Informacje prasowe

Dzięki Grupie TP 2600 bibliotek gminnych ma już szybki internet

17 maja 2010
Dzięki Grupie TP 2600 bibliotek gminnych ma już szybki internet

Już ponad 2600 bibliotek gminnych otrzymało od Grupy TP szerokopasmowy dostęp do internetu w ramach porozumienia na rzecz internetyzacji bibliotek gminnych.

Sygnatariuszami podpisanego w sierpniu 2009 roku porozumienia są, obok Telekomunikacji Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne, wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne. Porozumienie zostało zawarte na 3 lata.

Specjalnie w tym celu Telekomunikacja Polska powołała program „Biblioteki z Internetem TP", a Fundacja Orange - „Akademię Orange dla Bibliotek".

„Od słów przeszliśmy do czynów, codziennie nowe biblioteki zyskują dostęp do globalnej sieci. Zyskują na tym przede wszystkim lokalne społeczności, ale ostatecznie na rozszerzeniu dostępu do dóbr kultury i wiedzy zyskujemy wszyscy. Jednym z najważniejszych aspektów budowy społeczeństwa informacyjnego jest umożliwienie każdemu mieszkańcowi naszego kraju dostępu do szybkiego internetu. Brak takich możliwości pogłębia istniejące podziały społeczne i to nie tylko w sferze gospodarki, czy wykształcenia, ale nawet na polu osobowościowym. Nasze porozumienie jest dowodem jak można skutecznie temu przeciwdziałać" - powiedział Maciej Witucki, prezes TP.

W ramach Programu tam, gdzie jest to możliwe, TP dostarcza internet w technologii kablowej, w pozostałych lokalizacjach w systemie bezprzewodowym. Dzięki technologii CDMA Grupa TP może zapewnić dostęp do internetu nawet w najbardziej odległych bibliotekach i ich filiach.

Z badań przeprowadzonych przed wejściem w życie porozumienia wynika, że blisko 40% spośród 8500 polskich bibliotek nie miało dostępu do internetu. Problem ten dotyczył szczególnie placówek położonych z dala od ośrodków miejskich. Takich bibliotek na wsi i w małych miastach jest 2500.

Grupa TP od lat angażuje się w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Fundacja Orange, stworzona w 2005 roku przez Telekomunikację Polską i PTK Centertel (Orange), aktywnie działa na rzecz wyrównywania szans w dostępie do edukacji. Poprzez program Akademia Orange promuje nowoczesną edukację dzieci i młodzieży, wspiera nowatorskie działania organizacji pozarządowych, placówek oświatowych i instytucji kultury (teatry, galerie, muzea, biblioteki, etc.). Dzięki programowi „Edukacja z Internetem TP" już 14,5 tys. szkół uzyskało dostęp do internetu na preferencyjnych warunkach. Oznacza to, że ponad 4 mln uczniów ma stały dostęp do internetu w szkole.


Informacje prasowe

Od jutra krajowe numery telefoniczne bez początkowego zera

14 maja 2010
Od jutra krajowe numery telefoniczne bez początkowego zera

Od jutra (15 maja) dzwoniąc z telefonu stacjonarnego na numer miejscowy, międzystrefowy, do sieci komórkowej czy teleinformatycznej, nie poprzedzamy go już cyfrą „0". Klientom korzystającym z telefonów, modemów bądź centralek telefonicznych z zaprogramowanymi wcześniej numerami przypominamy o konieczności przeprogramowania ich zgodnie z nowymi zasadami.

Zmiana sposobu wybierania numerów krajowych wynika z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 28 lutego 2008 r. - Telekomunikacja Polska oraz inni operatorzy dostosowują się do zawartych w nim zapisów.

Od 15 maja obowiązuje już tylko jeden sposób wybierania połączeń krajowych - bez początkowej cyfry „0" - oznacza to jednakowy sposób wybierania numerów zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Jeśli wybierzemy numer „po staremu" z zerem na początku, usłyszymy bezpłatną zapowiedź informująca o zmianach, po czym połączenie zostanie przerwane. Taka zapowiedź będzie zapewniona - zgodnie z rozporządzeniem - do 15 stycznia 2011.

Nie zmienia się natomiast sposób wybierania numerów międzynarodowych. Przed numerem kierunkowym kraju, do którego dzwonimy, nadal będziemy wybierać "00". Czyli, dzwoniąc np. do Francji, wybieramy tak jak dotychczas, 0033, a następnie właściwy numer.

Informację o zmianach można uzyskać pod bezpłatnym numerem infolinii 19393, a  wsparcie techniczne pod numerem 800 102 102.


Informacje prasowe

Ostatni weekend z Ekstraklasą dla wszystkich klientów telewizji TP

13 maja 2010
Ostatni weekend z Ekstraklasą dla wszystkich klientów telewizji TP

W najbliższy weekend, kiedy rozstrzygnie się walka o tytuł piłkarskiego Mistrza Polski, kanał telewizyjny Orange sport zostanie udostępniony wszystkim klientom telewizji TP. W sobotę, 15 maja stacja pokaże transmisję łączoną meczów: Piast - Cracovia i Śląsk - Arka. Ponadto, sześć spotkań ostatniej kolejki będzie na żywo równolegle transmitowanych na platformie IPTV Telekomunikacji Polskiej.

W najbliższy weekend, ramówka obydwu stacji telewizyjnych należących do TP będzie podporządkowana Ekstraklasie.

W sobotę 15 maja dzień z Ekstraklasą na antenie Orange sport info rozpoczyna się o godz. 9.00 specjalnym wydaniem Info Weekendu. Później, porcja najświeższych informacji co godzinę, a w międzyczasie aż do 16.50 - wywiady, reportaże i rozmowy z gośćmi.

Z kolei na antenie Orange sport o godz. 16. 50 rozpoczyna się transmisja łączona 2 meczów: Piast - Cracovia i Śląsk - Arka. Po zakończeniu transmisji stacja pokaże wszystkie bramki ostatniej kolejki i ceremonię wręczenia pucharu drużynie, która wywalczyła tytuł Mistrzów Polski. Kamery Orange sport będą na rynkach w Krakowie lub Poznaniu - na antenie pokazana zostanie feta zwycięskiej drużyny.

Jednocześnie, klienci telewizji IPTV Telekomunikacji Polskiej będą mieli do wyboru transmisje na żywo z sześciu meczów:

Lechia - Jagiellonia               (na  kanale 901)

Legia - GKS Bełchatów           (na  kanale 902)

Polonia B. - Polonia W.         (na kanale 903)

Piast - Cracovia                    (na kanale 904)

Śląsk - Arka                         (na kanale 905)

Korona - Ruch                      (na kanale 906)

Na ten niezwykle ważny dla kibiców Ekstraklasy weekend, TP udostępni bezpłatnie kanał Orange sport wszystkim klientom usługi telewizyjnej (zarówno IPTV  jak i satelitarnej, na kanale 6) - od piątku 14 maja od godziny 18.00 do poniedziałku 17 maja, do godz. 8.00.

Scroll to Top