniowania elektromagnetycznego w szerokim zakresie widma. W ten sposób można sprawdzić nie tylko, które drzewa są chore, ale także wykrywać konkretne choroby. Ta sama technologia wykorzystywana jest również w obszarze ochrony środowiska. Przykładem jest identyfikacja dachów, które są pokryte materiałami zawierającymi azbest – wyjaśnia Piotr.

Dzięki obrazowi z drona można precyzyjnie ustalić, jaki procent upraw został zniszczony po gradobiciu . To cenna informacja przy ubieganiu się o odszkodowanie. Można go wykorzystać do oszacowania szkód po kataklizmie, w miejscach, gdzie nie mogą dotrzeć odpowiednie służby, do oceny stanu infrastruktury kolejowej, postępów w budowie autostrad, a nawet sprawdzić stan techniczny gazociągów.

Co łączy Orange i drony

Kilka lat temu, kiedy drony zdobywały popularność, Michał Polewiak, Ekspert ds. Strategii Rozwoju w Orange uznał, że to ciekawa działka dla operatora telekomunikacyjnego. Choć te dwie branże pozornie wydają się odległe, mają wspólny mianownik.

– Kluczowa okazała się łączność, dzięki której drony mogą się przemieszczać i zbierać duże ilości danych oraz rozwój sieci 5G, która znacznie ułatwia poruszanie się w terenie zabudowanym – wyjaśnia Michał.

Dodajmy do tego możliwości chmury obliczeniowej Orange, która przetwarza ogromną liczbę danych oraz odpowiedni dron i otrzymujemy przepis na kompletną usługę dla klientów biznesowych. Orange oferuje usługę typu E2E (End– to– End), czyli dostarcza gotowy raport, zawierający odpowiedź na pytanie, z jakim zgłasza się klient. Wynajęcie odpowiedniego drona i wyposażenie go w czujniki również jest w gestii operatora. Gotowy produkt – raport, analizę, z dokładnymi mapami klient otrzymuje w ciągu 48 godzin.

– Możliwości wykorzystania dronów przez biznes jest mnóstwo. Często nawet nie wiemy, że jeden lot dronem i zebranie danych może rozwiązać złożony problem i dać szybką odpowiedź na nurtujące pytanie. Warto wykorzystać te możliwości – podsumowuje Piotr.

Więcej o usługach dla biznesu w 5G Labie przeczytacie na stronie: Orange 5G Lab

Udostępnij: Drony, nowe usługi od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 22:24 11-05-2022
    Myślę że drony mają ogromny potencjał. Uważam że za kilka lat będą stałe patrolować nasze ulice, transportować krew na ratunek do Szpitali, etc, etc.....drony mogą być wykorzystywane w tak wielu dziedzinach, że.....obawiam się że kiedyś może dojść do tego że będą limity w takich lotach. Wyobraźmy sobie ze nad centrum Warszawy lata 2000 dronów w jednym czasie ?
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej