
Piotrek Domański
Mam dla Was newsa. Może troszkę dla koneserów, ale skoro ma to być blog także o telekomunikacji i sieci, to powinniśmy tutaj wrzucać informacje o rozwoju 5G. Przechodząc do sedna – organizacja 3GPP pracująca nad standardem sieci 5G doszła do konsensusu dotyczącego daty publikacji pierwszej „fazy” (czy mniej oficjalnie „wersji”) standardu 5G. Otóż publikacja została podzielona… na dwie „części”. Właśnie – nie fazy, tylko w sumie… nie wiadomo co, bo nazwy na to jeszcze nie ma.
Publikacja pierwszej „części” została zaplanowana na grudzień 2017. Tak, już w tym roku będzie można mówić, że 5G zostało zestandaryzowane. Jest tylko jeden szkopuł – owe 5G będzie odpowiadało wyłącznie za transfer danych i to w trybie Dual Connecivity z 4G LTE. Oznacza to, że sieć 5G będzie niejako „doklejona” do podstawowych częstotliwości 4G LTE. Smartfon czy inne urządzenie w tej pierwszej wersji nie będzie mogło być podłączone wyłącznie do sieci 5G, ale zawsze do 4G z możliwością dołączenia zasobów 5G.
Co więcej, w pierwszych implementacjach, wspólne z siecią 4G będzie wszystko poza radiową siecią dostępową, czyli RAN. Chodzi tutaj o element sieci szkieletowej, zwany jako Evolved Packet Core, a w skrócie EPC.
Z kolei „część” druga „fazy” pierwszej zostanie zaprezentowana w czerwcu 2018 roku. Zakłada ona już zastosowanie poza transferem danych (skrótowo dla 5G – eMBB) także URLLC. O obu tych rodzinach zastosowań pisałem w poprzednim tekście o 5G . Więc polecam tamten tekst i moje oraz Marty wideo. Ale wracajmy do drugiej „części”. Zakłada ona także stworzenie osobnej sieci rdzeniowej dla 5G – niezależnej od EPC i istnienie trybu „standalone”, czyli możliwość by nasze smartfony, tablety i modemy łączył się wyłącznie z siecią 5G. Wybiegając jeszcze dalej w przyszłość planowane jest połączenie sieci rdzeniowej 5G (zwanej roboczo NextGen Core) z siecią radiową LTE co umożliwi zastosowanie w sieciach 4G pewnych mechanizmów z następnej generacji.
Na rysunku powyżej możecie zauważyć jeszcze jeden tajemniczy termin – ASN.1, który jest planowany zawsze 3 miesiące po zakończeniu pewnego etapu prac nad standardem. W skrócie mówiąc, dopiero ASN.1 jest zapisem standardu zrozumiałym dla maszyn i jest wymagany aby urządzenia zaprojektowane i wyprodukowane przez różne firmy rozumiały się nawzajem.
Jak widzicie nieco się zmieniło od czasu naszego ostatniego materiału na ten temat. Jak to się mówi… wszystko jest „rozwojowe”. Dlatego tak trudno wydawać ostateczne sądy o tym czym będzie 5G. Z drugiej strony sporo już wiemy. Na przykład, co na pewno nie znajdzie się w pierwszej fazie i pojawi się dopiero w kolejnej – w 2019 r. Ale o tym już niedługo opowiemy Wam z Martą.
Mediateka
Komentarze
-
A kiedy ruszy pierwszy nadajnik 5 G ❔ W grudniu 2017 ❓ czy czerwcu 2018 ❔ A może jeszcze później ?
-
Grudzień 2017 i czerwiec 2018 to dwie daty opublikowania kolejnych części pierwszej fazy 5G. Na razie skupiamy się na sieci 4G, tak by działała możliwie najlepiej i była dostępna do jak największej liczby Polaków. Zresztą widać to w wynikach na speedtest.pl. A, że wyczuwam nutkę ironii, pozwolę sobie zadać pytanie: czy w związku z tym, że 5G to raczej nie kwestia najbliższych pół roku mamy o tym nie pisać i nie brać udział w pracach nad standardem?
-
Jak najbardzie piszcie i bierzcie udział w pracach nad 5 G , skoro będzie jeszcze lepsze od 4 G . Korzystam z LTE Orange i widzę różnice między 3 G a 4 G , LTE jest stabilniejsze nie zacina się i nie zrywa połączeń tak jak na 3 G .
