Informacje prasowe

Grupa TP internetyzuje gminne biblioteki

10 kwietnia 2009
Grupa TP internetyzuje gminne biblioteki

Grupa TP zapewni szerokopasmowy dostęp do Internetu wszystkim bibliotekom na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach. Program mający na celu przekształcenie bibliotek w wielofunkcyjne centra informacyjne, kulturalne i edukacyjne, ma objąć 6700 placówek.

Przy realizacji tego projektu Grupa TP współpracuje z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności i Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

- Jesteśmy gotowi na ustalonych wspólnie zasadach, wyposażyć biblioteki w niezbędne urządzenia do dostępu do Internetu stacjonarnego lub w technologii CDMA oraz zapewnić wszystkim bibliotekom biorącym udział w programie bezpłatny dostęp do szerokopasmowego Internetu – deklaruje Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej.

Do końca bieżącego roku zasięg CDMA ma objąć 98% powierzchni kraju. Dzięki temu, bez ponoszenia dodatkowych kosztów, opierając się wyłącznie na nakładach inwestycyjnych realizowanych przez Grupę TP, można zapewnić dostęp do Internetu nawet w najbardziej odległych bibliotekach i ich filiach.

Grupa TP jest gotowa podjąć rozmowy z partnerami projektu w celu ustalenia listy bibliotek, które zostaną objęte programem. Bierze również pod uwagę możliwość przyspieszenia inwestycji, by w jak najkrótszym terminie zapewnić dostęp do Internetu tym bibliotekom.

Z wstępnych analiz wynika, że około 30% bibliotek w Polsce nie ma dostępu do Internetu. Problem nie dotyczy tzw. bibliotek głównych, jednak spośród 4200 filii bibliotek ponad połowa, czyli ok. 2500 placówek nie ma dostępu do Internetu. Są to z reguły placówki położone z dala od ośrodków miejskich.

Grupa TP od lat angażuje się w budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Od 2004 roku prowadzi program „Edukacja z Internetem TP”. Dzięki niemu już 14,5 tys. szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych uzyskało dostęp do Internetu na preferencyjnych warunkach. Oznacza to, że ponad 4 mln uczniów posiada stały dostęp do Internetu w szkole dzięki Grupie TP.


Informacje prasowe

TP w czołówce rankingu CSR 24/7

08 kwietnia 2009
TP w czołówce rankingu CSR 24/7

Telekomunikacja Polska zajęła drugie miejsce w rankingu firm odpowiedzialnych społecznie „CSR 24/7", przeprowadzonym przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan oraz firmę doradczą Braun & Partners.

TP została wyróżniona w szczególności za silną komunikację i transparentność podejmowanych działań. Wyprzedziła ją jedynie Grupa Lotos. W badaniu przeanalizowano 39 największych firm w Polsce, które oceniono w siedmiu obszarach odpowiedzialności społecznej.

Analizie poddane zostało podejście firm do takich kwestii jak przejrzystość i komunikacja, ład korporacyjny, relacje z interesariuszami, odpowiedzialność wobec środowiska naturalnego, odpowiedzialność ekonomiczna, społeczeństwo oraz zasoby ludzkie.

Metodyka badania oparta jest o standardy Account Ability, wskaźniki GRI, zasady dobrych praktyk oraz rozszerzone raportowanie odpowiedzialności społecznej obejmujące zobowiązania środowiskowe, ekonomiczne, etyczne i społeczne.

W 2009 roku wyniki badania CSR 24/7 publikowane będą w Polsce, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.

*****

Telekomunikacja Polska od początku plasuje się w czołówce polskich firm, które kierują się zasadami odpowiedzialnego biznesu. Była wyróżniana w pierwszym polskim rankingu CSR w 2007 roku, nagradzana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Forum Darczyńców, Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych i miesięcznik „Forbes". Jest pierwszym operatorem telekomunikacyjnym w Polsce, który włączył się w inicjatywę Global Compact oraz jedną z pierwszych firm z Europy Środkowej, której działania były doceniane na targach CSR Europe MarketPlace - jako praktyki godne naśladowania.


Informacje prasowe

TP koproducentem filmu „Generał Nil”

06 kwietnia 2009
TP koproducentem filmu „Generał Nil”

Telekomunikacja Polska jest koproducentem filmu „Generał Nil", który przypomina tragiczną historię generała Emila Fieldorfa, ps. Nil, jednego z dowódców Armii Krajowej, ofiary mordu sądowego z czasów stalinizmu. Po raz kolejny - po „Katyniu" Andrzeja Wajdy - TP zaangażowała się w produkcję filmu, poświęconego ważnym wydarzeniom i postaciom naszej historii.

- Film Ryszarda Bugajskiego o Generale Nilu to szansa, że historia wielkiego człowieka nie zostanie zapomniana i prawdę o jego losie będzie mogło poznać również młode pokolenie Polaków - powiedział Maciej Witucki, prezes zarządu Telekomunikacji Polskiej. Podejmując decyzje o koprodukcji wychodzimy z założenia, że liczą się nie tylko kryteria czysto biznesowe. Dlatego prócz obrazów typowo komercyjnych wspieramy filmy, które poruszają tematy trudne, często przez wiele lat zakłamywane, ale niezwykle ważne z punktu widzenia naszej historii. Bez wątpienia postać Generała Nila do nich należy -uważa Maciej Witucki.

„Generał Nil" to rekonstrukcja ostatnich lat życia generała Fieldorfa, dowódcy Kierownictwa Dywersji Armii Krajowej, fałszywie oskarżonego o współpracę z nazistami i skazanego na śmierć w czasach stalinizmu. Film wyreżyserował Ryszard Bugajski, twórca głośnego „Przesłuchania" z Krystyną Jandą w głównej roli. W postać Generała Nila wcielił się Olgierd Łukaszewicz, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, którego dorobek liczy ponad 90 ról filmowych i telewizyjnych. Zagrał w filmach największych polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Wajdy („Brzezina"), Kazimierza Kutza („Sól ziemi czarnej"), czy Agnieszki Holland („Gorączka").

„Generał Nil" trafi na ekrany kin 17 kwietnia 2009 roku.

 

* * * *

Telekomunikacja Polska, w ciągu niespełna półtora roku, zaangażowała się w 11 produkcji filmowych. Prócz "Katynia" Andrzeja Wajdy, którym firma rozpoczęła działalność produkcyjną, do kin trafiły jeszcze komedie "Mała Wielka Miłość" Łukasza Karwowskiego oraz „To nie tak jak myślisz, kotku" Sławomira Kryńskiego oraz „Ile waży koń trojański" Juliusza Machulskiego. Przy udziale TP powstał też dokument: "Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!" opowiadający o realizacji filmu "Katyń". Wkrótce do kin trafią kolejne koprodukcje TP: "Miłość na wybiegu" (reż. Krzysztof Lang), "Headhunter" (reż. Wojciech Pacyna), „Od pełni do pełni" (reż. Tomasz Szafrański") oraz "Piksele" (reż. Jacek Lusjeł Lusiński). Ponadto, w trakcie realizacji jest „Różyczka" (reż. Jan Kidawa Błoński).

Scroll to Top