Informacje prasowe

Halo! Tu Warszawa – festiwal miejskiego dizajnu w budkach telefonicznych

21 września 2011
Halo! Tu Warszawa – festiwal miejskiego dizajnu w budkach telefonicznych

Do połowy października w wybranych kabinach telefonicznych w stolicy będzie można nie tylko porozmawiać, ale również wysłuchać muzyki regulowanej słońcem, wiatrem oraz wysokością wody w Wiśle, przeczytać fragmenty książki, a także zrelaksować się przy akompaniamencie śpiewu ptaków. Telekomunikacja Polska udostępniła 11 kabin na festiwal miejskiego dizajnu organizowany przez Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie, zrzeszające artystów miejskich.

W Warszawie jest blisko 2 tysiące kabin telefonicznych. Tylko w sierpniu dzwoniono z nich ponad 250 tys. razy. W wielu miastach europejskich budki telefoniczne pełnią obecnie inne funkcje poza podstawową, np.: mieszkańcy Somerset mogą udać się do budki telefonicznej i pozostawić książki, które przeczytali lub wymienić je na inne.

Warszawscy artyści zaadoptowali kabiny na potrzeby projektów dizajnerskich czyniąc z nich miejską galerię. Do udziału w festiwalu Stowarzyszenie zaprosiło artystów reprezentujących różne dziedziny sztuki: architektów, muzyków, artystów wizualnych, a nawet pisarzy. „Zależało nam na znalezieniu sposobu na kontakt przechodniów z estetyką i kulturą wizualną bez nadmiernego bombardowania treścią. Artyści podjęli wyzwanie poprzez grę konwencją, skojarzeniem i formą” – powiedziała Edyta Ołdak, szefowa Stowarzyszenia.

„Bardzo spodobał się nam pomysł nadania nowego charakteru budkom w przestrzeni miejskiej. Jesteśmy otwarci na takie pomysły” – powiedziała Katarzyna Scheer, dyrektor Marketing Usług dla Domu TP.


Informacje prasowe

Piotr Muszyński nagrodzony za wkład w budowę społeczeństwa informacyjnego

20 września 2011
Piotr Muszyński nagrodzony za wkład w budowę społeczeństwa informacyjnego

Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP ds. Operacyjnych otrzymał statuetkę „Złotego Cyborga” za wybitny wkład w budowę społeczeństwa informacyjnego. Prestiżowe wyróżnienie wręczane jest od kilkunastu lat podczas Krajowego Sympozjum Telekomunikacji i Teleinformatyki, za działalność na polu telekomunikacji i teleinformatyki.

"Odbieram to jako uznanie dla działań Grupy TP, która konsekwentnie od wielu lat angażuje się w rozwój społeczeństwa informacyjnego. Budujemy światłowody i zapewniamy Polakom dostęp do internetu, co pozwala na wyrównywanie szans cywilizacyjnych - edukacyjnych, zawodowych, kulturalnych" - podkreślił Piotr Muszyński

W tym roku kapituła pod przewodnictwem Prof. Józefa Woźniaka, Przewodniczącego Sekcji Telekomunikacji Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Polskiej Akademii Nauk, oprócz Piotra Muszyńskiego nagrodziła także prof. Wojciecha Burakowskiego z Politechniki Warszawskiej, prof. Andrzeja Jajszczyka z AGH oraz Bogdana Zbierzchowskiego, redaktora naczelnego Przeglądu Telekomunikacyjnego.

W poprzednich latach statuetkę "Złotego Cyborga" otrzymali m.in. Anna Streżyńska, prezes UKE,   Eugeniusz Gaca, członek zarządu KIGEiT  Maciej Witucki, prezes Grupy TP


Informacje prasowe

Trzcianka – cała gmina w szerokopasmowej sieci

12 września 2011
Trzcianka – cała gmina w szerokopasmowej sieci

Trzcianka w województwie Wielkopolskim to pierwsza gmina w Polsce, w której Telekomunikacja Polska zbudowała w ramach Porozumienia z UKE sieć szybkiego internetu, zapewniając dostęp szerokopasmowy na terenie całej gminy.  Dzięki temu zwiększy się atrakcyjność regionu i poprawi jakość życia mieszkańców.

W ciągu trwającej 1,5 roku inwestycji wybudowano infrastrukturę obejmującą 860 km linii kablowej, w tym ok. 70 km światłowodów. Wykonano 3352 przyłączy do lokali klientów, którzy zgłosili zainteresowanie usługami szerokopasmowymi. Dziś w gminie z szybkiego internetu może korzystać praktycznie każdy zainteresowany. Nowa szerokopasmowa sieć dostępowa  pozwoli na korzystanie z takich  usług  jak telewizja IPTV czy wideo na życzenie.

- Gmina Trzcianka jest pierwszą gminą, w której TP zakończyła kompleksowo program inwestycyjny wynikający z porozumienia z UKE. To ważny krok w walce z wykluczeniem cyfrowym i tworzeniu społeczeństwa informacyjnego. W najbliższych tygodniach zakończymy inwestycje w kilku kolejnych gminach na terenie białych plam. Łącznie w ramach Porozumienia przekazaliśmy do użytkowania 615 tys. linii, w tym w białych plamach ponad 80 tys. łączy – powiedział Piotr Muszyński, wiceprezes Zarządu TP.

Jednym z warunków podpisanego w październiku 2009 r. Porozumienia TP - UKE, było   wykonania inwestycji w 68 gminach znajdujących się na obszarach tzw. białych plam internetowych. Mieszkańcy tych gmin, ze względu na brak sieci telekomunikacyjnej, nie mogli dotychczas korzystać ze stałego dostępu do internetu. Wśród wskazanych gmin była Trzcianka.

 * * * * *

Na mocy porozumienia TP – UKE podpisanego w październiku 2009 r., Telekomunikacja Polska w  ciągu trzech lat zainwestuje w 1,2 mln linii szerokopasmowego dostępu do Internetu. Zbudowanych zostanie ok. 500 tys. nowych linii, w tym 150 tys na terenie tzw. białych plam, a kolejne 700 tys. istniejących zostanie zmodernizowane. Przewiduje się, że ok. 1 mln linii będzie miało przepustowość powyżej 6 Mb/s. Rozbudowa infrastruktury obejmie zarówno aglomeracje miejskie, małe miasta jak i  tereny wiejskie.

Scroll to Top