-
Dokładnie, w pierwszej kolejności niech 4G obejmie 99.99% powierzchni Polski w dobrej jakości a dopiero zajmijcie się 5G :) Po raz kolejny podkreślam że sporo jeżdzę po swoim województwie i jest wiele miejsc gdzie o dobrym zasięgu 3G można tylko pomażyć.
-
pablo_ck, raczej w przewidywalnej przyszłości nie będzie tak, że pokryjemy zasięgiem 4G całą powierzchnię Polski. Niestety z fizyką nikt nie wygra ;-)
-
Ja jednak liczę na Was. Chociaż o dobry zasięg 3G, tak by można było korzystać w sposób bezproblemowy z internetu - sprawdzić np. stan ubezpieczenia pacjenta.
-
-
-
-
-
Czy 5G będzie to odrębna sieć na odrębnych pasmach tak jak jest obecnie w 2G, 3G i LTE?Trzeba się obawiać cięcia pasma w starszych technologiach? Czy jest jakieś założenie, że mając np. 20MHz pasma, 15MHz będzie można użyć do pobierania, a tylko 5MHz do wysyłania? Musi być to 1:1 pasma dla downlinku i uplinku? Strasznie się to pasmo marnuje pod możliwość wysyłania... Pytając już w odpowiednim do tego miejscu - czy jest jakaś bliższa data uruchomienia przenoszenia aktywnej transmisji z 3G do LTE? Chociaż w zaokrągleniu do kwartału.
-
Jak będą nazywały się nadajniki 5G? 2G to BTS, 3G to nodeB, LTE to enodeB, a 5G? :)
-
W 5G stacja bazowa będzie nosiła nazwę gNB. Wiąże się z tym ciekawa historia. Początkowo miał to być skrót od Next Generation NodeB, ale do NodeB chciano dodać tylko jedną literę w nazwie. nNB mogło się niektórym mylić z NB więc wybrano nazwę gNodeB.
-
Piotrze czy mógłbym Cię poprosić byś sprawdził folder SPAM? Masz tam "kukułcze jajo" ;) ode mnie. :)
-
-
-
A ja z innej beczki: kiedy w końcu iPhone dostanie VoLTE i WifiCalling? ;-)
-
Obecnie w naszej sieci usługę wspierają telefony: Samsung Galaxy S7, S7 Edge, A3 2017, A5 2017, Sony Xperia XZ oraz Orange Dive 71. Lista telefonów będzie się stale rozszerzać o nowe modele, o czym będziemy informować na naszej stronie.
-
Ja tylko dodam od siebie, że praca wrze ;-)
-
Jeżeli warunkiem będzie brandowany soft to obawiam się że nigdy. Całe szczęście Apple nie pozwala zasyfiać softu (ups przepraszam - dogrywać jakże ciekawe i niezbędne aplikacje firm trzecich).
-
Żebyś się nie zdziwił ;-) A co do operatorskiego softu - każdy ma swoje zdanie.
-
Ale ja bardzo chętnie się zdziwię bo, jak już pisałem parę razy, mam jedną/dwie kropki zasięgu w mieszkaniu, więc wificalling by mnie jak najbardziej ucieszył :-)
-
nie Ty jeden ;-) wszyscy nie mogą się już doczekać kiedy WiFiCalling ruszy na iPhonach :) miejmy tylko nadzieje, że jak już tak wrze.. to to kwestia dni, lub nawet godzin ;-)
-
To że praca wrze oznacza, że pracujemy bardzo intensywnie nad iPhone'ami. Ale proszę o to, byście nie wyciągali z tego pochopnych wniosków ;-)
-
a już myślałem, że jak wiosna zawitała to i WiFiCalling na iphony zawita ;-) no nic.. widzę, że pozostaje nam tylko czekać... miejmy nadzieję, że już niedługo, ale za to pewnie będzie pięknie śmigać ;-)
-
Ja też korzystam z iPhone i nie tracę nadziei ;-)
-
To ciśnij tam ile się tylko da ;-)
-
-
-
Panie Piotrku kiedy pan opisze technologię internetu MoCA Multimedia over Coax Alliance.
-
Już opisałem :-) choć faktycznie pod inną nazwą. http://biuroprasowe.orange.pl/blog/g-fast-co-zrobic-gdy-swiatlowod-nie-siega-do-mieszkania-wielki-powrot-cyklu-siec-szkieletowa/
-
-
-
-
-
-
-
-
Ciągle zmiany, a drugi odcinek w przygotowaniu. I jak tu pracować? ;-)