Informacje prasowe

CERT Orange Polska podsumował wakacje w sieci: oszustwo na kupującego, fałszywe inwestycje i fałszywe sklepy. CyberTarcza ochroniła 1,7 mln klientów Orange.

18 września 2023

CERT Orange Polska podsumował wakacje w sieci: oszustwo na kupującego, fałszywe inwestycje i fałszywe sklepy. CyberTarcza ochroniła 1,7 mln klientów Orange.

W ciągu dwóch wakacyjnych miesięcy CERT Orange Polska zablokował ponad 24 tys. domen używanych do wyłudzeń danych lub pieniędzy. W czołówce zagrożeń znalazły się: oszustwo „na kupującego”, fałszywe oferty inwestycji i fałszywe sklepy. Na zablokowane przez CyberTarczę strony tworzone przez oszustów próbowało wejść ponad 1,7 miliona użytkowników sieci Orange.

Ponad 17 % zablokowanych przez CERT Orange Polska fałszywych domen dotyczyło nakłaniania do inwestycji. To na strony prowadzące do nieistniejących giełd czy fałszywych inwestycji w kryptowaluty najczęściej próbowali wejść w czasie wakacji internauci. Zjawisko to utrzymuje się w czołówce zagrożeń już od kilku lat.

Blisko 50% stanowiły domeny używane do tzw. oszustwa na kupującego. W tym przypadku oszuści tworzą domeny nawet dla pojedynczych atakowanych osób, a w przypadku fałszywych inwestycji kierują je do większej grupy użytkowników głównie przy pomocy reklam.  Dlatego oszustwa na fałszywe inwestycje, pomimo, że ich udział procentowy był mniejszy, docierały do większego grona potencjalnych ofiar. Rosnąca liczba „oszustw na kupującego” może być spowodowana dużym rozdrobnieniem domen używanych przez cyberprzestępców. Ich czas życia jest bardzo krótki, nieraz to zaledwie 20 minut, a nowe domeny dodawane są przez kilkanaście godzin na dobę.

Działająca w naszej sieci CyberTarcza doskonale wykorzystuje możliwości sztucznej inteligencji. Coraz precyzyjniej określamy zagrożenia, dlatego chronimy internautów coraz skuteczniej. Jednak nadal ogromnym wyzwaniem jest odpowiednia edukacja użytkowników internetu i zwrócenie ich uwagi jak istotne jest dziś budowanie odporności na cyberzagrożenia – wyjaśnia Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska. 

Częstym motywem są też fałszywe sklepy w domenie .shop. Wyglądają jak zwyczajne witryny sklepowe, jednak brakuje na nich np. danych kontaktowych czy rozliczeniowych.

Zauważamy niebezpieczny trend z fałszywymi domenami, które podszywają się pod sklepy internetowe. Podczas wakacji zarejestrowaliśmy ich przeszło 2 tysiące.  Większość z nich to sklepy stawiane masowo na np. otwartych platformach sprzedażowych, którym nie powinniśmy ufać, a jednak w nie klikamy – mówi Robert Grabowski.

Internauci zawsze mogą liczyć na pomoc i wsparcie ze strony ekspertów CERT Orange Polska. Podejrzane wiadomości można przesłać na adres cert.opl@orange.com lub SMS-em na nr 508 700 900. To tylko chwila, a może przyspieszyć blokadę potwierdzonych stron phishingowych i pomóc ochronić także innych użytkowników internetu.

Warto śledzić bieżące ostrzeżenia na stronie cert.orange.pl, na Twitterze @CERT_OPL, a także cotygodniowe materiały dotyczące bezpieczeństwa na blogu Orange Polska.

