W dniach 20-21 września już po raz szósty Warszawa będzie gościć ekspertów z całej Europy, zajmujących się tematyką korzystania z Internetu przez najmłodszych. Okazją do spotkania przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości oraz dostawców usług i treści internetowych jest rozpoczynająca się w najbliższy czwartek VI Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie”.
Jak wynika z raportu przygotowanego w ramach projektu EU Kids Online II, aż 98% dzieci w Polsce w wieku 9-16 lat korzysta z Internetu przynajmniej raz w tygodniu, a większość loguje się codziennie lub prawie każdego dnia. Dzieci i młodzież używają Internetu do nauki i do zabawy: odrabiania prac domowych, grania, oglądania filmów i słuchania muzyki, komunikacji, m.in. na portalach społecznościowych.
Planowana tematyka Konferencji, w której weźmie udział 57 prelegentów i prawie 600 profesjonalistów z ponad 20 krajów, w sposób kompleksowy będzie poruszać zagadnienia związane z korzystaniem przez dzieci i młodzież z Internetu. Wśród omawianych tematów pojawią się wyzwania dla bezpieczeństwa dzieci związane z cyfrową konwergencją mediów, e-handlem i coraz większą popularnością aplikacji mobilnych. Eksperci dyskutować będą także o nadmiernym korzystaniu z Internetu. Ważne miejsce w programie konferencji zajmie prezentacja narzędzi edukacyjnych skierowanych zarówno do dzieci, jak i ich rodziców.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Minister Administracji i Cyfryzacji. Organizatorami konferencji są Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa i Fundacja Dzieci Niczyje, oraz niemieckie konsorcjum klicksafe. Fundacja Orange jest głównym partnerem wydarzenia.
***
Fundacja Orange prowadzi autorskie programy i wspiera wartościowe działania innych organizacji pozarządowych na rzecz dzieci i młodzieży w obszarach nowoczesnej edukacji, kultury i zdrowia. We wszystkie działania Fundacji angażują się wolontariusze Orange. Główne realizowane programy to: Akademia Orange, Edukacja z Internetem, Szkoła bez przemocy, Dźwięki Marzeń, Telefon do Mamy i Akademia Orange dla bibliotek. Fundacja została stworzona w 2005 roku przez Telekomunikację Polską i PTK Centertel (spółki należące do Orange Polska). www.fundacja.orange.pl
Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
22 527 19 39