Informacje prasowe

b-Link – darmowy program Grupy TP do obsługi komputera dla osób niepełnosprawnych

04 listopada 2009
b-Link – darmowy program Grupy TP do obsługi komputera dla osób niepełnosprawnych

Grupa TP stworzyła program, który umożliwia korzystanie z komputera osobom niepełnosprawnych ruchowo, wyłącznie za pomocą mrugnięć powiekami. Program jest bezpłatny i bardzo prosty w obsłudze. Dla osób unieruchomionych przez chorobę czy wypadek może stać się szansą na kontakt ze światem. „b-Link" będzie dostępny na zasadach OpenSource, co umożliwi jego dalszy rozwój przez społeczność internetową.

- Bardzo ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa możliwość kontaktu z otoczeniem. Tak prosta sprawa jak napisanie i wysłanie maila może stanowić barierę nie do pokonania. Dlatego opracowaliśmy program b-Link, który może pomóc osobom poszkodowanym przez los zmienić swoje życie na lepsze - powiedział Krzysztof Kozłowski, dyrektor Pionu Centrum Badawczo - Rozwojowe Telekomunikacji Polskiej.

Korzystanie z komputera z pomocą b-Link nie wymaga zdolności technicznych czy skomplikowanego sprzętu - wystarczy komputer i kamera internetowa. Przy podłączaniu i ustawieniu kamery, a także instalacji programu b-Link niezbędna jest pomoc osoby sprawnej. Później jednak z programu może już samodzielnie korzystać osoba niepełnosprawna.

Odpowiednio ustawiona kamera po wykryciu twarzy użytkownika i ustaleniu pozycji oczu, śledzi je i wykrywa mrugnięcia sterujące. W ten sposób, wyłącznie za pomocą mrugnięć można m.in. przeglądać strony internetowe, korzystać z takich programów jak Word Pad, MS Word czy MS Outlook, włączać i wyłączać dźwięk oraz wyłączać komputer.

b- Link można bezpłatnie pobrać ze stron internetowych TP i Orange. Można tu znaleźć również film instruktażowy ułatwiający rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia. Grupa TP udostępniła program na zasadach OpenSource - umożliwi to jego dalsze doskonalenie. Wszystkie materiały źródłowe programu znajdują się pod adresem http://sourceforge.net/ .

Autorem pierwotnej koncepcji programu jest dr Aleksandra Królak, z Politechniki Łódzkiej. Dzięki Grupie TP możliwa była realizacja pomysłu. Jednocześnie dzięki temu, że w testach uczestniczyły również osoby niepełnosprawne, możliwe było maksymalne dostosowanie programu do ich potrzeb.


Informacje prasowe

W TP najniższe ceny połączeń do sieci komórkowych

30 października 2009
W TP najniższe ceny połączeń do sieci komórkowych

Od 1 listopada Telekomunikacja Polska po raz drugi w tym roku istotnie obniży ceny połączeń do sieci komórkowych. Spadek cen aż o 20 proc. oznacza, że klienci indywidualni oraz biznesowi TP za minutę połączenia do Orange, Plus i Ery zapłacą tylko 0,26 zł netto (0,32 zł z VAT).

Nowa oferta TP jest bezkonkurencyjna na rynku. Klienci TP zapłacą nawet ponad dwukrotnie mniej niż pobierają konkurencyjni operatorzy stacjonarni, u których minuta połączenia do sieci komórkowych kosztuje od 56 do nawet 90 groszy.

Cena na poziomie 0,32 zł z VAT oznacza, że w praktyce klienci indywidualni oraz biznesowi TP za połączenia do Orange, Plus i Ery zapłacą niemal tak tanio, jak osoby korzystające z najtańszych na rynku ofert prepaidowych sieci komórkowych.

Nowa, obniżona o 20 proc. stawka będzie obowiązywać niezależnie od pory dnia, we wszystkich planach dla klientów indywidualnych i biznesowych. W 2009 roku TP łącznie obniżyła ceny połączeń do sieci komórkowych o blisko 44 proc.

Ceny brutto połączeń do sieci komórkowych Era, Orange, Plus

robocze

Stara stawka

0,40 zł z VAT

Nowa stawka

0,32 zł z VAT

sobota, niedziela, święta

Jednocześnie TP likwiduje różnice cenowe połączeń do sieci Play w zależności od pory dnia. Dzięki temu klienci nie będą musieli się zastanawiać, czy o danej godzinie zapłacą mniej lub więcej za połączenie na ten sam numer.