Prócz ochrony na poziomie sieci, którą objęci są wszyscy użytkownicy, Orange Polska oferuje także dodatkowe usługi wzmacniające bezpieczeństwo internautów. Na przykład, w planach mobilnych 5G, klienci indywidualni otrzymują bez dodatkowych opłat usługę CyberOchrona dla jednego urządzenia. Z kolei małe i średnie firmy mogą skorzystać np. z usługi CyberTarcza zapewniającej ochronę dla 3 urządzeń. Dzięki nim zyskują m.in. dostęp do portalu, na którym samodzielnie mogą ustawić blokadę wybranych kategorii stron internetowych czy konkretnych adresów, a także zapoznać się z raportami na temat liczby udaremnionych ataków czy zablokowanych niepożądanych stron zgodnie z ustawionym profilem.

Udostępnij: CERT Orange Polska podsumował wakacje w sieci: oszustwo na kupującego, fałszywe inwestycje i fałszywe sklepy. CyberTarcza ochroniła 1,7 mln klientów Orange.

Informacje prasowe

Siła społeczności. Kolejne Pracownie Orange rozpoczęły swoją działalność

7 września 2023

Siła społeczności. Kolejne Pracownie Orange rozpoczęły swoją działalność

Po ponad dwóch miesiącach przygotowań, swoją działalność rozpocznie dwadzieścia nowych Pracowni Orange. W różnych częściach Polski, w miejscowościach do 40 tys. osób będą sercem lokalnych społeczności. To przestrzenie, które wspierają integrację mieszkańców, rozwój ich kompetencji i zainteresowań. W całej Polsce aktywnie działających Pracowni Orange jest już teraz łącznie dziewięćdziesiąt dwie.

Pracownie Orange od dziesięciu lat aktywizują lokalną społeczność. Podczas warsztatów i spotkań organizowanych w Pracowniach, mieszkańcy mogą rozwijać swoje zainteresowania, a szczególnie kompetencje przyszłości, takie jak kreatywność czy krytyczne myślenie. Celem inicjatywy jest zapewnienie mieszkańcom przestrzeni dla wspólnych działań, lepszego dostępu do technologii i wzmocnienie ich społecznych kompetencji.

Fundacja Orange wyposaża Pracownie w nowoczesny sprzęt, meble i bezpłatny internet. Przede wszystkim jednak zapewnia program wsparcia liderek i liderów Pracowni Orange, którzy koordynują działania w placówkach. To ich zadaniem jest dbanie o to, by zajęcia w tych nowoczesnych świetlicach były dopasowane do potrzeb mieszkańców. Dzięki szkoleniom i mentoringom są gotowi do wprowadzania nowych aktywności w swoich regionach.

W planach nowych Pracowni jest prowadzenie zajęć zarówno manualnych np. plastycznych,  wydarzeń kulturalnych, jak i szkoleń przy użyciu nowoczesnego sprzętu. Do dyspozycji są m.in. okulary VR, drukarki 3D. Wiele warsztatów ma mieć charakter międzypokoleniowy, dzięki czemu młodsi i starsi mieszkańcy będą mogli uczyć się od siebie nawzajem różnych umiejętności. Pracownie powstają często tam, gdzie brakuje interesujących zajęć dla młodzieży bądź seniorów, a dzięki temu programowi nawiązują się trwałe więzi, poczucie wspólnotowości i wzajemnego wsparcia.

O tym, jak ważne są wspólne projekty dla mieszkańców mówi Małgorzata Jaglińska, koordynatorka programu Pracownie Orange: W mniejszych miejscowościach jest duża potrzeba tworzenia przestrzeni przyjaznych i otwartych dla wszystkich. Miejsc, które będą wyzwalać energię mieszkańców do działania i współpracy, ale także sprzyjać rozwojowi ich kompetencji i edukacji pozaformalnej. Potrzeby i pomysły, którymi mieszkańcy dzielili się z nami, aplikując do IV edycji programu, pokazują nam też jak duża jest chęć do działania w lokalnych społecznościach. Mam nadzieję, że 20 nowych Pracowni zostaną miejscami, w których mieszkańcy nie tylko spędzą czas, ale i sami będą realizować swoje pomysły i  angażować  się w pożyteczne działania sąsiedzkie.