Ceny brutto połączeń do sieci komórkowej Play

robocze

0,72 - 1,04 zł z VAT

Nowa stawka

0,72 zł z VAT

sobota, niedziela, święta

0,72 zł z VAT


Informacje prasowe

Akademia Orange: 1,5 mln zł na projekty z dziedziny edukacji kulturalnej

29 października 2009
Akademia Orange: 1,5 mln zł na projekty z dziedziny edukacji kulturalnej

Fundacja Orange uruchomiła nowy program grantowy - Akademię Orange. Jego celem jest promowanie nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży poprzez wspieranie nowatorskich działań organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i instytucji kultury. Tematem przewodnim pierwszej edycji jest nowoczesna edukacja kulturalna. Do 27 listopada można zgłaszać innowacyjne projekty edukacyjne - autorzy najlepszych otrzymają na ich realizację granty w wysokości do 50 tysięcy złotych. Łączna pula grantów to 1,5 mln złotych

Od początku swojej działalności Fundacja Orange stara się aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym prowadząc autorskie programy lub wspierając wartościowe projekty innych instytucji społecznych na rzecz dzieci i młodzieży. Program Akademia Orange jest kontynuacją tych działań, z naszych doświadczeń wynika bowiem, że wśród młodego pokolenia istnieje duża potrzeba innowacyjnego i kreatywnego podejścia do edukacji. Zachęcamy więc wszystkie organizacje do nadsyłania zgłoszeń i wspólnego działania na rzecz budowania nowoczesnego społeczeństwa. - powiedziała Jadwiga Czartoryska, prezes Fundacji Orange.

Tematem przewodnim pierwszej edycji Akademii Orange jest nowoczesna edukacja kulturalna. - Wierzymy że kultura jest niezbędnym elementem do pełnego funkcjonowania w społeczeństwie XXI wieku. Obcowanie z nią rozwija kreatywność, poszerza horyzonty oraz uczy otwartości na innych. - tłumaczy Jadwiga Czartoryska.

Fundacja Orange chce pomóc w realizacji projektów, które w kreatywny sposób uczą dzieci i młodzież umiejętności społecznych oraz pomagają w przeciwdziałaniu wykluczeniom. Premiowane będą również propozycje działań z zastosowaniem nowoczesnych technologii oraz realizowane w partnerstwie z innymi organizacjami.

O grant na projekt z zakresu edukacji kulturalnej mogą się ubiegać organizacje pozarządowe, instytucje kultury (teatry, galerie, muzea, biblioteki, etc) jak i placówki oświatowe. Wszystkie dokumenty niezbędne do udziału w Programie są dostępne na stronie Fundacji: www.fundacja.orange.pl. Tam też znajduje się prosty formularz, który należy wypełnić on-line i przesłać drogą elektroniczną do Fundacji do 27 listopada 2009. Ogłoszenie wyników nastąpi 21 grudnia. Organizacje będą realizować swoje projekty do końca maja 2010 r.

Wnioski oceni Kapituła Akademii Orange, w której pracach biorą udział uznane autorytety świata edukacji, nowych technologii, kultury i mediów: prof. dr hab. Barbara Fatyga -antropolog kultury, prof. dr hab. Kazimierz Zbigniew Kwieciński socjolog edukacji młodzieży, Jacek Michałowski psycholog, Edwin Bendyk dziennikarz, specjalista od nowych technologii dr Aleksander Tarkowski, socjolog, koordynator projektu Creative Commons Polska.

Aby zainspirować potencjalnych beneficjentów, Fundacja Orange przeprowadziła pilotażową edycję Akademii Orange, w ramach której wybrano 7 organizacji, które w sposób modelowy realizują idee nowoczesnej edukacji kulturalnej. Są to: Stowarzyszenie na rzecz Kultury Aktywnej SO:ON, Fundacja Edukacyjna Jacka Kuronia, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Fundacja Nowoczesna Polska, Stowarzyszenie Inicjatyw Twórczych „Ę", Fundacja WRO z Wrocławia i Centrum Sztuki Dziecka z Poznania. Projekty realizowane przez uczestników edycji pilotażowej stanowią przykład i mogą być inspiracją dla działań innych organizacji chcących wziąć udział w programie Akademia Orange.

 

Fundacja Orange

Fundacja Orange, stworzona w 2005 roku przez Telekomunikację Polską i PTK Centertel (Orange) pod nazwą Fundacja Grupy TP, aktywnie uczestniczy w życiu społecznym prowadząc autorskie programy lub wspierając wartościowe działania innych organizacji pozarządowych w zakresie edukacji dzieci i młodzieży, ochrony zdrowia, krzewienia kultury oraz w zakresie pielęgnowania i ochrony dziedzictwa narodowego. Fundacja Orange dąży do tego, aby wprowadzać pozytywne zmiany w życie jej beneficjentów.

We wszystkie działania Fundacji angażują się wolontariusze Grupy TP. Głównymi Programami Fundacji Orange są: „Dźwięki Marzeń", „Edukacja z Internetem", „Szkoła bez przemocy", „Telefon do Mamy".

 

Więcej informacji udziela:

Krzysztof Rykowski, Koordynator ds. Komunikacji i Wydarzeń Specjalnych, Fundacja Orange

Tel. (22) 844 6065, E-mail: krzysztof.rykowski@orange-tp.com

Scroll to Top