Właśnie trwają otwarcia nowych Pracowni Orange. Na liście miejscowości znajdują się: Kraśnik (województwo lubelskie), Bożków (województwo dolnośląskie), Cieszyn (województwo śląskie), Ćmielów (województwo świętokrzyskie), Jaraczewo (województwo wielkopolskie), Biesna (województwo małopolskie), Raciechowice (województwo małopolskie), Boguszyce (województwo dolnośląskie), Morąg (województwo warmińsko-mazurskie), Toszek (województwo śląskie), Żuławka Sztumska (województwo pomorskie), Szprotawa (województwo lubuskie), Brodnica (województwo wielkopolskie), Dębowa Kłoda (województwo lubelskie), Leszno (województwo mazowieckie), Rusowo (województwo zachodnio-pomorskie), Debrzno (województwo pomorskie), Zakopane (województwo małopolskie) oraz Syców (województwo dolnośląskie) i Wschowa (województwo lubuskie).

Program Pracownie Orange realizowany jest w ramach międzynarodowej inicjatywy Orange Digital Center.

 

 

 

Mediateka

Udostępnij: Siła społeczności. Kolejne Pracownie Orange rozpoczęły swoją działalność

Informacje prasowe

Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

6 września 2023

Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

Zgodnie z zapowiedziami, Orange startuje we wrześniu z wygaszaniem sieci 3G.  Pierwszy etap rozpocznie się 26 września w powiatach: pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim. Poprawi to zasięg i jakość rozmów, bo wykorzystana dotychczas częstotliwość zostanie użyta dla nowocześniejszej technologii LTE.

Wyższa generacja sieci to większy komfort korzystania z usług mobilnych. Zapotrzebowanie na nią rośnie – obecnie ponad 96% transmisji danych w Orange przechodzi właśnie przez sieć LTE. W ciągu ostatnich kilku lat udział 3G, w całym ruchu w sieci operatora, zmniejszył się z 26% do około 2,5%. Dlatego nadeszła pora na zmiany.

Jak się przygotować?

Choć dla większości klientów wyłączenie 3G nie wymaga podjęcia żadnych działań, warto wcześniej sprawdzić czy ma się kartę SIM i telefon, które obsługują rozmowy w technologii VoLTE bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla klientów indywidualnych oraz małych i średnich firm – korzystających z ofert abonamentowych i prepaid. Dotyczy to także użytkowników nju mobile.
W Orange Flex można sprawdzić swoją kartę SIM za pomocą aplikacji. Jeśli karta będzie wymagać wymiany, wystarczy tam złożyć takie zlecenie (opcja dostępna w zakładce „Karty SIM”).

Klienci korporacyjni również mogą sprawdzić karty SIM przez SMS-a. W razie konieczności wymiany, pierwszym kontaktem będzie – w  ich przypadku – opiekun klienta biznesowego.

Wymiana starej karty SIM na nową, obsługującą 4G i 5G, jest bezpłatna dla wszystkich. Dodatkowo, na stronie www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g każdy może sprawdzić, czy jego telefon obsługuje VoLTE  (czyli połączenia głosowe w technologii LTE) w Orange. Nowsze smartfony – dostosowane do planowanych zmian i gotowe już na sieć 5G – można zakupić w salonach Orange w całej Polsce. Konsultanci pomogą dobrać odpowiedni sprzęt.

Klienci, którzy pozostaną przy korzystaniu z kart SIM lub telefonów starszego typu, nieobsługujących 4G, będą mieli zapewnione usługi w technologii 2G.

Kolejne kroki

Od drugiej połowy października, do końca listopada, 3G będzie wyłączane w kolejnych powiatach: czarnkowsko-trzcianeckim, chodzieskim, obornickim, wągrowieckim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim i łaskim. W kolejnym etapie, w drugim kwartale 2024 roku, z siecią 3G pożegnają się w okolicach Koszalina i Słupska. Pełne wygaszanie w całej Polsce, planowane przez Orange, potrwa do końca 2025 roku.

Mediateka

Udostępnij: Orange rozpoczyna wyłączanie 3G

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej